Jump to content



Συμβατοτητα DDR με DDR2


MF_III1442169079

Recommended Posts

Παιδια, εχω στο pc 2 Kingston 512 (KVR400X64C3A/512) σε dual-channel και θελω να παρω αλλες 2 τωρα. Οι DDR2 ειναι συμβατες με αυτες που εχω τωρα?

Πχ... αυτες εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554782 θα ειναι συμβατες με τις αλλες που εχω ηδη?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αν είναι συμβατές οι μνήμες μεταξύ τους αλλά αν τις υποστηρίζει η mobo που έχεις. Από ότι κατάλαβα υποστηρίζει ddr η mobo σου οπότε και πρέπει να πάρεις πάλι ddr. Από κει και πέρα και υβριδική να είναι (δλδ να υποστηρίζει και ddr2) νομίζω δεν μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα και ddr και ddr2. Τι μητρική έχεις;

Σε περίπτωση που υποστηρίζει ddr1 πούλα αυτές που έχεις και πάρε 2 του 1gb ddr 400 και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Για την μητρική σου καλύτερα να βάλεις 2 των ένα γίγκα και όχι άλλα 2 σύνολο 4 των 512.

Τώρα καλύτερα μεταχειρισμένες ( ψάξε γύρω στα 80 ευρώ πιστεύω είναι καλή τιμή ακόμα

και για UCCC) Πριν καιρό είδα στην Αγ.Παρασκεύη στο Πλαίσο transcend με UCCC γύρω στα 90 ευρώ τα 2 γίγκα...είναι καλή περίπτωση ψάξε εδώ να δεις πως πάνε (260+@3-4-4-8)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και Καλή χρονια.Εχω κι εγώ μια ερώτηση να κάνω. Έχω 2 μνήμες x512 και θέλω να βάλω άλλες 2.Αλλα λέω να βάλω 2x1GB κι έτσι να φτάσω τα 3GB μνήμη.Γίνετε αυτό η πρέπει να βάλω οπωσδήποτε άλλες 2 των 512MB?Επισης πρεπει να ειναι ιδια μαρκα η δεν παιζει ρολο αυτο?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή χρονια.Εχω κι εγώ μια ερώτηση να κάνω. Έχω 2 μνήμες x512 και θέλω να βάλω άλλες 2.Αλλα λέω να βάλω 2x1GB κι έτσι να φτάσω τα 3GB μνήμη.Γίνετε αυτό η πρέπει να βάλω οπωσδήποτε άλλες 2 των 512MB?Επισης πρεπει να ειναι ιδια μαρκα η δεν παιζει ρολο αυτο?Ευχαριστώ

Όσο τις υποστηρίζει η μητρική, δεν υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός στους συνδιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μητρικές μπορούν να δεχθούν ανάμεικτες μνήμες.

Εδώ λέει πως η δικιά σου υποστηρίζει DDR2 800άρες.

Μπορείς να πας σε κάτι σαν αυτές:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=957070

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=930210

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχω είναι 2x512 DDR2 667MHz. Μπορώ να βάλω 800αρες χωρίς να έχω πρόβλημα δηλαδή?Να κοιτάξω να είναι το timing τους ίδιο η ούτε αυτό παίζει ρολο?

Να σαι καλα για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχω είναι 2x512 DDR2 667MHz. Μπορώ να βάλω 800αρες χωρίς να έχω πρόβλημα δηλαδή?Να κοιτάξω να είναι το timing τους ίδιο η ούτε αυτό παίζει ρολο?

Να σαι καλα για το χρονο σου

Μιας και έχεις 667, οι 800άρες θα "αναγκαστούν" να τρέχουν στα 667 επίσης (δε πειράζει, αλλά τζάμπα τα λεφτα, καλύτερα πάρε 667 που είναι και πιο φθηνές)

Τα timings δε πειράζουν, τα φροντίζει η μητρική. :001:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ακόμα μια ερώτηση όσον αφορά την συμβατότητα. Κάποιες είναι σε διατάξει 5-5-5-18 και κάποιες άλλες 4-4-4-12. Τι σημαίνουν αυτά, υποστηρίζονται από όλες τις mobo και μπορούν να μπούν 1 kit με 2x512mb 4-4-4-12 και 1 kit 2x1GB 5-5-5-18 μαζί?Να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα μια ερώτηση όσον αφορά την συμβατότητα. Κάποιες είναι σε διατάξει 5-5-5-18 και κάποιες άλλες 4-4-4-12. Τι σημαίνουν αυτά, υποστηρίζονται από όλες τις mobo και μπορούν να μπούν 1 kit με 2x512mb 4-4-4-12 και 1 kit 2x1GB 5-5-5-18 μαζί?Να στε καλά

Καλό είναι όλες οι μνήμες που θα παίξουν μαζί στην ίδια μητρική να έχουν από το εργοστάσιο τα ίδια timings.

Τώρα αν εσύ βάλεις μνήμες με διαφορετικά timings, θα αναγκαστούν όλες οι μνήμες να δουλέψουν στα ίδια timings.Αν μπορούν και αυτές που είναι 5-5-5-18 να τρέξουν στα μικρότερα (4-4-4-12) χωρίς προβλήματα, τότε αυτό θα είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.