Jump to content



4 οθονες σε ενα pc


mike299_19991442169156

Recommended Posts

καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω 4 οθόνες ταυτόχρονα σε ένα pc. Θα πρέπει η κάθε μια να δείχνει άλλη εικόνα ανεξάρτητη από τις άλλες (όχι split screen ή mirroring).

Θα χρησιμοποιηθούν 2 κάρτες 8500 μάλλον (δεν είναι δεσμευτικό αυτό).

Αν γίνεται, μπορεί να γίνει από τον driver της κάρτας ή θα χρειαστεί και ειδικό software? Και τι ρυθμίσεις χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται προς το παρόν μέσω hardware. Μέχρι δύο μπορείς να συνδέσεις.

Αν θες πάνω από δύο πρέπει να πας σε Matrox κάρτα γραφικών (και μάλιστα συγκεκριμένη γιατί νομίζω ότι δεν υποστηρίζουν όλες τα 4 μόνιτορ). Το να έχουν διαφορετική εικόνα στον "αέρα" τα μόνιτορ (δηλαδή π.χ. το ένα να δείχνει game και το άλλο dvd), είναι κάτι που σίγουρα δεν μπορεί να γίνει. To να έχεις δύο διαφορετικές εφαρμογές σε κάθε μόνιτορ, γίνεται φυσικά.

Λύση software υπάρχει αλλά όχι για Windows XP ή Vista: http://en.wikipedia.org/wiki/Xdmx

Link to comment
Share on other sites

Το να έχουν διαφορετική εικόνα στον "αέρα" τα μόνιτορ (δηλαδή π.χ. το ένα να δείχνει game και το άλλο dvd), είναι κάτι που σίγουρα δεν μπορεί να γίνει.

Εγώ στο pc μου αυτήν την στιγμή έχω δύο μόνιτορ μόνιμα συνδεδεμένα και το καθένα έχει διαφορετική εικόνα. Δηλαδή είναι σαν δύο επιφάνειες εργασίας. Στην μία βλέπω DVD και στην άλλη παίζω παιχνίδι σχεδόν καθημερινά, οπότε φυσικά και γίνεται.

Όσο για τέσσερα μόνιτορ έχω την εντύπωση ότι με SLI ή με Crossfire γίνεται...Δεν είμαι σίγουρος όμως. Θα το ψάξω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάρτες γραφικών που μπορούν να παίξουν πολλαπλά μόνιτορ, αλλα είναι εξιδικευεμένες και είναι αρκετά δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα. Ενας φίλος μου είχε αγοράσει πριν 4 χρόνια μια τέτοια για 4 μόνιτορ απο μια εταιρία στο Καναδά (δε θυμάμαι όνομα).

Ψάξε στο internet για multi-monitor κάρτες γραφικών, ίσως βρείς κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Copy paste από Pm που έστειλα στον Kamikazi επί του θέματος:

Δεν γίνεται. Αν χρησιμοποιήσεις 2 οθόνες σε games, το SLI ΔΕΝ δουλεύει (θες μία κάρτα νομίζω μόνο).

Με 2 οθόνες και διαφορετική εικόνα στην κάθε μία, αν είναι από desktop εφαρμογές π.χ. γίνεται (υπό προϋποθέσεις). Τέσσερεις ΔΕΝ μπαίνουν σε κάρτες ATI/Nvidia, πρέπει να πας σε επαγγελματικές και εξειδικευμένες λύσεις (Matrox) και με προύπόθεση ότι τα games ΔΕΝ σε απασχολούν!

Δες και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_display

By simply adding up to two additional video cards, the Mac supported up to three monitors, although the ability to support multiple monitors wasn't introduced in Windows until the late 1990s. The all-in-one Mac SE/30 featured a small black & white screen, but could drive an external color monitor. All current Macs have built-in support for multiple monitors that do not require additional video cards.

Initially on PCs, the multiple output interface was designed to display the same image on all output interfaces (sometimes referred to as mirroring or cloning). This reflected the fact that these video cards were originally used in presentations where the user typically had his or her face to the audience with a duplicate of the projected image available to the presenter. This concept was further developed by PC manufacturers and led to the "extended" or "independent displays" mode and the "spanning" or "stretched" display mode. In both these modes, display devices are positioned next to each other in order to create the illusion that the two displays are logically contiguous.

In "extended" mode, additional desktop area is created on additional monitors. Each monitor can use different settings (resolution, color, refresh rate). Macintosh computers have supported the "extended desktop" concept since the late 1980s, providing a robust experience for graphic designers, video editors, and even game developers.

Alternately, some video cards are able to "span" the existing desktop area across two monitors rather than create additional desktop space. This is accomplished by using a widescreen resolution such as 2048x768. That is, 2 monitors at 1024x768 resolution each. Each monitor needs to have the same resolution and color depth settings, and often the same refresh rate.

Three main commercial competitors are ATI Technologies with its Hydravision, Matrox with its DualHead Multi-Display and NVIDIA's nView. The technology was once limited to the professional graphics market, but with the advent of more powerful graphic processing units, and the bundling of the software with the respective display cards, penetration into the consumer market has been enabled. The latest versions of MS Windows support up to 64 monitors.

Στα pc ΔΕΝ γίνεται πάνω από 2 μόνιτορ. ΔΕΝ δουλεύουν 4 μόνιτορ σε SLI και βασικά ΔΕΝ μπορείς να έχεις SLI enabled και να παίζεις 3d game σε δύο μόνιτορ ταυτόχρονα βλέποντας διαφορετικά πράγματα (π.χ. σε flight sim να βλέπεις στο ένα το main view και στο άλλο τα όργανα).

Η Matrox είναι ακριβή και σε 3d ΔΕΝ κάνει, είναι για 2D μόνο! Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα να βάλω πρόγραμμα στο αμάξι μου.

Ο προγραμματιστής την ώρα που δοκίμαζε το αμάξι στο δυναμόμετρο, είχε φτιάξει κάποιο σύστημα και είχε βάλει 3 οθόνες μαζί.Βέβαια η κάθε οθόνη έδειχνε τα δικά της, αλλά όταν έμπαινε το screensaver έδειχνε 1 φωτογραφία, η οποία περνούσε μέσα και από τις 3 οθόνες!Άρα πρέπει να συνδέονται.

Το μοντέλο ήταν Syncmaster.Η μεσαία ήταν πιο μεγάλη και οι 2 ακριανές λίγο πιο μικρές.

Μήπως είναι κάποια ειδικά μοντέλα που τοποθετούνται πάντα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

θελω τεσσερις οθονες στη σειρα που θα δείχνουν φωτογραφιες διαφορετικες μεταξυ τους με τέσσερα ανοιγμενα powerpoint. Αυτο ομως σε ένα συστημα. πως γινεται με δύο κάρτες γραφικών να έχω σε προεκταση 4 οθονες με 4 διαφορετικά παραθυρα ?

Link to comment
Share on other sites

Mία λύση είναι αυτή: http://www.digitaltigers.com/displays-quad.shtml Aν βέβαια δεις τιμές θα αλλάξεις γνώμη γι'αυτή την περίπτωση! ;)

zv-quad21s-beach_355x350.jpg

Ίσως να σε καλύψει μια συσκευή σαν αυτή: http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=5610&p=624

Για σίγουρα όμως (σε περιβάλλον pc/windows) για 4 μονιτορ θες matrox vga:

http://www.matrox.com/graphics/en/dispatch/products/qid/qidlppcie.php

qidlppcie.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο το threat http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/894097.htmlπου αναφερει οτι γινεται μεσω windows αρκει να μην εχεις SLI. Δουλευεις δυο ανεξαρτητες καρτες με διπλο DVI που η καθε μια "βγαζει" σε δυο οθονες. Τωρα αν ισχυει δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

If you are running XP, then you can change from dual card to SLI just by changing the options under Nvidia Control Panel, then rebooting.

Under Vista, you can just change the option in the NCP, and it doesn't even need to reboot.

I am currently running 2 x 19" LCD's, with 2 x 17" LCD's on either side as my desktop setup, and works a treat, on two XFX 7800GT's. If I want to do my work, it all runs in non SLI, then for games, just flick on the SLI option, wait for it to reconfigure, then run my game.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.