Jump to content



GB-p35-DS4 πρόβλημα με Crossfire


Phant0m1442169125

Recommended Posts

Γεια και χαρά. Πρόσφατα απέκτησα το mobo Gigabyte P35-DS4 και με το.. καλημέρα προέκυψε πρόβλημα....

Συγκεκριμένα έχω 2 κάρτες 3870 (μια Gecube και μια Sapphire), και όταν ενεργοποιώ το Crossfire απο το Control Panel τoυ CC, εχω προβλήματα:

είτε τρεμοπαίζει η οθόνη σε παλαιότερα games, είτε έχω πολλά 'σπασμενα" textures σε νεότερους τίτλους. Οι κάρτες ειναι οκ, μιας και τις δοκίμασα ξεχωριστά μόνες τους και λειτουργούν μια χαρά.

Ένα άλλο-λιγότερο σημαντικό- πρόβλημα είναι πως δεν εβλεπε το λειτουργικά μια extra pcie καρτα που εχω (για δισκους sata).

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το crossfire bridge? καμιά τσάκιση ή τπτ άλλο? τους 8.3 τους έχεις βάλει? αν ναι και δεν δούλεψαν καλά δοκίμασε και τους omega.. δε χάνεις τπτ..

επίσης δοκίμασε να πας τις κάρτες στα ίδια ρολόγια ακριβώς αν τα εχουνε διαφορετικά..

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι λεει το manual υποστηρίζει πλήρες crossfire..... οι κάρτες αν δε κάνω λάθος έχουν τα ίδια ρολόγια (πως μπορώ να το δω μιας κ το ΑΤΙΤool δεν τις υποστηρίζει?) Οσο για το bridge δοκίμασα με 2 διαφορετικά, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα.

Θα δω και τους omega, αλλιώς επιστροφή μάλλον.....

Link to comment
Share on other sites

δεν υποσττηρίζει πλήρως cf

Όντως δεν υποστηρίζει πλήρως cf... το δεύτερο pci-e δουλεύει x4. Δεν νομίζω όμως να είναι εκεί το πρόβλημά σου, μιάς και τη δοκιμάσανε τη συγκεκριμένη μητρική με cf χωρίς προβλήματα. Το μόνο που θα σε χαλάσει κάπως είναι ότι θα δείς μικρή αύξηση στις επιδόσεις... μιλάνε για 25% και στην καλύτερη σε μερικούς τίτλους παιχνιδιών/benchmarks 40%.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πλέον στις Pcie 1x δεν εχω τπτ πάνω!,

Δεν παίζει ρόλο... το δεύτερο pci-e παραμένει x4, αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να έχεις κάποιο πρόβλημα... απλά μειωμένη απόδοση crossfire. Δοκίμασε και ένα rma... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:105: οι μειωμένες επιδόσεις (συγκριτικά με διάφορα τεστ που είδα) παίζουν από 20% τουλάχιστον .. εγώ βγάζω 12800 3dmark06 όταν οι μετρήσεις σε άλλα συστήματα είναι απο 15.500 και πάνω... Προφανος την πάτησα πολύ άσχημα με την συγκεκριμένη μητρική ... και δεν είχα δει όταν την αγόρασα να λέει πουθενα "υποστήριξη crossfire με μειωμένες επιδόσεις):011: :011:

Link to comment
Share on other sites

catalyst 8.4 τα πάντα updated και τελικά είναι στα 11.200 ... έριξα και μία ματιά στο manual τις asus και το λέει ξεκάθαρα οτι η 2η ειναι 16x (δλδ και οι 2 είναι 16x)

Διαβασα επίσης οτι υπάρχει περιπτωση να φταίνε τα vista σε συνδιασμό με τα 8Gb ram

ps: με μία κάρτα το framerate πέφτει στο μισο .. κάτι δεν πάει καθόλου καλα ¨(

Link to comment
Share on other sites

catalyst 8.4 τα πάντα updated και τελικά είναι στα 11.200 ... έριξα και μία ματιά στο manual τις asus και το λέει ξεκάθαρα οτι η 2η ειναι 16x (δλδ και οι 2 είναι 16x)

Διαβασα επίσης οτι υπάρχει περιπτωση να φταίνε τα vista σε συνδιασμό με τα 8Gb ram

ps: με μία κάρτα το framerate πέφτει στο μισο .. κάτι δεν πάει καθόλου καλα ¨(

Oτι και να λεει η Asus το P35 υποστηριζει το ενα slot 16x και το αλλο 4x.Mαλλον λεει οτι το pcie ειναι μεγεθους 16x οχι οτι εχει και το απαραιτητο bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε καποια review που εριξα μια ματια η μονη 3870 σε p35 πηγαινε περιπου

10000 μεχρι 11500 σε 2χ3870 παλι σε p35 15500 και σε crossfire σε χ38 μητρικη κοντα 18000 στο 3δμαρκ 2006 τωρα αν γραφουν μπουρδες δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

ultra κάπως έτσι είναι τα πράγματα..

Το κακό είναι οτι δύσκολα είμαι για αλλαγή μητρικής γιατί για να πάρω κάτι ανάλογο κοιτάμε στα 270+€ και δεν είμαστε για τέτοια τώρα (τι τους ήθελα τόσους δίσκους:011: )

Ίσως η λύση να βρίσκεται τελικά για μένα στην αλλαγή των 2 3870 με μία 3870x2 ή καμία 9800..

Και είναι και η πρώτη φορά που βιάστηκα να πετάξω και τα κουτιά (συνήθως τα κρατάω κανα μήνα) και δεν μπορώ να τις πάω πίσω για πιστωτικο .. κοινος .. καλα να παθω :046:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.