Jump to content



Πρόβλημα με dvd-rw


euagelia

Recommended Posts

παιδιά έχω ένα "οπτιαρκ" dvd rw ad-7173a και μου έχει κάψει 7-8 cd τώρα τελευταία.Τα μηνύματα που βγάζει είναι τα εξής : είτε could not perform disc at once είτε πρόβλημα στη ζυγοστάθμιση ευθυγράμμισης (κάτι τέτοιο) αντίγραφο με νερό. Διάβασα σε προηγούμενα post για firmware update. Λοιπόν κάτι βρήκα στο internet για αυτά στο site http://liggydee.cdfreaks.com/page/en/Optiarc-AD-7170A αλλα η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το κάνω αυτό. Και επειδή δε γνωρίζω από dos μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι διαδικασία? Ευχάριστο:057:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να μπεις σε safe mode για να το κάνεις όχι σε dos (σε μένα δουλεύει και χωρίς safe mode, από τα windows normal mode) για ασφάλεια.

Χρειάζεσαι την gui έκδοση (κατέβασε το πάνω-πάνω)

http://www.herrie.org/utilflash.html

και αφού αποσυμπιέσεις και αυτό το αρχείο αλλά και το αρχείο με το firmware που κατέβασες από το cdfreaks, ανοίγεις το πρόγραμμα και πατάς Flash.

Επιλέγεις το αρχείο σου και ακολουθείς τις οδηγίες.

Επανεκκίνηση και τελείωσε.

Καλή τύχη.:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη βρε!

Καλώς όρισες :)

Συμφωνω με τον προλαλήσαντα. Αναβάθμιση firmware και αν δεν γινει κατι εδώ ειμαστε.

χεχε σόρυ δεν πρόσεξα το username!:042:

και εσείς ρε παιδιά δεν βάζετε φύλο κάτω από το avatar μόνο ηλικία... (ΠΡΟΤΑΣΗ προς το pctechnology...)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φαίνεται από το Nick το φύλο μου :046:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, τελικά βρήκα έναν άλλο τρόπο και έκανα update το firmware μέσω εκτελέσιμου αρχείου που βρήκα σε site.Το πρόβλημα όμως παραμένει και όποτε πάω να γράψω ένα dvd λέει σφάλμα δυναμικής ευθυγράμμισης. Καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει το τελευταιο firmware και συνεχιζει να σου βγαζει το συγκεκριμενο error message (calibration error απο οτι καταλαβα?) οι πιθανές αιτίες ειναι 2: τα μέσα εγγραφης ή hardware error. Δοκιμασε με διαφορετικα blank DVDs (προτεινω Τaiyo Yuden ή Verbatim) μήπως είσαι οκ. Αν το σφαλμα επιμενει κανε μια υστατη προσπαθεια μεταφεροντας το drive σε αλλον υπολογιστη. Αν ακομα βγαζει σφαλμα τοτε μπορεις να εισαι πλεον σιγουρη οτι το drive εχει χαλασει.

Ακομα και στην περιπτωση αυτη, αν εισαι συναισθηματικα δεμενη με το drive [ :p ] και εισαι σε adventurous mood μπορεις να δοκιμασεις να ανοιξεις το drive και να καθαρισεις λιγο την κεφαλη, αλλα ας ελπισουμε οτι δε θα χρειαστεις να φτασεις σε αυτο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει το τελευταιο firmware και συνεχιζει να σου βγαζει το συγκεκριμενο error message (calibration error απο οτι καταλαβα?) οι πιθανές αιτίες ειναι 2: τα μέσα εγγραφης ή hardware error. Δοκιμασε με διαφορετικα blank DVDs (προτεινω Τaiyo Yuden ή Verbatim) μήπως είσαι οκ. Αν το σφαλμα επιμενει κανε μια υστατη προσπαθεια μεταφεροντας το drive σε αλλον υπολογιστη. Αν ακομα βγαζει σφαλμα τοτε μπορεις να εισαι πλεον σιγουρη οτι το drive εχει χαλασει.

Ακομα και στην περιπτωση αυτη, αν εισαι συναισθηματικα δεμενη με το drive [ :p ] και εισαι σε adventurous mood μπορεις να δοκιμασεις να ανοιξεις το drive και να καθαρισεις λιγο την κεφαλη, αλλα ας ελπισουμε οτι δε θα χρειαστεις να φτασεις σε αυτο το σημειο.

Λοιπόν έκανα τώρα μια δοκιμή και έγραψα cd και το γράφει κανονικά..Σημειώνουμε ότι και το cd είναι μάρκας tdk όπως και τα dvd. Αλλά γιατί καίει μόνο τα dvd δεν μπορώ να καταλάβω..Αύριο θα πάω να πάρω άλλη μάρκα να δω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το calibration που χρειαζεται να κανει η κεφαλη για να γραψει μεσα CD ειναι σε διαφορετικο ευρος απο αυτο για DVD - ειναι συνηθες να μπορει να γραψει CD αλλα οχι DVDs.

Εφοσον προσπαθησες με αλλα μεσα εγγραφης (οχι μονο ενα διαφορετικο ελπιζω) δοκιμασε το drive και σε καποιον αλλον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το calibration που χρειαζεται να κανει η κεφαλη για να γραψει μεσα CD ειναι σε διαφορετικο ευρος απο αυτο για DVD - ειναι συνηθες να μπορει να γραψει CD αλλα οχι DVDs.

Εφοσον προσπαθησες με αλλα μεσα εγγραφης (οχι μονο ενα διαφορετικο ελπιζω) δοκιμασε το drive και σε καποιον αλλον υπολογιστη.

Ευαγγελια το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με optiarc Nec 7170 s,το ιδιο μυνημα μου εβγαζε στα dvd.,ειχα γραψει και σε post για to ιδιο θεμα πριν λιγες ημερες.

Στα cd δεν ειχε προβλημα.

Μετα απο λιγο καιρο και εχοντας κανει format στο pc δοκιμασα ξανα και εκπληκτος ειδα οτι εγραφε μια χαρα.

Αυτο ομως κρατησε για 2-3 εγγραφες και επειτα παλι τα ιδια.Συμπερασμα οτι και σε φορμαρισμενο pc,το drive ειχε προβλημα,δοκιμασα παλι χαλασα καμια δεκαρια δισκακια ,τελος βαρεθηκα και πηγα και αγορασα ενα καινουριο.

Δεν ξερω αν σε καλυπτει η εγγυηση πηγαινε το πισω αλλιως επειδη το βλεπω δυσκολο να φτιαχνει .παρε καινουριο ,ειναι η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα καινούργιο Optiarc DVD RW AD-7191S και το μόνο που έκανα εγώ, που έφτιαξε το πρόβλημά μου, ήταν να αλλάξω το software που χρησιμοποιούσα.

Στην αρχή είχα την εφαρμογή της Ashampoo και τώρα το ImgBurn, ένα πολύ καλό freeware πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασια του calibration οριζεται απο παραμετρους που υπάρχουν στο firmware του drive και θεωρητικα δεν επηρεαζεται απο το προγραμμα εγγραφής. Οι παράμετροι που υπεισερχονται στη διαδικασια αυτη ειναι το hardware (PUH), το firmware και το μέσο εγγραφης. Παρολα αυτα αν δεν το εχει δοκιμασει ήδη η Ευαγγελια, δεν εχει φυσικα να χασει τιποτα να το δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Επανεγγράψιμα τα dvd ή εγγράψιμα? Διότι και εγώ με τα tdk επανεγγράψιμα 8χ είχα πρόβλημα αλλά με τα 4χ όχι! όχι calibation error όμως παρά μόνο μη σωστό data validation μετά την εγγραφή.

Δοκίμασε verbatim δισκάκια διότι φαίνεται να τα προτιμούν τα nec!

Τα 16χ verbatim τα γράφω 18χ και 20χ στο nec 7170s και 7200s αντίστοιχα χωρίς προβλήματα...:)

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα πλέον..Δοκίμασα το drive σε άλλο υπολογιστή, έκανα update το firmware, άλλαξα 3 διαφορετικές μάρκες από δισκάκια, άλλαξα πρόγραμμα εγγραφής, έλεος δεν αντέχω άλλο..Πλέον δε νομίζω ότι έχω άλλη επιλογή από το να αγοράσω ένα νέο dvd writer.Αυτό που έχω τώρα το είχα πάρει πριν 1,5χρόνο από το e-shop.Εγγύηση δε θυμάμαι άμα μου έδωσαν ή που μπορεί να βρίσκεται ακόμα και να την έχω.Τέσπα σας ευχαριστώ όλους πάντως για τις συμβουλές σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.