Jump to content



Νέα οθόνη EIZO S2231


Evolution_R

Recommended Posts

Καιρος για νεα οθονουλα πλεον,το διαμαντι της Philips 109P4 μπαινει στην ντουλαπα μετα απο 4 χρονια και την θεση της παιρνει η S2231 της EIZO.

Infos μπορειτε να δειτε εδω http://www.eizo.gr/default.asp?pid=3&prId=52 και review εδω http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-eizo-s2231w.html

Τα βασικα:

-panel S-PVA

-1500:1 Contrast

-αποκριση 8ms

-εισοδους DVI_D & D-Sub

-υποστηριξη HDCP

-pixel size 0,282.

Την αγορασα την Δευτερα απο Πλαισιο στα 759€ με την επισημη εγγυηση της EIZO 0px για 6μηνες και 4px για 5 χρονια.

Καποιες photos

IMG_2342.jpg

IMG_2343.jpg

test.jpg

IMG_2345.jpg

IMG_2376.jpg

IMG_2373.jpg

IMG_2368.jpg

IMG_2352.jpg

IMG_2349.jpg

11-3.jpg

a1.jpg

eizoph16.jpg

eizoph15.jpg

eizoph14.jpg

eizoph13.jpg

eizoph12.jpg

eizoph11.jpg

Εντυπωσεις:

Στα (+)

- Eκπληκτικο μαυρο αμεσα συγκρισιμο με αυτο της Philips.

- Eξαιρετικη αντιθεση και φωτεινοτητα ο Bright Regulator κανει πραγματικα δουλεια

- Aψογα ζωντανα χρωματα που παραπεμπουν περισσοτερο σε CRT παρα σε LCD

- Μεγαλος χωρος εργασιας

- Μηδενικο ghosting

- Απουσια corona effect (πραγμα που με ανησυχουσε πριν την αγορα)

- Πολυ καλη εργονομια το υψος ρυθμιζετε με το ενα δαχτυλο

- Σταθεροτητα βαση κυριολεκτικα κολλαει στην επιφανεια που θα ακουμπησει

- Πολυ καλα presets για καθε περιπτωση

- Αριστη ποιοτητα εικονας

Στα (-)

- Backlight bleeding σε ολες τις γωνιες απαραδεκτο για 760€ οθονη,αν και ειναι ορατο μονο αν εχει απολυτο σκοταδι,υπαρχει,ωστοσο μεχρι τωρα δεν με εχει ενοχλησει καθως δεν φαινεται ουτε στις ταινιες ουτε στα games,αλλα ισως επικοινωνησω με την EIZO για να δω τι θα μου πουν.

- Οχι τοσο καλο λευκο,η τουλαχιστον δεν εχω βρει ακομα την ρυθμιση που να μου κανει και σιγουρα μακρια απο το απολυτο λευκο της Philips

Αν βρω τις καταλληλες ρυθμισεις θα εχω ακομα καλυτερη ποιοτητα καθως προς το παρον ειμαι στο ψαξιιμο.

Προκειται για εξαιρετικη οθονη εξαιρουμενου του backlight bleeding που μου παρουσιασε και προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Οποιος θελει να κανω καποιο test η καποια παραπανω πληροφορια,ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

φανταστική πόσα Ε πηγε? δεν ειναι λίγο επιβλαβές για τα μάτια να έχεις τόσα χρώματα?

[quote name='Evolution_R;40150

Την αγορασα την Δευτερα απο Πλαισιο στα 759€ με την επισημη εγγυηση της EIZO 0px για 6μηνες και 4px για 5 χρονια.

Οσο για τα χρώματα' date=' αν και δεν ειμαι οφθαλμίατρος, δεν πιστεύω οτι εχει σημασία το πόσα χρώματα βλέπεις όσο το πως τα βλέπεις. Το θεμα δηλαδη ειναι η [b']ποιότητα απεικόνισης. Το βλαβερο κομμάτι παίζει στην ποσότητα και την ένταση των ακτινοβολιών.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πηρα

Welcome to club.

Ενσταση: Design. Η Οθονη μοιαζει λες και κατασκευαστηκε το 1990.

Ετσι είναι οι ΕΙΖΟ.

Απ εξω πανουκλες αλλά μολις πατησεις το "power on"--> κουκλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλο-δούλευτη η οθόνη.

Και εγώ πριν 4 μέρες πήρα την 2431 και έχω εντυπωσιαστεί. Παντως απο αυτό που διάβασα για το black-light bleeding (διαφορετική φωτινότητα σε ορισμένα σημεία) δεν έχω παρατηρίσει κάτι στη δικιά μου. Υπάρχει καποια standard διαδικασία για να το δείς ??

Επιπλέον αυτό που λες για το άσπρο στο menu έχει κάπου color temp, δοκίμασε να το βάλεις 10000οΚ (αν δε το έχεις κάνει ακόμα).

Απο τις φωτο, παρατήρισα οτι δεν έχει ενεργοποιήσει (μάλλον) το clear-type απο τα windows (δεξί στο desktop->properties->Appearence->Effects->Use the following method to smooth edges of screen fonts->ClearType). Βελτιώνει απίστευτα τα fonts σε tft monitors.

Επιπλέον επειδή έχω ένα KVM-switch με D-sub παρατήρησα μεγάλη διαφορά στη ποιότητα μεταξύ του DVI και του DSUB με πολύ καλύτερο το DVI. Αν την έχεις συνδέσει με DSUB καλό είναι να τη βάλεις με DVI.

Υπάρχει κάποιο test (με photos) για να μπορούμε να δούμε αν υπάρχουν καμμένα pixels πιο εύκολα ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη οθονη.

Καλοδουλευτη και ελπιζω να βγαλει τα λεφτα της.

Προσωπικα παντως τοσα χρηματα για 22αρα δεν θα τα διεθετα με τιποτα.:)

Προτιμώ "χειροτερο" panel σε 26+ ιντσες και full hd αναλυση.

Αυτο φανταζομαι ειναι 1680x1050 ε?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη οθονη.

Καλοδουλευτη και ελπιζω να βγαλει τα λεφτα της.

Προσωπικα παντως τοσα χρηματα για 22αρα δεν θα τα διεθετα με τιποτα.:)

Προτιμώ "χειροτερο" panel σε 26+ ιντσες και full hd αναλυση.

Αυτο φανταζομαι ειναι 1680x1050 ε?

Lino όμως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να υφίσταται από όλους όχι θέμα προτιμήσεις αλλα για πρακτικούς λόγους...Πχ εγώ έχω 80cm απόσταση από την οθόνη μου σκέφτεσαι να βάλω 26άρα??Δεν μπορώ να βάλω πάνω από 20wide ’ντε 22 με το ζόρι...Και από όσο είδα το γραφείο του ούτε αυτός θα μπορούσε να έπαιρνε 26άρα..:D

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα.

Ακομα και η 22αρα (που εχω κι εγω) στους 50-60 ποντους ειναι too much.

Επαναλαμβανω πως για all around χρηση ειναι εξαιρετικη επιλογη απο καθε αποψη.

Απλα σιγα σιγα θελουμε ολο και μεγαλυτερη.:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.