Jump to content



ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟ PC ΜΕ 1500-1600 ΕΥΡΩ...


jdogos

Recommended Posts

Καλημερα σας και χριστος ανεστη.

ειχα εναν υπολογιστη celeron στα 1.8 gHz και εκανα την δουλεια μου.

mα ωραια πρωια το παρεδωσε το πνευμα. εχω 1600 ευρω διαθεσιμα για καινουργιο μηχανημα και δεδομενου τις προσφορες εχω λιγο χασει την μπαλλα. Θα ηθελα ν'ακουσω τις προτασεις σας πριν αγορασω καινουργιο μηχανημα. Στον υπολογιστη μου ετρεχα εφαρμογες γραφειου και πολλες φορες παιχνιδια με εμφαση στο flight simulatror.

Ευχαριστω :) :) :)

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο νομίζω ότι είναι παρα πολύ καλο μηχάνημα και θα το κρατήσεις για αρκετό καιρό...!

Y.G.:Αν θες και οθόνη τότε πρέπει να θυσιάσεις τον ένα δίσκο η να βάλεις 2 500 με 32MB μνήμη Seagate και ένα φτηνότερο κουτί για να είσαι σε παρόμοια λεφτά και θα έλεγα για κάτι σε 22 η 24... Samsung,αν έχεις φυσικά τον χώρο...!

post-26-1442175050,1253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1300w τροφοδοτικό κομματάκι υπερβολή. Μπορεί να τον καλύψει και ένα χαμηλότερο πολύ χαλαρά.

+1

Ρε φιλε έχει απόλυτο δίκιο ο Δημήτρης....Τι 1300w είναι αυτά???Σιγά τι θα σηκώσει πια....και με 700-800είναι καλυμμένος..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... Γιατί 2 δίσκοι 1Tb; Πάνε 400 ευρώ...

Εκτός του ότι φαντάζομαι και δύο 500άρηδες θα αρκούν, ακόμα και τέσσερεις 500άρηδες 32mb cache είναι πολύ φτηνότεροι (σύνολο 300 ευρώ).

Πιστεύω ότι το σύστημα δεν είναι ισοροπημένο. Δύο δίσκοι 500gb έκαστος, και ένα psu 800-900w θα εξοικονομήσουν αρκετά χρήματα που μπορεί να ρίξει κανείς σε άλλα σημεία (π.χ. vga's).

Eπίσης για εμένα η μητρική είναι απαράδεκτη. Και εκτός αυτού σε σύστημα 1500 ευρώ να βάζει κανείς μητρική των 85 ευρώ είναι... κάπως!

Αυτά πιστεύω εγώ...

Κάτι τέτοιο π.χ. νομίζω θα είναι καλύτερο: Phenom 9850, 8gb ram Crucial Balistixx, board με Nvidia 780A sli chipset, δύο 500άρηδες δίσκους με 32mb cache, ΔΥΟ 9800GTX σε SLI, 20'' wide tft monitor και γενικά αν δεν κρατήσει και αυτό το pc.. τότε.. αυτοκτονία.

Αν υπάρχει ήδη μονιτορ τότε μπορεί να φύγει και να πέσουν τα λεφτά σε κάτι άλλο..

Y.Γ.1 Aν θέλει κανείς με ελάχιστη διαφορά μπορεί να βάλει μνήμες για 1066, π.χ. αυτές: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555281

ή αυτές: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811

Eπίσης αν θέλει κανείς μπορεί να αλλάξει τις μνήμες με άλλες με χαμηλότερη τάση λειτουργίας (σύμφωνα με τον Wantilles καλό είναι στα Phenom να μπαίνουν μνήμες με μέγιστο operational voltage στα 2.0v-2.1v max).

attachment.php?attachmentid=20600&stc=1&d=1210158857

Y.Γ.2 Οοοοps... Ξέχασα το psu!!!! Ντροπή μου!!! Βάλε και αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650570 και πας στα 1650-1700 ευρώ περίπου σύνολο. Βέβαια υποθέτω ότι μάλλον δεν θα χρειαστείς οθόνη οπότε πιθανώς το τελικό σύνολο να είναι περί στα 1500 ευρώ...

post-4990-1442175050,2705_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά μια πρόταση έκανα για το τροφοδοτικό...δεν πάει να πει ότι το σύστημα θα καταναλώνει και τα 1300 εννοείτε αυτό...εγώ το έβαλα γιατί πολύ απλά το τροφοδοτικό σε ένα σύστημα είναι κάτι το οποιο το κρατάς πιο πολύ από το υπόλοιπο σύστημα και σου μένει και για το επόμενο...άσε δε που είναι και αθόρυβο και για μένα ίσος το καλύτερο στην κατηγορια του γιατί το έχω βάλει σε αρκετά pc και δεν ακούγεται καθόλου...επίσης δουλεύει άψογα και αργότερα άμα βάλει καμια κάρτα ακόμα 3870X2 το 700 και 850 που λέτε πιστεύω ότι θα είναι λίγο...!επίσης η μητρική που είπα, ok απλά την έβαλα γιατί είναι πολύ καλή για τα λεφτά της και έχει και το HYBRID...τότε φιλε μου προτείνω κάτι σε ATI 790 βγάλε και τους 1TB σκληρούς και βάλε 4 500 με 32 MB μνήμη...!Αυτή είναι η άποψη μου...!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να μας πείς αν θα κρατήσεις την οθόνη ή όχι..

γιατι πέρα απο το κόστος μιας νεας οθόνης είναι άλλο σύστημα για παιχνίδια στην παλιά οθόνη και αναλύσεις πχ στα 1280χ1024 και άλλο σύστημα με καμιά 22"αρα ή 24"αρα και αναλύσεις 1680χ1050 ή παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

H Δικιά μου πρόταση είναι αυτή με σύνολο στα 1500ευρώ :001: :

Intel Core 2 Duo 8400

Asus P5K Premium WiFi-AP

Mushkin Ram DDR2 4GB Kit XP-6400

Xfx 8800 GT 512MB ή Albatron 9800GTX 512MB

Seagate 500 GB

Nec DVD-ROM DDU1671S

Nec DVDRW +/- Black 7203

Chieftec 750W

Coolermaster Stacker STC-T01-UWK Black

LG TFT 22'' W2252TQ-PF

Logitech Wave Wireless

Link to comment
Share on other sites

windows vista 64 bit ελληνικα υπαρχουν στην αγορα?

ευχαριστω για τις υποδειξεις σας. Η αγορα του υπολογιστη εχει γινει σημερα πολυπροσωπη και δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις και που θα την πατησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω ενα καινούριο μηχάνημα. Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είνα 800-1000 € με οθόνη. Κοίταξα πολύ προσεχτικά τις προτάσεις σας. Δεν παίζω παιχνίδια παρά μόνο το fm που έχει πολύ μικρές απαιτήσεις. Μνήμη το πολύ μέχρι 4 GB. Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ περισσότερο έιναι το office και το autocad που επίσης έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις. Στο μέλλον ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια ιστοσελίδα. Ένας σκληρός 500 GB είναι υπεραρκετός. Τέλος με ενδιαφέρει η μητρική να δέχεται αναβάθμιση. Ελπίζω να σας έδωσα κάποιες κατευθύνσεις για το τι περίπου ψάχνω.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πυρήνα, αναλογιζόμενος τις πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις του ernie, θα του "γλίτωνα" 100 ευρώ, με phenom 9550, ati 3650 και 500άρη δίσκο. Και αν θέλει να τα δώσει οπωσδήποτε, ας τα βάλει πχ για μια καλύτερη οθόνη, ή ένα καλό σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι, θα του φανούν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος ειναι ο γρηγοροτερος της αγορας, δεν αξιζει να βαλει οποιονδηποτε 500αρη. Μια ικανη καρτα γραφικων καλο ειναι να υπαρχει, μπορει να σου "γυαλισει" καποιο αλλο απαιτητικοτερο παιχνιδι στην πορεια. O επεξεργαστης μπορει να αγοραστει και φθηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Γιατί όμως να βάλω επεξεργαστή AMD και όχι Intel??

Επίσης στην ιστοσελίδα της Gigabyte δεν δείχνει συμβατότητα με τους επεξεργαστές της AMD παρά μόνο με αυτούς της Intel. Μήπως υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.