Jump to content



DFI ULTRA D KAI TCCD


crmaris

Recommended Posts

Με το που παιρνω το dfi στα χερια και πάω να το στήσω πατάω το power και τιποτα. Μπα λεω κατι θα τρέχει. Εβαζα και έβγαζα σε διαφορα slot τις μνήμες μου και ξαφνικά στο 3ο σλοτ κατάφερε και ξεκίνησε(πριν βάραγε από ενα διάστημα και μετά το bios για λάθος στην μνήμη!!). Βιος είχε πάνω το 1.25 με το οποίο ούτε το vdimm δεν μπορούσες να αλλάξεις (από 2,6 όταν πήγαινες να το αλλάξεις πχ σε 2,9 σε πολύ λίγο το έκανε από μόνο του 2,6!!!). Με τα χιλια ζόρια και μετά από κανά δίωρο (γιατί πολλές φορές δεν ξεκινούσε το ρημάδι ) κατάφερα και φλάσαρα το 2.01 βιος και μετά το 2.09 . Τώρα για την συνέχεια τι να πώ , ή η μητρική είναι για πέταμα οι φταίνε τα Tccd . Σε μια φάση είχε κολήσει η μητρική στα default ρεύματα και δεν επαιρνε αλλαγή με τίποτα!!!Επίσης όταν πάω να βάλω οποιαδήποτε επιλογή στα timmings των μνημών πέρα του auto η μητρική δεν κάνει post!!!!! Αναγκαστικά δουλεύω τα Τccd με spd timmings (2 3 2 5 1T!!!) και με διαιρέτη. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι βιαστήκανε να βγάλουνε την μητρική τι άλλο να πω. Υπόψην ότι με το 1.25 βιος είχα δοκιμάσει και ένα στικ με BH5 και ούτε με αυτό έκανε post η μητρική παρά έβγαζε πάλι τον κωδικό λάθους για τις μνήμες. Τα σχόλια δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

βασικά με τρελαίνει το γεγονος οτι δεν μπορώ να παίξω μα τα timmings της μνήμης καθούλου και πρέπει να τα έχω όλα στο auto για να κάνει ποστ το pc. Καποια στιγμή θα δοκιμάσω και τα bh5 πάνω να δω τι γίνεται . Η θα ελπίζω για κανα καινούριο βιος μπας και γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

...τι να πω ...απλα εισαι ατυχος.....και δεν νομιζω οτι βιαστηκαν να βγαλουν την μητρικη.....

οσο για αυτο που λες με το vdimm που γυρναει παλι στα 2.6 το κανει οταν ας πουμε επιλεξεις το voltage που θες... και πας στις παρακατω ρυθμισεις.....;) θα πρεπει απο την στιγμη που θα αλλαξεις το voltage να μην πας στις παρακατω επιλογες που εχει αλλα μονο στις απο πανω.......ή θα πρεπει πρωτα να κανεις τις αλλαγες που θες στο μενου κατω απο το vdimm ... και μετα φευγοντας να αλλαξεις το vdimm... και να σωσεις.....;)

παντως ειναι πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει με τις tccd σου.....:o

Link to comment
Share on other sites

Επισης δες και αυτο

Jumper JP17 allows you to set the DRAM's voltage up to 4V. To

select the DRAM's voltage:

1. Run the Award BIOS setup utility to select the CPU's voltage in

the "CPU VID Control" field of the Genie BIOS Setting submenu.

You can select any voltage except "Auto".

2. Power-off the PC then unplug the power cord. Failure to do so

will cause severe damage to the system board and components.

3. Move the jumper cap from 1-2 (default) to 2-3 (expand

DRAMs voltage up to 4V).

4. Plug the power cord then power-on the PC.

Run the Award BIOS setup utility to select the DRAM's voltage

in the "DRAM Voltage Control" field of the Genie BIOS Setting

submenu.

When the jumper is at pins 1 and 2 (default) the options in the

"DRAM Voltage Control" field is up to 3.1V. However, when it is

set at 2-3, additional options from 3.2V to 4V are available.

Make sure you have selected a CPU voltage other than Auto

(refer to step 1) otherwise the additional voltages will not

appear.

Link to comment
Share on other sites

με το βιος 2,1 και 2,9 το vdimm εφτιαξε. Και στο extreme λέγανε ότι ειναιο λάθος του 1,25 βιος αυτό και μάλιστα προτείνανε με το που αλλάζεις το 2,6 σε 2,9 πχ κατευθείαν να πατάς το F10 για να προλάβεις να σώσεις πριν αλλάξει πάλι στο default. Επίσης διαβάζω στο XS πολύ χρήστες έχουνε προβλήματα με τα ΤCCD. Τι να πω με έχει τρελάνει αυτό το main. Σημερα κατάφερα και μπήκα στα win με 8*300 (έχω εναν 3000+) και τις μνήμες με διαιρέτη στα 3/5 (150 ΜΗΖ) αφού τις δέχεται το main μονο στο auto με 2 3 2 5 1 Τ , δηλαδή στα 221 περιπου τα TCCD. Prime stable ειμαι εκεί, αν ανεβάσω τώρα στα 2500 μέσα από τα win είμαι πάλι prime stable (312 fsb ) αλλά όταν πάω να βάλω από 300 htt στο βιος 305 εστω για να μπουτάρω δεν με βάζει στα win αλλά χτυπάει επανεκινήσεις !! Εχω κουφαθεί εντελώς. Τωρα το έχω αφήσει στα 8*300 και τρέχει prime συνέχεια μπας και στρώσει. Αυτό που με πειράζει επναλαμβάνω είναι ότι δεν μπορώ να πειράξω καθούλου τα Timmings στις μνήμες ούτε σε default καταστάσεις γιατί το μηχάνημα αρνήται να κάνει post. Να ειναι prime stable στα 2500 και 312 htt και να μην μπαίνει win ούτε στα 305!!

Ενημερωτικά έχω raid 0 στους sata nvidia 1 και 2 . Tagan psu με πολύ καλές τάσεις μετρημένες με πολύμετρο. Στην Cpu ριχνω 1,55 ρεύμα (παει και με λιγοτερο αλλα θέλω να ειναι σίγουρος απο εκεί). Και κάτι αλλο που παρατήρησα , η μητρική χάνει συχνά πυκνά την σωστή ώρα χωρίς να τις έχω κάνει reset. Λετε να φταίει καμιά μπαταρία στο main?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδες (sorry για το μεγαλο copy paste)

Got my board installed yesterday, went through several MAJOR curse out battles, pissed the wife off until she finally left to go out, and finally calmed down.

My board came from Hong Kong as a good friend of mine was on a business trip there. Not having a complete printed manual, my 1st question was rather or not we had to plug in the 12v FDD and HDD connectors to the board. A quick posting to the site referred me to the DFI online manual. After reading it, I went ahead and plugged in the extra 2 power connectors even though I am using the ATI X850XT PE. I figure if it is going to help system stability with SLi, then it might help flatten out the voltage in normal mode. So far, its running great, after of course going through the headaches below...

At 1st power up, I almost had a heart attack. The screen turned on, saw the pretty but useless LanParty boot screen, didn't go any further, and the fans didn't sound right, so I looked down and noticed not only the rear case 120mm fan not spinning, but the CPU fan not spinning as well Immediately pulled the power thinking that the CPU was toast. Check all the cables, everything was fine, turned back on the system, and then the CPU fan spun After about the 3rd lockup at the bios post screen, I was finally able to get in. My board shipped with the 01/25/05 bios. Using OPB's settings, I was able to boot, but it locked up after the IRQ listings. I was only giving my TCCD 2.7v as thats all it needed on the Neo2. I remembered reading a post Friday night from someone saying he needed 3.1 volts to get his TCCD to boot, so I changed the voltage to 3.1v and voila, I was able to pass Memtest at 300 2.5/4/7/4 (Memtest ran for over an hour with no errors on test #5). Of course my crappy 3500+ wasn't up to the par for running @ 300 The one thing that kept bothering me was I kept getting lockups at the bios post screen right after it identified the CPU. Flashed the bios to 1/26, same problem, flashed to 2/01, same thing, I was like DOH! Finally, I unplugged my USB Logitech Momo Force Feedback steering wheel, and the lockups disappeared. Never had this problem before on ANY other mobo. That was a major pain trying to solve. Got Windows installed, installed SP2, installed the 6.39 nForce drivers, and noticed that my nForce network controller wasn't working? I had it turned on in the bios, the driver was loaded, Active Armor was running, just no internet connection. This is a 1st, but you have to MANUALLY enter in the MAC address from the sticker on the enet port in the bios. Once I did that, it works like a charm. Now why doesn't DFI just do that autimatically in the bios? Every other vendor I have ever used, I have never had to enter in the MAC LAN address. Oh well!

I could never get my 3500+ to be stable enough for Prime on this setup no matter what voltage I used, so for good laughs, I threw back in my 3000+ that would only do 280 on my Neo2 @ 1.65v. She is chugging along right now at 290 @ 1.552v, Prime stable overnight! May try for the magic 300 later today, but I am kinda exhausted after all the troubles yesterday brought. Out of all the systems I have ever built (100+), this is by far the 1 that caused me the most headaches. However, in all due to DFI's defence, we are the pioneers of their Socket939 adventure, and they have giving us what everyone else wouldn't in terms of overclockability and settings. Now that the boards are out, and they can be run with all the various hardware out there, it will hopefully be easier for them to fix the quirks.

I am still stumped on the voltage required to run the TCCD? Most 437 Samsung chips like low volts, as was the case with my Neo2. Using 3.1 volts on them, they are still cool to the touch, as well as the mofsets around them. If I go under 3.1 volts, the board locks after the IRQ boot screen. And yes, my 5v jumper is in the stock position for 3.2v max. For those having TCCD boot issues, try changing your voltage to 3.1v and see if it helps with the post lockups. Also, try unplugging your USB periphs. Like me, my Logitech Momo steering wheel caused hard lockups during post. I have tried setting the USB jumpers onboard to both +5v and +5vsb with the same result.

Using OPB's memory settings from this thread.

For everyone out there going in the unchartered waters with the DFI, here's one to ya In all, once you get it setup, its a really nice rig!

Link to comment
Share on other sites

Με τις ρυθμίσεις του Husky (που πόσταρε και εδώ ο enduracell) δοκίμασα με επιτυχία τις δικές μου Corsair 3200XL (με tccd) στα 260MHz 1:1 με 2.9V χωρίς πρόβλημα (memtest test #5 για 15-20 λεπτά) με τον 3000+ να παίζει στα 7x260.

Όταν όμως ανέβασα τον επεξεργαστή στα 2700 (9x300), χρειάστηκε να δώσω 3.1V στη μνήμη για να δουλέψει (με τα ίδια settings με παραπάνω) σε 5:6 (250MHz).

Περισσότερες δοκιμές απόψε...

* Πάντως, το πρόβλημα με τα volt στη μνήμη στην πρώτη έκδοση του BIOS λυνόταν αλλάζοντας τα volt με το + και - αντί να πατάς enter για να βγει το παράθυρο με τις τιμές και να διαλέξεις με τα βελάκια :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. Και εγώ τα tccd με 3 volt τα δουλεύω και θα πάω και στα 3,1 τωρα με αυτά που διάβασα(υπόψην σύμφωνα με το hardware monitor της μητρικής τα 3 βολτ ισούνται με 3,07). Το θέμα μου εμενα είναι γιατι δεν με αφήνει το ρημάδι να παίξω με τα timmings καθούλου!!! Επίσης δεν εχω usb πανω συσκευές και να σημειώσω ότι και εγώ πλακώθηκα χτες με την γυναίκα όπως ο τυπος στο Xs:bye: . Χτες στο memtest η μητρική μπούταρε με 9*330 και εβγαζε τα τεστ (5ο ) κανονικά με τις μνήμες βέβαια παντα με διαιρετη 3/4 αφού ητανε με τα γνωστα 2 3 2 5 1Τ (247 δηλαδή!!! και 3 volt) αλλά για να μπει στα win βεβαια ουτο λογος να γινεται με αυτά τα setting . Πρεπει να βρω παντος τι φταιει και δεν μπορώ να πειράξω καθόλου τα timmings αφτό με σκίζει εμένα :upside:

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα την ακρη πως να αλλάξω τα timmings στις μνημες και να κανει και ποστ το main. Απλά βγάζεις από την πρίζα το καλώδιο του τροφοδοτικού περιμένεις καμια 10-20 sec και μετά ως δια μαγείας μπούταρε με τα timmings που του έβαλα!!!!!!(2,5 3 3 6 1 Τ).

Μπηκε στα win με 9*270( 1 προς 1 οι μνήμες) και έτρεχε prime 2.5 ώρες μέχρι που βαρεθηκα και το σταμάτησα. Τώρα δοκίμασα με 9*280 και μπήκε στα win πάλι και δοκιμάζω ξανά το prime για κανα δίωρο. Βασικά τώρα είμαι στα 2520 καθαρά με 280 τις μνήμες. Και εδώ να μείνω δεν με χαλάει καθόλου!!!. Παρατήρησα ότι τα Tccd με 3,1 που τους ρίχνω ζεσταίνονται αρκετά και έβαλα ένα fan να τις χτυπάει (μην τις πάρουμε και στο χέρι). Ο επεξεργαστής μου (3000+) είναι από τα καινούρια stepping και από οτι φένεται τραβάει καλά. Αλλα τελικά και οι μνήμες δουλέψανε οπως πρέπει( ήταν δοκιμασμένες error free με memtest στα 288 σε ένα msi neo2(2.5 3 3 7 1T 2.8 vdimm )

Link to comment
Share on other sites

τι στο καλό πήρε πρέφα το ρημάδι ότι θα το πέταγα πια και είπε να δουλέψει σωστά, έστρωσε , τι να πώ. Λέω και εγώ μα τόσο γκαντεμόσαυρος είμαι!!Επείδή από χτες ταλαιπωριέμαι θα το αφήσω μια δυο μέρες να ησυχάσει , να ησυχάσω και εγώ και μετά θα δοκιμάσω να δω μέχρι που πάει η cpu μπας και δούμε και 300 1 προς 1. Thanks παρα πολύ παιδιά για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους διαιρέτες ξεχάστε τα 1:1, 4:5, 2:3 και τα σχετικά. Στον Α64 υπάρχει πάντα διαιρέτης και ένα καλό προγραμματάκι για να υπολογίζετε την συχνότητα των μνημών σας είναι το A64 MemFreq Δοκιμάστε το...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

τελικα βρηκα την ακρη πως να αλλάξω τα timmings στις μνημες και να κανει και ποστ το main. Απλά βγάζεις από την πρίζα το καλώδιο του τροφοδοτικού περιμένεις καμια 10-20 sec και μετά ως δια μαγείας μπούταρε με τα timmings που του έβαλα!!!!!!(2,5 3 3 6 1 Τ).

Μπηκε στα win με 9*270( 1 προς 1 οι μνήμες) και έτρεχε prime 2.5 ώρες μέχρι που βαρεθηκα και το σταμάτησα. Τώρα δοκίμασα με 9*280 και μπήκε στα win πάλι και δοκιμάζω ξανά το prime για κανα δίωρο. Βασικά τώρα είμαι στα 2520 καθαρά με 280 τις μνήμες. Και εδώ να μείνω δεν με χαλάει καθόλου!!!. Παρατήρησα ότι τα Tccd με 3,1 που τους ρίχνω ζεσταίνονται αρκετά και έβαλα ένα fan να τις χτυπάει (μην τις πάρουμε και στο χέρι). Ο επεξεργαστής μου (3000+) είναι από τα καινούρια stepping και από οτι φένεται τραβάει καλά. Αλλα τελικά και οι μνήμες δουλέψανε οπως πρέπει( ήταν δοκιμασμένες error free με memtest στα 288 σε ένα msi neo2(2.5 3 3 7 1T 2.8 vdimm )

Οταν κανεις clear cmos το μανυαλ λεει να το αφησεις λιγο εκτος ρευματος μαλλον αυτο εφταιγε.. απλα φανταζομαι οτι επρεπε να το βγαλεις και απο πριζα για να μην τροφοδοτητε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 15:07]

διαιρετης υπαρχει οταν παιζεις με μισα multi δηλαδή 8,5 9,5 κτλ .Οταν παιζεις με ακέραιο multi τότε δεν υπάρχει διαιρέτης εκτός και αν εχεις βάλει εσύ.

Και το 200 διαιρέτης είναι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 15:14]

Και το 200 διαιρέτης είναι....

....ετσι οπως τα λεει ο φιλτατος ειναι ξεχαστε τα 1/1 ....απλα βρειτε με πιο συνδιασμο htt/divider/timings εχετε τις καλυτερες επιδοσεις.....;) ....το memfreq ειναι παρα πολυ χρησιμο....:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.