Jump to content


Συνδεση LCD TV με PC: D-SUB, DVI ή HDMI ?


asker

Recommended Posts

Πριν απο 15 μηνες αγορασα μια LCD TV (Sony Bravia 32''). Tη συνδεσα με τον δευτερο υπολογιστη μου ωστε να βλεπω απευθειας τις τανιες που κατεβαζω.

Αν και η TV εχει HDMI και η καρτα (ATI Raden 9250 128MB pci fanless) εχει dvi, τη συνδεση την εκανα με το συνηθισμενο μπλε καλωδιο του d-sub και στις δυο ακρες (συν βεβαια ενα δευτερο καλωδιο, "καρφι" και στις 2 ακρες, για τον ηχο).

Ακουω οτι με το HDMI εχεις καλυτερη ποιοτητα, ωστοσο πριν 1 χρονο που το ειχα συζητησει το θεμα σε φορα δεν ειχε βγει ακρη. Υπαρχει σημερα κατι στανταρ?

Κατι διαβασα εδω για ενα καλωδιο dvi σε hdmi 30€, θα εχω αποτελεσμα με αυτο ή θα κλαψω τα λεφτα μου?

Υπαρχουν παιδια απο δω που συνδεονται με HDMI και εχουν αποτελεσμα καλυτερo απ το d-sub?

Link to comment
Share on other sites

Τρελή διαφορά να τρίβεις τα μάτια σου δεν θα δείς, σε αυτή την ανάλυση που έχει η 32άρα τηλεορασή σου (1366χ768) προτιμότερο είναι το D-Sub, το HDMI περνάει μόνο HD μορφές που έχουν στάνταρντ αναλύσεις, 420p 720p 1080p και πάει λέγοντας.. δεν θα φαίνεται καλά λόγω upscaling για τις μικρές αναλύσεις και downscaling για την 1080, πράγμα το οποίο θα στριμώχνει τα πίξελ σύμφωνα με τα πίξελ της οθόνης και δίνει άσχημο αποτέλεσμα. Η μόνη σου επιλογή για full HD είναι να πάρεις μια TV πλήρως HD (1920X1080).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ελαβα μια απαντηση, πανω που ειχα απελπιστει:)

Βασικα η αναλυση που χρησιμοποιω ειναι μικροτερη απ την 1366x768 αφου στην αποσταση των 3 μετρων τα μικρα γραμματα δεν διαβαζονται.

Δηλαδη η διαφορα φαινεται μόνο στην ψιλη αναλυση?

Αρα μου λες να μεινω οπως ειμαι με το κοινο d-sub και στις 2 ακρες συν το καλωδιακι του ηχου.

Ερωτημα: Και την υποδοχη HDMI τι την εχει η τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ελαβα μια απαντηση, πανω που ειχα απελπιστει:)

Βασικα η αναλυση που χρησιμοποιω ειναι μικροτερη απ την 1366x768 αφου στην αποσταση των 3 μετρων τα μικρα γραμματα δεν διαβαζονται.

Δηλαδη η διαφορα φαινεται μόνο στην ψιλη αναλυση?

Αρα μου λες να μεινω οπως ειμαι με το κοινο d-sub και στις 2 ακρες συν το καλωδιακι του ηχου.

Ερωτημα: Και την υποδοχη HDMI τι την εχει η τηλεοραση?

Για συσκευες που δινουν HD σημα. Κατι αλλο... Ενας φιλος εχει 32αρα Samsung την οποια εχει συνδεδεμενη στον υπολογιστη με καλωδιο HD (μου φαινεται) και οταν ειδαμε ενα HD video-clip ειχε οντως διαφορα. Για περισσοτερα θα σου πω αυριο μαλλον.

EliasKir added 1 Minutes and 58 Seconds later...

...ωστε να βλεπω απευθειας τις τανιες που κατεβαζω...

Γινε λιγο πιο διακριτικος ρε συ...

Link to comment
Share on other sites

Για συσκευες που δινουν HD σημα

Οk, η δικη μου δεν ειναι Full HD, ειναι ΗD Ready (αν γιαυτο μιλάμε). Ωστοσο εχει υποδοχη HDMI. Για ποιο λογο λοιπον την εχει εφοσον δεν ειναι Full HD?

Ενας φιλος εχει 32αρα Samsung την οποια εχει συνδεδεμενη στον υπολογιστη με καλωδιο HD (μου φαινεται) και οταν ειδαμε ενα HD video-clip ειχε οντως διαφορα

A, δηλαδη μόνο με υλικο βιντεο γραμμενο σε μορφη HD παιζει η διαφορά? Σε απλα κοινα DivX και λοιπο υλικο που ηδη κυκλοφορει στο νετ δεν θα υπαρξει διαφορά? Αν ειναι ετσι να μην ψαχνομαι αλλο. Εγω κοιταω να βελτιωθει αν γινεται η υπαρχουσα κατασταση.

Γινε λιγο πιο διακριτικος ρε συ

Eεε, εννοω τις ταινιες που κατεβαζω απ το προσωπικο μου αρχειο για ιδιωτικη χρηση. Τις εχω ανεβασει σε εναν σερβερ που εχω στην Αυστραλια στο εξοχικο μου κι εδω στο ελαντα οποτε θελω να δω κατεβαζω μια-μια:033:

Link to comment
Share on other sites

Οk, η δικη μου δεν ειναι Full HD, ειναι ΗD Ready (αν γιαυτο μιλάμε). Ωστοσο εχει υποδοχη HDMI. Για ποιο λογο λοιπον την εχει εφοσον δεν ειναι Full HD?

A, δηλαδη μόνο με υλικο βιντεο γραμμενο σε μορφη HD παιζει η διαφορά? Σε απλα κοινα DivX και λοιπο υλικο που ηδη κυκλοφορει στο νετ δεν θα υπαρξει διαφορά? Αν ειναι ετσι να μην ψαχνομαι αλλο. Εγω κοιταω να βελτιωθει αν γινεται η υπαρχουσα κατασταση.

Eεε, εννοω τις ταινιες που κατεβαζω απ το προσωπικο μου αρχειο για ιδιωτικη χρηση. Τις εχω ανεβασει σε εναν σερβερ που εχω στην Αυστραλια στο εξοχικο μου κι εδω στο ελαντα οποτε θελω να δω κατεβαζω μια-μια:033:

Ρε συ, και full hd να ειναι η τηλεοραση αν η ταινια δεν ειναι γραμμενη σε hd θα την δεις κανονικα οπως ολες τις ταινιες μεχρι τωρα. Το καλωδιο δεν θα κανει την διαφορα.Απλα αν εχεις μια ταινια σε hd πρεπει να εχεις και καλωδιο hd για να την δεις σωστα. Οσον αφορα το εξοχικο στην Αυστραλια... LOOOOOOOOOOOOL

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα, τωρα καταλαβα.

Η συνδεση περαν του d-sub (dvi ή hdmi) αφορα ΜΟΝΟΝ ταινιες (και προγραμματα?) γραμμενα σε hd.

Αρα, απ τη στιγμη που εγω δεν βλεπω τετοια, δεν με αφορα και τετοια συνδεση. Μενω με το d-sub και στις δυο ακρες(pc+tv).

Εχει κανεις αντιρρηση? Συμφωνουν ολοι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι από αυτά

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C7%D7%CF%D5-%C5%C9%CA%CF%CD%C1%D3&category2=HDMI

που ειναι και φθηνά, για να σου φύγει η απορία. Προσωπικά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. σε ανάλυση 1366x768, με HD ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και HD σε αναλυση 720, η συγκεκριμενη φαινεται πολυ καλα σε 32αρες. Η 1080 θα φαινεται παλι καλα αλλα "στριμωγμενη". Αν εισαι ικανοποιημενος με το D-SUB μεινε οπως εισαι αφου χρησιμοποιεις μικροτερες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Nα υπενθυμισω οτι μιλαω για συνδεση TV μόνο με PC.

Οχι με dvd ή blue-ray players.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι από αυτά

http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...category2=HDMI

που ειναι και φθηνά, για να σου φύγει η απορία. Προσωπικά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. σε ανάλυση 1366x768, με HD ταινία...

Αυτα ειναι καλωδια dvi(καρτα γραφικων pc) σε hdmi (τηλεορασης) ε? Βλεπω οτι ειναι πολυ φτηνοτερα απο το καλωδιο του Πλαισιου που ειχε βαλει καποιος φιλος(30€).

Εφοσον οπως λες δεν ειδες διαφορα(το "ιδιαιτερη" τι ακριβως σημαινει?) τοτε απορω τι το συζηταμε. Εγω δε μιλαω για θεαση HD ταινιων αλλα μόνο για τη θεαση του desktop του pc μου και των divX, avi κλπ. που παρακολουθω.

Αν εισαι ικανοποιημενος με το D-SUB μεινε οπως εισαι αφου χρησιμοποιεις μικροτερες αναλυσεις.

Oι τηλεορασεις αυτες χρησιμοποιουν 1366x768 αλλα εφοσον εγω βλεπω μονο divX, avi κλπ(οτιδηποτε μεσω net και pc δηλαδη) δεν υπαρχει λογος για μικροτερη αναλυση, σωστα? Και η 800X600 με extra large fonds ειναι καλη.

Πως μπορω να ξερω εαν ειμαι ικανοποιημενος με την d-sub εφοσον δεν ειχα ποτέ την ευκαιρια να δω καποια αλλη συνδεση, ωστε να συγκρινω?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι καλυτερη αναλυση για να δω τα divX, avi, wmv που κυκλοφορουν? Αν χρειαζομαι να μου το πεις.

Τελικα το hd και το hdmi, τι και ποιους αφορα? Μόνο και μόνο τις καινουργιες ταινιες που θα βγουν(ή βγηκαν ηδη) σε hd? Kαλα κρασια τοτε...:001:

Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό είχα 32άρα οθόνη επαιζά με 1366Χ768 με D-SUB, κι'ας είχε HDMI, δεν το χρησιμοποίησα για τους λόγοπυς που είπα στην αρχή του post. Τώρα με την 40άρα Full HD έχω βάλει HDMI και μου βγάζει πλήρες HD σήμα 1080p, η διαφορά σίγουρα είναι τρομερή.. τώρα όσον αφορά τα Divx και WMV εξαρτάται σε τι ανάλυση είναι γραμμένα, συνήθως σε μικρή οπότε με το 800Χ600 είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Tην 32άρα οθονη την ειχες για να παιζεις pc games?!

Δηλαδη η hd συνδεση αφορα και games? Γιατι οι φιλοι εδω μας ειπαν οτο αφορα μόνο ταινίες που γραφονται με αυτη τη τεχνολογια.

Και λες οτι βλεπεις "τρομερη διαφορα"?

Μηπως μπορουμε να το αποσαφηνισουμε το θεμα?

τώρα όσον αφορά τα Divx και WMV εξαρτάται σε τι ανάλυση είναι γραμμένα, συνήθως σε μικρή οπότε με το 800Χ600 είσαι ΟΚ.

Δηλαδη κυκλοφορουν divX και wmv με μεγαλη αναλυση?

Και πως μπορω να την ξερω πόσο ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα, τωρα καταλαβα.

Η συνδεση περαν του d-sub (dvi ή hdmi) αφορα ΜΟΝΟΝ ταινιες (και προγραμματα?) γραμμενα σε hd.

Αρα, απ τη στιγμη που εγω δεν βλεπω τετοια, δεν με αφορα και τετοια συνδεση. Μενω με το d-sub και στις δυο ακρες(pc+tv).

Εχει κανεις αντιρρηση? Συμφωνουν ολοι?

Με την συνδεση hdmi, αποφευγεις την ψηφιοαναλογικη-αναλογοψηφιακη μετατροπη, που επιφερει αλοιωσεις στο σημα.Μειωμενη ευκρινεια, καθαροτητα και οχι σωστο καδρο, με κομενα ακρα.

Δεν εχω δοκιμασει συνδεση υπολογιστη με dvi to hdmi, αλλα σε συνδεση dvd player με lcd, η hdmi συνδεση ειναι μακραν καλυτερη απο οποιαδηποτε αναλογικη(cvs, s-video, component) και ναι, υπαρχουν διαφορες ακομα και σε standar definition σημα.

Παντα οταν συνδεουμε ψηφιακη πηγη, με ψηφιακη οθονη, η καλυτερη μεταφορα δεδομενων γινεται ψηφιακα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως εσυ μου λες να αντικαταστησω το d-sub με dvi to hdmi.

Μπορεις να μου πεις τι καλωδιο πρεπει να αγορασω, γιατι εδω ακουστηκε καλωδιο και με 30€ και με 5€...

Παντα οταν συνδεουμε ψηφιακη πηγη, με ψηφιακη οθονη, η καλυτερη μεταφορα δεδομενων γινεται ψηφιακα.

Το pc θεωρειται ψηφιακη πηγη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.