Jump to content



Ψύξη Northbridge


nickstamat

Recommended Posts

Έχω τη μητρική που φαίνεται στην υπογραφή μου (με Intel 875P chipset) και, λόγω overclocking, σκέφτομαι να αναβαθμίσω το σύστημα ψύξης του Northbridge. Βρήκα την χάλκινη NB-1C της Thermalright, αλλά μόλις μου απάντησε με e-mail ότι δεν είναι συμβατή γιατί έχει μια πλαστική βάση γύρω από το chip. Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yaputzis

Αν δε μπορείς να βάλεις ένα 40mm ανεμιστηράκι πάνω στη μανίσια ψύκτρα τότε η Swiftech MCX-159P είναι ότι καλύτερο.

σωστο για το εξτρα φουρφουρικη αλλα.

το MCX-159P ειναι η κοριφη με 2 μιονεκτιματα ομωσ την τιμη και το βαρος

κιτα η μιτρικη σου ητε να εχει τρυπεσ η 4 δαχτιλιδια για να κρατιθει γιατι μονο με τα 2 δεν την βλεπω να εντεχει ουτε λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 22:53]

Η μητρική μου έχει δύο διαγώνιες τρύπες, όχι δαχτυλίδια. Που θα βρω τη Swiftech. Checkmate μήπως;

Ναι. Τσέκαρε στο site της Swiftech αν ταιριάζει στη μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχει τη μητρική μου. Ρε παιδιά, σιγά το βάρος που έχει: 238g μαζί με τον ανεμιστήρα! Η Thermalright NB-1C είναι 250g χωρίς ανεμιστήρα! Παρεπιπτόντως, πιστεύω ότι εκείνη είναι καλύτερη από τη Swiftech.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yaputzis

Δεν έχει να κάνει με το βάρος, αλλά με το αν θα μπορέσεις να τη βιδώσεις. Η ψύκτρα έρχεται απ΄τη Checkmate με 4 τσιγγελάκια.

πρωτο λαθος ερχετε στο κιτ που εχει το R και σιμενι οτι μπενι παντου

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δεν την έχει τη μητρική μου. Ρε παιδιά, σιγά το βάρος που έχει: 238g μαζί με τον ανεμιστήρα! Η Thermalright NB-1C είναι 250g χωρίς ανεμιστήρα! Παρεπιπτόντως, πιστεύω ότι εκείνη είναι καλύτερη από τη Swiftech.;)

δευτερο λαθος ανεξαρτιτα το βαρος ειναι και πολυ ψηλη με αποτελεσμα μεγαλητερη καθετη δυναμη

Αρχική απάντηση από nickstamat

Η μητρική μου έχει δύο διαγώνιες τρύπες, όχι δαχτυλίδια. Που θα βρω τη Swiftech. Checkmate μήπως;

τριτον αυτη η ψυκτρα μπενη παντου μα παντου αν μπορεις πεσμου την αποσταση αναμεσα στις τρυπες να σου πω αν κανει

κατα 90% θα κανει σιγουρα γιατι δεν υπαρχουν και μεγαλες διαφορες στην αποσταση

και το τελευτεο θα την βρεις στιν checkmate γυρο στα 55 αλλα ειναι και μ@μο τις ψυκτρες οτι καλητερο εχω δοκιμασει

:T: :T: :T: :T: :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 01:59] πρωτο λαθος ερχετε στο κιτ που εχει το R και σιμενι οτι μπενι παντου

Και σε μένα με το R ήρθε αλλά χωρίς βιδούλες. Εκτός αν πρέπει να τις αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 01:59]

δευτερο λαθος ανεξαρτιτα το βαρος ειναι και πολυ ψηλη με αποτελεσμα μεγαλητερη καθετη δυναμη

Όχι δεν έχει μεγάλη κάθετη δύναμη, γιατί το κέντρο βάρους της είναι χαμηλά. Το χαλκό τον έχει στη βάση. Τα αλουμινένια fins είναι πανάλαφρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Όχι δεν έχει μεγάλη κάθετη δύναμη, γιατί το κέντρο βάρους της είναι χαμηλά. Το χαλκό τον έχει στη βάση. Τα αλουμινένια fins είναι πανάλαφρα.

πιστεψεμε ειναι βαρη αλλα την δουλια του την κανει τελια γιατι ειναι η κορυφη σε αυτα ρωτα και τον PGM και αυτος αυτην εχει και να σου πει αν ειναι καλη.

με τις απο στασεις τι εγινε τις μετρισες??????????

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις σκοπό για πολύ ψηλότερα fsb (290+) περιττό να δώσεις 55 ευρώ...

με ένα ζαλμανάκι και ένα 4μμ φαν θα κάνεις μια χαρά δουλειά...

αν έχεις ακόμα το παθητικό μαμίσιο, βάλε ένα 40ρι πάνω και αν δεις βελτίωση στη σταθερότητα τότε μόνο σκέψου για να επενδύσεις σε ψύξη εκεί... αλλιώς πάλι περιττό είναι... επίσης καλό είναι να βάλεις και κεραμικ από κάτω

Link to comment
Share on other sites

@ D.J.AleXXX_gr: Είναι πολύ δύσκολο να μετρήσω απόσταση αυτή τη στιγμή γιατί ο υπολογιστής είναι χωμένος μες στο γραφείο.

@ Voudas: Η μητρική μου έχει αλουμινένια ψύκτρα με 4άρη ανεμιστήρα μαμίσιο. Έχει σαφώς καλύτερη απόδοση από παθητική ψύξη, αλλά η ψύκτρα είναι μικρή και ο ανεμιστήρας έχει από πάνω ένα προστατευτικό μέταλλο με το logo της Gigabyte που κόβει όλη τη ροή του αέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η καλυτερη ψυξη του NorthBridge παιζει καποιο ρολο στο o/c?

Στην DFI Nf4 η ψυξη του NB πως παει απο θορυβο και αποδοση?Βεβαια στις νεες Nf4 ειναι δυσκολη η τοποθετηση νεας ψυξης,ποσο μαλλον νερου....

Επειδη θελω να κανω ενα σχετικα αθορυβο συστημα...εχω αυτην την απορια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Η καλυτερη ψυξη του NorthBridge παιζει καποιο ρολο στο o/c?

Στην DFI Nf4 η ψυξη του NB πως παει απο θορυβο και αποδοση?Βεβαια στις νεες Nf4 ειναι δυσκολη η τοποθετηση νεας ψυξης,ποσο μαλλον νερου....

Επειδη θελω να κανω ενα σχετικα αθορυβο συστημα...εχω αυτην την απορια...

στο DFI το εχω ρυθμισει να ειναι συνεχεια στο full γιατι τρεχει τοσο κρυο που με τα default settings πολλες φορες σταματαγε :D.

Τα intel chipsets θελουν καλη ψυξη γιατι εκει ειναι ο memory controller και ζεσταινονται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Βεβαια στις νεες Nf4 ειναι δυσκολη η τοποθετηση νεας ψυξης,ποσο μαλλον νερου....

πολυ δυσκολο να αλλαχτει το ψυκτρακι εκει που ειναι...ισως με πατεντα και κοψιμο να μπει ενα με κοντα αλουμινενια φινς...αλλα και παλι δυσκολα...

αλλα αφου κανει τη δουλεια του χωρις φασαρια τοτε δεν βλεπω τον λογο να αλλαχτει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.