Jump to content



ΞΑΝΑ Προβλημα σε Lαnparty nf2


BeetleJuice

Recommended Posts

καλημερα

παρουσιαστικε προβλημα στο dfi lanparty nfII ULTRAB

Κολησαν τα ΧΡ απο τοστ χωρις πολλα ρευματα και overclocking (200 fsb)

εκανα ρεσετ και δεν ειχα βοοτ

εχει 4 διαγνωστικα λαμπακια και αναβει το τριτο που σημαινει οτι κολλαει στην αναγνωση μνημης

αλλαξα μνημη , παλι τα ιδια

το υπολοιπο hardware ειναι οκ , το ελεγξα

τα τσιπσετ εχουν ολα θερμοκρασια , δεν ειναι κρυα ,και η μητρικη σε αριστη κατασταση

δοκιμασα ολους τους συνδιασμους μνημης (1,2,3,1+2,1+3,2+3) τιποτα , απλα καμια φορα αντι να κολησει στον ελεγχο μνημης κολλαει στον ελεγχο του super I/O .

δοκιμασα να πατησω esc+reset που λεει το μανουαλ και παλι τιποτα

δοκιμασα power+insert που μου ειπαν και παλι τιποτα

εκανα πολλες φορες clear cmos με ολους τους πιθανους τροπους δηλαδη με βγαλσιμο μπαταριας ,αλλαγη jumper , κοψιμο τροφοδοσιας , και ξανα ολα αναποδα , παλι τιποτα

Α! επισης καμια φορα κανεικαι μπιπ μπιπ , αλλα τις περισσοτερες φορες δεν καν ει καθολου θορυβο

απο εμπειρια ξερω οτι αν εχεις θερμοκρασιες παντου τοτε δεν φταιει το bios αλλα καποιο τσιπ ,στην προκειμενη λεω οτι φταιει το τσιπσετ (δουλευε χαμηλα ομως στους 32 βαθμους)

εγω βλεπω οτι πρεπει να τρεχει κατι με το τσιπσετ

επειδη ειναι γνωστο motherboard ξερει κανεις αν διορθωνεται αυτο το προβλημα και πως?

τοχει ξαναδει κανεις

επισης : η dfi ποσα χρονια δινει εγγυηση ? αν εχεις κολησει πανω στα τσιπακια ψυκτρουλες χανεις την εγγυηση?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξεκίνα από το γενικότερο τρόπο troubleshooting, δηλαδή ρίξε της πάνω ένα σετάκι μνήμες & επεξεργαστή που δουλεύουν σίγουρα σε άλλο μηχάνημα και παράλληλα ριξε τα δικά της σε άλλη μητρική.

Και μετά βλέπουμε για το πιο "προσωπικά" βίτσια της Lanparty. Αν και φοβάμαι ότι αν είναι κάτι από αυτά, δεν το γλιτώνεις το RMA. Δύο μου κάηκαν στο πρώτο boot...

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη εχω πανω μονο 2 twinmos ddr , καρτα γραφικων GF4 mx440 , barton 3000+ 166 fsb

τα παντα εκτος του barton ειναι τσεκαρισμενα σε δευτερο υπολογιστη και λειτουργουν

δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες να δωσω

παντως απο εγγυηση ψαχνω , εχει κλεισει 1 χρονο και 1 μηνα,δεν βρισκω στο σιτε τιη dfi κατι...,μακαρι ναχει 3 χρονια εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

το mobo έχει δουλέψει ποτέ σωστά? ή στο κάνει με το που το πήρες? Για να το πας εγγύηση πρέπει να βγάλεις τα HS και να καθαρίσεις τις κόλλες όπου υπάρχουν. γενικά τι άλλαξες και άρχισε να στα κάνει αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

αυτη τη στιγμη εχω πανω μονο 2 twinmos ddr , καρτα γραφικων GF4 mx440 , barton 3000+ 166 fsb

τα παντα εκτος του barton ειναι τσεκαρισμενα σε δευτερο υπολογιστη και λειτουργουν

δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες να δωσω

παντως απο εγγυηση ψαχνω , εχει κλεισει 1 χρονο και 1 μηνα,δεν βρισκω στο σιτε τιη dfi κατι...,μακαρι ναχει 3 χρονια εγγυηση

Αν θυμαμαι καλα απο το σιτε των Multirama η DFI SLI DR λεει εχει 2 χρονια...οποτε μηπως κ η δικη σου εχει 2 χρονια??

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σου δώσω λύση...άσε τα πράγματα όπως έχουν επάνω στο mobo...

1)βγάλε μπαταρία και κλείσε μαζί το τροφ...άστο κανα μισάωρο,τόσο θέλει η ανώμαλη...

2)Ηοτflash 100% επιτυχία

Παθών και μαθών ;)

Υ.Γ: αν η mobo σου έχει αυτοκόλλητο china απο κάτω και έναν πυκνωτή ανάμεσα σε δύο mosfet μνημών είναι αθάνατη....στο λέω απο την δικιά μου...Πολλά hotflash και λειτουργία πάνω απο χρόνο, πλέον, με 10*250(τώρα 10.5*248 πρός το παρόν) οπότε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για ολα

βρεθηκε λυση

το μεσημερι εκανα κατι πατεντες μονος μου,αν ειχα διαβασει εγκαιρως τις απαντησεις σας θα ειχα τελειωσει νωριτερα

και μπαταρια εβγαλα και τροφοδοσια και clear και πολλα πολλα ακομα

παλευα γυρω 4 ωρες

δεν θα το παιξω μαγκας , απο την ωρα που ανοιξε και μετα της εχω φερθει σωστα για να μην το ξαναπαθει , δεν θα ισχυριστω ομως οτι ξερω ακριβως τι ηταν αυτο που την εκανε και ανοιξε χθες το μεσημερι ,αγνωστο

δεν εχω ανεβει ακομα πανω απο 200

την μητρικη την πηρα μεταχειρισμενη (ενος ετους) και στην πρωτη ωρα εβγαλε προβλημα.

τωρα εχω και καβατζα φλασαρισμενο μπιος δευτερο οποτε οτι και να γινει εχω 2 διαφορετικα μπιος σε 2 διαφορετικα τσιπακια για καβατζα

ξερει κανεις ποιο μπιος λεει γιαυτην την μητρικη?

κινεζουλα δεν ειναι , ταιβαν λεει αλλα ειναι σβησμενο με μια ασπρη μπογια απο πανω

αναμεσα στα μοσφετ δεν καταλαβαινω ακριβως που λες γιατι σε εκεινη την περιοχη εχει και 1-2 μικρους πυκνωτες.

αν λες αυτον που ειναι κατω και αναμεσα στα σλοτ 1,2 τοτε δεν τον εχω .

αν λες αναμεσα στα σλοτ 2,3 εχω εκει

το μοσφετ οπως κοιταμε αριστερα απο τις μνημες και κατω γωνια εχει 55 βαθμους , μαλλον τραβαει ολο το ζορι για τα βολτ στις μνημες , λετε να καει?

θα του βαλω ψυκτρουλα...

ευχαριστω πολυ και ευχομαι να πανε ολα καλα

αν κερει κανεις καποιο λινκ γι αενημερωση πανω σαυτο το m/b, tell me

CU

Link to comment
Share on other sites

εγω προσοπικα εχω το 3 βιος του hellrider (συνχωρεστε με αν δεν τον θυμαμε καλα) και η μητρικη μου εγινε αλλο πραγμα απο αυτο που ηταν. δεν ξερω τι βιος εχεις αλλα εγω θα το αλαζα

Link to comment
Share on other sites

μεχρι χθες ολα ηταν οκ

η μητρικη ξεκινησε χωρις να κανω κατι το ιδιαιτερο και εδειξε πολυ καλες τασεις

ανεβαινε τρελα μεχρι που επρεπε να κοπει το ρευμα για διαφορους λογους

οταν ξαναηρθε δεν ξεκινουσε με τιποτα

με τιποτα ομως

ολα τα κολπα και νεκρη

την αφηνω με το γνωστο κολπο (ρευματα ολα οφ και το jumper clear cmos on) 3-4 ωρες και μετα ολα οκ

το οκ σχετικο ομως γιατι ναι μεν μπορω να την ξεκινησω αλλα παρακατω τιποτα

ΤΙ ΕΝΝΟΩ :

ξεκιναει με την βασικη οθονη του lanparty και μετα μου λεει οτι εχω αλαξει επεξεργαστη και να πατησω F1 για συνεχεια και delete για να μπω μπιος (τα γνωστα μετα το clear)

με την πρωτη επιλογη δεν βλεπει τους σατα και φυσικα δεν ξεκιναει

αν βαλω κατι στο φλοπυ ομως συνεχιζει μια χαρα , μεχρι και μεμτεστ κανει

αν ομως βγω απο το μεμτεστ με esc κολαει παλι στο 3ο λαμπακι

με την δευτερη επιλογη , δηλαδη να μπω σεταπ και να ρυθμισω εχω δοκιμασει τα παντα

δοκιμασα να μην αλλαξω τιποτα και μετα να φυγω με σωσιμο ,κολαει

δοκιμασα να αλλαξω τα παντα , παλι κολαει

δοκιμασα να κανω load minimum παλι τιποτα (παλια με αυτην την επιλογη ξεκινουσε 100%)

δηλαδη μετα το σειβ στο μπιος κολαει στο τριτο λαμπακι

αυτη τη φορα εγιναν 2 ωρες δοκιμες και με τιποτα δεν ξεκιναει

παιδια εγω δεν μπορω να χωνεψω οτι φταει το μπιος

εχω 2 διαφορετικα τσιπακια με 2 διαφορετικα μπιος και ειται το ενα βαλω ειται το αλλο τα ιδια σκατα

το ενα μπιος ειναι το N24LD728 το αλλο Ν24LD619

μεχρι και χωρις μπιος καθολου την βαζω και παλι αναβει το διαολεμενο το τριτο λαμπακι

επισης ξεχασα οτι με alt+ctrl+del αμα κολησει ναι μεν ξεκιναει αλλα κολαει στο τεταρτο λαμπακι πλεον και δεν ξεκολαει με τιποτα εκτος και αν κοπει το ρευμα

link για τα μπιος να μου πειτε γνωμη ειναι το

http://www.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=2320&CATEGORY_TYPE=MB&STATUS_FLAG=A&SITE=UK

μη official bios δεν εχω και δεν ξερω κανενα δωστε μου λινκ αν και πλεον δεν ξερω πως να την ξεκινησω για να φλασαρω παλι

αληθεια ρε παιδια εστω οτι την κανω hotflash , με τι βιος θα ξεκινησει?

τελικα υπαρχει χρυση τομη?

στο σιτε την δφι λεει οτι ολα τα λανπαρτυ εχουν 2 χρονια

απο το μαγαζι ειπαν να την παω κει και θα δουνε

αμα βγαλω τα ψυκτρακια θα την δεχτουν?

και εστω οτι ερχεται η νεα απο ρμα , ποιος μου λεει οτι δεν θα κανει τα ιδια?

βαλτε ενα χερι κοντευει να μου στριψει

Link to comment
Share on other sites

το motherboard το πηρα μεταχειρισμενο απο τον φιλιππο εδω απο το φορουμ (phil) και το παλικαρι τοχε σε υπεραριστη κατασταση μεχρι τελευταιας βιδας και αποτι μουπε του τακανε και εκεινου και την συνεφερε με το να αλλαζει σλοτ στις μνημες και clear cmos .

Ασε που επειδη ταλαιπωρηθηκα προτεινε μεχρι και να την παω πισω και να μου δωσει τα λεφτα μου ,ειναι πολυ σωστος

Απλα σκεφτηκα να την κανω ρμα μιας και την ειδα που πηγαινε καλα και ξερω οτι ειναι σκυλι σαν μητρικη

το παιδι μουδωσε και αποδειξη αλλα δεν ξερω αν θα την δεχτουν πισω ,ειχε φαει ενα μονταρισμα που δεν φαινεται και εχει ψυκτρακια παντου μα παντου

αν καποιος ξερει τι δικαιωματα εχουμε πανω στη μητρικη μας ωστε να δεχεται ρμα θα με βοηθουσατε πολυ

μα ειμαστε σοβαροι , κακο κανουμε με τα ψυκτρακια , ποιος ο λογος να μην εχουμε εγγυηση?

οπως και με τις ψυξεις , αμα βαλω ας πουμε ενα πελτιε και μονωσω τη μητρικη χανω την εγγυηση?

μα τι ηλιθιοτητες ειναι αυτες

παιδια χιλια ευχαριστω σε οσους απαντησαν

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια διαβασα κατι σε ξενο φορουμ και εχω μια απορια

καπου ειδα οτι καποιος ειχε προβλημα με το μπουτ και λεει εκανε update μεσω φλοπυ

πως γινεται αυτο , αμα εχεις προβλημα στο μπουτ πως διαολο κανεις update

Link to comment
Share on other sites

xmmmm καθολου ασχημα την ξεγελασα μολις πηγε να ξεκινησει και να κολησει και την φλάσαρα με αυτα

http://dfi-street.com/bios.html

κατεβασα τα

12/31

12/18

11/27

μαεχρι στιγμης δοκιμασα το 11/27 και πηρα ξερετε τι...

συνεχιζω...

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις ακουστε τι εγινε

ξανακανω τα ιδια και παλι δεν εχω μποοτ

οποτε τι εκανα

λεω οκ , μου λεει F1 για να συνεχισει , οκ ας συνεχισει

βλεπει το φλοππυ , με το μεμ τεστ

παταω εσκειπ , κολαει , μετα ρεσετ ξεκιναει

ομως ετσι συμβαινει κατι νεο, ξεκιναει 2 φορες συνεχομενες (μια με το μεμτεστ μια μετα)

οποτε τωρα πλεον εχει δει τους σατα και εχω και windows

απλα το αναφερω γιατι τωρα εχω πλεον και XP μηπως και εχω καποιο + , μηπως μπορω απο κει να κανω κατι

ακομα δεν ξερω αν μπορω να αλλαξω κατι στο μπιος και να το σωσει και να ξαναξεκινησειο , θα το δοκιμασω και θα σας πω ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.