Jump to content



Νεος εξωτερικ.δισκος WD my book 500gb


benzina

Recommended Posts

Πριν λιγες μερες πηρα τον παραπανω ,την studio edition,με usb,firewire 800 και esata.

Επειδη ειμαι ολιγον αρχαριος με το θεμα,τι μου προτεινετε να κανω απο την αρχη?Partition σε πανω απο ενα μερη ή μονο ενα?Nfts ή fat32?To raid τι ακριβως ειναι και πως μπορω εγω να το αλλαξω?Επισης καποια ιδιαιτερη συσταση για την καλυτερη συντηρηση του?..

Το δισκο θα τον χρησιμοποιησω κυριως για αποθηκευση μουσικων αρχειων και ταινιων και για backup.Συνδεση στο λαπτοπ(προς το παρον με usb,αργοτερα θα παρω μια καρτα για esata που εχει μεγαλυτερη ταχυτητα).

Link to comment
Share on other sites

Ενα φορμάτ για αρχή .

Κάνε του και ένα παρτίτιον (αν και δε νομίζω να χρειάζεται αφού το θες για αποθήκη)

Για τα raid δεν ξέρω τι παίζει με τα esata αλλά αφού έχεις laptop δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

NTFS πάντα. Το usb είναι απελπιστικά αργό σε σχέση με το esata, πάντως. Partitions ανάλογα με τα περιεχόμενα και την οργανωτικότητά σου. Το raid είναι κάτι εντελώς άσχετο, αν θέλεις να μάθεις τί είναι μπες μια στη Wikipaideia. Ξέρω ότι μπορεί να γίνει με δύο esata δίσκους αλλά πρέπει να έχεις πολύ καλή μητρική και κατά 99.9% το laptop σου δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω download τα torrent στον εξωτερικο,αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα να τα αποθηκευσω εκει.Επισης καπου διαβασα οτι μπορουμε να κατεβαζουμε τορεντ με τον υπολογιστη κλειστο,κατευθειαν στον εξωτερικο.Πως?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω download τα torrent στον εξωτερικο,αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα να τα αποθηκευσω εκει.Επισης καπου διαβασα οτι μπορουμε να κατεβαζουμε τορεντ με τον υπολογιστη κλειστο,κατευθειαν στον εξωτερικο.Πως?

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς, που δεν σε αφήνει να αποθηκεύσεις τα downloads, στον εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.