Jump to content



ΜΕΓΑ Πρόβλημα! Creative Megaworks 550


lalakis888

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω πρόβλημα με τα ηχεία μου Creative Megaworks 550 5.1 και θα ήθελα τα Φώτα σας .

Αφού τα έφερνα βόλτες σε service τις sony , philips κτλ δεν μπόρεσε κανένας να κάνει κάτι.

Μου είπαν ότι έχει καεί κάτι στην πλακέτα που βρίσκεται στο subwoofer.

Η εγγύηση έχει λήξει.

Πείρα και στην info quest και ούτε και αυτοί το αναλαμβάνουν.

Επικοινώνησα μέσω mail με creative αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη άλλα έλεγα εγώ άλλα μου έλεγαν αυτοί.

Τι μπορώ να κάνω ;

Να βγάλω την πλακέτα και να τα συνδέσω σε κανέναν ενισχυτή ;

Να τα πουλήσω όπως είναι? (Σιγά μη βρω κανέναν)

Για δώστε μου τα Φώτα σας …

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... δύσκολο να κάνεις κάτι εκτος και αν το ανοίξεις και βρεις κάτι εμφανώς καμένο , πχ πυκνωτή , οπότε το διακυνδινευεις και το αλλάζεις.

Άλλη περίπτωση είναινα περιμένεις και να βρεις κάποιον που να έχει τα ίδια με άλλο καμμένο εξάρτημα και να πάρεις μόνοτο sub και την πλακέτα του.

Μόνοτο woofer δεν υπάρχει περίπτωση να πουλάνε? Σετ είναι μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία λειτουργούν όλα δέν έπαθαν κατι.

Επίσης αυτα πουλιούνται σε 2.1 και 5.1 απλά είναι δύσκολο να τα βρείς επειδή είναι λίγο παλιά.

Απο ηλεκτρονικά δέν ξέρω και ηδη αυτοί που το κοίταξαν δέν μπόρεσαν να βρούν εξάρτημα να το αλλάξουν πιθανόν κάποιον πυκνωτή κτλ.

Μία λύση είναι να βγάλω την πλακέτα και να συνδέσω τα ηχεία σε έναν εξωτερικό ενισχυτή.

Απλά ψάχνω την λύση να μήν δώσω τόσα πολλά χρήματα και να γίνει κατι ποιό οικονομικό.

Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι...

Ευχαριστώ Greek για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο ειχε παθει ενας φιλος του ξαδερφου μου αλλα οχι σε τετοια ηχεια ποιο φτηνα.τα πηγε σε εναν ηλεκτρολογο τα ανοιξε και πηρε και εφτιαξε την αντισταση την καμενη και τον πυκνωτη που δεν πατουσε καλα.γιατι δεν τα πας και εσυ σε κανενα ηλεκτρολογο μπας και μπορεσει και στα κανει τπτ για να δουλεψουν?

Link to comment
Share on other sites

και εντος εγγυησης να ησουν δεν θα γινοταν επιδιορθωση βλαβης αλλα θα σου εδιναν καινουργια.

Αφου εισαι εκτος εγγυησης πονταρεις μονο στα να σε λυπηθει η creative και να σου στειλει καινουργια.Αλλιως το πας σε δικο σου μαστορα και αν μπορεσει να το φτιαξει καλως...

Link to comment
Share on other sites

και εντος εγγυησης να ησουν δεν θα γινοταν επιδιορθωση βλαβης αλλα θα σου εδιναν καινουργια.

Αφου εισαι εκτος εγγυησης πονταρεις μονο στα να σε λυπηθει η creative και να σου στειλει καινουργια.Αλλιως το πας σε δικο σου μαστορα και αν μπορεσει να το φτιαξει καλως...

Αλλιώς είσαι καταδικασμένος να τους δώσεις μια κλοτσιά και να πάρεις καινούρια

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο ειχε παθει ενας φιλος του ξαδερφου μου αλλα οχι σε τετοια ηχεια ποιο φτηνα.τα πηγε σε εναν ηλεκτρολογο τα ανοιξε και πηρε και εφτιαξε την αντισταση την καμενη και τον πυκνωτη που δεν πατουσε καλα.γιατι δεν τα πας και εσυ σε κανενα ηλεκτρολογο μπας και μπορεσει και στα κανει τπτ για να δουλεψουν?

Αυτο να κανεις...αυτο εκανα εγω για καποιο αλλο sub (οχι creative ) που ειχε παρομοιο προβλημα.Δηλαδη δεν καταλαβαινω..δεν υπαρχει κανεις ηλεκτρολογος (οχι απαραιτητα επισημο service κλπ ) να το κοιταξει ? Ελεος..ενα sub ειναι με ενσωματομενο ενισχυτη.Αλλιως ρωτας σε αυτους που επισκευαζουν ηχεια/ενισχυτες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.