Jump to content



ASUS 3870X2..512Mb?


partsa

Recommended Posts

Πρόσφατα έβαλα την ASUS 3870X2 1GB

Μετά από format έβαλα τους Drivers 8.4

Το πρώτο και σημαντικότερο πρόβλημα μου είναι οτι μέσα στο Catalyst Control Center, στο Graphics Hardware μου δείχνει οτι ειναι 512MB.

Το ίδιο μου δείχνει και στο "Dedicated graphics memory" στο "Performance Information and tools" των Vista.

Οι κάρτες έχουν αναγνωριστεί κανονικά στο Device Manager

Το δεύτερο πρόβλημα είναι στο GPU-Z 0.2.1.Εκεί δείχνει σωστά ότι είναι enabled το crossFire και δείχνει σωστά οτι η κάθε μια κάρτα είναι 512Mb.

Εδώ όμως το "περίεργο" είναι στη καρτέλα Sensors που δείχνει σε Idle τον ένα πυρήνα 55C και τον άλλο 71C. Το πιο κουλό ειναί οτι

ενώ η κάρτα έχει έναν ανεμιστήρα, για τον πρώτο πυρήνα γράφει Fan Speed 40% και για τον δεύτερο 6%...

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

αυτή έχεις?

http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=8&l3=636&l4=0&model=2058&modelmenu=1

δε καταλαβαίνω τι σου φαίνετε περίεργο με την μνήμη..

η 3870χ2 έχει 2 3870 με 512ΜΒ μνήμης η καθεμια, σύνολο 1GB..

κανονικά στο CCC την βλέπει σαν μια κάρτα οπότε σωστά σου δείχνει 512ΜΒ

οσο για τις θερμοκρασίες λογικό είναι ο πυρηνας που είναι πιο κοντά στο ανεμιστηράκι να είναι πιο κρύος..

εμενα στην 3850 ο πυρηνάς σε idle είναι στους 56 βαθμούς αλλά το ανεμιστηράκι γυρνάει μόλις στο 2%!

οσο για τα 2 ανεμιστηράκια που σου δείχνει δεν έχω ιδέα..

εκτός αν έχεις αυτη:

http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=8&l3=636&l4=0&model=2057&modelmenu=1

Link to comment
Share on other sites

Έχω την πρώτη κάρτα, με το ένα ανεμιστηράκι.

Μα ακριβώς επειδή ειναι 2χ512 αναρωτιέμαι γιατι γραφει 512 και οχι 1gb.

Για την θερμοκρασία σωστος. Οι 2 ψυκτρες της καρτας για τους 2 πυρήνες ειναι στην ιδια ευθεία και αυτη που ειναι δευτερη ζεστενεται περισσοτερο.

τωρα για το gpuz επιλέγεις μια απο τις δυο καρτες και αν και η κάρτα έχει ενα ανεμιστηρα, το gpuz εμφανίζει ένα ανεμιστηρα για καθε πυρήνα. Δεν ξέρω. Αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αφου σε κανά μήνα θα της βάλω υδρόψυξη..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την πρώτη κάρτα, με το ένα ανεμιστηράκι.

Μα ακριβώς επειδή ειναι 2χ512 αναρωτιέμαι γιατι γραφει 512 και οχι 1gb.

Για την θερμοκρασία σωστος. Οι 2 ψυκτρες της καρτας για τους 2 πυρήνες ειναι στην ιδια ευθεία και αυτη που ειναι δευτερη ζεστενεται περισσοτερο.

τωρα για το gpuz επιλέγεις μια απο τις δυο καρτες και αν και η κάρτα έχει ενα ανεμιστηρα, το gpuz εμφανίζει ένα ανεμιστηρα για καθε πυρήνα. Δεν ξέρω. Αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αφου σε κανά μήνα θα της βάλω υδρόψυξη..

δεν έχεις πρόβλημα, δε θυμάμαι σε ποιό τέστ το είχα διαβάσει αλλά σωστά γράφει 512ΜΒ καθως ουσιαστικά τόση μνήμη έχουν τα windows να χρησιμοποιήσουν..

Υ.Γ.

μόλις βάλεις υδρόψυξη ρίξε εδω και καμια φωτογραφία με θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις πρόβλημα, δε θυμάμαι σε ποιό τέστ το είχα διαβάσει αλλά σωστά γράφει 512ΜΒ καθως ουσιαστικά τόση μνήμη έχουν τα windows να χρησιμοποιήσουν..

Υ.Γ.

μόλις βάλεις υδρόψυξη ρίξε εδω και καμια φωτογραφία με θερμοκρασίες!

Όπωσδήποτε!! πήγα και είδα το block στο plaisio στη Μεταμόρφωση και μου έφυγε η ψυχή!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.