Jump to content



Πρόβλημα εν ώρα gaming...


Recommended Posts

Το pc μου τελευταια μου παρουσιαζει ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω και χρειάζομαι τις συμβουλές σας ή ακομα καλύτερα τις λύσεις σας.

Εν ώρα gaming, μην φανταστείτε τίποτα crysis και τέτοια Age of empires 2 και sims2, κολλάει αφάνταστα το pc, δηλαδη όταν προσπαθώ να μετακινηθώ στο παράθυρο ή να κάνω οτιδήποτε πρέπει να περιμένω αρκετή ώρα.Βέβαια αυτό συμβαίνει λιγότερο στο AOE2.Επίσης το ίδιο γίνεται με το Flight Simulator X αλλά εκεί δεν επιμένω...

Το pc μου απαρτίζεται από:

Cpu: Intel dual core D830@3.0Ghz

Mobo: Asrock cornroe 1066 Dvi/h

Ram: 2gb dual channel twinmos 533mhz

vga: saphire 3870 512Mb κτλ κτλ

HD1: 160Gb Maxtor sata1

HD2: 320gb samsung sata 2

HD3: 120Gb WD ide

PSU: Hiper 580W

Aπό θερμοκρασίες πάω καλά ..σε idle = Cpu 44,mobo 43, vga 41, hd1 41,hd2 38, hd3 28.

Τί λέτε να φταίει ρε παιδιά???????????

Link to comment
Share on other sites

Τί είδους κόλλημα δηλαδή?

Κόλλημα σταθερό? Λόγω αδυναμίας υλικού?

Ή κόλλημα συνεχές μεν αλλά τυχαίο(λόγω software)?

Με λίγα λόγια, καλές στιγμές έχεις καθόλου στα παιχνίδια αυτά?

Τέλος τι windows έχεις και αν μπορείς τρέξε το performance monitor καταγράφοντας τα γεγονότα και μετά δες ποιό κομμάτι φταίει.:)

Link to comment
Share on other sites

@gerogero δεν παγώνει αλλά πηγαίνει αργά αργά σαν να δειχνει φωτογραφιές...

Οι στιγμές είναι αργές....:p

Έχω windows xp sp2

@greek Δεν παίζει να είναι ιός. Πώς να τσεκάρω αν δουλεύει τρελά ο σκληρός?

Link to comment
Share on other sites

@gerogero δεν παγώνει αλλά πηγαίνει αργά αργά σαν να δειχνει φωτογραφιές...

Οι στιγμές είναι αργές....:p

Έχω windows xp sp2

@greek Δεν παίζει να είναι ιός. Πώς να τσεκάρω αν δουλεύει τρελά ο σκληρός?

Πάτα Windows Key + R. Γράψε "perfmon". Άστο να τρέχει και τσέκαρε για κανα 5λεπτο το παιχνίδι και μόλις το κλείσεις δές τι χτυπάει 100% στο γράφημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για το AOE2 ίσως πρέπει να ρίξεις και μια ματιά στο ίδιο το παιχνίδι.

Όταν υπάρχει ενεργοποιημένη επιλογή για record game το παιχνίδι απλά σέρνεται. Το ίδιο συμβαίνει όταν υπάρχουν και πάρα πολλές μονάδες στην πίστα και πρέπει να απεικονιστούν στο minimap. Δοκίμασε να κλείσεις το minimap ή έστω να το βάλεις να δείχνει μόνο κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

@greek το έκλεισα το antivirus (kaspersky) αλλα παλι τα ιδια

@vagsk το έκανα αυτό που είπες αλλά διαφορά δεν είδα

@gerogero take a look http://img206.imageshack.us/img206/5576/epidoseispu0.jpg

μόλις το έβαλα το παιχνίδι και έτρεχε

@apotsi το hdd led θα το βαλω πιο μετα γιατι θελει restart...

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι δείχνει το γράφημα ρε παιδιά δεν υποφέρει ούτε ο σκληρός αλλά ούτε και ο επεξεργαστής. Η μνήμη φτάνει στα όρια αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ούτε και αυτό θα προκαλούσε τέτοιο χάλι με κολλήματα.

Για μένα κάτι έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών...

Μήπως τρέχεις το παιχνίδι σε 2 οθόνες ταυτόχρονα? Γιατί και αυτό το έχω δει. Αλλιώς βάλε ένα opengl παιχνίδι όπως το quake για να δούμε αν συμβαίνει και εκεί. Ή αλλιώς δοκίμασε διαφορετικούς οδηγούς για την κάρτα γραφικών.

Βάλε και το fraps για να δεις τί παίζει ή αν γίνεται να κάνεις εγγραφή 30 δεύτερα και να το δείξεις και σε εμάς.:(

Τέλος, δεν ξέρω αν αισθάνεσαι αρκετά άνετα ώστε να μας δείξεις κάποιο screenshot από τον task manager και τις διεργασίες του ώστε αν μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει κάτι μή γνώριμο...

Link to comment
Share on other sites

εχω παιξει στο pc και cof4 κ blacksite area 51 και crysis σε high details (εκτος το crysis βεβαια) και δεν εχω κανένα πρόβλημα..

Δεν τρέχω σε 2 οθόνες....

εικόνα από διεργασίες του task manager btw δεν εχω δει να τρέχει τπτ περίεργο...

εβγαλα video με το fraps αλλα ειναι 395mb (πως το συμπιέζω?).....επαιξα το unreal tournament 3 demo και πήγαινε μια χαρά....

Ελπίζω να βρεις/βρείτε κάτι...

Τώρα είναι που γλώσσεψα την μπέρδα μου...

edit@ Και το call of duty 4 το παιζει τελεια και το motogp07

Να σημειώσω ότι όλα τα games αυτα ειναι στο σκληρο που ειναι το sims όπου αντιμετωπίζω πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το Nero Scout.

Απεγκατέστησε to Nero Home component(δεν είμαι σίγουρος για αυτό)

Όλες οι nm... διεργασίες του nero καλά θα κάνουν να πάυσουν.

Επίσης το Kaspersky χρησιμοποιεί 2 διεργασίες που δεν μου φαίνεται σωστό.

Τέλος και κάτι που το βρήκα μεν από τις διεργασίες αλλά αφηρημένος δεν το πρόσεξα ότι το ανέφερες πριν:

ΑΠΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ το kaspersky και αφού κάνεις επανεκκίνηση, να δοκιμάσεις ξανά. Η ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ μόνο ποτέ ΔΕΝ φτάνει για το kaspersky τουλάχιστον. Το ξέρω από προσωπική πείρα παρ'όλο που έχω 2 χρόνια τουλάχιστον να το ελέγξω και μπορεί να είμαι λάθος (δηλαδή να το έχουν διορθώσει)

Μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις κάθε σκανάρισμα από το nero επίσης (home αλλά ιδίως SCOUT).

Καλή τύχη φίλε μου αν και εγώ προσωπικά θα είχα ήδη κάνει μια εγκατάσταση win από την αρχή (η καλύτερη γιατρειά) και θα πρόσεχα τί βάζω μέσα στον υπολογιστή.:)

π.χ.: Κι εγώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα kaspersky/f-secure διότι είναι τα καλύτερα αλλά ΠΟΛΥ βαριά. Κάποιες θυσίες χρειάζονται μερικές φορές όπως στην δική μου περίπτωση να βάλω κάτι πολύ λιγότερο απαιτητικό όπως Antivir αλλά συνάμα δωρεάν και αξιοπρεπές...:033:

Μου το είχε σκίσει το painkiller το kaspersky. ΜΟΝΟ με απεγκατάσταση λύνεται η ζημιά που κάνει. Η απενεργοποίηση όχι!!!

Έκανε 400-500% παραπάνω να φορτώσει το παιχνίδι και μετά είχε κολλήματα. Γιατί? Διότι σκάναρε το τούβλο ΚΑΘΕ αρχείο σε πραγματικό χρόνο. ΕΛΕΟΣ!!!:011:

Link to comment
Share on other sites

όταν έβαλα το nero το 1ο που έβγαλα ήταν το scout.

Nero Home component ΟΕΟ?

Αν βγάλω το kaspersky δεν κάνω τπτ...θα διαλυθεί το pc με τόσα κ τόσα spyware...Προσέχω πάρα πολύ καλά τί βάζω στο pc μου...

Αυτό που είπες ότι το kaspersky κάνει scan στο παιχνίδι έχει βάσεις και μου φαίνεται λογικό οπότε θα προσπαθήσω να το κλείσω εντελώς.

Το sims2 είναι με όλα τα expansion του αλλά και χωρίς αυτά πάλι αργούσε...πριν κανένα χρόνο που το είχα βάλει δεν είχα τετοια κολλήματα...

Οπότε πάμε στα εξής:

1)απεγκατάσταση το kaspersky7

2)εγκατάσταση sims2 σε άλλον δίσκο.

Ελπίζω μόνο η 1η λύση να αρκεί..

Κάτι άλλο αν βγάλω το kaspersk7 πια άλλη λύση υπάρχει??? και μην ακούσω για panda, nod32 και zone alarm γιατι έχω κακιές εμπειρίες από τα εν λογω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα πως να κλείσω το kaspersky7 και πήγαινε πολύ πιο γρήγορα, τουλάχιστον 100% γρηγορότερα...Ειδικά στον χρόνο που θέλει να φορτώσει..

Το nero home έτρεχε 3 εφαρμογες ενώ καν δεν είχα ανοίξει το nero..To game όμως δεν παίζει τέλεια..μάλλον εδώ θα φταίει ο σκληρός δίσκος...

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οι υψηλές θερμοκρασίες..είμαι με υδρόψυξη και ενώ παλιά ήταν στους 34-36 σε full load η cpu τώρα πάει 54+ σε 5'.

Λέτε να θέλει αλαγή το νερό?Βάζω απιονισμένο..

Link to comment
Share on other sites

Με το antivir δοκίμασες? Εγώ έχω αυτό και το defender των xp και είμαι εντάξει 2+ χρόνια τώρα. Όσο για το nero από το οποίο έβγαλες το nero scout από την αρχή, να σου πώ ότι δεν το είπα τυχαία αλλά το ΕΙΔΑ στο screenshot με τις διεργασίες που είχες οπότε δεν σε υπάκουσε απ'ότι φαίνεται και εγκαταστάθηκε:087: . LOL:033:

Εγώ με το CDBurnerXP + ImgBurn σώθηκα πάντως.

Εκτός από τα xp που χρυσοπλήρωσα, όλα μου τα προγράμματα είναι freeware.

Και τα xp αναγκαστικά τα πληρώνω. Διότι δεν είμαι για linux (δεν ξέρω να το δουλεύω και μου αρέσουν πολύ τα παιχνίδια:105: ). Αλλά τα άλλα τα 'στειλα και δεν το μετάνιωσα στιγμή (αντικατέστησαν τα εμπορικά με επιτυχία - έστω μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο).

Καλό είναι να έχεις το καλύτερο και να το πληρώνεις όμως όταν σε απογοητεύσει κάποια φορά τότε σκας διότι και ξηλώθηκες και δεν δουλεύει σωστά. Ενώ το δωρεάν, δεν μπορείς να το κατηγορήσεις διότι δεν το έχεις πληρώσει. :001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.