Jump to content



Παρασιτα...


asker

Recommended Posts

Κι εγω σκεφτομουν να παρω ενα πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης και να τα βαλω ολα επανω. Πιστευω οτι θα διορθωθει το προβλημα.

Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον υπολογιστή χωρίς UPS ειδικά όπως έχουν πέσει οι τιμές. Στην περίπτωση που έχεις UPS, το πολύμπριζο με σταθεροποιητή τάσης δεν περιμένω να κάνει και πάρα πολλά σε σχέση με το UPS.

Οι θόρυβοι που ακούς στα ηχεία σου όταν κλείνεις τον διακόπτη από το φως κάποιου δωματίου οφείλεται στο τόξο που κάνει ο διακόπτης, το οποίο προκαλέι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που πιάνουν τα ηχεία σου ...

Συμβαίνει το ίδιο και με κάποιες άλλες ηλεκτρικές συσκευές στο σπίτι όπως λες οπότε πρωτού αγοράσεις οτιδήποτε θα έλεγα να τσεκάρεις τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού εφόσον μπορείς ... καλωδιώσεις ... διακόπτες ... γειώσεις ... κτλ ... μήπως τελικά το πρόβλημα είναι εκεί ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει για UPS που παρεχουν κακο ρευμα στους υπολογιστες.

Δεν καταλαβαινω σε τι μπορει να χρησιμευσει ενα UPS, εστω και καλο.

Το θεωρω περιττο οποτε δεν το παιρνω.

Τα κοινα πολυμπριζα ασφαλειας δεν μας καλυπτουν?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο για σταθεροποιηση τασης κι αλλο για να κραταει το μηχανημα αναμενο αν κοπει το ρευμα. Ο καθηγητης μου μου ειπε οτι με σταθεροποιητη τασης δεν θα κανω δουλεια λογω συνεχους/εναλλασομενου ρευματος. Θα το δοκιμασω ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει για UPS που παρεχουν κακο ρευμα στους υπολογιστες.

Δεν καταλαβαινω σε τι μπορει να χρησιμευσει ενα UPS, εστω και καλο.

Το θεωρω περιττο οποτε δεν το παιρνω.

Τα κοινα πολυμπριζα ασφαλειας δεν μας καλυπτουν?

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ

Το θεωρείς περιττό ... είναι όμως απαραίτητο. UPS που παρέχουν "κακό" ρεύμα στους υπολογιστές μπορεί και να υπάρχουν ... αναρωτιέμαι πόσο πιο φτηνά είναι αυτά τα UPS από το πολύμπριζό που αναφέρεις ...

Το πολύμπριζο ασφαλείας απλή παρηγοριά σου προσφέρει ... άντε να κόψει το overvoltage δηλαδή τάση που στιγμιαία μπορεί να σου δώσει το δίκτυο της ΔΕΗ πάνω από 220V.

Τι γίνεται αν το δίκτυο της ΔΕΗ σου δώσει undervoltage >15% κάτω ή και 50% κάτω; Το πολυμπριζό θα σου σταθεροποιήσει το ρεύμα λόγω πηνίων για χρόνο < 1 sec και μετά τα ηλεκτρονικά σου την τρώνε τη τάση ως έχει από το δίκτυο χωρίς καμιά διαφορά ... Στην περίπτωση που κάνει διακυμάνσεις το ρεύμα και μετά κοπεί τελείως το πολύμπριζό τι ακριβώς κάνει; Τι επιπτώσεις έχει αυτό στα ηλεκτρονικά;

Με τις τιμές να έχουν πέσει αρκετά χαμηλά πλέον το UPS δεν είναι μια εξεζητημένη συσκευή. Δες μόνο τιμές για UPS πριν 8-9 χρόνια ... τότε με το σχετικά μεγάλο κόστος τους πραγματικά ήταν δύσκολη η αγορά τους ...

Τέλος μπορείς να βρεις line interactive UPS με λιγότερο από 100€. Ενδεικτικά τα παρακάτω link ...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701304

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί οι τιμές να πέφτουν στα UPS αλλά και οι καταναλώσεις ανεβαίνουν στους υπολογιστές... Όταν ένας μέσος power user θέλει 500W(κατανάλωση σε load, όχι τροφοδοτικό) mόνο στο pc, και αρχίσεις να προσθέτεις ηχεία, οθόνες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, τα UPS των 100 ευρώ είναι απλά ανεπαρκή. Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάμε για τουλάχιστον 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί οι τιμές να πέφτουν στα UPS αλλά και οι καταναλώσεις ανεβαίνουν στους υπολογιστές... Όταν ένας μέσος power user θέλει 500W(κατανάλωση σε load, όχι τροφοδοτικό) mόνο στο pc, και αρχίσεις να προσθέτεις ηχεία, οθόνες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, τα UPS των 100 ευρώ είναι απλά ανεπαρκή. Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάμε για τουλάχιστον 200 ευρώ.

Προσωπικά τέτοιο σύστημα δεν έχω ... με κατανάλωση κοντά στα 500W αλλά φαντάζομαι θα κοστίζει και αρκετά €. Σε τέτοιο σύστημα λοιπόν που έχεις δώσει αρκετά χρήματα και θεωρείται επένδυση νομίζω πως το UPS των 200€ είναι πενιχρό ποσό.

Τώρα πιο συγκεκριμένα το δικό μου σύστημα της υπογραφής ... μαζί με άλλο ένα παρόμοιας κατανάλωσης αλλά παλιότερης γενιάς ... με μια οθόνη CRT κατανάλωσης 100-110W ονομαστικής (σχεδόν 2+ TFT σε κατανάλωση) καλύπτεται μια χαρά με το mustek 1000VA με φόρτο κοντά στο 45-55%.

Οι περισσότεροι οικιακοί υπολογιστές που δεν είναι κάτι το εξεζητημένο απο πλευράς hardware kai και μπορούν και καλύπτονται απο 600-800VA UPS. Τώρα αν θες SLI, τριπλό SLI και CF τότε σίγουρα θα σκάσεις και κάτι παραπάνω στο UPS. Είναι δεδομένο ...

Το UPS μου ας είναι καλά η ΔΕΗ φέτος είχα την ευκαρία να το δοκιμάσω αρκετά και κρατά το λιγότερο 5 λεπτά αναμμένα και τα 2 pc μαζί με router, printer και scanner. Βέβαια printer, scanner στο δικό μου σύστημα σπανίως λειτουργούν και ακόμα πιο σπανίως έχει γίνει διακοπη ηλεκτρικού την ώρα που δουλέυουν... συνήθως βρίσκονται σε stand - by κατάσταση ...

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ

Το θεωρείς περιττό ... είναι όμως απαραίτητο. UPS που παρέχουν "κακό" ρεύμα στους υπολογιστές μπορεί και να υπάρχουν ... αναρωτιέμαι πόσο πιο φτηνά είναι αυτά τα UPS από το πολύμπριζό που αναφέρεις ...

Το πολύμπριζο ασφαλείας απλή παρηγοριά σου προσφέρει ... άντε να κόψει το overvoltage δηλαδή τάση που στιγμιαία μπορεί να σου δώσει το δίκτυο της ΔΕΗ πάνω από 220V.

Τι γίνεται αν το δίκτυο της ΔΕΗ σου δώσει undervoltage >15% κάτω ή και 50% κάτω; Το πολυμπριζό θα σου σταθεροποιήσει το ρεύμα λόγω πηνίων για χρόνο < 1 sec και μετά τα ηλεκτρονικά σου την τρώνε τη τάση ως έχει από το δίκτυο χωρίς καμιά διαφορά ... Στην περίπτωση που κάνει διακυμάνσεις το ρεύμα και μετά κοπεί τελείως το πολύμπριζό τι ακριβώς κάνει; Τι επιπτώσεις έχει αυτό στα ηλεκτρονικά;

Με τις τιμές να έχουν πέσει αρκετά χαμηλά πλέον το UPS δεν είναι μια εξεζητημένη συσκευή. Δες μόνο τιμές για UPS πριν 8-9 χρόνια ... τότε με το σχετικά μεγάλο κόστος τους πραγματικά ήταν δύσκολη η αγορά τους ...

Τέλος μπορείς να βρεις line interactive UPS με λιγότερο από 100€. Ενδεικτικά τα παρακάτω link ...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701304

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

Mπορεις να μου εξηγησεις σε τι ακριβως χρησιμευει το UPS σε ενα οικιακο PC?

Aν καταλαβα καλα απ το παραπανω post σου, μου λες οτι σε προστατευει απ τις αποτομες εναλλαγες του ρευματος? Αν συνεβαινε τετοιο πραγμα δεν θα καιγοντουσαν ολες οι οικιακιες συσκευες?

Θυμαμαι οτι μου ειχε καει ενα βιντεο παλιοτερα(προφανως μετα απο μια διακοπη της ΔΕΗ, το ρευμα επανηλθε σε μη σωστη ταση και το εκαψε) αλλα δε νομιζω οτι το PC κινδυνευει. Το βιντεο εκεινο ηταν φτηνο και πολυταλαιπωρημενο.

Στην περίπτωση που κάνει διακυμάνσεις το ρεύμα και μετά κοπεί τελείως το πολύμπριζό τι ακριβώς κάνει
Οταν το ρευμα κοπει τελειως απλα το PC κλεινει. Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος κινδυνος, μονο οτι θα χασεις τα δεδομενα που τυχον χειριζοσουν εκεινη τη στιγμη και δεν ειχες σωσει.

Μόνο το PC κινδυνευει απο διακυμανσεις ρευματος? Αν ηταν ετσι θα καιγονταν συνεχως ολες οι οικιακες συσκευες που εχει καποιος σπιτι του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα νέα τροφοδοτικά έχουν και καλύτερα κυκλώματα από οτι τα προηγούμενα οπότ εόποια διακύμανση τάσης δεν περναει στην μητρική. Βεββαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρει περίπτωση αλλά είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες. Βασικά όμως σταθεροποιητήες τάσης (όχι απαραιτητα ups ) χρειάζονται όμως ευαίσθητές συσκευές όπψς οι νέες μεγάλες τηλεοράσεις HD , κάνα bluray (px PS3) κάποιο ηχοσύστημα ακριβο κλπ κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να μου εξηγησεις σε τι ακριβως χρησιμευει το UPS σε ενα οικιακο PC?

Aν καταλαβα καλα απ το παραπανω post σου, μου λες οτι σε προστατευει απ τις αποτομες εναλλαγες του ρευματος? Αν συνεβαινε τετοιο πραγμα δεν θα καιγοντουσαν ολες οι οικιακιες συσκευες?

Θυμαμαι οτι μου ειχε καει ενα βιντεο παλιοτερα(προφανως μετα απο μια διακοπη της ΔΕΗ, το ρευμα επανηλθε σε μη σωστη ταση και το εκαψε) αλλα δε νομιζω οτι το PC κινδυνευει. Το βιντεο εκεινο ηταν φτηνο και πολυταλαιπωρημενο.

Οταν το ρευμα κοπει τελειως απλα το PC κλεινει. Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος κινδυνος, μονο οτι θα χασεις τα δεδομενα που τυχον χειριζοσουν εκεινη τη στιγμη και δεν ειχες σωσει.

Μόνο το PC κινδυνευει απο διακυμανσεις ρευματος? Αν ηταν ετσι θα καιγονταν συνεχως ολες οι οικιακες συσκευες που εχει καποιος σπιτι του.

Αν και το κάλυψε το θέμα ο φίλος Greek θα σου πω ότι άλλο οικιακές συσκεύες και άλλο Η/Υ. Τα ολοκληρωμένα έχουν μια ανοχή της τάξης του 10-15% σε τάση ... μετά καίγονται ...

Άλλο ένας φούρνος, μια καφετέρια, ένα ψυγείο και άλλο ένας Η/Υ ... και εδώ που τα λέμε 55-70€ επιπλέον κόστος δεν είναι ούτε 10% επί του τελικού ποσού ενός Η/Υ. Απλά τα λαμβάνω υπόψη στη αγορά και έχω το κεφάλι μου ήσυχο ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.