Jump to content



Απορια!


kakao83

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα μερικες συμβουλες οσον αφορα το O/C.

Εχω το εξης μηχανιμα

Mobo:GigaByte P35 DQ6

CPU: Q6600

Ram: OCZ Gold 6400 sta 800mhz (4x1GB)

GPU: TwinTech 8800 GTS (512)

PSU:Thermaltake 700 ToughPower

WaterCooled :CPU/GPU

Δεν εχω πειρα σε θεματα O/C και προσπαθησα για 1η φορα.

Πηγα το CPU sta 3.00ghz (9χ333) οι ram ειναι 1:1 Στο Bios -> PC Health μου βγαζει DDR18V fail ενω δεν εχω πειραξει τιποτα στα ρευματα (το CPUvCore ειναι 1.38V και το DDR στα 2.18V).Ειναι στην επιλογη Auto optmize voltage control.Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις πειραξει διαρετες το ρευμα στις ram ειναι πολυ μεγαλο (2.18 απο 1,8 default).

Οι μνημες σου λογικα τρεχουν στα 667.Μεχρι τα 800 δεν θελει παραπανω ρευμα.

Κατεβασε το ρευμα στο 1,8 για ram και τρεξε memtest να σιγουρευτεις οτι εισαι ok

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι ραμ ειναι στα 667 το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο ασχετος και δεν ξερω πως κατεβαινει το ρευμα.επισης το mobo μου εχει ενα option που κανει optimize τα ρευματα μονο του και δεν πειραξα τιποτα εγω

Link to comment
Share on other sites

Το "Auto optmize voltage control" ειναι το "προβλημα".

Δεν το ξερω το mobo σου αλλα αν ψαξεις στο bios θα σου εχει καποια επιλογη για auto/manual overclock, απο οπου θα πειραζεις ρευματα Vcore Vram Vmch η οτι αλλο εχει. Αν ο 6600 ειναι G0 λογικα δεν θελει πουθενα ρευμα για να βγαλει τα 9Χ333 η το πολυ να θελει 2-3 steps πιο πανω η Vcore.

Link to comment
Share on other sites

Εχει επιλογη για manual.Και μ δινει τις επιλογες για τα ρευματα οπως το ανεφερες.Το normal cpuvcore ειναι στα 1.287 V normal.Πιστευεις οτι αν το βαλω ενα step πιο πανω στα 1.387 V θα ειναι καλα χωρις να πειραξω τα αλλα ρευματα?Το DDR18V Fail που μου βγαζει δηλαδη ειναι οτι οι ram περνουν παραπανω ρευμα χωρις να το χρειαζονται?Γιατι το Auto Optimize που εχει το Bios προφανως ανεβαζει ολα τα ρευματα γιατι μετα το O/C παρατηρησα οτι οι ram ειχαν 2.1 V ενω πριν το O/C ειχαν 1.8V.

Υ.Γ. Το CPU μου ειναι revision:B3, Stepping 7.

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα να το ανεβασεις μονο αν δεν εισαι σταθερος. Προβλημα οχι δεν εχεις .Απο ψυξη πως πας???

Οσο ανεβαζεις ρευμα τοσο σηκωνεται η θερμοκρασια.

Βρες την χρυση τομη

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σταθερος ενοεις να μην bootarei?Η να παρουσιαζει καποια κοληματα γενικα?Αν τρεξω το 3D Mark 06 και το τελειωσει ειμαι καλυμενος?

Απο ψυξη εχω ενα Armor Thermaltake case και εχω βγαλει ολους τους fans μεσα και εχω watercooled CPU kai GPU και σκεφτομαι να βαλω και waterblock στο NB.To CPU idle δουλευει στους 23-26 C.Σε load παει στους 35-38 C.Εχω αφησει ομως 2 εμπρος και 1 πισω fan οποτε αν δω οτι ζοριζεται η ολη κατασταση μπορω να τους βαλω να δουλευουν.Μονο για gaming το χρησημοποιω το PC.

Οποτε θα το παω παλι στα 9χ333 και τα ρευματα δεν θα τα βαλω στο Auto.

Ποια θερμοκρασια θεωρεις λογικη για τον Q6600@3.0GHZ σε idle και load κατα την γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα μετα απο πολλες προσπαθειες και την βοηθεια σου.:098: :098:

Στα 9χ333 τα ρευματα τα αφησα normal και φαινονται Ok στο Bios

Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες αν ειναι σταθερο.Ετρεξα το 3D Mark 06 και το τελειωσε κανονικα και με διαφορα στο score 1.8k πανω:) .Ετρεξα το COD 4 στα 1680χ1050 ολα high και ΑΑχ4 και μολις ξεκινησε το 1ο multi game crashare.Εκανα rr το PC το ξαναετρεξα και δουλευει κανονικα αυτη τη φορα χωρις να πειραξω τιποτα (δεν το καταλαβαινω αυτο).

H θερμοκρασια σε load του system: 50 C και της CPU: 45 C μετα απο 1 ωρα COD 4, χωρις κανενα ανεμιστηρα στο κουτι μονο με την υδροψυξη.

Εχω 2 ερωτησεις:

1)Ειναι λογικες αυτες οι θερμοκρασιες?

2)Η mobo μου εχει ενα option το οποιο οταν ειναι enable μειωνει το ρευμα και το clock της CPU οταν ειναι Idle για χαμηλοτερη θερμοκρασια.Κανει δουλεια λες η δεν αξιζει?

Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες και για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αφήνεις τα ρεύματα στο αυτόματο, ανεβαίνουν πολύ και προκαλούν υπερθέρμανση και φθορά στα υποσυστήματά σου. Το θέμα είναι να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ τάσης και ρολογιών. Αυτό το βρίσκεις με δοκιμές αν είσαι αρχάριος ή το ξέρεις στο περίπου αν έχεις εμπειρία.

Αφού σου "κράσαρε" όπως λες στο COD4, σημαίνει ότι δεν είναι σταθερό. Όταν λέμε "σταθερό" εννοούμε ότι δεν παρουσιάζει προβλήματα λειτουργίας στην κανονική καθημερινή χρήση. Για να το ελέγξουμε αυτό, πιέζουμε πολύ τον υπολογιστή με κατάλληλα προγράμματα, ώστε αν δεν κολλήσει με αυτά, να μπορούμε να πούμε ότι με π.χ. 90% πιθανότητες δεν θα κολλήσει ούτε στην φυσιολογική χρήση. Πολλές φορές όμως συμβαίνει και, ενώ ένας υπολογιστής περνάει όλα αυτά τα τεστ, κολλάει σε απλές "δουλειές". Τότε ψάχνουμε αλλού το πρόβλημα.

Εμένα οι 45C μου φαίνονται πολλοί, αφού χρησιμοποιείς υδρόψυξη. Δεν είχα ποτέ όμως αυτό το CPU για να πω με σιγουριά. Από ότι κατάλαβα, για να παίζεις, ο CPU είναι στα default. Θα έπρεπε να είναι πιό κρύος κατ' εμέ. Τί volt σου δείχνει το cpu-z;

Η επιλογή που έχει η μητρική σου είναι αρκετά βοηθητική για να κρατάς την κατανάλωση και την εκπεμπόμενη θερμότητα σε χαμηλά επίπεδα όταν ο υπολογιστής είναι idle. Μερικές φορές όμως παρουσιάζει προβλήματα στον υπερχρονισμό του επεξεργαστή, γι' αυτό συνηθίζεται η απενεργοποιησή του. Όταν τελειώσεις με το O/C μπορείς να το ενεργοποιήσεις για να έχεις αυτά τα οφέλη, ελέγχοντας ταυτόχρονα την σταθερότητά του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ μη G0 q6600 νομιζω τερματιζουν στα 3.2 με καλο αερα. αντε εσυ λιγο πιο πανω με νερο.

1)Λογικη θερμοκρασια δεν υπαρχει καθως παιζουν ρολο ενα σωρο παραγοντες. Εγω με το συστημα της υπογραφης ειμαι 25-26 idle και 55 load.

2) αφου καταληξεις στην χρυση τομη που λεγαμε ,δεν κολαει , δεν κρασαρει , δεν ζεστενεται, ενεργοποιησε τα καλο κανουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως τωρα δεν κολαει καθολου.Μονο εκεινο το crash που εφαγε στο COD 4 το οποιο δουλευει κανονικα τωρα.

Ενεργοποιησα το C1E sto Bios στο CPU Z οταν ειναι idle to CPU ο πολλαπλασιαστης πεφτει στα x6 και εχει Core V:1.12V.Οταν περνει load ανεβαινει στα x9 και το Core V:1.248V.Θα ηθελα να ρωτησω θα εχει προβλημα το PC αν δουλευει 24/7 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δικιο σ αυτο που λες για τα ρευματα αλλα οπως ειπα και στην αρχη του thread ειναι το 1ο μου O/C δεν εχω ιδεα οσον αφορα τα ρευματα και ποιες τιμες να βαλω.

Στο Bios μου λεει Normal Core Voltage: 1.2876 V.Και ολα τα αλλα ρευματα εχει τιμη νορμαλ και εχει επιλογες να τα ανεβασω ανα 0.1.

Στα 3 ghz που ειμαι τωρα ειναι καλο το ρευμα που εχω?Στο CPU Z μου λεει 1.248V.

Και αλλη μια απορια που εχω ειναι, οτι πριν το O/C οι ram δουλευαν στα 800 mhz (5-5-5-15) τουλαχιστον ετσι εδειχνε στο bios, ενω τωρα τις δειχνει 667mhz 4-5-5-13.Τι διαφορα υπαρχει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι στο κεντρικό menu του bios πάτα ctrl+F1. Μπες μετά στο μενού του χρονισμού CPU και RAM. Βάλε στο system memory multiplier τόσο ώστε να πάνε στα 800. Μετά βάλε στα timmings τόσα ώστε να παίζουν σταθερά στην stock τάση ή βάλτα 4άρια και αύξησε λίγο το ρεύμα ΑΝ χρειάζεται.

Όσο για τη θερμοκρασία, ας πει κάποιος που έχει αυτή τη CPU (Tsif βασικά για σένα λέω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.