Jump to content



o/c προβληματακι???


parginos

Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια,

Λοιπον εχω ένα προβληματακι. Πρωτον το συστημα μου αποτελειται από,

Cpu: quad core 6600 G0 stepping

Ψυξη: Νερακι

M/b: ASUS P5B-VM SE

Ram : CORSAIR XMS2 DHX DDR2 2GB PC2-6400 (800MHZ)

Tροφοδοτικο: tagan 580w

Gpu: 7800gtx

όλα λειτουργουν ρολοι, όμως μολις παω να ανεβασω λιγο τον επεξεργαστη, όχι πολύ, από 266 στα 300, δηλαδη να είναι στα 2700. ενώ όλα λειτουργουνε και σε τεστ και καλα score σε bench, δεν λειτουργει το ιντερνετ… μολις τον κατεβασω παλι στα νορμαλ το δικτυο επανερχεται.

Εχω δοκιμασει πολλα settings ακομα και με το αυτοματο o/c που εχει η μητρικη και στο 10% να το βαλω, δεν εχω ιντερνετ.

Περιμενω απαντησεις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

ιντερνετ απο που παίρνεις? usb? ethernet? wifi pci κάρτα?

ethernet onboard

σκεφτομαι να αλλαξω μητρικη, ομως σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα καποιας ρυθμισης και πανε τα ευρωα χαμενα.

Link to comment
Share on other sites

Με μια ματια που εριξα στο net φαινεται οτι με πανω απο 5% overclock η Lan port δεν λειτουργει,αρα πρεπει να ειναι προβλημα της μητρικης.

Δοκιμασε μια καρτα δικτυου οπως λενε και τα παιδια και προσπαθησε να κρατησης το PCI-bus σταθερο.

Αν δεν τα καταφερεις ουτε με αυτον τον τροπο και θελεις να κλοκαρεις οπωσδηποτε πρεπει να αλλαξεις μητρικη.

stealth

Edit:Δοκιμασε το τελευταιο Bios ισως να διορθωσει το προβλημα.

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

thx θα προσπαθησω να κανω update το bios. αν και δεν το εχω ξανακανει :033:

Θα ελεγα οτι αφου δεν εχεις ξανακανει Bios Update να το κανεις μεσα απο τα Windows με το Asus Update Utility,θα ειναι πιο ευκολο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω stealth και ολους οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν.

το βραδακι θα κανω την προσπαθεια με το asus update και οτι γινει ετσι κι αλλιως μαλλον για αλλαγη μητρικης θα παω :046:

τα λεμε πιο μετα ελπιζω :022:

@stealth τωρα ειδα οτι ειμαστε και οι δυο στην κερκυρα

Link to comment
Share on other sites

το βραδακι θα κανω την προσπαθεια με το asus update και οτι γινει ετσι κι αλλιως μαλλον για αλλαγη μητρικης θα παω :046:

@stealth τωρα ειδα οτι ειμαστε και οι δυο στην κερκυρα

Μην το φοβασαι και μην βιαζεσαι,να εισαι σιγουρος για καθε βημα που κανεις,αν μετα το update στο reboot σου βγαλει "bad Bios checksum" error press F2(η οποιο ειναι το αντιστοιχο key στην μητρικη σου) to load defaults.

Eισαι ο πρωτος Κερκυραιος overclocker που βρισκω,εχω τρελλαθει να bench-αρω μονος μου,να πω δυο κουβεντες βρε παιδι μου.

Αν θελεις κατι η ξερεις και αλλα παιδια που τους αρεσει το overclocking PM me,καλο θα ηταν να εχουμε μια ομαδα να ανταλλασσωμαι αποψεις και εμπειριες οπως τα παιδια στο Ηρακλειο στο Βολο την Θεσσαλονικη και την Αθηνα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα ηδη.

Εγω εχω ενα φιλο στην Αθηνα που μου στελνει πραγματα και ετσι μπορω και αγοραζω οτι θελω.

Αrctic silver 5,ανεμιστηρες και οτι αλλο χρειαστω μου τα στελνει απο εκει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξεκιναω το update τα νεοτερα σε λιγο αν εχω μητρικη χαχαχα

edit Tο update εγινε πηγαν ολα καλα. Ομως o/c πανω απο 10 δηλαδη απο 266 στα 276 δεν παει καθολου, αρα τωρα χρειαζομαι αλλη βοηθεια, ποια μητρικη θα πηγαινει στο συστημα της υπογραφης μου μεχρι 150€ με προοπτικη o/c και σε κανα τριμηνο sli?

ξερω οτι ειμαι λιγο οφτοπικ αλλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

.......ποια μητρικη θα πηγαινει στο συστημα της υπογραφης μου μεχρι 150€ με προοπτικη o/c και σε κανα τριμηνο sli?

Λοιπον εδω τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.

SLI=nVidia Chipset το οποιο ομως δεν κλοκαρει καλα με τον 6600.

Τα παιδια εδω λενε οτι η Abit IP35 PRO ειναι πολυ καλη μητρικη για overclocking αλλα εχει chipset Intel P35 οποτε ξεχνας το SLI.

Καλλιτερα να ανοιξεις ενα καινουργιο thread στις μητρικες για να βγαλεις ακρη και να σου πουν τα παιδια τι ειναι το καλλιτερο που μπορεις να αγορασεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.