Jump to content



AMD AM2+ δίλλημα με RAM


cast128dreams

Recommended Posts

Eκανα το πρωτο βημα και πηρα αυτην την Motherboard:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523304

Eιναι μια MSI ΑΜ2+ με Hyper Transport 3,επικοινωνια με την μνημη DDR2 1066/800/667/533 MHz και επισης Crossfire X:098:

Πρωτου κανω το δευτερο βημα και αγορασω επεξεργαστη εχω αποριες σχετικα με την συνεργασια της Ram 1066.

Να ξεκαθαρισω οτι θελω να βαλω Ram 1066mhz.

Εχω διαβασει οτι η ram με συχνοτητα 1066 επικοινωνει μονο με τους καινουργιους τετραπηρυνους AM2+ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει??:115:

1)Εαν βαλω επεξεργαστη με socket ΑΜ2 θα συνεργαζετε με την DDR 1066 Mhz?

Θα μου δολευει σε μικροτερη συχνοτητα στα 800 mhz ας πουμε?

Η θα αναγκαστω να αγορασω Ram με 800mhz και να πουλησω την 1066mhz?

2)Να αγορασω τετραπηρυνο, αξιζει?(μιας και ξερω οτι τρεχει στα 1066 μνημη RAM)Θα εχω μεγαλητερες ταχυτητες.

Ειναι καλητερος απο εναν δυπηρινο της AMD στα 3,2ghz?

Τι λετε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Eκανα το πρωτο βημα και πηρα αυτην την Motherboard:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523304

Eιναι μια MSI ΑΜ2+ με Hyper Transport 3,επικοινωνια με την μνημη DDR2 1066/800/667/533 MHz και επισης Crossfire X:098:

Μεγειές και καλως όρισες :)

Πρωτου κανω το δευτερο βημα και αγορασω επεξεργαστη εχω αποριες σχετικα με την συνεργασια της Ram 1066.

Να ξεκαθαρισω οτι θελω να βαλω Ram 1066mhz.

Εχω διαβασει οτι η ram με συχνοτητα 1066 επικοινωνει μονο με τους καινουργιους τετραπηρυνους AM2+ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει??:115:

Οχι δεν ισχυει αυτό.

1)Εαν βαλω επεξεργαστη με socket ΑΜ2 θα συνεργαζετε με την DDR 1066 Mhz?

Θα μου δολευει σε μικροτερη συχνοτητα στα 800 mhz ας πουμε?

Η θα αναγκαστω να αγορασω Ram με 800mhz και να πουλησω την 1066mhz?

Ναί αμε.

Κοιταξε, και 800αρες να βαλεις...η διαφορά μικρή.

)2 Να αγορασω τετραπηρυνο, αξιζει?(μιας και ξερω οτι τρεχει στα 1066 μνημη RAM)Θα εχω μεγαλητερες ταχυτητες.

Ειναι καλητερος απο εναν δυπηρινο της AMD στα 3,2ghz?

Τι λετε και εσεις?

Αν θες phenom τοτε περιμενε για B3 stepping αλλιως παρε ενα 6000 ή 6400

Link to comment
Share on other sites

οποτε επεξεργαστης

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559562

και RAM

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554116

Συνολο "Dual Chanel" 2 giga στα 1066mhz

και δεν θα εχω κανενα προβλημα?

Καλη η Motherboard?

Εχω χρονο και χρημα να φτιαξω ενα καλο συστημα....

Δεν παει αλλο με το AGP 8X(ATI RADEON 1950 PRO) με ΑΜD στα 1,8 2800+ 754 και 2 giga Ram στα 400mhz:( .Αληθεια ενα τετοιο συστημα clockarete καλα?

Εως που μπωρο να φτασω τον επεξεργαστη μου??:032:

Anyway.....

Απο καρτα γραφικων λεω να χτυπησω αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510645 :074:

Αξιζει

Link to comment
Share on other sites

ο AMD ATHLON 64 X2 6400 black edition κανει περιπου 50% πάνω απο τον 6000 και μιλάμε για 3.2 απο 3 ghtz και μάλιστα χωρίς ψύχτρα.Εγώ δεν θα τον έπαιρνα (οπως και δεν τον πήρα δηλαδη)

Μνήμες θα πρότεινα cellshock....

Overclockability δεν εχει πολύ η amd και ποσο παραπάνω ο 6400. Ο 6000 θα σου πάει στα 3.300 ανετα.

Τέλος η Ατι, ναι αξιζει. Δες ομως και σε 8800 nvidia

Link to comment
Share on other sites

+1

Τέλος η Ατι, ναι αξιζει. Δες ομως και σε 8800 nvidia

Εγω λεω να παρεις μια 8800GT 512ΜΒ με 200€ παρα να δωσεις 400€

για την HD3870 Χ2, πολλα ειναι βρε αδερφε... σε καταλαβαινω

εισαι κ εσυ σαν κ μενα με ενα παλιο μηχανημα και θες να παρεις οτι καλυτερο.

Κοιτα το pc της υπογραφης μου :(

Βρες καποιον που να εχει ενα συστηματακι περιπου σαν κ αυτο:

Ιntel core 2 DUO E6550 2.33 GHZ

2 GB RAM

μια P35 mobo

και μια 8800GT 512MB

παιζει το Crysis ενα απο τα πιο "βαρια" games σε full quality....

το οτι εχεις επιλεξει AMD δεν πιστευω να υστερεις σε κατι...

Αλλα αληθεια τι games παιζεις;

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο nvidia. παρε την 3870 και πραγματικα θα την χαρεις. αλλωστε τι διαλεξες crossfire?

Mακρυά δηλαδή από τις 8800gt-GTS 512???

σε μερικους μηνες χωνεις πανω αλλη μια 3870 και θα εχεις quadfire. και directx10.1 ;)

και μαζί με αυτά χώνεις και 800Ε από την τσέπη σου ..... τρομερό σενάριο ....

Link to comment
Share on other sites

και μαζί με αυτά χώνεις και 800Ε από την τσέπη σου ..... τρομερό σενάριο ....

Ε πές τα βρε Βασίλη. Για δεν δίνουμε κανα εκατομμύριο να πάρουμε κανένα boeing737 να πετάει μονο θέλουμε pc να πετάει?:046:

Φίλε μου τα παιχνιδια έτσι που πάνε...και σήμερα να πάρεις pc το χθεσινό παιχνιδι δεν το πρόλαβες.

Ελπίζω να με πιανεις, εκτός αν κατα την άποψη μου θέλεις να γίνει η ψυχολογία σου frame hunter.

Link to comment
Share on other sites

Overclockability δεν εχει πολύ η amd και ποσο παραπάνω ο 6400. Ο 6000 θα σου πάει στα 3.300 ανετα.

Μια χαρα οverclockability εχουν οι amd.... :p -->proof<--

Παντως δεν προτεινω 6000/6400.

Ημουν κατοχος του προτου και το μονο που μπορω να πω ειναι

-ζεστη και βαττ, πολλά βατ.

Καλύτερα κατι με brisbane core ειδικα αν ειναι rev. G2 πχ.: 5000+ Black

κλοκαρει παραπανω απ τον 6000 και τον 6400 μαζι

και εχει την μιση καταναλωση στην χειροτερη περιπτωση.

Mακρυά δηλαδή από τις 8800gt-GTS 512???

Ειδικα απ τις GTS 512.

CoD4@1280x1024 maxed@70fps avg on stock clocks??? σκουπιδια....

Link to comment
Share on other sites

Οφφ τοπικ

@soul

Μιλησα για rock stable κατασταση. Το να πάει και στα 50ghtz δεν εχει να δώσει κάτι στη καθημερινη του χρήση

Και γω απλα ειπα πως τα rev.G τσιπακια ειναι πιο κρυα, ρουφανε το μισο ρευμα και ανεβαινουν πιο ψηλα απο τα παλια rev.F... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την MSI έχω και με την 3870Χ2, αξίζει και με το παραπάνω η κάρτα αλλά αν έχεις βέβαια τα $$;)

Όσο για το τι θα αγοράσεις μπορέις να πάρεις μια 3870, nvidia ΔΕΝ το προτείνω για να μπορείς να κάνεις crossfire, 90-95% παρόμοιες επιδώσεις έχει η 8800GT με την 3870. Μην περιμένεις οτι η 8800GT αν θα αγοράσεις θα σου παίζει 100% σε επιδώσεις απο ότι διαβάζεις σε διάφορα reviews(γιατί δεν είναι και nvidia το chipset)

EDIT: Τώρα που το checkαρα, πολύ καλά κάνεις για την 3870Χ2 αλλά προτείνω απο την ίδια εταιρία(MSI) να έιναι και η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις οτι η 8800GT αν θα αγοράσεις θα σου παίζει 100% σε επιδώσεις απο ότι διαβάζεις σε διάφορα reviews(γιατί δεν είναι και nvidia το chipset)

τι εννοεις ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

ο AMD ATHLON 64 X2 6400 black edition κανει περιπου 50% πάνω απο τον 6000 και μιλάμε για 3.2 απο 3 ghtz και μάλιστα χωρίς ψύχτρα.Εγώ δεν θα τον έπαιρνα (οπως και δεν τον πήρα δηλαδη)

Στο καινουργιο συστημα δεν ενδιαφερομαι για overclocking.Οποτε θα παω κατευθειαν στα 3,2 με τον Black edition και εφοσον αυτο το socket θα επικρατησει για πολυ καιρο ακομα AM2+ θα τον αλλαξω σε τετραπυρηνο.(πολυ αργοτερα)Οσον αφορα την ψυκτρα λιγο με ενδιαφερει:105:

Eλάτε βρε παιδια! Δηλαδη ήθελα και να ήξερα που βρίσκετε την δύναμη!

ΤΟΣΟ ΜΟΥΦΑ ειναι η 8800?? Μην τρελλαθούμε κιόλας! Και οι 2 ειναι καρτάρες.

Οχι τοσο μουφα δεν ειναι αλλα η 3870 σε πολλα Hardware tests που εχουν κυκλοφορισει στο internet τα πηγιαινει καλλητερα απο την 8800.Ασε που το Pc την βλεπει διπλη.....Σωστα?Ειναι και πιο καινουργια...

+1Crysis ενα απο τα πιο "βαρια" games σε full quality....

το οτι εχεις επιλεξει AMD δεν πιστευω να υστερεις σε κατι...

Αλλα αληθεια τι games παιζεις;

Οτιδηποτε ειναι καλλο και οχι συνηθησμενο.To πιστευεις η οχι κανω ολοκληρη αλλαγη μονο και μονο για 1 η 2 παιχνιδια.Εαν απο αυτα ειναι και το Crysis.Θα μπορουσα να το παιξω με την 1950 pro AGP:001: αλλα δεν θελω αυτο το παιχνιδι να το παιξω "MEDIUM"..Στα γραφικα δεν συνβιβαζομαι ευκολα παντως ειναι πολυ βαρυ το ατιμο!Ακομα και μετα το Patch.Μικρες αλλαγες.:105:

Mακρυά δηλαδή από τις 8800gt-GTS 512???

και μαζί με αυτά χώνεις και 800Ε από την τσέπη σου ..... τρομερό σενάριο ....

Εαν αξιζει ΝΑΙ αλλα μια μου φτανει.

Nvidia 8800gt "δαγκωτό" από εμένα.

Μαζι σου

Καλα ρε παιδια μην τσακωνεστε :p

μηπως τον φιλο μας δεν τον ενδιαφερει καθολου το o/c?

Δεν εχω ξανακανει ποτε αλλα θα ηθελα πολυ σε αυτον που εχω τωρα.

Δουλευω τον 2800+ ΑΜD athlon στα 1,8 754.Πολυ μικρος για τα σημερινα δεδομενα.Καρτα γραφικων 1950 PRO 512mb AGP 8x.

Καλη η καρτα,τρεχει αξιοπρεπως τα σημερινα παιχνιδια αλλα μηπως ο επεξεργαστης δεν βοηθαει.??Πως μπορω να κανω Overclock.Τρεχει σε μια Albatron k8x800 pro 2 με 2 giga Ram στα 400mhz.

Μπορω να κανω ενα καλο Overclock??

Συστημα ψυξης εχω Costum.Στο κουτι τρυπες με ενσωματομενα 2 μεγαλα FANS....:103:

Πολυ θορυβος αλλα its OK.

Link to comment
Share on other sites

Στο καινουργιο συστημα δεν ενδιαφερομαι για overclocking.Οποτε θα παω κατευθειαν στα 3,2 με τον Black edition και εφοσον αυτο το socket θα επικρατησει για πολυ καιρο ακομα AM2+ θα τον αλλαξω σε τετραπυρηνο.(πολυ αργοτερα)Οσον αφορα την ψυκτρα λιγο με ενδιαφερει:105:

Aπο την στιγμη που δεν σε ενδιαφέρει το o/c και μπορείς να διαθέσεις αυτά τα χρήματα είναι καλή σκέψη ..

Οχι τοσο μουφα δεν ειναι αλλα η 3870 σε πολλα Hardware tests που εχουν κυκλοφορισει στο internet τα πηγιαινει καλλητερα απο την 8800.Ασε που το Pc την βλεπει διπλη.....Σωστα?Ειναι και πιο καινουργια...
Σωστά αφού είναι 3870Χ2.
Οτιδηποτε ειναι καλλο και οχι συνηθησμενο.To πιστευεις η οχι κανω ολοκληρη αλλαγη μονο και μονο για 1 η 2 παιχνιδια.Εαν απο αυτα ειναι και το Crysis.Θα μπορουσα να το παιξω με την 1950 pro AGP:001: αλλα δεν θελω αυτο το παιχνιδι να το παιξω "MEDIUM"..Στα γραφικα δεν συνβιβαζομαι ευκολα παντως ειναι πολυ βαρυ το ατιμο!Ακομα και μετα το Patch.Μικρες αλλαγες.:105:

Εαν αξιζει ΝΑΙ αλλα μια μου φτανει.

Υπερβολικός μου ακούγεσαι .... να δώσεις 2000+Ε για 2 games ??

Oσο για το O/C σε αυτό που έχεις τώρα ... νομίζω ότι δεν αξίζει να μπείς σε αυτήν την διαδικασία ..

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός μου ακούγεσαι .... να δώσεις 2000+Ε για 2 games ??

Ειναι πολλα τα ξερω......Μια καλλη ειναι!!!.....800ευρο για δυο καρτες πρεπει να σου ξεχιλιζουν απο τις ΚΑΛΤΣΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν προτεινω 6000/6400.

Ημουν κατοχος του προτου και το μονο που μπορω να πω ειναι

-ζεστη και βαττ, πολλά βατ.

Παιζει ρολο και το κομματι,2 που δοκιμασα το ενα ηταν πολυ ζεστο (ακομα και σε w/c) και πηγε μεχρι τα 3.4@1.50,το αλλο 3.5@1.42 και ηταν αρκετα πιο κρυος,και οι 2 125w.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.