Jump to content



Προβλημα με 3 δισκους sata


balsagoth

Recommended Posts

Γεια ,εχθες αγορασα εναν 500 gb seagate sata 2 32 mb Buffer

Αφου εγινε η εγκατασταση και αναγνωριστηκε ο δισκος κατα την μεταφορα των αρχειων υπαρχει προβλημα .

Οι μεταφορες αργουν παρα πολυ και κολλανε (σε μικρα και μεγαλα αρχεια)

Aυτο συμβαινει οταν εχω και τους 3 δισκους συνδεδεμενους.

Και οι 3 sata ειναι.ακομα υπαρχει μια θεση sata sto m/b που πιανει ενα dv recorder .

Με 2 δισκους παντως δεν κολλανε οι μεταφορες ,το προβλημα ειναι με τον τριτο.

ειναι θεμα φορτωσης του συστηματος ? τι πιστευετε ?

balsagoth added 4 Minutes and 10 Seconds later...

Γεια ,εχθες αγορασα εναν 500 gb seagate sata 2 32 mb Buffer

Αφου εγινε η εγκατασταση και αναγνωριστηκε ο δισκος κατα την μεταφορα των αρχειων υπαρχει προβλημα .

Οι μεταφορες αργουν παρα πολυ και κολλανε (σε μικρα και μεγαλα αρχεια)

Aυτο συμβαινει οταν εχω και τους 3 δισκους συνδεδεμενους.

Και οι 3 sata ειναι.ακομα υπαρχει μια θεση sata sto m/b που πιανει ενα dv recorder .

Με 2 δισκους παντως δεν κολλανε οι μεταφορες ,το προβλημα ειναι με τον τριτο.

ειναι θεμα φορτωσης του συστηματος ? τι πιστευετε ?

ξεχασα να συμπληρωσω οτι αν παω να μεταφερω ενα αρχειο απο το νεο δισκο σε εναν παλιο

πεταει σφαλμα ''can not read file from sourse or disk''

το Μ/Β ειναι asus p5b-vm

2gb ram με 2 σκληρους

hdd seagate 500 και εναν

hdd seagate 320 gb

psu 420w

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο που αναφερεις παραπεμεπει σε DOA δισκο.

Για να μην βγαλουμε ομως γρηγορα συμπερασματα, απαντησε μας σε παρακαλω το εξης:

Αν βαλεις εναν παλιο και τον καινουριο (συνολικα δηλαδη 2 δισκους) ολα παιζουν ρολοι? Σε ποιον απο ολους εχεις περασει λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο που αναφερεις παραπεμεπει σε DOA δισκο.

Για να μην βγαλουμε ομως γρηγορα συμπερασματα, απαντησε μας σε παρακαλω το εξης:

Αν βαλεις εναν παλιο και τον καινουριο (συνολικα δηλαδη 2 δισκους) ολα παιζουν ρολοι? Σε ποιον απο ολους εχεις περασει λειτουργικο?

λοιπον ο 320 gb εχει το λειτουργικο(vista)

Αυτη τη στιγμη εχω βαλει τον νεο δισκο 500gb και παιζει μαζι με τον 320gb

μαι χαρα δουλεουν

αν βαλω ομως και τον παλιο 500 ari κολλανε στις μεταφορες (και τους 3 μαζι)

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον εχεις εναν 320GB με στημενο το λειτουργικο και δυο 500αρηδες ως "αποθηκες".

Φανταζομαι δοκιμασες τον 320 μονο ειτε με τον εναν (παλιο) 500αρη ειτε μονο με τον αλλο (καινουριο) 500αρη και δεν εχεις προβλημα τοσο στην μεταφορα απο και προς τους δισκους καθε φορα. Σωστα?

Αν ειναι ετσι, θα μπορουσες να μας δωσεις ενα screenshot απο το disk management και με τους 3 δισκους επανω στο μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον εχεις εναν 320GB με στημενο το λειτουργικο και δυο 500αρηδες ως "αποθηκες".

Φανταζομαι δοκιμασες τον 320 μονο ειτε με τον εναν (παλιο) 500αρη ειτε μονο με τον αλλο (καινουριο) 500αρη και δεν εχεις προβλημα τοσο στην μεταφορα απο και προς τους δισκους καθε φορα. Σωστα?

Αν ειναι ετσι, θα μπορουσες να μας δωσεις ενα screenshot απο το disk management και με τους 3 δισκους επανω στο μηχανημα?

ναι ακριβως με 2 δεν εχει προβλημα

σε πεντε λεπτα να τον βαλω επανω

για το screenshot

balsagoth added 18 Minutes and 15 Seconds later...

ναι ακριβως με 2 δεν εχει προβλημα

σε πεντε λεπτα να τον βαλω επανω

για το screenshot

υπαρχει και ενας δισκος hitachi IDE συνδεση

παντως τωρα που ειναι και οι 3 πανω ο παλιος 500 που ειναι γεματος εχει κολλησει στο indexing πανω στην πρασινη μπαρα στο τελος

sorry για την ασχετοσυνη μου αλλα πως θα ανεβασω την εικονα ?:001:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι όντως DOA ο δίσκος. Δοκίμασες να βγάλεις το SATA dvd recorder; Το τροφοδοτικό τί μάρκα είναι;

τι σημαινει DOA?

κατι εχει παιχτει με τα sata

μου βγαζει αutoplay επιλογη στους δισκους επιλογη οπως αυτο που γινεται οταν βαζεις δισκακι στο drive

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ΑΝ κατάλαβα σωστά τι συμβαίνει 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

είτε η μητρική δε μπορεί να διαχειριστεί σωστά και τα 4 sata ταυτόχρονα..

είτε το τροφοδοτικό σου δε μπορεί να τροφοδοτήσει και τις 4 συσκευές ταυτόχρονα..

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το τροφοδοτικό δοκίμασε να αποσυνδέσεις άλλες συσκευές που δεν χρειάζονται και δες μήπως δουλεύει αν και δε νομίζω να είναι αυτό

@Simon: 18 και σήμερα- |||||επίσης, είσαι συνάδελφος? (Γεωπόνος απόφοιτος Φυτικής Παραγωγής ΓΠΑ)?

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο αλλεπαληλες δοκιμες,το εξωτερικο κουτι e-sata εκανε τη ζημια.Ενω διαβαζει τα αρχεια και τον βλεπει το συστημα ,δεν γινονται μεταφορες.

Βεβαια δεν εχω συνδεσει το dvd rec γιατι δεν εχω περισσιο καλωδιο ,αλλα απο οτι φαινεται το κουτι κατι επαθε,μαλλον εχθες οταν γινοταν format στο νεο δισκος ξαφνικα εξαφανιστηκε και εγινε unavailable.

Ο δισκος κανονικα λειτουργει σε εσωτερικη συνδεση ,στο κουτι εχει προβλημα ομως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.