Jump to content



χαλασε η οθόνη...(?)


spiderdim1442169203

Recommended Posts

το 1/3 από την δεξιά πλευρά έχει αλλάξει χρώμα....

στην μπάρα κάτω πχ έχει γίνει ροζ...

κάνω scrshoot αλλά βγάζει την οθονη νορμάλ στην φώτο,

post-7024-1442174897,8895_thumb.jpg

πριν κάνα χρόνο που είχα κουνήσει την οθονη το είχε ξανακάνει αλλά έφτιαξε κουνώντας τα καλώδια από πίσω (μάλλον)....

τώρα δεν φτιάχνει....

η οθονη είναι 6 ετών πλέον:087:

μπορώ να το φτιάξω?

τι να κάνω γιατί χρήματα για οθονη άλλη δεν υπάρχουν:022: :022: :022:

@εδιτ

να προσθέσω ότι κουνάει η εικόνα στην οθονη ...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα degaus στην οθόνη σου απο το μενού της ή δες αν έχεις διπλα τιποτα με μεγαλο μαγνητικο πεδιο(οπως πχ τίποτα ηχεια) Crt δεν εχεις?

edit

αν σου τρεμοπαιζει δες μηπως χαλασε το refresh rate .............

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα degaus στην οθόνη σου απο το μενού της ή δες αν έχεις διπλα τιποτα με μεγαλο μαγνητικο πεδιο(οπως πχ τίποτα ηχεια) Crt δεν εχεις?

βασικά κούνησα την οθονη γιατί είχα ηχεία δίπλα της...

τα έβγαλα και από τότε είναι έτσι η οθονη..

εχω μια crt 17αρα.

έβγαλα δυο φωτογραφίες με την φωτογραφική για να πάρετε μια ιδέα.

post-7024-1442174897,9675_thumb.jpg

post-7024-1442174898,0471_thumb.jpg

τι ναι το degaus?

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Degaussing Degaussing is the process of decreasing or eliminating an unwanted magnetic field. It is named after Carl Friedrich Gauss, an early researcher in the field of magnetism. Due to magnetic hysteresis it is generally not possible to reduce a magnetic field completely to zero, so degaussing typically induces a very small "known" field referred to as bias.

δες και το refresh rate σου.Ειναι στο default της οθονης?(εμένα στην crt ήταν 82)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι κάποιο μαγνητικό πεδίο αν την στρίψεις λίγο και δεις να μετακινείται το ροζ

είσαι οκ. Θα χρειαστεί να την ρυθμίσεις βέβαια αλλά δε θυμάμαι τώρα πως το λένε νομίζω moire.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι κάποιο μαγνητικό πεδίο αν την στρίψεις λίγο και δεις να μετακινείται το ροζ

είσαι οκ. Θα χρειαστεί να την ρυθμίσεις βέβαια αλλά δε θυμάμαι τώρα πως το λένε νομίζω moire.

2 ειναι ενα για τον οριζοντιο αξονα και ενα για τον καθετο Η Moire & VMoire reduce :)

manolis added 0 Minutes and 57 Seconds later...

Δημητρη πάτα το menu της οθονης και βρες τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι κάποιο μαγνητικό πεδίο αν την στρίψεις λίγο και δεις να μετακινείται το ροζ

είσαι οκ. Θα χρειαστεί να την ρυθμίσεις βέβαια αλλά δε θυμάμαι τώρα πως το λένε νομίζω moire.

φίλε Σπύρο την προηγούμενη φορά έτσι έφτιαξε....

την κουνούσα δεξιά αριστερά, πείραζα τα καλώδια και έφτιαξε.

τώρα τίποτα ρε γμτ μου.....

spiderdim added 1 Minutes and 44 Seconds later...

2 ειναι ενα για τον οριζοντιο αξονα και ενα για τον καθετο Η Moire & VMoire reduce :)

manolis added 0 Minutes and 57 Seconds later...

Δημητρη πάτα το menu της οθονης και βρες τα παραπανω

ειναι στο μηδεν....

που να τα βαλω?

στο 70 πχ

Link to comment
Share on other sites

Τσίτα τα γκάζιααααααα

όχι Μανώλη....

όσο μεγαλώνω την μπάρα τόσο αλλοιώνεται η εικόνα της οθόνης...

στο μηδέν είναι το καλύτερο απο ότι βλέπω...

τι αλλο μπορει να γινει?

spiderdim added 0 Minutes and 30 Seconds later...

Χάλασε η οθόνη. Μην παιδεύεσαι. Φυσιολογική φθορά. Κάποτε αρχίζει και τα παίζει ο καθοδικός.

you killing me man....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχεις η ηχεία ή τηλεόραση δίπλα στην οθόνη, ε?

η τηλεόραση ειναι 1 μετρο πανω απο την οθονη....

τα ηχεια του στερωοφωνικου ειναι 60 ποντοι μακρια απο την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλήθεια .... αυτό το ροζάκι κάτω δεξιά το είχα και εγώ σε 2 παλιότερες philips crt.. μετά από 2 μήνες η μία τα κακάρωσε και την άλλη την κακάρωσα :p:p:p μολις το έβγαλε.. ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ μπας και έχετε κανά πυλώνα της ΔΕΗ με μεγάλο μετασχηματιστή στη γειτονιά(just kidding); Εμένα μου έκανε κόλπα μια που είχα λόγω χαμηλής θερμοκρασίας. Τη πρώτη φορά που το έπαθε ξαφνιάστηκα και έφτιαξε απλά μόνη της. Παρατήρησα ότι συνέχιζε να το κάνει όποτε έπεφτε χαμηλά η θερμοκρασία στο γραφείο, για παράδειγμα όταν έπαθε ζημιά η θέρμανση και το πρωί ήταν παγάκι η οθόνη είχε πρόβλημα κάθε μέρα μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία η αίθουσα από το air condition.

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια ήταν τα ηχεία (στερεοφωνικού) δίπλα στην οθονη...

μόλις τα πήγα τα ηχεία λιγο πιο περα εκανε αυτα τα παράξενα για αλλη μια φορα...

τώρα εφτιαξε αλλά εγω αρχίζω να μαζεύω χρήματα για οθονη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο αποχρωματισμός ήταν αποτέλεσμα μαγνητισμου. Απλά στην περιπτωση σου πηρε λίγο παραπάνω χρόνο να φύγει. Αν πήγαινες στο μενού της οθόνης έχει λειτουργία για απομαγνητιση. Μπορείς να το κάνεις και τώρα να δεις μήπως καλυτερέψει. Οι καινούργιες πχ τηλεοράσεις το έχουν αυτόματα με κάθε έναρξη ( οι πιο πολλες όχι απο το Standby αλλά το κλείσιμο) οπότε αν εκει το παρουσιάσουν απλά μερικά ανοιγοκλεισίματα και φτιάχνουν Στα μόνιτορ που είναικαι πιο ευαίσθητα υπάρχει όπως είπα η επιλογή από το μενού για απομαγνήτιση....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.