Jump to content



Διακοπή ρεύματος αλλά το PC συνεχίζει να λειτουργεί...


dark22

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

Από εχτές εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον, η ρημαδα η ΔΕΗ μας έχει ταράξει στις διακοπές, στιγμιαίες αλλά θανατηφόρες για το hardware...

κάηκε είδη το μοντεμάκι του ΟΤΕ...

Λοιπόν το κουφό τώρα... παρόλο γίνετε διακοπή για ένα-δύο δευτερόλεπτα, κλείνουν όλα στο σπίτι εκτός από το pc μου...

τροφοδοτικό έχω το Silverstone Olympia OP650...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνετε αυτό??

UPS ΔΕΝ ΕΧΩ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Από εχτές εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον, η ρημαδα η ΔΕΗ μας έχει ταράξει στις διακοπές, στιγμιαίες αλλά θανατηφόρες για το hardware...

κάηκε είδη το μοντεμάκι του ΟΤΕ...

Λοιπόν το κουφό τώρα... παρόλο γίνετε διακοπή για ένα-δύο δευτερόλεπτα, κλείνουν όλα στο σπίτι εκτός από το pc μου...

τροφοδοτικό έχω το Silverstone Olympia OP650...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνετε αυτό??

UPS ΔΕΝ ΕΧΩ...

Αυτό λέγεται... HOLD UP TIME!!!! Μόνο που αποκλείεται να κρατάει το pc αναμένο για δύο δευτερόλεπτα (1 seconds=1000ms)!!!! Aαα, να μην το ξεχάσω... διαβάζουμε και κανά οδηγό που και που...!

Hold-Up Time: Ο χρόνος (σε miliseconds) που ένα τροφοδοτικό μπορεί να δίνει το μέγιστο (εντός των προδιαγεγραμένων τάσεων) όταν μείνει στιγμιαία χωρίς καθόλου παροχή τροφοδοσίας (π.χ. στιγμιαία διακοπή). Αυτό το έχω δει να συμβαίνει σε τρία pc σε Lan party, όπου από τα τρία μόνο το ένα (με HEC τροφοδοτικό) έμεινε αναμένο ενώ τα άλλα δύο κάνανε reboot. Σύνηθεις τιμές είναι από 12 ως 30ms. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Προδιαγραφές ΑΤΧ: 17ms.

* Aπό τον οδηγό τροφοδοτικών του.. Candyman! (έλεος!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Από εχτές εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον, η ρημαδα η ΔΕΗ μας έχει ταράξει στις διακοπές, στιγμιαίες αλλά θανατηφόρες για το hardware...

κάηκε είδη το μοντεμάκι του ΟΤΕ...

Λοιπόν το κουφό τώρα... παρόλο γίνετε διακοπή για ένα-δύο δευτερόλεπτα, κλείνουν όλα στο σπίτι εκτός από το pc μου...

τροφοδοτικό έχω το Silverstone Olympia OP650...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνετε αυτό??

UPS ΔΕΝ ΕΧΩ...

και εμεις χτες ειχαμε κατι παραξενα....

ενω εκλειναν τα φωτα για ελαχιστο χρονο και ξανανοιγαν, το pc δουλευε κανονικα...

φυσικα μολις το πηρα πρεφα ειχα κλεισει τον υπολογιστη μεχρι να πεις κύμινο

Link to comment
Share on other sites

Χαλια μαυρα,η ΔΕΗ στα Χανια και λογικα σε ολη την Κρητη.Αφου μονο η Αθηνα ειναι Ελλαδα γι'αυτους(κυβερνωντα κομματα και επιχειρησεις).

Χτες ειχε πτωση τασης για παραπολυ ωρα.Οι ανθρωποι το λιγοτερο ειναι αληταραδες.Αντι να κοψουν το ρευμα για να μην καουν ολα,το αφηνουν με πτωση τασης.Ελεος.

Ευτυχως εχω ενα avr με σεβρογεννιτρια(απο αυτα που βαζουν στις πρεσβειες) και πανω σε αυτο ενα "μικρο" ups( το οποιο εχει και αυτο avr).

Γι'αυτο δεν καηκε το pc μου,το οποιο ειναι 24/7,απλα εκλεισε.

Οταν ηρθα στην Κρητη ειχα στο μυαλο μου οτι μπορει να υπαρχει προβλημα με την ΔΕΗ,γι'αυτο και εφερα ολη αυτη την "προστασια",αλλα αυτο ειναι απαραδεκτο!

Ξερω τουλαχιστον 10 ατομα με καμενα τροφοδοτικα και motherboard!

Κατι πρεπει να γινει εδω κατω.Ακομα και το internet για 2 μερες ειχε προβλημα,λογο καιρου και καθε φορα που βρεχει πολυ ή εχει πολυ αερα παντα τα ιδια γινονται, με το ρευμα και το τηλεφωνο.

Κρητικοι καντε κατι σας δουλευουν!

Link to comment
Share on other sites

Painkiller αυτά δεν γίνονται μόνο στην Κρήτη. Δεν ξέρω στην Αθήνα τι αντιμετώπισες αλλά εχθές έγιναν πολλαπλές στιγμιαίες διακοπές. Στο dslam που είμαι παλαιότερα όταν έβρεχε πολύ δεν είχαμε σύνδεση για ώρες επειδή πλημμυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οκ.

Τα πραγματα στον Πειραια(εκει που μενω εγω τουλαχιστον) ειναι χιλιες φορες καλυτερα.Οχι πως δεν υπαρχουν καθολου προβληματα.

Αλλα εδω,μεσα στα Χανια 2 χιλιομετρα απο το κεντρο σχεδον καθε φορα που βρεχει δεν εχουμε ρευμα και καθε μερα βαραει τασεις.Ενω αλλαξαν τους μετασχηματιστες στις γυρω περιοχες πριν 3 μηνες.

Τεσπα.

Ναι οι πυκνωτες μπορουν να το κανου αυτο που λετε.Αμα ο πυκνωτης ειναι πολυ μεγαλος μπορει να κρατησει αρκετα δευτερολεπτα,μεχρι να ξεφορτιστει.Θα το εχουν προβλεψει αυτο οι κατασκευαστες του τροφοδοτικου σου,ωστε να γλιτωνει οσο γινεται τις πτωσεις τασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια οκ.

Τα πραγματα στον Πειραια(εκει που μενω εγω τουλαχιστον) ειναι χιλιες φορες καλυτερα.Οχι πως δεν υπαρχουν καθολου προβληματα.

Αλλα εδω,μεσα στα Χανια 2 χιλιομετρα απο το κεντρο σχεδον καθε φορα που βρεχει δεν εχουμε ρευμα και καθε μερα βαραει τασεις.Ενω αλλαξαν τους μετασχηματιστες στις γυρω περιοχες πριν 3 μηνες.

Τεσπα.

Ναι οι πυκνωτες μπορουν να το κανου αυτο που λετε.Αμα ο πυκνωτης ειναι πολυ μεγαλος μπορει να κρατησει αρκετα δευτερολεπτα,μεχρι να ξεφορτιστει.Θα το εχουν προβλεψει αυτο οι κατασκευαστες του τροφοδοτικου σου,ωστε να γλιτωνει οσο γινεται τις πτωσεις τασης.

hello!!!!lλιγο καθυστερημενα!!αυτο μ ειχε συμβει και εμενα για 1-2 δευτερα να σβησουν τα φωτα και το πισι να μη κλησει!!!

λοιπων σε ποια περιοχη εισαι φιλε και υποτημας ετσι τα μερη μ?:046: εγω στα Χανια μενω στη περιοχη των Παχιανων και 20 χρονια π ειμε εκει δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΛΥ ΠΗΘΑΝΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΗΑ ΣΤΗΝ ΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΕΝΑ PC ΑΠΟ ΑΥΤΟ. Η ΠΟΙΟ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ UPS ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ(ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.