Jump to content



VIA KT600 AGP/PCI lock


Ilias83

Recommended Posts

Έχω μια Albatron ΚΧ600 Pro.

Το πρόβλημα με αυτή την κάρτα και γενικά με τις VIA είναι το ρημαδιασμένο το AGP/PCI lock που δεν έχουν.

Το μόνο που υπάρχει είναι ένα divider που πάει μέχρι και 6:2:1 και μου επιτρέπει δηλαδή να πάω μεχρι 200FSB...

Δεν ρισκάρω να ανέβω παραπάνω...

Και τίθεται το εξής ζήτημα...

Υπάρχει τρόπος να κλειδώσω το λόγο AGP/PCI στα 66/33 για να μην έχω πρόβλημα;

(Βασικά θα μπορούσα ίσως να βρώ τρόπο να ξελειδώσω το multiplier, αντί για αυτό)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει τρόπος για lock στο PCI. Για το multi υπάρχει τρόπος (να τον κάνεις mobile) αλλά δε θα έχεις το μεγαλύτερο Multi κατά το POST αλλά μόνο αλλάζοντας το μέσα από τα Win με prog

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ίσως μεγαλύτερες λεπτομέριες;

Αυτή τη στιγμή μπορώ να πάω μέχρι 2200Mhz δουλεύοντας με divider 6:2:1 και κρατώντας έτσι σταθερό το AGP/PCI στα 66.66/33.33.

Αν παίξω με το multiplier θα μπορέσω βέβαια να ανεβάσω τον επεξεργαστή, αλλά δυστυχώς μόνο αυτόν...

Δεν θα μπορώ να παίζω με τις μνήμες...

Αλλά από το ολότελα...

Και μια σκέψη που έκανα ήταν οτι αν υπήρχε λόγος 7:2:1 τότε θα μπορούσα να πάω το FSB στα 233 Mhz... Κάτι τέοιο προφανώς είναι θέμα υλικού όμως έτσι; Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση ούτε με modded BIOS. Σωστά;

Βασικά προβληματίζομαι ακετά τελευταία και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε μια NF2 λύση, αλλά είναι πλέον πολύ αργά. Δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσω λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

όχι μη πας είναι πλέον πολύ αργά τσάμπα θα ξοδευτείς, εκτός και αν βρεις κάτι πολύ φτηνό και μεταχειρισμένο.

7/1 δεν υπάρχει είναι θέμα υλικού όπως είπες.

για το ξεκλείδωμα του multi κοίτα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος δεν έχει χρόνο δεν προλαβαίνει να διαβάσει τα Link που του δίνεται...

Σήμερα επιτέλους κατάφερα να τα δώ...

Ερωτήσεις: Με αυτόν τον τρόπο δηλαδή ξεκλείδωσε το multiplier, αλλά μπορείς να το αλλάξεις μόνο μέσα από τα Windows και όχι από το BIOS; Ή τέλος πάντων πως ακριβώς το αλλάζεις αφού τον ξεκλειδώσεις... Και αν είναι μέσα από τα Windows πρέπει κάθε φορά να κάνεις το ίδιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό δεν είναι σαφές, δε γνωρίζω αν γίνεται μέσα από το BIOS. μια ASrock τουλάχιστον μπορούσε να το κάνει με hackάρισμένο BIOS. αν δε γίνεται πρέπει μέσα από τα Win να το κάνεις, δε ξέρω αν το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις μπορεί να το αλλάζει μέσω startup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Μέσω του ClockGen αν δεν κάνω λάθος. Στην σελίδα του ClockGen έχει οδηγίες για το πως θα το κάνεις να ρυθμίζει τον επεξεργαστή κάθε φορά που φορτώνεις τα Win.

Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει έκδοση του ClockGen για την Albatron μου...

Και γενικά (πλην Abit) δεν βλέπω για chipset VIA...

Link to comment
Share on other sites

E τότε δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Μπορείς να αλλάζεις τον πολλαπλασιαστή και την τάση από το CPU MSR αλλά θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που μπαίνεις στα Windows,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

E τότε δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Μπορείς να αλλάζεις τον πολλαπλασιαστή και την τάση από το CPU MSR αλλά θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που μπαίνεις στα Windows,

Αυτό φοβόμουνα...

Αρχική απάντηση από enduracell

βασικά αυτό δεν είναι σαφές, δε γνωρίζω αν γίνεται μέσα από το BIOS. μια ASrock τουλάχιστον μπορούσε να το κάνει με hackάρισμένο BIOS. αν δε γίνεται πρέπει μέσα από τα Win να το κάνεις, δε ξέρω αν το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις μπορεί να το αλλάζει μέσω startup.

Έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι το ανέφερα αλλά τέσπα.Όχι δε γίνεται αλλαγή του πολλαπλασιaστή μέσω ΒΙΟΣ .Από παραθύρια χρησιμοποιείς το cpuMsr. Ο συγγραφέας του είχε πει κάποια στιγμή ότι θα μπορούσε να γίνεται αυτόματα η ρύθμιση με την εκκίνηση του λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.