Jump to content



Sapphire HD3870X2 + Evga 780i ?


Dli

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Ετοιμάζω νέο PC και έχω κολλήσει στο θέμα της μητρικής και της κάρτας γραφικών. Έχω διαβάσει κι εδώ και αλλού πως η HD3870X2 είναι η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά αυτά. Το θέμα είναι πως θέλω μια εξίσου καλή μητρική. Ποια προτείνετε;

Αν έχετε κάποιο καλύτερο combo κάρτας γραφικών και μητρικής γύρω στα 500-600 ευρώ πείτε μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Ναι για DDR2 πάω κι εγώ γιατί μετά ξεφεύγει η τιμή από το όριο μου.

Μάλλον την Rampage Formula (s775, DDR2, X48) που είπες θα διαλέξω, για να μπορέσω να πάρω και τη OCZ Ram DDR2 4GB Kit Flex 2 1150MHZ.

Anyway, παρακάτω είναι το PC που σκέφτομαι να πάρω.

Κουτί: Coolermaster Cosmos S - Black - 205,00 €

Τροφοδοτικό: Coolermaster M850 Real Power Modular - 173,00 € Web Offer

Οθόνη: LG TFT 24'' L246WH-BN 412,00 €

Μητρική: Asus Rampage Formula (s775, DDR2, X48) 241,20 € Web Offer

CPU: Intel Core 2 Quad 9300 Box (s775/2, 50) 219,00 € Web Offer

CPU cooler: Noctua NH-U12P 59,00 €

RAM: OCZ Ram DDR2 4GB Kit Flex 2 1150MHZ 139,00 €

DVD: Nec DVDRW + / - 7191S Lscribe Black (Sata, Bulk) 26,00 € Web Offer

HDD: Western Digital 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) 175,00 € Web Offer

Graphic Card: Sapphire HD3870X2 1GB DDVI 325,00 € Web Offer

Σύνολο: 1.974,20 €

Τι λέτε; Ελπίζω η μητρική να μην υπάρχει πρόβλημα με τον επεξεργαστή, γιατί η μητρική έχει FSB 1600MHz ενώ ο CPU FSB 1333MHz.

Link to comment
Share on other sites

και η πρόταση του πυρήνα καλή είναι, εξαρτάται αν αργότερα πας για τπτ quad crossfire βέβαια..

θα το υπερχρονίσεις?

πάντως ψάξου λίγο στα φόρουμς για ασυμβατότητες της μνήμης με την μητρικη, λίγο που το ψάχνω απο το σαββατο που πήρα και γω asus φαίνεται πως έχουν κάποιες ιδιοτροπίες..ειδικά σε 2χ2GB kits

επιπλέον κάποιες παρατηρήσεις-προτάσεις για το συστημά σου:

1)γιατί να πάρεις τον πανάκριβο ραπτορ οταν με 2 Seagate 500 GB (7200RPM - 32MB, Sata)=154€ σε raid θα είσαι περίπου στις ίδιες ταχύτητες(αν όχι καλύτερες), +350GB και -21€? επιπλέον δεν είναι κρίμα να έχεις σύστημα με τόσο αθόρυβα μερη και να κροταλίζει ο ραπτορας?

2)για τροφοδοτικό μπορείς να δεις και το Chieftec

1200W 145,00 € , δεν είναι τόσο κακό, ειδικά αν σκέφτεσαι για quad crossfire αργότερα..

3)η rampage formula ερχεται με ενα μικρο ανεμιστηράκι που μπαίνει στο cooling system πάνω(δες φώτο)..

1201494977HiClSOGjWP_1_10_l.jpg

με την ninza δε εμπαίνε και πολύ φοβάμαι πως ίσως δε μπαίνει και με την noctua.. ίσως θα έπρεπε να ψάξεις για την ultra 120 extreme η οποία είναι κορυφαία αλλά έχει κάποια mounting problems.. πάντως με αυτή χωράει γιατί έτσι το έχω και γώ.

4)να ξέρεις πως απο p5e->maximus formula->rampage formula υπάρχουν πολύ μικρές διαφορές.. ψάξτο λίγο, αν δε σε ενδιαφέρουν δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτεις.. πάντως η rampage ανεβαίνει πιο πολύ απο τις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

και η πρόταση του πυρήνα καλή είναι, εξαρτάται αν αργότερα πας για τπτ quad crossfire βέβαια..

Προσπαθώ να τα πάρω όλα από το Πλαίσιο και γενικά πάντως βλέπω πως ο Q9450 δεν είναι διαθέσιμος ακόμα.

θα το υπερχρονίσεις?

Θα κριθεί από το αν θα μπορώ να παίζω άνετα το Age of Conan :p

πάντως ψάξου λίγο στα φόρουμς για ασυμβατότητες της μνήμης με την μητρικη, λίγο που το ψάχνω απο το σαββατο που πήρα και γω asus φαίνεται πως έχουν κάποιες ιδιοτροπίες..ειδικά σε 2χ2GB kits

Είδα στο επίσημο site της μητρικής και λέει πως 1200MHz είναι overclocked, οπότε λογικά παίζει γιατί και η RAM overlocked λέει. Θα το ψάξω πιο αναλυτικά μετά.

1)γιατί να πάρεις τον πανάκριβο ραπτορ οταν με 2 Seagate 500 GB (7200RPM - 32MB, Sata)=154€ σε raid θα είσαι περίπου στις ίδιες ταχύτητες(αν όχι καλύτερες), +350GB και -21€?

Δεν έχω ψάξει ποτέ το θέμα raid & scsi :S

2)για τροφοδοτικό μπορείς να δεις και το Chieftec

1200W 145,00 € , δεν είναι τόσο κακό, ειδικά αν σκέφτεσαι για quad crossfire αργότερα..

Αφού δεν πάω για crossfire καλύτερα είναι να μείνω στο corsair 750W;

3)η rampage formula ερχεται με ενα μικρο ανεμιστηράκι που μπαίνει στο cooling system πάνω(δες φώτο)..

με την ninza δε εμπαίνε και πολύ φοβάμαι πως ίσως δε μπαίνει και με την noctua.. ίσως θα έπρεπε να ψάξεις για την ultra 120 extreme η οποία είναι κορυφαία αλλά έχει κάποια mounting problems.. πάντως με αυτή χωράει γιατί έτσι το έχω και γώ.

Βάση της επίσημης λίστα συμβατότητας της noctua έχει το πράσινο φως η rampage formula αλλά και πάλι αν το stock του Πλαισίου είναι νέο θα έχει τα νέα fastening brackets που χρειάζονται μητρικές όπως η Maximus Formula & Extreme.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τα πάρω όλα από το Πλαίσιο και γενικά πάντως βλέπω πως ο Q9450 δεν είναι διαθέσιμος ακόμα.

Θα κριθεί από το αν θα μπορώ να παίζω άνετα το Age of Conan :p

Καλα το Q9450 vs Q9300 είναι μεγάλη ιστορία, ο Q9300 έχει 2ΜΒ μικρότερη cache και μικρότερο multi (7.5) που μειώνει το overclocking potential...

γιατί δε παίρνεις εναν Q6600 (s775/2.4GHz) 181€ που εχει 8ΜΒ cache?

ο οποίος με 9αρι πολλαπλασιαστή είναι τέλειος.. απλά θα αλλάξεις το fsb στα 333mhz απο το στάνταρ 266mhz και θα είσαι στα 3.0Ghz έτσι απλά, να μη σου πώ πως ούτε παραπάνω ρευμα στον επεξεργαστή δε θα χρειαστεί να δώσεις.. αντε να δώσεις ελάχιστα παραπάνω..

τώρα για το Age of Conan δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.. ;)

Είδα στο επίσημο site της μητρικής και λέει πως 1200MHz είναι overclocked, οπότε λογικά παίζει γιατί και η RAM overlocked λέει. Θα το ψάξω πιο αναλυτικά μετά.

ασε τα επίσημα sites, ψάξου στα φορουμς τι παίζει καλά με την μητρική..

Δεν έχω ψάξει ποτέ το θέμα raid & scsi :S

scsi είναι ασχετο με raid.

raid στο πιο απλό είναι να βάλεις 2 ίδιους σκληρούς να δουλεουν ταυτόχρονα σαν να είναι ενας.. αποτέλεσμα είναι να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

ευκαιρία είναι να ψαχτείς αν είσαι σε τέτοια φάση...

έχεις ακούσει ραπτορα να δουλευει σε σπίτι? ξέρω πολλούς που τον πήραν και τον πούλησαν κοψωχρονιά γιατί τους έσπαγε τα νευρα ο θόρυβος..

Αφού δεν πάω για crossfire καλύτερα είναι να μείνω στο corsair 750W;

ναι αν μείνει όπως έχει το σύστημα με το 750αρι είσαι καλυμμένος..

Βάση της επίσημης λίστα συμβατότητας της noctua έχει το πράσινο φως η rampage formula αλλά και πάλι αν το stock του Πλαισίου είναι νέο θα έχει τα νέα fastening brackets που χρειάζονται μητρικές όπως η Maximus Formula & Extreme.

δε μιλάω αν θα μπαίνει η ψύχτρα αλλά το ανεμιστηράκι της μητρικής(το οποίο βέβαια δεν είναι ανάγκη να μπεί αν μείνεις σε νορμαλ fsb.. εγω που το την έχω σε 470-510fsb ηταν απαραίτητο να το βαλω.)

πάντως βάση αυτής της εικόνας πρέπει να μπαίνει ίσα ίσα..Image1.112200722338.jpg

μπαίνει ανάμεσα στην ψύχτρα και τον ανεμιστήρα του κουτιού (εκεί που γράφει ASUS)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το Q9450 vs Q9300 είναι μεγάλη ιστορία, ο Q9300 έχει 2ΜΒ μικρότερη cache και μικρότερο multi (7.5) που μειώνει το overclocking potential...

γιατί δε παίρνεις εναν Q6600 (s775/2.4GHz) 181€ που εχει 8ΜΒ cache?

ο οποίος με 9αρι πολλαπλασιαστή είναι τέλειος.. απλά θα αλλάξεις το fsb στα 333mhz απο το στάνταρ 266mhz και θα είσαι στα 3.0Ghz έτσι απλά, να μη σου πώ πως ούτε παραπάνω ρευμα στον επεξεργαστή δε θα χρειαστεί να δώσεις.. αντε να δώσεις ελάχιστα παραπάνω..

Κυρίως για τη 45nm αρχιτεκτονική, τo FSB 1333MHz και το μεγαλύτερο αριθμό στο όνομα ;P Τόσο καλό κάνουν 2 MB cache παραπάνω;

Αν υπάρχει πρόβλημα με το coolerάκι θα μου το πουν τα plaisio (ελπίζω). Θέλω να το συναρμολογίσουν αυτοί κι εγώ απλά να παίζω :p

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για τη 45nm αρχιτεκτονική, τo FSB 1333MHz και το μεγαλύτερο αριθμό στο όνομα ;P Τόσο καλό κάνουν 2 MB cache παραπάνω;

Αν υπάρχει πρόβλημα με το coolerάκι θα μου το πουν τα plaisio (ελπίζω). Θέλω να το συναρμολογίσουν αυτοί κι εγώ απλά να παίζω :p

χεχε, σε καταλαβαίνω.. δυσκολή επιλογή πραγματικά με πολλές παραμέτρους..δες και εδω:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300_4.html#sect0

ο Q6600 είναι περίπου 7% πιο αργός αλλά τρέχει στα 2.4 αντί για 2.5 του Q9300 οπότε είναι στα ίδια.

γενικά είναι εξαίρετο άρθρο προτείνω να το διαβάσεις όλο.. εξηγεί τα πάντα πάρα πολύ καλα.. και αυτό που σου έγραφα για overclocking potential αλλά και γενικότερα.. πχ οτι ο Q9300 εχει υποστήριξη για SSE 4.1 εντολές..

για μενα αν κλοκαρεις ελαφρα, πχ 3.1-3.2 πάρε τον Q9300, αλλιώς σκέψου τους άλλους 2..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το ανεμιστηρακι που αναφερθηκατε απο οσο ξερω δεν χρειαζετε μπαινει μονο οταν βαλεις υδροψηξη

Edit:Το δικο μου modo ειχε 2 τα εβγαλα (μου το ειπαν στο πλαισιο οτι δεν χρειαζονται)λογο zalman και θερμακρασια εχω σε full καταστασεις max 45c

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανεβάσεις τάσεις το ανεμηστήρι είναι όντως περιττό, κάνει και πολύ θόρυβο..

αν το βαλεις στο 70% είναι σχεδόν αθόρυβο.

επειδη το Χ38 είναι αρκετά ενεργοβόρο και έρχεται και καλοκαίρι εγω τα εχω πάνω.. εβαλα και επιπλέον ενα μικρο 40" αρι ανεμιστηρακι το οποίο το ψευτο-βίδωσα στο κεντρικο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Μανίσια θα τα αφήσω όλα :p

Κάτι άλλο, θα πάρω τελικά και 2 500GB που είπες Stred, αλλά το θέμα είναι πως θέλω να βάλω και Vista και XP SP3. Ποίος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα βολέψω και τα δύο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.