Jump to content



PCP&C Blows Up


stealth1442169213

Recommended Posts

Της προαλες οπως ισως θυμαστε ειχα ρωτησει για τροφοδοτικο για συγκεκριμενη δουλεια.

Μετα απο πολυ σκεψη επειδη συνεφερε απο αποψη κοστους και λογο προτερου εντιμου βιου(εχω αλλο ενα εδω και δυο χρονια) κατεληξα σε ενα PCP&C Silencer 750Watt.

Χθες βραδυ λοιπον το τροφοδοτικο εσκασε,εκανε εκρηξη(μολλον εσκασε ο κεντρικός πυκνωτής)αρχισε να βγαζει καπνους και μεχρι να φτασω στην πριζα να την τραβηξω μου εφυγε η ψυχη(περιτο να πω οτι μαζι με το καλωδιο του τροφοδοτικου εφυγε και η πριζα απο το τραβηγμα).

Κανονισα RMA με το plaisio και να δουμε τι θα γινει,οποτε μεχρι να ελθει το αλλο no more uploads to hwbot.

To be continued.......

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ολα μπορουν να συμβουν και στις καλυτερες οικογενειες...:)

"Πηρε" μαζι του τιποτε αλλο ή δεν ξερεις ακομα?

So far so good.

H ημουν τυχερος η εχει καλη προστασια.

Καλα μεχρι να τεσταρω τις μνημες μου και να βεβαιωθω οτι εναι εvταξει ειχα τρελαθει(450 ευρω τις ειχα πληρωσει)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Της προαλες οπως ισως θυμαστε ειχα ρωτησει για τροφοδοτικο για συγκεκριμενη δουλεια.

Μετα απο πολυ σκεψη επειδη συνεφερε απο αποψη κοστους και λογο προτερου εντιμου βιου(εχω αλλο ενα εδω και δυο χρονια) κατεληξα σε ενα PCP&P Silencer 750Watt.

Χθες βραδυ λοιπον το τροφοδοτικο εσκασε,εκανε εκρηξη(μολλον εσκασε ο κεντρικός πυκνωτής)αρχισε να βγαζει καπνους και μεχρι να φτασω στην πριζα να την τραβηξω μου εφυγε η ψυχη(περιτο να πω οτι μαζι με το καλωδιο του τροφοδοτικου εφυγε και η πριζα απο το τραβηγμα).

Κανονισα RMA με το plaisio και να δουμε τι θα γινει,οποτε μεχρι να ελθει το αλλο no more uploads to hwbot.

To be continued.......

stealth

Καλό για σένα που είναι σε εγγύηση, αλλά κακό για εμάς αφού δεν μπορείς να το ανοιξεις και να βλέπαμε μερικές φωτό του τι έγινε εκεί μέσα.

Για να σκάσει κεντρικός πυκνωτής πρέπει να συμβαίνουν δύο τινά

1. Οvervoltage (για ΠΟΛΥ ώρα)

2. Κακός πυκνωτής

Το pc ήταν πάνω σε ups ή έστω ΚΑΛΟ πολύπριζο ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

Καλό για σένα που είναι σε εγγύηση, αλλά κακό για εμάς αφού δεν μπορείς να το ανοιξεις και να βλέπαμε μερικές φωτό του τι έγινε εκεί μέσα.

Kαι εγω ειμαι περιεργος να δω τι εγινε εκει μεσα αλλα δεν γινεται.

Για να σκάσει κεντρικός πυκνωτής πρέπει να συμβαίνουν δύο τινά

1. Οvervoltage (για ΠΟΛΥ ώρα)

2. Κακός πυκνωτής

Το pc ήταν πάνω σε ups ή έστω ΚΑΛΟ πολύπριζο ασφαλείας;

Αυτο δεν το καταλαβαινω με 0,1v παραπανω στον επεξεργαστη πρεπει να σκασει ο πυκνωτης?

Σκαρτεψε και η PCP&C τωρα που την πηρε η OCZ μου φαινεται.

Οχι δεν ηταν επανω σε ups κατευθειαν στην πριζα ηταν.

btw το προηγουμενο avatar που ειχες ηταν καλλιτερο:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω ειμαι περιεργος να δω τι εγινε εκει μεσα αλλα δεν γινεται.

Αυτο δεν το καταλαβαινω με 0,1v παραπανω στον επεξεργαστη πρεπει να σκασει ο πυκνωτης?

Σκαρτεψε και η PCP&C τωρα που την πηρε η OCZ μου φαινεται.

Οχι δεν ηταν επανω σε ups κατευθειαν στην πριζα ηταν.

stealth

Overvoltage που είπα δεν εννοούσα στο κύκλωμα. Εννοούσα overvoltage από την παροχή! Πιθανώς δηλαδή να στην "έκανε" το δίκτυο.

Μην βρίζεις το τροφοδοτικό :) γιατί στο 99% αυτών των περιπτώσεων (ειδικά αν το psu ΔΕΝ είναι μάπα) φταίει το ηλ. δίκτυο. Μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που.. "πέθανε". Παρατήρησες λίγο πριν γίνει η ζημιά τίποτε περίεργο με το ρεύμα (π.χ. να "παίζουν" τα φώτα ή κάτι άλλο); Γιατί αν η τάση χόρευε ζεμπεκιές τι να σου κάνει το καημένο τo psu?

Υπόψιν ότι έχω ΔΕΙ με τα ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ (σε πολύμετρο) το ηλ. δίκτυο να δίνει λιγότερα από 170v-180v όπως επίσης έχω δει και... 250v+ και μάλιστα όχι στιγμιαία...

Γι'αυτό έχουμε ΤΟΣΑ RMA τροφοδοτικών στην Ελλάδα. Άμα έχεις δυνατότητα να ρωτήσεις κανα σχετικό έμπορο το πόσοστο rma σε psu's θα καταλάβεις...

Sounds familiar? :p

Ελπίζω και σου εύχομαι να κάηκε ΜΟΝΟ το psu και σύντομα το pc σου να είναι όπως πρώτα.

Υ.Γ. Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι κάλλιστα δεν μπορεί απλά να έφταιγε το psu και "έσκασε"... Το ηθικόν δίδαγμα ήτο: Πάντα surge suppressor & ακόμα καλύτερα.. UPS στο pc μας γιατί η ΔΕΗ δεν κάνει χαβαλέδες...

Link to comment
Share on other sites

Overvoltage που είπα δεν εννοούσα στο κύκλωμα. Εννοούσα overvoltage από την παροχή! Πιθανώς δηλαδή να στην "έκανε" το δίκτυο.

Παρατήρησες λίγο πριν γίνει η ζημιά τίποτε περίεργο με το ρεύμα (π.χ. να "παίζουν" τα φώτα ή κάτι άλλο); Γιατί αν η τάση χόρευε ζεμπεκιές τι να σου κάνει το καημένο τo psu?

Οk καταλαβα μπορει να φταιει και η ΔΕΗ ειδικα στα νησια η ταση στο ρευμα μονο σταθερη δεν ειναι.

Οχι δεν παρατητηρησα κατι το ιδιαιτερο μαλιστα εκεινη την ωρα ειχα τελειωσει και ειχα κατεβασει και τον επεξεργαστη στα defaults καθως ετοιμαζομουν να ανεβασω τα σκορ στο bot.

Ελπίζω και σου εύχομαι να κάηκε ΜΟΝΟ το psu και σύντομα το pc σου να είναι όπως πρώτα.

Ευχαριστω Candyman,απο εναν ελεγχο που εκανα μαλλον ημουν τυχερος και η μονη ζημια ειναι το τροφοδοτικο αντε να μου το αλλαξουν και θα ειναι σαν να μην συνεβη τιποτα,ελπιζω να μην εχω προβληματα με το plaisio.

Υ.Γ.Το ηθικόν δίδαγμα ήτο: Πάντα surge suppressor & ακόμα καλύτερα.. UPS στο pc μας γιατί η ΔΕΗ δεν κάνει χαβαλέδες...

Με τα ups δεν τα ειχα ποτε καλα ειναι ομως ωρα να παρω εναν σταθεροποιητη τασης + -5V,νομιζεις θα κανω δουλεια?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Candyman..Αυτό όταν υπάρχει διακύμανση της τάσης σβήνει??;Ή μπορεί και προσαρμόζει την τάση σε περιπτώσεις υπέρτασης π.χ..Εγώ παρήγγειλα αυτό.(Δυστυχώς εχτές "πέθανε" το ups μου)

Link to comment
Share on other sites

Candyman..Αυτό όταν υπάρχει διακύμανση της τάσης σβήνει??;Ή μπορεί και προσαρμόζει την τάση σε περιπτώσεις υπέρτασης π.χ..Εγώ παρήγγειλα αυτό.(Δυστυχώς εχτές "πέθανε" το ups μου)

Θα τα πούμε MSN καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Overvoltage που είπα δεν εννοούσα στο κύκλωμα. Εννοούσα overvoltage από την παροχή! Πιθανώς δηλαδή να στην "έκανε" το δίκτυο.

Μην βρίζεις το τροφοδοτικό :) γιατί στο 99% αυτών των περιπτώσεων (ειδικά αν το psu ΔΕΝ είναι μάπα) φταίει το ηλ. δίκτυο. Μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που.. "πέθανε". Παρατήρησες λίγο πριν γίνει η ζημιά τίποτε περίεργο με το ρεύμα (π.χ. να "παίζουν" τα φώτα ή κάτι άλλο); Γιατί αν η τάση χόρευε ζεμπεκιές τι να σου κάνει το καημένο τo psu?

Υπόψιν ότι έχω ΔΕΙ με τα ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ (σε πολύμετρο) το ηλ. δίκτυο να δίνει λιγότερα από 170v-180v όπως επίσης έχω δει και... 250v+ και μάλιστα όχι στιγμιαία...

Γι'αυτό έχουμε ΤΟΣΑ RMA τροφοδοτικών στην Ελλάδα. Άμα έχεις δυνατότητα να ρωτήσεις κανα σχετικό έμπορο το πόσοστο rma σε psu's θα καταλάβεις...

Sounds familiar? :p

Ελπίζω και σου εύχομαι να κάηκε ΜΟΝΟ το psu και σύντομα το pc σου να είναι όπως πρώτα.

Υ.Γ. Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι κάλλιστα δεν μπορεί απλά να έφταιγε το psu και "έσκασε"... Το ηθικόν δίδαγμα ήτο: Πάντα surge suppressor & ακόμα καλύτερα.. UPS στο pc μας γιατί η ΔΕΗ δεν κάνει χαβαλέδες...

Συμφωνοι σε αυτα που λες

Εμενα ομως δεν μου εχει σκασει κανενα τροφοδοτικο τοσα χρονια παρα μονο ενα που εφταιγα εγω αφου το ανοιξα ενω η πλακετα του ηταν πανω στο πλαινο του κουτιου με αποτελεσμα να παθει οτι και του stealth αλλα και χειροτερα.Τοσο καλο δικτυο εχω τελικα(δεν το λεω ειρωνικα)???

stealth αφου εχεις εγγυηση και εισαι καλα στην υγεια σου εισαι ΟΚ!

Υγ:Ομολογω οτι εχω ενα πολυμπριζο ασφαλειας(MGE) αλλα δεν πιστεψα ποτε οτι με προστατευει....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως δεν μου εχει σκασει κανενα τροφοδοτικο τοσα χρονια παρα μονο ενα που εφταιγα εγω αφου το ανοιξα ενω η πλακετα του ηταν πανω στο πλαινο του κουτιου με αποτελεσμα να παθει οτι και του stealth αλλα και χειροτερα.

Mα εγω δεν το πειραξα,το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο το παρελαβα Μεγαλη Παρασκευη δηλ. προλαβε και δουλεψε 15 ημερες και ουτε ζεστη κανει ακομη ουτε μεγαλα φορτια τραβουσε.

Το συστημα που ηταν επανω ειναι:

Asus P4C800,Pentium 4 απο 1.5 ~3.2,GeForce FX 5700,2X1GB ram,WD 250GB,και δυο 9cm ανεμιστηρες,τιποτε αλλο.

Ολα αυτα και με το ρευμα τερμα αμφιβαλλω αν τραβανε 350Watt.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mα εγω δεν το πειραξα,το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο το παρελαβα Μεγαλη Παρασκευη δηλ. προλαβε και δουλεψε 15 ημερες και ουτε ζεστη κανει ακομη ουτε μεγαλα φορτια τραβουσε.

stealth

Σου εκατσε αστοχια υλικου που λεμε αλλα και χωρις UPS την πιεζεις την τυχη σου....

Link to comment
Share on other sites

Σου εκατσε αστοχια υλικου που λεμε αλλα και χωρις UPS την πιεζεις την τυχη σου....

Θα παω να παρω ενα σταθεροποιητη τασης απο τον συνεταιρισμο ηλεκτρολογων να ησυχασω με τις αυξομειωσεις του ρευματος.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο βγηκε off οπως περιμενα ομως δεν υπαρχει αλλο διαθεσιμο ετσι με πιστωσαν τα χρηματα,το κακο ειναι οτι με τις απεργιες κανεις δεν ξερει ποτε θα ειναι διαθεσιμο.

Απο μια ματια που εριξα δεν υπαρχει τιποτα διαθεσιμο που να μου αρεσει ουτε σε μεγαλυτερο wattage οποτε παλι απο την αρχη:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα το καινουργιο τροφοδοτικο εφτασε σημερα με αρκετες ημερες καθυστερηση λογο των απεργιων.

Ειναι το ιδιο με το προηγουμενο και ελπιζω ολα να πανε καλα αυτη την φορα.

Παντως μια χαρα τα πηγε το 400αρι noname που benchαρα ολο αυτον τον καιρο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.