Jump to content


Παρασιτα...


asker

Recommended Posts

Σημερα το βραδυ που ανοιξα τον υπολογιστη μου, ακουγονται απ τα ηχεια παρασιτα (τσακ, τσακ, τσακ... ακανονιστα)

Μηπως εχετε καμμια ιδεα τι πρεπει να κανω για να το βουλωσουν? :001:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το βραδυ που ανοιξα τον υπολογιστη μου, ακουγονται απ τα ηχεια παρασιτα (τσακ, τσακ, τσακ... ακανονιστα)

Μηπως εχετε καμμια ιδεα τι πρεπει να κανω για να το βουλωσουν? :001:

δυο πραγματα μου ερχονται στο μυαλο...

1)δεν κανουν καλη επαφη τα βυσματα ή εχουν μασησει τα καλωδια

2)εχουν ψιλοχαλασει τα ηχεια (το οποιο δεν στεκει και πολυ εκτος αν τα εχεις στην τσιτα all the time)

Link to comment
Share on other sites

1) Λες να βγηκαν μόνα τους? Μεχρι τωρα ολα ηταν ok.

Ειναι λιγο δυσκολο να τα ελεγξω εκει που βρισκονται.

2)Τι εννοεις στη τσιτα? Ακουω καθε μερα ενω τον διακοπτη δεν τον κλεινω ποτέ, ειναι μονιμως ΟΝ εδω και 2,5+ χρονια.

Link to comment
Share on other sites

1) Λες να βγηκαν μόνα τους? Μεχρι τωρα ολα ηταν ok.

Ειναι λιγο δυσκολο να τα ελεγξω εκει που βρισκονται.

2)Τι εννοεις στη τσιτα? Ακουω καθε μερα ενω τον διακοπτη δεν τον κλεινω ποτέ, ειναι on εδψ και 2,5+ χρονια.

1)μπορει να κουνισες το κουτι , δεν ειμαι εκει για να βλεπω την κατασταση οπως εσυ;)

2)στην τσιτα εννοω αν ακους μουσικη με τερμα το volume...

επισης ας με διορθωσει καποιος αλλα αν η ταση πεφτει συνεχως λογο ΔΕΗ και μια συσκευη ειναι αναμενη δεν υπαρχει κυνδυνος να χαλασει?

Link to comment
Share on other sites

1) μπα δεν το κουνησα, ουτε και το βλεπω! ειναι κατω απ το τραπεζι. Θελει ολοκληρη ιστορια να το βγαλω και να το ελεγξω. Δε μπορω να σκυβω και δεν υπαρχει και χωρος. Ασε και τη σκονη που θα με πνιξει:001:

2) ποτέ δεν ακουω τερμα.

Αναγκαστικά το εχω on γιατι νομιζω οτι φθειρεται. Καποιες φορες το κουμπι δεν υπακουε οταν το ανοιγα!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε...

απο την μικρη μου εμπειρια στα ηχεια και λαμβανοντας υπόψιν αυτα που ειπες, η γνωμη μου ειναι οτι αρχιζουν και χαλανε...

μπορει φυσικα να μην το ξανακανουν απο αυριο αυτο το "γρατζουνισμα" αλλα θα δειξει:001:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ακουω τις διακυμανσεις της τασης. Πχ σε κατι στιγμιαια peak σκανε τα ηχεια, αν κραταω τον διακοπτη του δωματιου μου μεταξυ on/off (κανει δεν κανει επαφη δηλαδη) ακουω παρασιτα οπως τα χιονια στην tv. Απο τι μπορει να γινεται αυτο? Επισης η μαγνητικη θωρακιση τι ειναι? Σε τι χρησιμευει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλώδιο analog audio στο DVD σου (αυτό που πάει στην κάρτα ήχου)?

Αν ναι, δοκίμασε να κλείσεις το cd-audio από το volume panel των XP και πές μας τι έγινε....

2) ποτέ δεν ακουω τερμα.

Αναγκαστικά το εχω on γιατι νομιζω οτι φθειρεται. Καποιες φορες το κουμπι δεν υπακουε οταν το ανοιγα!

Όταν αλλάζεις ένταση (όταν γυρνάς το knob), ακούς παράσιτα; Αν ναι μάλλον ο διακόπτης του ηχοσυστήματος πνέει τα λοίσθια...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που το ανοιξα δεν ακουγονται παρασιτα.

Δεν εχω συνδεδεμενο το dvd drive. Aληθεια, σε τι χρησιμευει μια τετοια συνδεση?

Οταν γυριζω το volume συνηθως δεν εχω παρασιτα.

Αλλα μπορει να συμβει, οταν το κλεισω (οταν δηλ. κανει κλικ) και το ξανανοιξω αργοτερα, να μην ακουγεται καθολου ηχος, οποτε πρεπει να το ταρακουνησω λιγο για να ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργούνται παράσιτα από συνδέσεις Wifi. Δεν μου έχει τύχει σε ηχεία μεν, αλλά σε κάτι ακουστικά που έχω, τα παράσιτα είναι αφόρητα(αν και πάλι είναι σχεδόν δίπλα στο router). Δεν πιστεύω να είναι αυτό, απλά το αναφέρω προς ενημέρωσή σας :)

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε τύχει κατι παρομιο, ο ηχος ακουγοταν σαν αντιλαλος αλλα μολις εστριψα το καλώδιο ηχειων-καρτα ήχου έφτιαξε, επισης αν το volume του ηχειου ηταν στο minimum ακουγοταν πολυ σιγα μαλλον ραδιοφωνικος σταθμος (λολ) αυτο ποτε δε διορθωθηκε...

Α.. σιγουρεψου οτι δεν έχεις τίποτα διπλα στα ηχεία... πχ κινητο κτλπ... επισης δοκίμασε να τους αλλάξεις θέση λιγο ίσως γίνει κάτι...

goodluck.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις τον διακόπτη για το φως στο δωματιό σου ή όταν ξεκινάει κάποια συσκευή να λειτουργεί π.χ. το ψυγείο ακούγονται αυτά? Αυτό να δοκιμάσεις. Σε εμένα αυτό γίνεται συνέχεια όταν ενεργοποιήται κάτι στο σπίτι. Από ότι ξέρω αυτό οφείλεται στην γείωση. Το είχα ψάξει αυτό όταν πρωτοπήρα τα ηχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις τον διακόπτη για το φως στο δωματιό σου ή όταν ξεκινάει κάποια συσκευή να λειτουργεί π.χ. το ψυγείο ακούγονται αυτά? Αυτό να δοκιμάσεις. Σε εμένα αυτό γίνεται συνέχεια όταν ενεργοποιήται κάτι στο σπίτι. Από ότι ξέρω αυτό οφείλεται στην γείωση. Το είχα ψάξει αυτό όταν πρωτοπήρα τα ηχεία μου.

Αυτο γινεται σε εμενα. Μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.