Jump to content



Ποιές μνήμες για Phenom;


WAntilles

Recommended Posts

Λοιπόν, ήρθε η ώρα του Phenom.

Σκέφτομαι λοιπόν για τα παρακάτω:

AMD PHENOM 9550 2.2GHZ QUAD-CORE BOX

ASUS M3N78-EMH HDMI

TAGAN TG600-U33 600W 2-FORCE II

ή

TAGAN TG700-U33 700W 2-FORCE II

Και μετά το τρίλημμα είναι στις μνήμες.

Ποιές προτείνετε;

Θα είναι σίγουρα των 2GB, είτε 1 κιτάκι 2x2 για 4GB, είτε 2 κιτάκια των 2x2 για 8GB.

Αλλά εκεί που δεν έχω αποφασίσει είναι για το αν θα είναι 800άρες ή 1066άρες.

Έχω στο μυαλό μου τις παρακάτω:

CORSAIR XMS2 DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 (800MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT

CORSAIR XMS2 DHX DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 (800MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT

CORSAIR DOMINATOR DDR2 4GB (2X2GB) PC2-8500 (1066MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT

G.SKILL F2-8500CL5D-4GBPK DDR2 4GB (2X2GB) CL5 PC8500 1066MHZ DUAL CHANNEL KIT

Το σύστημα δεν θα κλοκαριστεί ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ. Όλα σε stock και default θα είναι ΠΑΝΤΑ.

Με ενδιαφέρει για τις μνήμες:

- να πιάνουν την ταχύτητα (800 ή 1066) - έστω και με χαλαρότερα timings - όσο πιο κοντά στα JEDEC standards γίνεται -> δηλαδή στα 1.8V ή το πολύ στα 1.9V

- να μπορούν να δουλέψουν 4 τέτοια στικάκια - έστω και σε 2T

Λοιπόν αναμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη για τις μνήμες είναι ότι όποιες και να πάρεις θα κάνεις την δουλειά σου. Για λεπτομέρειες όμως για το αν θα παίξουν 4 στικάκια κλπ πιθανόν να βρεις στο site της asus. Δεν νομίζω να έχουν οι μνήμες από μόνες τους περιορισμό.

Από εκεί και πέρα μια συμβουλή είναι να μην πάρεις tagan τροφοδοτικό όταν με λιγότερα λεφτά παίρνεις etasis από το πλαίσιο με περισσότερα watt.

Δες εδώ(το καλύτερο site για PSU πιστεύω εγώ και ο candyman επίσης που το έχει αναφέρει στο παρελθόν).

http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?t=103

Βρισκόμενο στο tier1 τα etasis και με πλεονέκτημα σε τιμή και ισχύ, νομίζω ότι είναι χαζό να πάρεις κάτι άλλο. Απόψεις είναι βέβαια αυτές... Καλή τύχη ό,τι και να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Wantilles αν μου επιτρέπεις η επιλογή σε τροφοδοτικό είναι ατυχής.

Αν σε ενδιαφέρει η άποψη μου σου προτείνω κάτι σε αυτά:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700171

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700497

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923346

Σου εγγυόμαι προσωπικά ότι και τα τρία είναι καλύτερα από τα Tagan.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε wan..βλέπω η μητρική που διάλεγες φοράει Chipset NVIDIA GeForce 8200 γιατί δεν πας σε ASUS M3A-H/HDMI δηλαδή σε 780G?? οριστε και το asus linkακι

(ρωτάω πληροφοριακά )

MUL added 9 Minutes and 12 Seconds later...

Αυτη που σου δίνω εχει και –>> 4+1 Phase Power Design

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Ας τα δούμε ένα-ένα.

Καταρχήν για τα τροφοδοτικά θα τα λάβω υπόψη. Με ενδιαφέρει πολύ να είναι καί αθόρυβο.

Κάτι καί σε Seasonic ίσως;

Τώρα, δεν παίρνω οποιοδήποτε chipset με AMD ενσωματωμένη VGA (άρα ούτε καί 780G), γιατί το σύστημα θα τρέχει Linux, καί με Compiz-Fusion. Και δεν θέλω να ματώσω για να έχω τα αυτονόητα που έχω με τις nVidia VGA.

Πάμε τώρα στο ζουμί. Στις μνήμες.

Διαβάζω στο internet για τους Phenom εδώ και μήνες.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα - μπορεί να κάνω καί λάθος - ότι ο IMC δεν μπορεί να δώσει στις μνήμες τάση από 2.0V και πάνω.

Πρέπει να δουλευτούν οι μνήμες ΚΑΤΩ από τα 2.0V -> το πολύ 1.9V.

Άρα λοιπόν για 1066άρες μνήμες (οι 800άρες δεν έχουν πρόβλημα) με ενδιαφέρουν μνήμες που θα μπορούν να είναι στα 1066, με το πολύ 1.9V, κι ας χαλαρώσουν όσο νά 'ναι τα timings, δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Σας ξανατονίζω ό,τι έγραψα και παραπάνω:

Το σύστημα αυτό ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα κλοκαριστεί. Όλα και ΠΑΝΤΑ θα είναι σε stock & default.

Link to comment
Share on other sites

Τα Seasonic είναι πανάκριβα για το power που δίνουν αν και απίστευτα ποιοτικά. Από την άλλη τα corsair είναι seasonic rebranded και είναι εξίσου ήσυχα. Οπότε σύμφωνα και με τις προτάσεις του candy, προτείνω το seasonic.

Στις μνήμες τώρα... Μου φαίνεται πολύ παράλογο αυτό που λες(χωρίς παρεξήγηση) για τον IMC και την τάση στις μνήμες. Γιατί, ο IMC δίνει τάση στις μνήμες...;

Επίσης μόλις κατέβασα το manual της μητρικής που θες. Αναφέρει πως οι μνήμες μπορούν να τρέξουν σε 1066MHz μόνο όταν είναι 1 στικάκι σε 1 slot ή 2 στικάκια σε dual channel. Αν πάει σε 8GB που λες εσύ με 4 στικάκια πέφτει στα 800MHz. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Αν θες κατέβασέ το και δες το και εσύ.

Στο compatibility list για μνήμες αναφέρει στικάκια του ενός μόνο GB(αν και φαντάζομαι αυτά είναι recommended, δεν σημαίνει πως άλλες μνήμες δεν θα παίζουν).

Τελικά, όπως τα βλέπω τα πράγματα και επειδή φαντάζομαι ότι θες αργά ή γρήγορα να βάλεις 8GB(άρα και 4 στικάκια), δεν αξίζει να πας σε 1066MHz. Εγώ θα έπαιρνα(ή μάλλον θα πάρω έτσι και αλλιώς αφού και εγώ θα βάλω phenom απλά δεν με παίρνει το budget για 1066) κάποιες στα 800, με λίγο πιο σιφχτά timings(4-4-4-12 μάλλον...) για να αντισταθμίσω όσο μπορώ τη χασούρα από την απουσία 1066MHz. Δες για παράδειγμα το thread που έχω ανοίξει για mushkin/crucial.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για τα τροφοδοτικά θα τα λάβω υπόψη. Με ενδιαφέρει πολύ να είναι καί αθόρυβο.

Το πιο αθόρυβο είναι το Tt Toughpower. Φοράει Yate Loon D14SM-12 140mm ο οποίος είναι active (όπως η πλειοψηφία σήμερα). Μια και πιθανότατα δεν θα τραβάς τόσο ρεύμα και θα παίζει σε low rpm (a.k.a. 1300rpm) θα έχεις μόλις 16dB ενώ σε full rpm's 29dB.

To Seasonic από την άλλη πλευρά φοράει δύο ανεμιστήρες (αν μιλάμε για το 'M12' 700w) της ADDA οι οποίοι είναι σαφώς πιο θορυβώδεις από τους Yate Loon. Η σειρά 'S12' όλη (απ'όσο θυμάμαι) φοράει μόνο έναν 120άρι, πάλι της ADDA.

Τα Etasis φοράνε Sanyo Denki 80mm. Πολύ καλοί Ιαπωνικοί ανεμιστήρες (αθάνατα πράματα) αλλά πιο θορυβώδεις και από τους δύο παραπάνω κατασκευαστές (Oι 80άρηδες τους συνήθως φτάνουν 34,5dB σε full rpm's)!

Μια και σε ποιότητα όλα κυμαίνονται σχεδόν στα ίδια επίπεδα, προτείνω ανεπιφύλακτα το Tt.

Link to comment
Share on other sites

Στις μνήμες τώρα... Μου φαίνεται πολύ παράλογο αυτό που λες(χωρίς παρεξήγηση) για τον IMC και την τάση στις μνήμες. Γιατί, ο IMC δίνει τάση στις μνήμες...;

Λέω τι έχω διαβάσει από 2-3 πηγές.

Δεν γνωρίζω όμως πώς να το επαληθεύσω ή διαψεύσω.

Επίσης μόλις κατέβασα το manual της μητρικής που θες. Αναφέρει πως οι μνήμες μπορούν να τρέξουν σε 1066MHz μόνο όταν είναι 1 στικάκι σε 1 slot ή 2 στικάκια σε dual channel. Αν πάει σε 8GB που λες εσύ με 4 στικάκια πέφτει στα 800MHz. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Αν θες κατέβασέ το και δες το και εσύ.

Στο compatibility list για μνήμες αναφέρει στικάκια του ενός μόνο GB(αν και φαντάζομαι αυτά είναι recommended, δεν σημαίνει πως άλλες μνήμες δεν θα παίζουν).

Τελικά, όπως τα βλέπω τα πράγματα και επειδή φαντάζομαι ότι θες αργά ή γρήγορα να βάλεις 8GB(άρα και 4 στικάκια), δεν αξίζει να πας σε 1066MHz. Εγώ θα έπαιρνα(ή μάλλον θα πάρω έτσι και αλλιώς αφού και εγώ θα βάλω phenom απλά δεν με παίρνει το budget για 1066) κάποιες στα 800, με λίγο πιο σιφχτά timings(4-4-4-12 μάλλον...) για να αντισταθμίσω όσο μπορώ τη χασούρα από την απουσία 1066MHz. Δες για παράδειγμα το thread που έχω ανοίξει για mushkin/crucial.

Ελπίζω να βοήθησα.

Έχεις δίκιο.

Ενώ είχα κατεβάσει το manual αυτό δεν το είχα δει.

Αυτό απλοποιεί αρκετά τις επιλογές μου (και μειώνει και το κόστος) αφού πάω αποκλειστικά για 800άρες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Λέω τι έχω διαβάσει από 2-3 πηγές.

Δεν γνωρίζω όμως πώς να το επαληθεύσω ή διαψεύσω.

Τα voltage τα καθορίζει η motherboard, έχω MSI με ATI 790FX και το λεω. Μέχρι 3.1 μου πάει αλλά στην πράξη ούτε 2.2 δεν έχω ανεβεί*. Επίσης στο AM2+ διαφέρει και λίγο στον τρόπο τροφοδοσίας του cpu με περισσότερα phase στον cpu συγκριτικά με το ΑΜ2.

*=για να μην τις κάψω.

Link to comment
Share on other sites

Τις G.Skill 4GBPK που αναφερεις τις εχει ενας φιλος με μονη διαφορα ειναι PC6400,με 1,85-1,9 τις εχει (ενα απο τα 2),για τις αλλες δεν ξερω.Εγω εχω 2 kit 2GBPK PC6400 (4*1GB) συνολικα με 1.9@DDR900,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,οπως και το φιλαρακι με αυτο το μοντελο μνημων (PK σειρα).

Τροφοδοτικο απο εμπειρια λεω να ριξεις μια ματια και στο Zalman 600w,ειμαι 2 χρονια 24/7 και ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ στην κυριολεξια,ποτε δεν μου εκανε το παραμικρο θορυβο η προβλημα οτι ζορι και να ετυχε.Δεν μπορω να σου πω αλλη γνωμη γιατι δεν εχω την ευχερια να δοκιμαζω τα παντα,ειδικα για μεγαλα διαστηματα λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Λέω τι έχω διαβάσει από 2-3 πηγές.

Δεν γνωρίζω όμως πώς να το επαληθεύσω ή διαψεύσω.

Κάτι είδα σε ένα O/C forum σχετικό, αλλά νομίζω ότι είχε να κάνει με B2 stepping και με κάποια δυσλειτουργία ή κόλλημα στο O/C. Δεν το έψαξα και πολύ. Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω δεν έχει πρόβλημα σε stock.

Έχεις δίκιο.

Ενώ είχα κατεβάσει το manual αυτό δεν το είχα δει.

Αυτό απλοποιεί αρκετά τις επιλογές μου (και μειώνει και το κόστος) αφού πάω αποκλειστικά για 800άρες πλέον.

Χαίρομαι που βοήθησα!:)

Link to comment
Share on other sites

just for the record,η σειρα s12 seasonic φοραει οντως ΑDDA( 7 blade) ,οι οποιοι αντικατεστησαν τους yate loon (5 blade) που μεχρι τοτε εβαζε η εταιρια.υποτιθεται ειναι 1-2db πιο ησυχοι.

πρακτικα ως κατοχος S-12,μπορω να προσυπογραψω οτι το psu δεν ακουγεται καθολου.και σε εντελως passive cooled pc που ειχε δοκιμαστει μονο σκληρους ακουγες,ακομα κ σε τσιτα load.

Link to comment
Share on other sites

sofos: Για την αλλαγή fans έχεις δίκιο. Μόνο που δεν μειώνεται απαραίτητα ο θόρυβος από την αύξηση του αριθμού των πτερυγίων, μάλιστα αν δεν είναι σχεδιασμένοι σωστά, έυκολα αυξάνεται κιόλας.

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι ADDA ανεμιστήρες. Τους θεωρώ αρκετά θορυβώδεις εκτός από ένα μόνο μοντέλο στα 120mm (AD1212DB A71GL) που βγάζει μόλις 27dB σε full load. Δυστυχώς τα S12 δεν φοράνε αυτόν, αλλά τον AD1212MB-71GL (ο οποίος είναι όμοιος με τον AD1212MB-Α73GL που φοράει το τροφοδοτικό της Seasonic) και φτάνει τα 38dB (δες και φωτογραφία του ανεμιστήρα σε review εδώ)!

Ορίστε και πίνακας με μετρήσεις και dB από Seasonic S12 review (S12-500 & S12-600). Μετά τα 300w φορτίο, τα dB ανεβαίνουν επικίνδυνα (34dB).

attachment.php?attachmentid=20255&stc=1&d=1207899578

http://www.silentpcreview.com/article247-page4.html

Δεν τα λέω για να μειώσω τα Seasonic, άλλωστε δεν έχω κανένα λόγο να κάνω κάτι τέτοιο, απλά έτσι είναι τα πράγματα. Eίπαμε έχουν εξαιρετικό efficiency, είναι πολύ καλά τροφοδοτικά αλλά αν θες κάτι πιο ήσυχο, αλλά όχι fanless -για εμένα πάντα- πας σε Toughpower.

Υ.Γ. Πω πω τι είπα πάλι ο άνθρωπας... Πάλι έγραψα.. :p

post-4990-1442175021,7408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι.

δεν ποσταρα,για να "παινεψω το σπιτι μου",απλα επειδη εχω το εν λογω psu εδωσα μια γνωμη περι θορυβου,μιας κ ανεφερε ο Wan τη παραμετρο αυτη.εμενα προσωπικα, οι ADDA μου φτανουν κ περισσευουν οσο αφορα τη "φασαρια" τους.Δεν ακουγεται ουτε κιχ! και ας λενε τα data sheets οτι θελουν.

βεβαια,στανταρ θα υπαρχουν κ πιο αθορυβες λυσεις..

αλλα μαλλον για μνημες μιλαμε..ξεφυγαμε.

Wan,αφου το o/c δεν θες να το δεις ουτε ζωγραφιστο,γιατι δεν επιλεγεις την φτηνοτερη λυση να κανεις τη δουλεια σου?προσφατα,κοιτωντας μερικα τεστ σχετικα με το κερδος αν παιζεις με 4αρια ή 5αρια timings,διαπιστωσα οτι η διαφορα ειναι μικρη τελικα.ειδικα σε encoding-gaming που με ενδιεφερε εμενα..

Link to comment
Share on other sites

Wan,αφου το o/c δεν θες να το δεις ουτε ζωγραφιστο,γιατι δεν επιλεγεις την φτηνοτερη λυση να κανεις τη δουλεια σου?προσφατα,κοιτωντας μερικα τεστ σχετικα με το κερδος αν παιζεις με 4αρια ή 5αρια timings,διαπιστωσα οτι η διαφορα ειναι μικρη τελικα.ειδικα σε encoding-gaming που με ενδιεφερε εμενα..

Συμφωνώ απόλυτα.

Στις απολύτως φθηνότερες λογικά θα καταλήξω.

Μάλλον στις 800αρες Mushkin 5-5-5-18.

Link to comment
Share on other sites

Wantilles αν είναι να πας σε 800άρες κοίτα και τις οικονομικές 800άρες TeamGroup. Το λέω γιατί τις πήρα εγώ και μια και έχουμε ίδια κριτήρια πάνω-κάτω στην επιλογή μνήμης, (κυρίως την χαμηλή τάση, την χαμηλή τιμή και τα ικανοποιητικά timings σε αυτό το κόστος) πιστεύω θα σε καλύψουν. Έτσι απλά σκέψου το, μια ιδέα είπα...

Εμένα πάντως μου παίζουν άψογα με 1.8v, και έχουν καλύτερα timings από τις Mushkin (5-5-5-15) που λες (αν και δεν τις βρήκα πουθενά με τέτοια timings που λες, τις Mushkin).

Link to comment
Share on other sites

Aπορώ γιατί το κάνετε θέμα ..................................

πάρε τις πιο φθηνές και τέλος .... δεν κατάλαβα ???????????

τι διαφορά θα έχει στα 5-5-5-Χ με το 4-4-4-Χ ??????????

με 1.8 ή με 1.9 .......?????????????

λόγια μόνο για να λέμε ..........

Link to comment
Share on other sites

Wantilles αν είναι να πας σε 800άρες κοίτα και τις οικονομικές 800άρες TeamGroup. Το λέω γιατί τις πήρα εγώ και μια και έχουμε ίδια κριτήρια πάνω-κάτω στην επιλογή μνήμης, (κυρίως την χαμηλή τάση, την χαμηλή τιμή και τα ικανοποιητικά timings σε αυτό το κόστος) πιστεύω θα σε καλύψουν. Έτσι απλά σκέψου το, μια ιδέα είπα...

Απορρίπτονται γιατί είναι μονές.

Εγώ θέλω δυάρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.