Jump to content


Πρόβλημα με Dvd


billgem

Recommended Posts

Έχασα το Dvd writer, για την ακρίβεια μετά από εγκατάσταση του λογισμικού φωτογραφικής Sony εξαφανίστηκαν από το my computer τα εικονίδια του Dvd writer αλλά και του εικονικού CdRom του Alcohol. Δεν εμφανίζονται επίσης ούτε στο Computer Manager, αλλά και στο Device Manager φαίνονται προβληματικά, έκανα βέβαια το εικονικό να φαίνεται εκεί, αλλά για το πραγματικό δεν βρίσκει drivers με τίποτα. Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας βοηθήσει μπας και γλιτώσω το φορμάρισμα.devmandt7.jpg

Πάντως δοκίμασα και εγκατέστησα άλλο λειτουργικό σε άλλο δίσκο για να καταλάβω ότι το μηχάνημα είναι εντάξει, το πρόβλημα δημιουργήθηκε μόνο στα XpSp2, και το ωραίο είναι ότι αυτό το Dvd δεν χρειάζεται Drivers, το βλέπουν οι εγκαταστάτες κατευθείαν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αν δε θες ντε και καλα το software της φωτογραφικής ίσως μπορείς να τα επαναφέρεις αν το συστημά σου έχει κρατήσει κάποιο restore point..

αν το επαναφέρεις ισως μπορείς να βγάλεις μετα το dvdrw να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα ωστε να μη το επηρεάσει και να το ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπει πια κανένα οπτικό μέσο, ούτε το πραγματικό αλλά ούτε και το εικονικό.

Από μόνο του το σύστημα δεν κράτησε κανονικό, να πω, restore point και βγάζει κάποιο πρόβλημα. Πάντως έκανα απεγκατάσταση του λογισμικού της φωτογραφικής και τους USB drivers αλλά ούτε έτσι επανήλθε.

Τώρα κοιτάω να βρω το starforce nightmare μπας και γλιτώσω το φορμάρισμα το οποίο θα μου δημιουργήσει άλλο πρόβλημα (είναι Xp χωρίς Sp και δεν βλέπει μεγάλους δίσκους)

Link to comment
Share on other sites

ποιά φωτογραφική έχεις πάρει ακριβώς? ισως βρούμε λύση σε κανα support forum της sony..

Το πρόβλημα δεν είναι η φωτογραφική αλλά το ότι δεν έχω πια Dvd writer στο κομπιούτερmycomputerpf6.jpg

όπως βλέπεις δεν υπάρχει κάποιο CdRom, είναι μόνο δίσκοι.

Δεν είναι η πρώτη φορά που βάζω τη φωτογραφική (λογισμικό) στα Xp, βέβαια τώρα έκανε και κάποιο κόλπο και πιο μπροστά προτού βάλω αυτό το λογισμικό, μπορώ να δω κάρτες μνήμης από τον εκτυπωτή (Hp 7260) σε αυτή την περίπτωση όμως επειδή δεν διάβαζε ο εκτυπωτής καμία κάρτα ούτε του κινητού αναγκάστηκα να βάλω το λογισμικό της φωτογραφικής, μάλλον υπάρχει γενικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω πως δεν είναι το πρόβλημα στην φωτογραφική, απλά μπορεί αυτό που έπαθες εσυ να το έχουν παθει και αλλοι και να το έχουν γράψει σε φορουμς της σονυ.

α.. μια λύση που είναι άσχετη αλλα ίσως βοηθήσει..έχεις βάλει το service pack 3? σε ενα φιλαρακι πριν κανα μηνα που ενα πρόγραμμα του είχε κάνει παρόμοια ζημιά αλλά με σκληρούς(τους έβλεπε εικονικά αλλα δεν τους άνοιγε και πέταγε μπλε οθόνη) και αφού είχαμε λιώσει στις πατέντες για να το φτιάξουμε του το πέρασα σαν λύση απελπισίας και δούλεψε..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω Sp3 μέχρι το 2 έχω, λες να κάνει δουλειά?

ειλικρινά δε ξέρω.. παρεπιπτώντος το sp3 επαναφέρει την ενεργοποιήση των windows και μας παίδεψε λίγο καθώς το φιλαράκι μου τα είχε σπασμένα.. οταν λέω μας παίδεψε εννοώ 2 λεπτά μέχρι να κατεβάσουμε ξεκλειδωτήρι.

-σε safe mode δοκίμασε να μπείς να δείς αν το βλέπει?

-μπορείς ακόμα να απεγκαταστήσεις τον controller του dvd και να τον ξαναεγκαταστήσεις καπάκι μπας και ξυπνήσει..

Link to comment
Share on other sites

Την απεγκατάσταση του controler την έκανα αλλά δεν δούλεψε, μόνο το εικονικό φαίνεται να δουλεύει αλλά όχι πραγματικά, θα δοκιμάσω σε safe mode να δω τι θα κάνει, το Sp3 ξέρεις που θα το βρω, υπάρχει σε κανένα rapid μήπως?

Η φωτογραφική είναι η DSC-W55

Link to comment
Share on other sites

Την απεγκατάσταση του controler την έκανα αλλά δεν δούλεψε, μόνο το εικονικό φαίνεται να δουλεύει αλλά όχι πραγματικά, θα δοκιμάσω σε safe mode να δω τι θα κάνει, το Sp3 ξέρεις που θα το βρω, υπάρχει σε κανένα rapid μήπως?

Η φωτογραφική είναι η DSC-W55

υπάρχει μόνο για αγγλικα και γερμανικά

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=114F3599-12AF-42B2-AAB1-B969A62C68A7&displaylang=en

Υ.Γ. πάντως εγω θα δοκίμαζα να επαναφέρω restore point αν υπάρχει κάποιο ψιλοκοντινό, πχ βδομάδας..

Link to comment
Share on other sites

Το safe mode απέτυχε τώρα κατεβάζω το Sp3, όσο για το restore point γράφει ότι θα προκύψουν κάποια προβλήματα με τους δίσκους, νομίζω όμως ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό οπότε θα το δοκιμάσω πριν το Sp3.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρη αποτυχία σε όλα, το restore point δεν δουλεύει και αρκετές μέρες πριν, δεν πρέπει να έχει σχέση με την ημερομηνία, αλλά ούτε το Sp3 εγκαθίσταται, δεν του αρέσει ο kernel λέει.

Θα αρχίσω τα backup για να βάλω νέα Xp και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

το starforce nightmare το δοκίμασες? Δεν νομίζω να κάνει τίποτα αλλά μήπως σε προλάβω από το format...

Δεν το δοκίμασα γιατί δεν κατέβαινε με το καλό, αλλά δεν έκανα και ακριβώς φορμάτ απλά θυμήθηκα (ευτυχώς) ότι πριν ενάμιση μήνα είχα κάνει backup με το nero το C: δίσκο σε δυο Dvd οπότε ήταν ευκαιρία να δω πως δουλεύει, βέβαια δεν ήταν όλος, από τα 20Gb ήταν μόνο τα 7gb, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ούτε το Sp3 εγκαθίσταται, δεν του αρέσει ο kernel λέει

Διόρθωση: το Sp3 και όλα τα Sp δεν εγκαθίστανται λόγω του TuneUp Utilities και για την ακρίβεια εξαιτίας της αλλαγής του BootScreen με το TuneUp Styler, αν επαναφέρουμε την BootScreen των windows γίνεται η εγκατάσταση, αλλά από ότι είδα (σε εικονικό μηχάνημα) κάτι δεν πάει καλά μετά την ρύθμιση της οθόνης, και στο τέλος πάει περίπατο το εικονικό μηχάνημα (ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.