Jump to content



Ποιον απο τους 3


Iannis

Recommended Posts

Για μένα Seagate. 5 χρόνια εγγύηση σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό(αν και δεν ξέρω για τον Maxtor). Για 1ΤΒ σκληρό μάλλον είναι πιο σημαντικό από την ταχύτητα.

ΥΓ: Μόλις παρατήρησα πως η WD έχει και ακριβότερο μοντέλο με 5 χρόνια εγγύηση, αλλά με 16ΜΒ cache όπως και το μοντέλο που αναφέρεις. Απορώ τι διαφορές μπορεί να έχουν(από το e-shop τα είδα).

ΥΓ2: @slaughterer: Μπορείς μήπως να εξηγήσεις τι εννοείς 3 plotters; Δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Spinpoint F1

αυτους λές?

Νομιζω οτι αυτοι ειναι και απο ταχυτητα αστο σφαιρα.Απλα πρεπει να εχει 32 Μ/Β cache.

@slaughterer: Μπορείς μήπως να εξηγήσεις τι εννοείς 3 plotters; Δεν έχω ιδέα...

Οταν εχεις ενα δισκο με μεγεθος 1 Τερα εχεις 4 plotter* των 250 GB.

Oι νεοι samsung έχουν 3 plotter των 340 GB εκαστο.Οσο μεγαλυτερο ειναι το μεγεθος του plotter τοσο μεγαλυτερη η ταχυτητα του HD.

Τωρα θα πω κατι το ιδανικο εστω οτι εχεις ενα δισκο 320GB μ' ενα (1) plotter των 340GB. Τον βαζεις διπλα στο Raptor και μετα ρωτάς το καρουλι (o rapt) πιο ειναi?

*Plotter ειναι κατι μεταλικα δισκακια σαν CD φαντασου που τα εχει μεσα ο σκληρος και πανω σε αυτα γραφονται τα δεδομενα.Οπως σου ειπα και πιο πανω η χωριτηκοτηα βγαινει απο τον αριθμο των plotter επι το μεγεθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό με 42 δίσκους μεταξύ των οποίων υπάρχουν και 4 του 1ΤΒ , έχει τα παρακάτω αποτελέσματα

3ος Samsung spin Point F1 (HD103UJ) με συνολική βαθμολογία 77.4

5ος Seagate Barracuda 7200.11 (ST31000340AS) βαθμολογία 73.1

8ος Western Digital Caviar GP WD10EACS με βαθμολογια 69.6

19ος Hitachi Deskstar 7K1000 (HDS721010KLA330) βαθμολογία 65

Αναλύτικά όλες οι επιδόσεις των σκληρών δίσκων εδώ

Link to comment
Share on other sites

Seagate προτείνω μιας και τόσα χρόνια μόνο WD και Maxtor μου έχουν μείνει στα χέρια. 'Οσον αφορά στα platters έχω δεί κάτι 250gb seagate που είναι μικρότεροι σε πάχος από τους κανονικούς δίσκους.Λέτε να έχει λιγότερα platters και να είναι και πιο γρήγορος?Αλήθεια γιατί δεν βγάζουν 250GB σκληρούς με ένα platter να χαιρετίσουμε μια και καλή τους raptores?Μήπως γίνει αργότερα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Seagate προτείνω μιας και τόσα χρόνια μόνο WD και Maxtor μου έχουν μείνει στα χέρια. 'Οσον αφορά στα platters έχω δεί κάτι 250gb seagate που είναι μικρότεροι σε πάχος από τους κανονικούς δίσκους.Λέτε να έχει λιγότερα platters και να είναι και πιο γρήγορος?Αλήθεια γιατί δεν βγάζουν 250GB σκληρούς με ένα platter να χαιρετίσουμε μια και καλή τους raptores?Μήπως γίνει αργότερα αυτό;

seagate

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.