Jump to content



μεγαλο προβλημα!!!


illuminati1442169207

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα προβλημα με τον επεξεργαστη μου! Πριν καιρο οταν παταγα το κουμπι για να ανοιξει ο επεξεργαστης μου, εκανε 10 δευτερολεπτα περιπου (μερικες φορες παραπανω και αλλες λιγοτερο) για να ξεκινησει. Δηλαδη το παταγα και μετα απο το καποιο χρονικο διαστημα αναβε το φωτακι στον επεξεργαστη και επαιρνε μπρος!

Δεν εδωσα σημασια...

Τωρα που ελλειπα 10 μερες απο το σπτι μου, επιστρεφω χθες, πατουσα το κουμπι και δεν ξεκινουσε! Τιποτα! Νεκρο σχεδον!

Ανοιγω λοιπον τον επεξεργαστη μου τον καθαριζω απο σκονες κ.λ.π. και το φυσαω με το πιστολακι. Βαζω επειτα τα καλωδια, παω να το ξεκινησω παλι αλλα τιποτα!

Τα ξαναβγαζω, ξανακανω τα ιδια και τελοςπαντων επειτα απο ολα αυτα και αφου ξαναπατησα το κουμπι για να ανοιξει, ξεκιναει μετα απο ενα 5λεπτο! Ανοιγει και μου βγαζει στην αρχη το εξης σφαλμα: "CMOS cheksum error"(μετα που το ξαναξεκινησα δεν μου το εβγαλε).

Δεν δινω σημασια και παταω F1 για να συνεχισει. Ανοιγει κανονικα και ηταν αλλαγμενη η ημερομηνια μου (2 χρονια πριν)! Παω να κανω επαννεκινηση και δεν την κανει! Το σβηνω παλι απο το κουμπι του! Το ανοιγω (αφου περασαν παλι μερικα δευτερολεπτα...) ρυθμιζω την ωρα αλλα και παλι δεν μου κανει επανεκκινηση μεσα απο τα windows!

Ξερει κανεις τι φταει; Για τη καθηστερηση που κανει για να ξεκινησει πιστευω πως μαλλον φταει η υγρασια στο σπιτι μου, γιατι εχω αρκετη και ισως να επηρεαζει τα κυκλωματα.

Αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Ας μου πει καποιος τι εχει συμβει και πως να φτιαξω την επαννεκινηση που δεν μου κανει μεσα απο τα windows!

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

κακως αρχισες τα πειραματα με φυσηματα/βγαλσιματα

το πρωτο που θα κανεις αυριο ειναι να παρεις μια μπαταρια για το πισι

θα ζητησεις CR2032 -ειναι σαν μεγαλο κουμπι - και θα την αλλαξεις στην

motherboard

με την 1η εκκινηση λογικα ολα θα δουλεψουν κανονικα -με μια αμφιβολια και για το τροφοδοτκικο

πες μας και τη συνθεση του υπολογιστη σου για να σε βοηθησουμε στο σεταρισμα μετα

υγ. τον....επεξεργαστη με τι τον ανοιξες ??!!

[EDIT] μ ενα δευτερο διαβασμα του post μαλλον θες ΚΑΙ τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω εναν Intel core duo 6300 στα 1,86 και μητρικη Gigabyte S series GA-945P-S3. Τον υπολογιστη τον εχω 2 χρονια και αυτο το προβλημα τωρα μου το παρουσιασε! Αυριο θα αλλαξω την μπαταρια και θα δουμε πως θα παει... και θα σας ενημερωσω! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

κακως αρχισες τα πειραματα με φυσηματα/βγαλσιματα

το πρωτο που θα κανεις αυριο ειναι να παρεις μια μπαταρια για το πισι

θα ζητησεις CR2032 -ειναι σαν μεγαλο κουμπι - και θα την αλλαξεις στην

motherboard

με την 1η εκκινηση λογικα ολα θα δουλεψουν κανονικα -με μια αμφιβολια και για το τροφοδοτκικο

πες μας και τη συνθεση του υπολογιστη σου για να σε βοηθησουμε στο σεταρισμα μετα

υγ. τον....επεξεργαστη με τι τον ανοιξες ??!!

[EDIT] μ ενα δευτερο διαβασμα του post μαλλον θες ΚΑΙ τροφοδοτικο

+1000 oτι λεει το παλικαρι!Και εγω το επαθα πριν 3 μερες μα το θεο!!

Απλα οταν δουλευει φορτιζει επειδη ετσι δουλευει και αν μεινει κλειστο για μερες και ειναι στα τελευταια της τελειωσες.Για το μηνυμα don't worry μπαινεις

bios και σωζεις με F10 χωρις να κανεις ρυθμισεις και φευγει αυτο το checksum error που περισσοτερο ειναι warning!!Aυτα.

Ram κοιτα κ σκληρο(μπορει αυτος να'ναι στα τελευταια του,βαλε καποιου φιλου σου)

Επισης για την μπαταρια οτι τυπο λεει πανω η παλια παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τον επεξεργαστη τον ανοιξα απο την μια πλευρα μονο ξεβιδωνοντας τις βιδες και αφαιρεσα και την μπροστινη οψη, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο!

s.ghost...Η μπαταρια που αλλαξα δεν ειναι ιδιας μαρκας! Δηλαδη μπορει να φταει και αυτο; Παρολαυτα ξεκινησε με την καινουρια μπαταρια αλλα παλι με αρκετη καθυστερηση!

Eσενα αυτο το προβλημα σου λυθηκε; Και αν ναι, πως; Αλλαζοντας μονο μπαταρια η και τροφοδοτικο;

Και η ram η ο σκληρος σε τι να φταει; Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοκανω! :-(

υ.γ.:το error το ειχα βγαλει ετσι οπως ειπες!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τον επεξεργαστη τον ανοιξα απο την μια πλευρα μονο ξεβιδωνοντας τις βιδες και αφαιρεσα και την μπροστινη οψη, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο!

s.ghost...Η μπαταρια που αλλαξα δεν ειναι ιδιας μαρκας! Δηλαδη μπορει να φταει και αυτο; Παρολαυτα ξεκινησε με την καινουρια μπαταρια αλλα παλι με αρκετη καθυστερηση!

Eσενα αυτο το προβλημα σου λυθηκε; Και αν ναι, πως; Αλλαζοντας μονο μπαταρια η και τροφοδοτικο;

Και η ram η ο σκληρος σε τι να φταει; Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοκανω! :-(

υ.γ.:το error το ειχα βγαλει ετσι οπως ειπες!

πως τον ανοιξες δηλαδη τον επεξεργαστη? μηπως εννοεις το κουτι σου? ο επεξεργαστης ειναι αλλο πραγμα κ μαλλον τα χεις μπερδεψει!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τον επεξεργαστη τον ανοιξα απο την μια πλευρα μονο ξεβιδωνοντας τις βιδες και αφαιρεσα και την μπροστινη οψη, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο!

s.ghost...Η μπαταρια που αλλαξα δεν ειναι ιδιας μαρκας! Δηλαδη μπορει να φταει και αυτο; Παρολαυτα ξεκινησε με την καινουρια μπαταρια αλλα παλι με αρκετη καθυστερηση!

Eσενα αυτο το προβλημα σου λυθηκε; Και αν ναι, πως; Αλλαζοντας μονο μπαταρια η και τροφοδοτικο;

Και η ram η ο σκληρος σε τι να φταει; Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοκανω! :-(

υ.γ.:το error το ειχα βγαλει ετσι οπως ειπες!

κατσε κατσε λιγο να σε ηρεμησουμε!Α.δεν εχει σημασια η μαρκα αλλα ο τυπος.Εγω εβαζα μια cr2025 (εν γνωση μου ηξερα οτι ηταν λαθος αλλα δεν ειχα λυση εκεινη την ωρα!! Κανονικα νομιζω επαιρνε cr 2023 δες δηλ αν εχεις βαλει ιδιο τυπο μπαταριας που λογικα θα εβαλες,3Volt).

To δικο μου λυθηκε μονο με μπαταρια.

Για το τροφοδοτικο γιατι το λες εκανες καμια αναβαθμιση με καρτα γραφικων που θελει ρευματα? Αλλιως και αν δεν μυριζει ασχημα δεν νομιζω να επαθε κατι!!

Τωρα παλια ο σκληρος που εχει πεθανει τωρα ηταν sata2 και εκανε τα ιδια κουλα που λες πιο πανω για μηνες(νομιζα ιος κτλ) μεχρι που μια μερα μαρσαρε!!και πηγε για αλλαγη.

Για τις μνημες αν καηκαν θα φωναζει το biper!!

Τον επεργαστη αν το ανοιξες και εννοω αν σηκωσες καμια ψυχτρουλα πρεπει να την κουμπωσεις καλα!!

Ασχετο αλλα ισως βοηθησει η μητρικη οταν ξεκιναει εχει κατι λαμπακια που στην αρχη ειναι ολα αναμενα και σβηνουν σταδιακα.Αν εχεις προβλημα καπου σταματα σε εναν αριθμο αναμενων led πχ 3 αυτο κατι σημαινει και Αρα κοιτας τις οδηγιες για να ξερουμε και εμεις που βρισκεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω ενα προβλημα με τον επεξεργαστη μου! Πριν καιρο οταν παταγα το κουμπι για να ανοιξει ο επεξεργαστης μου, εκανε 10 δευτερολεπτα περιπου (μερικες φορες παραπανω και αλλες λιγοτερο) για να ξεκινησει. Δηλαδη το παταγα και μετα απο το καποιο χρονικο διαστημα αναβε το φωτακι στον επεξεργαστη και επαιρνε μπρος!

Δεν εδωσα σημασια...

Τωρα που ελλειπα 10 μερες απο το σπτι μου, επιστρεφω χθες, πατουσα το κουμπι και δεν ξεκινουσε..........................................................................επειτα απο ολα αυτα και αφου ξαναπατησα το κουμπι για να ανοιξει, ξεκιναει μετα απο ενα 5λεπτο! Ανοιγει και μου βγαζει στην αρχη το εξης σφαλμα: "CMOS cheksum error"(μετα που το ξαναξεκινησα δεν μου το εβγαλε).

Δεν δινω σημασια και παταω F1 για να συνεχισει. Ανοιγει κανονικα και ηταν!

πιθανοτατα θες και τροφοδοτικο (γι αυτο τα επαιξε και η μπαταρια)

πριν ομως κανεις οτιδηποτε τσεκαρε τα 2 καλωδια τροφοδοσιας που πανε στη μητρικη (24πινο + 4πινο) οτι εχουν κουμπωσει καλα - βγαλε την τροφοδοσια απο τον σκληρο και το dvdrw ΚΑΙ το φλοπυ αν εχεις και ξαναδοκιμασε να τον ανοιξεις (σε 2-3 δευτ πρεπει να ακουσεις το μπιπ και σε 4-5 να βγει η post που θα ψαχνει τους δισκους κλπ)

τα καλωδια κοιταξε να πατανε καλα στα βυσματα ΑΛΛΑ δεν χρειαζονται πολλα ζορια- κουνησε τα ελαφρα πιεζοντας τα κατω -ελαφρα- < !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... Λοιπον, να ξεκαθαρισω οτι ανοιξα το κουτι και οχι τον επεξεργαστη, απλως ειμαι καινουριος εδω μεσα και δεν γνωριζω κιολας πολλα απο hardware! Οσο για την μπαταρια πηρα μια καινουρια ιδιου τυπου και το προβλημα παραμενει και μερικες φορες μαλιστα κανει κανα 2λεπτο για να ξεκινησει! Τωρα, για τα καλωδια τις καρτες και οτι εχει μεσα το κουτι ειναι ολα στην θεση τους και ολα κουμπωμενα! Δεν εχω πειραξει τιποτα απο την μερα που το ανοιξα και ημουν πολυ προσεκτικος! Και εξαλλου αυτο το προβλημα μου το παρουσιασε τον τελευταιο μηνα (το pc το εχω 2 χρονια!) και πριν ανοιξω το κουτι! Το τροφοδοτικο δεν μυριζει και απο την στιγμη που παιρνει μπρος ο επεξεργαστης ολα μετα δουλευουν ρολοι! Σαν να μην υπαρχει προβλημα! Οταν ομως παταω απενεργοποιηση απο τα windows η επαννεκινηση τοτε δεν γινεται τιποτα και παραμενει ανοιχτος, κανα δυο προγραματακια που τρεχουν, σβηνουν μονο, επισης δεν το εχω αφησει ωρα να δω μηπως σβησει μετα απο κανα 5λεπτο παλι, παρα μονο 2 λεπτα περπιπου!

Τωρα τι αλλο μου προτεινετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

απλα παρε τα αρχεια σου απο τον σκληρο!!Κανε του ενα φορματ quick ,αν τυχον οπως ελεγα ειναι στα τελευταια του δεν θα μπορεις να κανεις το φουλ φορματ,οποτε κανε ενα quick φορματ.Kαι περασε λειτουργικο και ιστοριες θα πηγαινει καλυτερα.Βεβαια αυτη ειναι η λυση hard rock allilouia..

H αλλη λυση ειναι να δεις μηπως εχει κολλησει κανενα διαολακι.(lavasoft-adaware+καποιο antivirus).Εγω παντως λεω να του κανεις φορματ αφου σιγουρευτεις οτι οι drivers υπαρχουν!!

Link to comment
Share on other sites

απλα παρε τα αρχεια σου απο τον σκληρο!!Κανε του ενα φορματ quick ,αν τυχον οπως ελεγα ειναι στα τελευταια του δεν θα μπορεις να κανεις το φουλ φορματ,οποτε κανε ενα quick φορματ.Kαι περασε λειτουργικο και ιστοριες θα πηγαινει καλυτερα.Βεβαια αυτη ειναι η λυση hard rock allilouia..

H αλλη λυση ειναι να δεις μηπως εχει κολλησει κανενα διαολακι.(lavasoft-adaware+καποιο antivirus).Εγω παντως λεω να του κανεις φορματ αφου σιγουρευτεις οτι οι drivers υπαρχουν!!

Πες οτι το κανω και αυτο... ποσο σιγουροι ειμαστε οτι θα φτιαχτει το προβλημα? Scan με το adware εχω κανει! Οσο για το antivirus εχω το avast professional, δεν εχω κανει ακομα scan, θα δοκιμασω και με αυτο αν και το καλυτερο scan το κανει με reboot του συστηματος αλλα αυτο μαλλον δεν το κανω... Οσο αφορα στο software ειμαι πολυ καλος και δεν εχω εντοπισει κατι παραξενο προς το παρων, απο hardware ειμαι λιγο ασχετος... και χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγει στην αρχη που πατας το κουμπι αποκλειεται να ειναι software! αν μπορεις δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο η ξαλαφρωσε λιγο αυτο ασε πανω του μονο μητρικη καρτα γραφικων και μια μνημη κ δες αν το ξανακανει!

Link to comment
Share on other sites

................. Και εξαλλου αυτο το προβλημα μου το παρουσιασε τον τελευταιο μηνα (το pc το εχω 2 χρονια!) και πριν ανοιξω το κουτι! Το τροφοδοτικο δεν μυριζει και απο την στιγμη που παιρνει μπρος ο επεξεργαστης ολα μετα δουλευουν ρολοι! Σαν να μην υπαρχει προβλημα......................................................Τωρα τι αλλο μου προτεινετε να κανω;

σου προτειναμε ηδη....................

το τροφοδοτικο ειναι 2 χρονων - αν μαλιστα ειναι για τα μπαζα καλυτερα αλλαξε το εστω και προληπτικα

κανε αυτα που σου ειπα πιο πανω, εστω με ενα δανεικο τροφ/κο που να δουλευει ομως στα σιγουρα, βγαζοντας σκληρο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πες οτι το κανω και αυτο... ποσο σιγουροι ειμαστε οτι θα φτιαχτει το προβλημα? Scan με το adware εχω κανει! Οσο για το antivirus εχω το avast professional, δεν εχω κανει ακομα scan, θα δοκιμασω και με αυτο αν και το καλυτερο scan το κανει με reboot του συστηματος αλλα αυτο μαλλον δεν το κανω... Οσο αφορα στο software ειμαι πολυ καλος και δεν εχω εντοπισει κατι παραξενο προς το παρων, απο hardware ειμαι λιγο ασχετος... και χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα!

ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν κανεις κατι!!

Δοκιμασες κατι?

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν κανεις κατι!!

Δοκιμασες κατι?

s.ghost τελικα ειχες δικιο!! Σου βγαζω το καπελο! Το προβλημα τελικα ηταν σε ενα ιο!!! Δεν εχει ξανασυναντησει ιο με τετοιες επιπτωσεις!! Ενα χρονο τωρα χρησιμοποιω το Avast pro με το Ad-Aware και δεν εχω παθει τιποτα! Σημερα κανοντας ενα scan με το Avast τον εντοπισε αμεσως!!! Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και τον χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.