Jump to content



αγορα τροφοδοτικου


daffyrho

Recommended Posts

καλη σας μερα.

ηρθαν επιτελους τα καινουργια κομματια μου.

λοιπον χρειαζομαι τροφοδοτικο.

η συνθεση ειναι:

intel quad core q6600 2.4

qigabyte p35-ds4

2x1gb kingston Hyper-X DDR II 1GB 1066MHz

twintec 8800gt 512

2x dvd αντιγραφικα pioneer

1 wd 200gb sata

1 wd 250gb sata

2x12cm ανεμιστηρες

1χ8cm ανεμιστηρα

τι τροφοδοτικο προτεινετε?

μπηκα στο site που εχουμε εδω στο φορουμ και μου προτεινει

530w.

αυτη τη στιγμη εχω ενα noname(raptox 480w)

με ενδιαφερει περισοτερο να ειναι ησυχο αν και καποια στιγμη θα αρχισω να το ανεβαζω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τον εχω διαβασει τον οδηγο.

απλα ρωτησα μηπως εχει καποιος αντιστοιχο η παρομοιο συστημα και εχει να μου προτεινει καποιο αξιοπιστο.

ευχαριστω.

θα διαβασω κανενα review και θα αποφασισω

Link to comment
Share on other sites

χθες ξεθαψα ενα παλιο τροφοδοτικο 370w.

αν τα βαλω να δουλευουν μαζι και παρει η μητρικη και ηα καρτα γραφικων απο το 480 και σκληροι,αντιγραφικα,και ανεμιστηρες θα παιξει?

(εχω κουτι στακερ και εχω μεγαλο χωρο)

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα παίξει θα παίξει. Αλλά πρόκειται για 2 no-name τροφοδοτικά. Αν δε θες να κάνεις ζημιά στο καινούριο σύστημά σου (μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα), καλό θα ήταν να το αποφύγεις και να πάρεις κάτι καλό. Παραπάνω σου πρότειναν αρκετά. Σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

160 ευρώ για 850άρι και Zalman;;;;;; Ε ρε γμτ...Μου φαίνεται ότι λάθος επάγγελμα κάνω. Αντί να κάθομαι να γράφω οδηγούς για PSU, έπρεπε να φτιάχνω άχρηστα τροφοδοτικά και να τα πουλάω 160 ευρώ να κονομήσω.

Υ.Γ. Το Zalman είναι για γέλια. Δηλαδή τι άλλο να πω; Δώστε βάση...

Δίνει τα εξής amperages: 12v1=22A, 12v2=22A, 12v3=30A, 12v4=30A, 12v5=22A, 12v6=22A, σύνολο... 148Αmps στα 12v ΜΟΝΟ, δηλαδή.... 1776w!!!! Βέβαια αυτό είναι σε peak (δεύτερο foul). Σε -υποτίθεται- max load δίνει 132Amps ή αν θέλετε 1584w στα 12v (χαχαχαχαχα, εδώ πλέον γελάμε)!

Εδώ θα κύριοι θα σας πώ πως AYTO λέγεται (για να μαθαίνετε) amperage overinflation!

- Capito?

- Si padre..

Επειδή το Πλαίσιο λέει παραμύθια όμως ας δούμε τώρα πως ξεβρακώνεται η Zalman που αντί να παραπλάνεί τους πελάτες με νούμερα που δεν ισχύουν ΟΥΤΕ κατά διάννοια, καλύτερα θα ήταν να μην εκτίθεται έτσι!

Εν ολίγοις με μια ματιά εδώ θα δείτε ότι από τα... εντυπωσιακά (και πλασματικά επίσης) 148amps που -και καλά- βγάζει σαν peak, στην πράξη με βάσει τα νούμερα της Zalman είναι 132amps!

Βασικά όμως, στην πραγματικότητα ΔΕΝ ξεπερνάει τα 64Amper (768w) στα 12v combined που και ΠΑΛΙ παραμύθι είναι διότι έχουμε πει ότι σε combined οι τάσεις ΟΛΕΣ μαζί πρέπει να αθροίζονται στο μέγιστο ονομαστικό φορτίο. Στο site όμως λέει πως βγάζει 768 με combined τις 12βολτες, 191 στις 3.3v+5v και 27w από τις τάσεις -12v & +5VSB, σύνολο 986w αντί 850 που θα έπρέπε να αθροίζονται.

Τα έχω ξαναπεί πως τα νούμερα που αναφέρονται στα περισσότερα "επωνυμα" τροφοδοτικά που είναι rebranded, γίνονται overinflate.

Ακόμα και τα reviews που παραθέτει η Zalman είναι φαιδρά και τα δύο.

Για δείτε τι amperage δίνει ένα άσχετο review του Tech Power Up (ανεξάρτητα αν το βγάζουν και καλό το psu, αλλά έτσι είναι οι.. "δημοσιογράφοι". Κρίμα που δεν το έχει τεστάρει ο jonnyguru να γουστάραμε) και συγκρίνετε τα με της Zalman, που έχουν και το θράσος να γράφουν δίπλα από τις μετρήσεις rippling, στις 12βολτες "At full load", τρομάρα τους! Και έτσι και τολμήσεις και ρίξεις full load σε αυτό το PSU με βάσει τα νούμερα που αναφέρει η Zalman, το rippling θα φτάσει τα 500mV για κανα δευτερόλεπτο πριν το τροφοδοτικό.. "κλωτσήσει τον κουβά".

attachment.php?attachmentid=19356&stc=1&d=1203665973

attachment.php?attachmentid=19358&stc=1&d=1203668398

To δε Πλαίσιο είπε να μην το ψάξει και πολύ, οπότε αποφάσισε ότι το τροφοδοτικό έχει το.. "amperage/ανέκδοτο":

attachment.php?attachmentid=19357&stc=1&d=1203668064

Ακου 160 ευρώ για δαύτο! ΕΛΕΟΣ! Πάρε κανά Tt Toughpower αγόρι μου να δείς την υγεία σου, πάρε κανα Etasis ή κανα HEC. Έστω ένα Corsair ή Seasonic! Αλλά όxι Zalman ειδικά σε μεγάλα wattage απλά ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτά τους! Ακριβά, άοσμα, άχρωμα και γκρίζα (τόσο συναρπαστικά όσο ένα σαλιγκάρι χωρίς κέλυφος)!

post-4990-1442174944,3029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.