Jump to content



Προτάσεις για "σίγαση" του ΠιΣι μου


Nozomi

Recommended Posts

Γειά χαρά dudes.

Θα ήθελα προτάσεις για την περαιτέρω "σίγαση" του υπολογιστή μου.

Χθες έκανα μια επιτυχημένη εγχείρηση και ο ασθενής βελτιώθηκε.

Συγκεκριμένα άλλαξα την θορυβώθη ψύκτρα του Northbridge (ASUS K8N-4E μητρική) με μια παθητική Thermalright HR-05-SLI η οποία οφείλω να ομολογήσω βοήθησε αρκετά στην μείωση του θορύβου.

Περαιτέρω προσπάθεια έχει νόημα ?

Δεν με έχει ικανοποιήσει (από πλευράς θορύβου) η Arctic Cooling Freezer Pro παρότι κρατά τις θερμοκρασίες αρκετά χαμηλά (30 βαθμούς).

- Λέτε να αξίζει η μετάβαση στην Scythe (για την οποία ακούμε τόσο καλά λόγια) ή δεν θα δω σοβαρή διαφορά ?

- Ανεμιστήρες κουτιού είναι οι γνωστοί (x2)120άρηδες Coolermaster.

Αξίζει και εδώ μετάβαση στους εξαιρετικούς (απ' όλες τις μπάντες) Noctua ?

Ακούω απόψεις ...

Link to comment
Share on other sites

Περαιτέρω προσπάθεια αφου εβαλες παθητικη δεν νομιζω οτι εχει νοημα.

Αν σε ικανοποιει η θερμοκρασια που εχεις με την παθητικη, αραξε εκει, αρκει να αντεξει και την καλοκαιρινη θερμοκρασια που ερχεται σε λιγο καιρο.

Για τι υπολογιστη μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Για τι υπολογιστη μιλαμε?

Δεν είναι τίποτα γρήγορο με τεράστιες απαιτήσεις σε ενέργεια.

Sempron 3Ghz, κάρτα γραφικών 6600LE με passive ψήκτρα πάνω.

Βασικά Ίντερνετ και κανένα παιχνιδάκι, απλά το ψάχνω γιατί δουλεύει μερόνυχτα.

Αξίζει η αντικατάσταση των Coolermaster του κουτιού με Noctua ?

Link to comment
Share on other sites

με την pasive ψύξη από την μια έχει λιγότερο θόρυβο από την άλλη όμως υψηλότερες θερμοκρασίες και ίσος να έχεισ πρόβλημα το καλοκαίρι που ερχετε το αθόρυβο δεν είναι πάντα το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

με την pasive ψύξη από την μια έχει λιγότερο θόρυβο από την άλλη όμως υψηλότερες θερμοκρασίες και ίσος να έχεισ πρόβλημα το καλοκαίρι που ερχετε το αθόρυβο δεν είναι πάντα το καλύτερο

Ακόμα και αν έχεις low-end μηχανάκια ?

Στο high-end το καταλαβαίνω.

Δεν σχολιάσατε την ψύκτρα του επεξεργαστή AC Freezer Pro7.

Κανείς δεν έχει αντίστοιχη εμπειρία ?

Link to comment
Share on other sites

Noctua ε ?

Έχω διαβάσει στο ίντερνετ τις καλύτερες κριτικές.

Μάλλον αυτούς θα πάτω για το κουτί (αν και οι Coolermaster δεν είναι τόσο άσχημοι).

Τι λέτε για CPU cooler ?

Η απολύτως πιο ήσυχη ?

Link to comment
Share on other sites

Noctua ε ?

Έχω διαβάσει στο ίντερνετ τις καλύτερες κριτικές.

Μάλλον αυτούς θα πάτω για το κουτί (αν και οι Coolermaster δεν είναι τόσο άσχημοι).

Τι λέτε για CPU cooler ?

Η απολύτως πιο ήσυχη ?

Η ψυκτρα που εχω ειναι αρκετα αθορυβη. Στις 1180 στροφες που δουλευει σε idle δινει περιπου 18db. Φυσικα απο θεμα αποδοσης υπαρχουν πολυ καλυτερες αλλα αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ο θορυβος τοτε ειναι πολυ καλη προταση.

Link to comment
Share on other sites

Nozomi αφου δεν έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες γιατί να αλλάξεις ψύχτρα? μπορείς απλά να χαμηλώσεις τις στροφές του ανεμιστήρα..

αν ενεργοποιήσεις το q-fan απο τα bios της μητρικής σου δεν ρίχνει τις στροφές του ανεμιστήρα της ψύχτρας?

αν όχι μπορείς να δοκιμάσειςμε το speedfan..

αν ούτε και με αυτό μπορείς να πάρεις κάποιο φτηνό ανταπτοράκι που δίνει 7V αντί για 12V(1.5€) ή κάποιο fan controller(3.2€)

Τέλος μπορείς να πάρεις κάποιoν fan controller (15.5€) για 3 ανεμιστηράκια να τα συνδέσεις όλα πάνω και να τα ρυθμίσεις να μην σε ενοχλούν και να ξεμπερδέψεις μια και καλη..

Υ.Γ. τροφοδοτικό ποιό έχεις? μερικά κάνουν αρκετό θόρυβο ακόμα και σε χαμηλά φορτία..

Link to comment
Share on other sites

Tagan EasyConn 430W.

Δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα, το έχω ακούσει και μόνο του, έχει 12άρη πάνω.

Μάλλον θα "παίξω" με κάποιον fan controller (αν και το απέφευγα για να μην πήξω στα καλώδια) ...

Thanks guys.:001:

Link to comment
Share on other sites

Σταματα εναν εναν τους ανεμιστηρες να δεις ποιος σε ενοχλει.Και οποιος σε ενοχλει..μειωση στις στροφες.Ο noctua δεν ειναι πιο ησυχος απο τον coolermaster...μια η αλλη σχεδον.

Επειδή δοκίμασα Noctua (120mm) υπάρχει ο κανονικός τους fan για PSU και Cooler και για υψηλές αποδόσεις με περίπου 70+ CFM και 18-19db και υπάρχει και η πιο "ήσυχη" έκδοση με κάπου 40+ CFM ροή αέρα, στροφάρει κάπου στις 800 rpm και ο κατασκευαστής δίνει 8db.

Σε κάθε περίπτωση αυτό με τις low στροφές ... το έβαλα δίπλα στο αυτί μου και μόλις που το άκουγα ... αλλά και τα 15,5 + ΦΠΑ είναι αρκετά για ένα fan ... τα περισσότερα ήσυχα ανεμιστήρια είναι στην κατηγορία των 40 CFM ... οπότε σε γενικές γραμμές μιλάμε για ποιοτικό αθόρυβο ανεμιστήρα πολύ καλής απόδοσης ... και μεγάλης διάρκειας ζωής (150.000 ώρες)

Το pc της υπογραφής φοράει λόγω καλοκαιριού 3 Noctua (120mm) και high και low στροφών και είναι πλέον αθόρυβο ... :) εγώ τους συνιστώ ... δοκίμασα Coolermaster και SilentX και δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν νεότερο report (να ενημερώσω γιατί ίσως ενδιαφέρει και άλλους).

Ενεργοποίησα το Cool and Quiet της AMD απ' το ΒΙΟS και ΗΣΥΧΑΣΑ ...

Τώρα η Freezer Pro 7 δουλεύει στις 1700-1800 στροφές αντί 2300-2400 και παραδόξως (για μένα) είδα ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ !

Το μόνο που μένει είναι η αγορά ενός πάνελ για να μειώνω τις στροφές των ανεμιστήρων του κουτιού τον χειμώνα αλλά ίσως και να μην το κάνω γιατί:

- οι Coolermaster δεν είναι τελικά τόσο θορυβώδεις.

- με τα 12V εξασφαλίζεται ένα ικανοποιητικό airflow μιας και έχω παθητική ψύκτρα στην Northbridge (και λόγω ίσως του chipset καίει ...).

Αυτά τα ολίγα και ευχάριστα.

Ίσως στο μέλλον μεταβώ σε Noctua για τους ανεμιστήρες του κουτιού, και θα σας κρατήσω up-to-date για τις διαφορές τους με τους Coolermaster ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.