Jump to content



Laser εκτυπωτής Samsung 2010PR


Silent Bob

Recommended Posts

Η κατάσταση έχει ως εξής:Ο Canon i965 μου εξέπνευσε.Καλύτερα μάλλον,η κεφαλή του εξέπνευσε.Πριν κανα τρίμηνο είχα καταφέρει να τον επαναφέρω σε ανεκτά επίπεδα με ένα καθάρισμα αλλά τώρα δεν δείχνει σημάδια ανάκαμψης.Βαρέθηκα να ασχολούμαι άλλο μαζί του και δεν ξέρω και αν αξίζει τον κόπο κιόλας.Συνειδητοποιώντας ότι στα 4 χρόνια που τον έχω δεν έχω τυπώσει πάνω από 20-30 φωτογραφίες,χωρίς να μείνω και απόλυτα ικανοποιημένος για να λέμε την αλήθεια,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τζάμπα πήγαν τα 340 ευρώπουλα που τον είχα πληρώσει.Αποφάσισα λοιπόν να πάρω κάτι που θα έχει το μικρότερο δυνατό κόστος ,και αγοράς και αναλώσιμων, για να κάνω τη δουλειά μου.Η δουλειά μου είναι 10-15 σελίδες κείμενο την εβδομάδα,αφαιρώντας τους καλοκαιρινούς μήνες.Και εδώ ερχόμαστε στον εκτυπωτή του τίτλου.Τον έχει στο Πλαίσιο με 69 ευρώ.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978130&product=1030280

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι παίζει με τους λεηζερ,ποτέ δεν είχα στο παρελθόν.Υποθέτω ότι οποιονδήποτε εκτυπωτή και αν πάρω θα καλύπτει τις ανάγκες μου και με το παραπάνω.Για την ποιότητα εκτύπωσης έχω μικρές απαιτήσεις.Οι εκτυπώσεις θα μου βγαίνουν πιο φτηνές από ότι με inkjet,σωστά;

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί απλώς θέλω να πάρω κάτι και να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα για πολύ καιρό και δεν ξέρω τι πιθανά προβλήματα μπορεί να προκύψουν.Με βάση αυτά που σας είπα,πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή;

Link to comment
Share on other sites

Ασπρόμαυρος είναι , λέιζερ είναι , αν θες να τυπώνεις οικονομικά , πολύ , ασπρόμαυρα και χωρίς μεγάλη ανάλυση όρμα. Ίσως μία πιο αξιόπιστη πρόταση να ήταν κάποιος ίδιας τιμής HP. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ σκυλιά

Link to comment
Share on other sites

Στον όγκο των εκτυπώσεων που ζητάς δεν έχεις λόγο να πας σε laser. Ένας φτηνός inkjet είναι ικανοποιητικός. Ούτως ή άλλως με 60 σελίδες κειμένου τον μήνα τα 4-5 ευρολεπτά/σελίδα που έχουν διαφορά οι εκτυπώσεις των laser-inkjet δεν σε αφορούν.

Πάρε τον πιο φτηνό inkjet που θα βρεις, θα χτυπάς και ένα γέμισμα μελανιών και είσαι κύριος!

Link to comment
Share on other sites

Στις μέρες μας θα διαφωνήσω. Αν ο φίλος τυπώνει μόνο ασπρόμαυρα χαμηλής ποιότητας συμφέρει ατελείωτα να πάρει λέιζερ. Σκέψου τους καθαρισμούς, τις κεφαλές, το θόρυβο, την αργοπορία, Γουστάρω τους inkjet αλλά -όταν τους χρησιμοποιώ- τυπώνω έγχρωμα υψηλής ανάλυσης. Αλλά μου έχουν φάει τη ζωή. Αν δε , δεν τα γέμιζα μόνος μου........ ΙΙΙΙΙΙΙΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

μιλάμε για πολύ χρήμα....

Το παλικάρι -ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΕΓΧΡΩΜΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ- με τον όγκο εκτυπώσεων που έχει θα πάει το τόνερ του για αναγόμωση σε κάνα χρόνο!!!!!!!!!

Μόνο με τους καθαρισμούς που θα χρειαζόταν η κεφαλή του inkjet για να ξεφράξει από τα μεσοδιαστήματα αχρηστίας τα ισοφαρίζει τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τους καθαρισμούς που θα χρειαζόταν η κεφαλή του inkjet για να ξεφράξει από τα μεσοδιαστήματα αχρηστίας τα ισοφαρίζει τα χρήματά του.

Αυτό σκέφτομαι και εγώ.Άλλωστε έτσι την πάτησε και ο Canon i965.Τον έστειλαν οι καλοκαιρινές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , δε θα σου πρότεινα να μείνεις πάντως μόνο με τον ασπρόμαυρο. Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστείς μία έγχρωμη εκτύπωση. Πάντως αν δε σε ενδιαφέρει η λεπτομέρεια, μπορείς να κάνεις μία επένδυση σε έγχρωμο λέιζερ εκτυπωτή. Έχουν πέσουν απίστευτα οι τιμές τους αλλά μην περιμένεις κάτι παραπάνω από 1200Χ600. Πάντως αυτοί που πραγματικά κάνανε βουτιά είναι οι ασπρόμαυροι λέιζερ.

Τα τόνερ ως επί το πλείστον αναγομώνονται αλλά όχι όλα και θα πρέπει να το κοιτάξεις πριν καταλήξεις, γιατί είναι αρκετά χρήματα. Βέβαια με το φόρτο που εσύ λες ότι έχεις δε θα σε νοιάξει και πολύ. Ο μελανάς μου μου είχε πει ότι σε άλλα παίζουν τσιπάκια και σε άλλα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για καμια περιστασιακή έγχρωμη εκτύπωση που δεν με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα την δίνω να μου την κάνει κανένας φίλος ή η αδερφή μου.Τώρα για φωτογραφίες,όταν θελήσω να τυπώσω καμία θα είναι κάποια η οποία μου αρέσει πολύ,θα την έχω επεξεργαστεί πολύ και κατα πάσα πιθανότητα θα την θέλω και σε μεγάλο μέγεθος.Για τις σπάνιες αυτές περιπτώσεις θα προτιμήσω να τις δώσω σε κάποιο καλό φωτογραφικό κατάστημα να μου τις τυπώσουν γιατί θα θέλω επαγγελματική δουλειά.Οπότε το να τυπώνει έγχρωμο ο εκτυπωτής δεν έχει σημασία.

Από μια περιήγηση στα σχετικά fora είδα ότι αυτό που λες με τα τσιπάκια παίζει με τους lexmark.Επίσης είδα ότι ο Epson 6200L που είναι ο αμέσως ακριβότερος στο Πλαίσιο ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978130&product=648264 ) είναι καλή περίπτωση και αναγομώνεται εύκολα και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γεμίζω μελάνια χρόνια τώρα δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να γείζει έτσι χομπίστικα τα τόνερ...!!!!

Πάντως έχεις σωστό τρόπο σκέψης. Λέιζερ , σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό μπας και τσιμπήσω κανένα. Και μάλιστα έγχρωμο, το φθηνότερο...

Το μόνο που με κρατάει είναι η ενθύμηση όλων αυτών των εκθέσεων που είχα γράψει περί υπερκαταναλωτισμού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που με κάψατε γιατί άρχισα να το σκέφτομαι (για 3η φορά σε 6 μήνες) να χτυπήσω έναν laser και μάλιστα ΕΓΧΡΩΜΟ :118: Γεμίζουν και στο σπίτι? Μεγάλη ζημιά. Αν δεν ήταν η εξεταστική εν όψη... Για πείτε και άλλα :033:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα γνωρίζετε οτι οι εγχρωμοι laser στη καλυτερη να φτασουν σε ποιότητα ενα μετριο inkjet οσον αφορα τις φωτογραφίες ετσι?

μονο για γραφήματα και προχειρες εγψρωμες εκτυπωσεις κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα το είπα, το πολύ μέχρι 1200Χ600 . Πάνο έχεις δει εκτύπωση απο λέιζερ 1200Χ600?

Εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Δεν είναι η ποιότητα που αντέχει επαγγελματική κριτική αλλά η φωτογραφία καραβλέπεται. Ίσως να μου άρεσε πολύ, γιατί περίμενα πολύ άσχημη εμφάνιση.... Τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Μα το είπα, το πολύ μέχρι 1200Χ600 . Πάνο έχεις δει εκτύπωση απο λέιζερ 1200Χ600?

Εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Δεν είναι η ποιότητα που αντέχει επαγγελματική κριτική αλλά η φωτογραφία καραβλέπεται. Ίσως να μου άρεσε πολύ, γιατί περίμενα πολύ άσχημη εμφάνιση.... Τι να πω.....

εχω δει πολλες γιατι εχει ο γαμπτρος μου εναν HP στο λογιστηριο εναν δικτυακο c532 εαν θυμαμαι καλα και τη θεωρω στη καλυτερη των περιπτωσεων απλα αποδεκτη καμια σχεση ας πουμε με canon IPXXXX

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε μιλάμε για σύγκριση τώρα με inkjet αλλά προσωπική μου άποψη μετά από κάποιες φωτο που είδα σε 1200Χ600 , οι φωτογραφίες στέκονται μια χαρούλα. Δεν είναι για διαγωνισμό, δεν είναι για πόστερ, αλλά βλέπονται άνετα

Link to comment
Share on other sites

Για καμια περιστασιακή έγχρωμη εκτύπωση που δεν με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα την δίνω να μου την κάνει κανένας φίλος ή η αδερφή μου.Τώρα για φωτογραφίες,όταν θελήσω να τυπώσω καμία θα είναι κάποια η οποία μου αρέσει πολύ,θα την έχω επεξεργαστεί πολύ και κατα πάσα πιθανότητα θα την θέλω και σε μεγάλο μέγεθος.Για τις σπάνιες αυτές περιπτώσεις θα προτιμήσω να τις δώσω σε κάποιο καλό φωτογραφικό κατάστημα να μου τις τυπώσουν γιατί θα θέλω επαγγελματική δουλειά.Οπότε το να τυπώνει έγχρωμο ο εκτυπωτής δεν έχει σημασία.

Από μια περιήγηση στα σχετικά fora είδα ότι αυτό που λες με τα τσιπάκια παίζει με τους lexmark.Επίσης είδα ότι ο Epson 6200L που είναι ο αμέσως ακριβότερος στο Πλαίσιο ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978130&product=648264 ) είναι καλή περίπτωση και αναγομώνεται εύκολα και στο σπίτι.

φίλε μου το θέμα σου είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Εχω έναν 865ι εδώ και 3 χρονια και είναι παρά πολλές φορές που έμεινε αχρησιμοποιητος. Ακόμα και 6 μήνες!! Και δεν έχει βουλώσει ούτε ένα ακροφυσιο..

Αυτό φυσικά δεν το λέω για να παινέψω τους canon αλλά για να σε συμβουλέψω να μην απογοητευεσαι τόσο εύκολα όχι μόνο από ένα προϊόν αλλά και από μια τεχνολογία που είναι σχεδιασμένη για οικιακή χρήση.

Πιστεύω ότι θα απογοητευτείς με τον laser γιατί θέλει συνεχώς συντήρηση και συν τοις άλλης σίγουρα θα σου χρειαστεί να τυπώσεις κάτι έγχρωμα.. (όχι απαραίτητα φωτογραφία). Απλα θεωρω οτι εκπροσωπούν περισσοτερο το επαγγελματικο κοινο παρα ενα τυπικο χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το θέμα σου είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Εχω έναν 865ι εδώ και 3 χρονια και είναι παρά πολλές φορές που έμεινε αχρησιμοποιητος. Ακόμα και 6 μήνες!! Και δεν έχει βουλώσει ούτε ένα ακροφυσιο..

Αυτό φυσικά δεν το λέω για να παινέψω τους canon αλλά για να σε συμβουλέψω να μην απογοητευεσαι τόσο εύκολα όχι μόνο από ένα προϊόν αλλά και από μια τεχνολογία που είναι σχεδιασμένη για οικιακή χρήση.

Πιστεύω ότι θα απογοητευτείς με τον laser γιατί θέλει συνεχώς συντήρηση και συν τοις άλλης σίγουρα θα σου χρειαστεί να τυπώσεις κάτι έγχρωμα.. (όχι απαραίτητα φωτογραφία). Απλα θεωρω οτι εκπροσωπούν περισσοτερο το επαγγελματικο κοινο παρα ενα τυπικο χρηστη.

Και εμένα ο canon μου στα 3 χρόνια μια χαρά δούλευε παρόλα τα διαστήματα αχρηστίας(είχα πάει και στρατό ενδιάμεσα).Στα 4 τα έπαιξε.Μπορεί να φταίνε και τα μελάνια που χρησιμοποιούσα αλλά αν έπαιρνα αυθεντικά θα είχα ξεπουληθεί.Δεν απαξιώνω καθόλου τους inkjet αλλά δεδομένου ότι έχω προσδιορίσει ξεκάθαρα τις ανάγκες μου, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρω τα ρίσκα που πιθανώς ενέχει η αγορά ενός inkjet,χωρίς να μου προσφέρουν κάποιο παραπάνω όφελος.Τα τελευταία 4 χρόνια δεν χρειάστηκε ούτε μια φορά να τυπώσω έγχρωμο που να μην ήταν φωτογραφία.Αν μου χρειαστεί τώρα θα καταφύγω σε μία από τις λύσεις που προανέφερα.Τελικά παρήγγειλα τον Epson 6200L.Θα έρθει την Δευτέρα οπότε θα σας πω αρνητικές εντυπώσεις αν έχω γιατί προσδοκίες δεν έχω έτσι και αλλιώς πολλες.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις προσδιορισει τις αναγκες για πιο ''βαρυ πυροβολικο'' τοτε πασο.

Καλοδουλευτος ο Epson

Τον εχω στο μαγαζι για πολυ βαρια χρηση (εχει βγαλει 8000 σελ μεχρι τωρα). Τα παει πολυ καλα σε ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.