Jump to content



Αποψεις και προτασεις για την καινουργια συνθεση που σκοπευω να κανω


mihpao

Recommended Posts

Καλησπερα

Θα παραγειλω το παρακάτω pc απο e-shop

την γνωμη σας παρακαλώ

Ευχαριστω

Θήκη Υπολογιστή :

HEROICHI CI-6C29 MIDI TOWER BLACK

Case Fans :

SCYTHE DFS123812L-2000 ULTRA KAZE 120MM FAN

Τροφοδοτικό :

THERMALTAKE W0093 TR2 POWER 500W

Επεξεργαστής :

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

Μητρική :

GIGABYTE GA-EP35-DS3

Μνήμη :

KINGSTON KHX8500D2K2/2G HYPERX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR2 PC8500 1066MHZ

Σκληρός Δίσκος :

I all ready have 500GB!!!

Καρτα Γραφικων :

XFX GEFORCE 8800GT 512MB PVT88PYHF ALPHA DOG EDITION PCI-E RETAIL

Οθονη και περιφεριακα εχω ηδη

Λοπον???

Link to comment
Share on other sites

ερωτήσεις:

1)θα τον υπερχρονίσεις? αν ναι πρέπει να επενδύσεις σε καλή ψύχτρα.. ο q6600 ανεβάζει θερμοκρασίες.. 4 πυρήνες είναι αυτοί.

2)θα είναι για gaming? ίσως τότε θα έπρεπε να κοιτάξεις nvidia μητρική για να έχεις επιλογή SLI αργότερα.

3)έχεις ανάγκη πολλά pci slots? βλέπω πως διάλεξες μητρική χωρίς 2η pci-e γι'αυτό ρωτάω.. βασικά αν κάτι δε μ'αρέσει στην συγκεκριμένη μητρική είναι που έχει 4-πινη αντί για 8-πινη τροφοδοσία για τον επεξεργαστή.. και έχω διαβάσει 1-2 περιπτώσεις που 4-πινες τροφοδοσίες έλιωσαν σε περίπτωσεις υπερχρονισμού του q6600..

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι εχει να κανει με υπερχρονισμο επειδη ειμαι και λιγο ασχετος αν γινει θα γινει οταν δω οτι το Q6600 δεν την παλευει σε σχεση με τον ανταγωνισμο!

Αληθεια με την καταλληλη υποστηριξη ποσο μπορει να παει ο καθε πυρινας? κοντα στα 3.000ΗΖ?

Επισης σε οτι εχιε να κανει με την ψυχτρα εχω βαλει μια AKASA.

Εχετε να προτεινετε τιποτα καλο σε λογικη τιμη παντα.

Επισης σε οτι εχει να κανει με την μητρικη καμια αλλη προταση?

Γιατι εγω τρελαθηκα μεχρι να κανω τον συνδιασμο.

zafiropo θα μεινω στον Q6600 λογω χρηματων εχω ανεβει ηδη αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά όλα αυτά που λες .

Στην θέση σου θα χτύπαγα αυτή την 8800Gt και θα έσωνα 30Ε..... που μπορείς άνετα να τα δώσεις αλλού πχ στον νέο quad..

Διαφορετικά μπορείς να πάρεις και ένα used .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα used δες παιζει για πολλους λογους

Ενας ειναι οτι το παραπανω μηχανημα μου βγαινει 600$

Τσαμπα οποτε βουρ

σε οτι εχει να κανει με την VGA διαβασα ενα τεστ και η συγκεκριμενη ειναι παρα πολυ καλη σε σχεση με την απλη 8800.

Τωρα τροφοδοτικο ειναι αρκετο η να προσθεσω vatt?

Link to comment
Share on other sites

ψύχτα φτήνη και πολύ καλή αδιαμφισβήτητα αυτήν:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=1043498

όσο για τον debate για τον νεο τετραπύρηνο εγω θα έμενα στον q6600.. λόγω χαμηλότερου fsb και υψηλότερου πολλαπλασιαστή θα υπερχρονίζεται πιο ευκολα.. απλά είναι πιο ζεστος.

όσο για μητρικές σου έχω 2 προτάσεις μια με crossfire και μια χωρίς:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523573

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526682

και για τις 2 αυτές οταν έκανα έρευνα αγοράς για το δικό μου σύστημα πριν 3 μήνες περίπου είχα διαβάσει καλά πράγματα.. αλλά και αυτή που έχεις διαλέξει δε μπορώ να πω αν είναι καλύτερη ή χείροτερη..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τις παραπανω μητρικες τις ειδα και εγω γιατι εκανα ανω κατω το eshop αλλα εχουν ενα μειωνεκτιμα κατα την γνωμη μου

θα μου υποχρονισουν τις μνημες σε 800MHz ενω αυτες που θα παρω δουλευουν σε 1066 MHz οποτε...

Κατι αλλο?

οσον αφορα την ψυχτρα μαλλον παοω για AKASA λογω eshop

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που λες με τον υποχρονισμό ..... όπου θέλεις τις παίζεις τις μνήμες .....απλά "και καλά" δεν βλέπει τις 1000 η μητρική ...

Οσο για την ψύχτρα δεν θα σε καλύψει ικανοποιητικά ..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον tsif.. καλό site το e-shop αλλά δε μπορεί να τα έχει όλα updated.. πχ αν πας στο site της msi θα δεις οτι εχουν αλλάξει τα specs και υποστηρίζει κανονικά τις μνημες σου..

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1261&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=

γενικά τα ίδιας γενιάς tsipset έχουν παρόμοιες δυνατότητες..

οσο για την συγκεκριμένη AKASA δε την ξέρω.αυτη που σου είπα υπάρχει και στο e-shop

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806586

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια για την "διαπιστωση" που εκανα.

lol

Οπου θες τις παιζεις Tsif αρκει να ξερεις...:p

αν εισαι λιγο ασχετος στο bench αστα...

mihpao added 8 Minutes and 4 Seconds later...

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχω κανα θεμα με τα drivers για win xp?

σε οτι εχει να κανει με τα παραπανω κομματια?

Επισης κατι Offtopic"Service Pack 3 για win xp pro ειναι ετοιμο? και να ναι εχεις κανεις Link"

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε οτι εχει να κανει με την μνημη το κοστος ειναι χαμηλο οποτε μπορει μελλονιντικα να τις αλλαξω.

Προς το παρον θελω να εκμεταλευτω τα 1066Μhz που εχουν αυτες που διαλεξα και με το CPU μια χαρα νομιζω οτι θα ειμαι. ΘΙα τρεχει επισης WinXP pro οποτε δεν θελει ποιο πολυ μνημη. αχρηστη θα παει

Επισης μπορει μελλοντικα θα τις αλλαξω σε 2Χ2Ghz με 1066Mhz που θα πεσει η τιμη γιατι τωρα εινια πανακριβες...

mihpao added 5 Minutes and 11 Seconds later...

ο 9300 έχει 6MB L2 cache ενώ ο επόμενος 4πυρηνος 9ΧΧΧ έχει 12MB L2 cache.

για καρτα γραφικών αν δεν κάνεις υπομινή μέχρη την 9800 gt, τοτε πάρε την 8800 gt.

Σε οτι εχει να κανει με τα παραπανω σχετικα με την case διαβασα κατι κριτικες και το πηρα αποφαση.

Ριξε μια ματια εδω νομιζω οτι λει πολλα σχετικα με τα 2 CPU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να προτιμήσεις τα ελάχιστα ακριβότερα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807907 ανεμιστηράκια για το κουτί αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο θόρυβος. Έχουν νέα τεχνολογία της Sony και είναι σχεδόν αθόρυβα(νομίζω ότι είναι αυτά τέλος πάντων... S-flex είναι αυτά που λέω εγώ, τα έχει σίγουρα στο πλαίσιο).

Edit: Ουπς... μάλλον άργησα να απαντήσω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.