Jump to content



Προβλημα με sata-2 δισκο


tanto

Recommended Posts

Πριν λιγες μερες αγορασα μια καρτα με δυο υποδοχες sata-2.Συνεδεσα εκει ενα εξωτερικο δισκο WD SATA2 και δουλεψε μια χαρα.Σημερα αγορασα και ενα εσωτερικο δισκο παλι wd για να αξιοποιησω τη δευτερη εσωτερικη εισοδο.Δυστυχως ενω τον βλεπει δεν ξεκινα το συστημα ισως επειδη εχω κανει κατι λαθος.Παντως εχω ρυθμισει στο bios να bootαρει απο το κανονικο δισκο του υπολογιστη.Τι κανω λαθος φιλοι μου? Καθε γνωμη καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν SATA PCI κάρτες που δεν δουλεύουν ταυτόχρονα και οι δύο υποδοχές τους.

Αν γράφει πάνω στην συσκευασία 1+1 τότε μόνο μία συσκευή μπορεί να δουλέψει την φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοι πρε πει αν συμβαινει,μολις ειδα οτι η καρτα εχει μια εξωτερικη e-sata ενω η εσωτερικη ειναι sata.

To link της καρτας

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=996556

παντως το δικσο τον βλεπει σαν μεγεθος αλλα απο εκει και περα τιποτα,μαλλον κακη επιλογη μου.

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρέπει να βάλεις το jumperακι του σκληρού ωστε να λειτουργήσει σαν SATA 1 ( νομίζω πως μερικοί σκληροί εχουν αυτήν την δυνατότητα με ενα jumperaki αλλά οχι ολοι οι σκληροί )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mul δεν εχει καποιο jumperaki στη πισω πλευρα.Μαλλον θα παρω μια θηκη e-sata και θα τον κανω και αυτον εξωτερικο.Αλλωστε μεχρι το καλοκαιρι θα στησω νεα συνθεση οποτε θα μπει σε εκεινο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.