Jump to content



Packard Bell πρόβλημα μικροφώνου


eloydark

Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα ένα φορητό Packard Bell Easy Note MX 45-014 D. Μιας που είχε προεγκατεστημένα τα Windows με πολλά προγράμματα που δεν ήθελα (και κυρίως το Norton) έκανα φορμάτ αφού πρώτα δημιούργησα το recovery disk.

Από το site βρήκα τους drivers τους οποίους και κατέβασα και εγκατέστησα κανονικά. Το λαπτοπ έχει ενσωματωμένη webcam και δίπλα από αυτήν έχει μικρόφωνο το οποίο λογικά συνδεέται μέσω του διαύλου USB που χρησιμοποιεί και η κάμερα. Μέτα το φορμάτ όμως τα windows (και αφού πέρασα και τους drivers της webcam προφανώς) δεν βρίσκουν το μικρόφωνο παρά μόνο αυτό που συνδέω στην κάρτα ήχου (δλδ τα εξωτερικά).

Ψάχνωντας σε διάφορα φόρα και κυρίως σε αυτό της Packard Bell δεν βρήκα λύση. Μήπως ξέρει κανένας κάτι για να λύσω αυτό το πρόβλημα; Δεν θέλω να ξαναπεράσω τα windows από το recovery disk οπότε όλες οι ιδεές είναι ευπρόσδεκτες!

Προφανώς δεν είναι muted το μικρόφωνο, και ξέρω να το κάνω unmute κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το μικρόφωνο είναι συνδεδεμένο με usb τότε θα πρέπει τα windows να το βλέπουν σαν ξεχωριστή κάρτα ήχου η οποία λογικά θα έχει τις δικές της ιδιότητες, ξεχωριστές από αυτές της κανονικής σου κάρτας ήχου. Στο device manager κοίταξες μήπως υπάρχει κάποια μη εγκατεστημένη συσκευή;

Αν πάλι είναι συνδεδεμένο σε κάποια (εσωτερική) είσοδο της κανονικής σου κάρτας ήχου τότε θα κάνεις unmute τα πάντα μέχρι να το βρεις. Υπόψη ότι κάποιες είσοδοι μπορεί να μη φαίνονται αν δεν τις έχεις τικάρει από το ανάλογο μενού.

Αν πάλει αποτελεί τμήμα της webcam (πάλι μέσω usb η σύνδεση) τότε πρέπει να υπάρχει κάτι στις επιλογές της webcam.

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι δεν εκκρεμεί τίποτα σε θέμα drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μικρόφωνο είναι συνδεδεμένο με usb τότε θα πρέπει τα windows να το βλέπουν σαν ξεχωριστή κάρτα ήχου η οποία λογικά θα έχει τις δικές της ιδιότητες, ξεχωριστές από αυτές της κανονικής σου κάρτας ήχου. Στο device manager κοίταξες μήπως υπάρχει κάποια μη εγκατεστημένη συσκευή;

Αν πάλι είναι συνδεδεμένο σε κάποια (εσωτερική) είσοδο της κανονικής σου κάρτας ήχου τότε θα κάνεις unmute τα πάντα μέχρι να το βρεις. Υπόψη ότι κάποιες είσοδοι μπορεί να μη φαίνονται αν δεν τις έχεις τικάρει από το ανάλογο μενού.

Αν πάλει αποτελεί τμήμα της webcam (πάλι μέσω usb η σύνδεση) τότε πρέπει να υπάρχει κάτι στις επιλογές της webcam.

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι δεν εκκρεμεί τίποτα σε θέμα drivers.

Όχι έχω δοκιμάσει όλα τα "λογικά" βήματα εύρεσης λύσης αλλά τίποτα...

Η webcam δεν έχει καθόλου επιλογές αφού η PB δίνει έναν ξερό driver και καθόλου software...

Δεν υπάρχει συσκευή που δεν έχει αναγνωριστεί!

Δεν είναι κανένα από τα Devices της κάρτας ήχου (SoundMax HD Audio 0 για playback και SoundMax HD Audio 1 για recording). Όταν βεβαίως συνδέω μικρόφωνο στην είσοδο τότε αυτό πηγαίνει κανονικά στην είσοδο της κάρτας ήχου στο Microphone. Όλες οι εισόδοι περάσανε από έλεγχο, αλλά καμία δεν αντιστοιχεί στο εσωτερικό μικρόφωνο.

Η δική μου λογική εξήγηση είναι ότι το εσωτερικό μικρόφωνο είναι μέρος της webcam και οι Drivers που δίνει η PB είναι ελλειπής και δεν το ενεργοποιούν!

Υπάρχει κανένας Universal Driver άραγε; Υπάρχει κανένας που να έχει Packard Bell laptop μπας και μπορεί να βρεί το inf και να μου το πασάρει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.