Jump to content



SLI ή CROSSFIRE ?


Stavros9571442169245

Recommended Posts

Παρακαλώ για την γνώμη σας, ποια τεχνολογία μου προτείνεται για μητρική sli ή crossfire, ποια είναι τα υπερ και τα κατά της καθε μιας. Πρόκεται να κανω νεο σύστημα για σερφάρισμα, downloads, και κυρίως για παιχνίδια, μιλάμε για το ίδιο κόστος χρήματος και θέλω μια απο τις δύο τεχνολογίες για μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να μην σε απασχολεί το δίλλημα sli ή crossfire μιας και δεν αποδίδουν όπως πραγματικά θα έπρεπε. Δεν λέω φυσικά οτι δεν υπάρχει αύξηση σε επιδόσεις, απλα δεν είναι αυτή που πραγματικά θα έπρεπε.Εγώ προσωπικά έχω crossfire και δεν μπορώ να πώ οτι είμαι και ενθουσιασμένος με τα αποτελέσματα (ούτε και απογοητευμένος) Καλύτερα μια κάρτα και καλή παρα να μπλέκεις με 2 και να ψάχνεσαι κάθε φορά με τους νέους drivers κτλ κτλ. Αν θές ντε και καλά 2 κάρτες έχε κατα νού οτι γενικά τα περρισότερα παιχνίδια είναι βελτιστοποιημένα για nvidia.Θα μπορούσες να πάρεις μια 9800gx2 η οποία είναι 2 σε 1, πολύ δυνατή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σε παιχνίδια ή ακόμη καλύτερα να περιμένεις λίγο αφού μέχρι το τέλος του ιουνίου και οι 2 εταιρείες θα έχουν βγάλει νέα μεγαθήρια στην αγορά.

Πάντως και μιά γρήγορη αναζήτηση σε άλλα threads ή γενικότερα στο internet θα βρείς πολλά αντίστοιχα ερωτήματα

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα ειπε το παιδι γενικα τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι βελτιστοποιημενα για nvidia.Αν θες ντε και καλα δυο καρτες μακρια απο sli/crossfire να προτιμησεις την λυση ολα σ'ενα..Με δυο καρτες.Και οικονομικοτερες και αποδιδουν καλυτερα απο

sli/crossfire αλλα να ξερεις οτι ειναι ενεργοβορα ολα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να μην σε απασχολεί το δίλλημα sli ή crossfire μιας και δεν αποδίδουν όπως πραγματικά θα έπρεπε. Δεν λέω φυσικά οτι δεν υπάρχει αύξηση σε επιδόσεις, απλα δεν είναι αυτή που πραγματικά θα έπρεπε.Εγώ προσωπικά έχω crossfire και δεν μπορώ να πώ οτι είμαι και ενθουσιασμένος με τα αποτελέσματα (ούτε και απογοητευμένος) Καλύτερα μια κάρτα και καλή παρα να μπλέκεις με 2 και να ψάχνεσαι κάθε φορά με τους νέους drivers κτλ κτλ. Αν θές ντε και καλά 2 κάρτες έχε κατα νού οτι γενικά τα περρισότερα παιχνίδια είναι βελτιστοποιημένα για nvidia.Θα μπορούσες να πάρεις μια 9800gx2 η οποία είναι 2 σε 1, πολύ δυνατή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σε παιχνίδια ή ακόμη καλύτερα να περιμένεις λίγο αφού μέχρι το τέλος του ιουνίου και οι 2 εταιρείες θα έχουν βγάλει νέα μεγαθήρια στην αγορά.

Πάντως και μιά γρήγορη αναζήτηση σε άλλα threads ή γενικότερα στο internet θα βρείς πολλά αντίστοιχα ερωτήματα

Πιθανόν πολλά παιχνίδια να είναι βελτιστοποιημένα για κάρτες nVidia αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και ανάλογα για τις ΑΤΙ, επίσης έχω ακούσει ότι το scalling της τεχνολογίας crossfire είναι ανώτερο του sli όπως και το multi-GPU, αν προσθέσουμε και το κόστος αγοράς για κάρτες στην προκειμένη περίπτωση HD3870 που η πιο φθηνή είναι στα 140 ευρώ σε αντίθεση με τις κατά πολυ ακριβότερες αντίστοιχες τις nVidia, (διαφορά πάνω απο 100 ευρώ) νομίζω ότι η πλάστιγγα γέρνει σε crossfire & ATI.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του CrossfireX, αν π.χ. έχεις την 3870Χ2 όπου είναι CF από μόνη της (και έχει ανώτερο σύστημα ψύξης από μια 9800GX2), και μελλοντικά δεις ότι σου αργεί βάζεις 2η και κάνεις Quad CF. Εγκατέλειψα τις nvidia επειδή είναι υπερτιμημένες πολύ, οι ΑΤΙ και οικονομικές είναι και δυνατότερες στα περισσότερα games.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν πολλά παιχνίδια να είναι βελτιστοποιημένα για κάρτες nVidia αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και ανάλογα για τις ΑΤΙ, επίσης έχω ακούσει ότι το scalling της τεχνολογίας crossfire είναι ανώτερο του sli όπως και το multi-GPU, αν προσθέσουμε και το κόστος αγοράς για κάρτες στην προκειμένη περίπτωση HD3870 που η πιο φθηνή είναι στα 140 ευρώ σε αντίθεση με τις κατά πολυ ακριβότερες αντίστοιχες τις nVidia, (διαφορά πάνω απο 100 ευρώ) νομίζω ότι η πλάστιγγα γέρνει σε crossfire & ATI.

Η αντίστοιχη της 3870 είναι η 8800gt ....και μπορείς να την βρεις από 130Ε ΜΟΝΟ... το ίδιο ισχύει και για την 9600gt 130E.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν χρειάζεται να πιάσουμε το ζήτημα 8800gt-HD3870 γιατί έχουν γραφτεί άπειρα πράγματα για αυτήν την κόντρα.Σίγουρα και οι δύο είναι πολύ καλές κάρτες.Στην παρούσα φάση μια 3870χ2 είναι όντως πολύ καλή φάση αλλα όπως είπα και πρίν, σε λίγο καιρό θα δούμε νέες κάρτες και απο τους δύο αντιπάλους οπότε και θα σου συνιστούσα λίγο υπομονή.

Πάντως στο θέμα των 2 καρτών επιμένω πως δεν αξίζει τον κόπο εκτός και αν αλλάξει κάτι δραματικά στο θέμα της υποστήριξης του sli ή crossfire.Όσο αναφορά την υποστήριξη των παιχνιδιών, σε όλα τα τελευτέα παιχνίδια το μόνο που βλέπω στην εισαγωγή του παιχνιδιού είναι αυτό το αναθεματισμένο "It's meant to be played" της nvidia.

Link to comment
Share on other sites

sli-cf αξίζουν σε οθόνες άνω των 20".Αν είναι να μην αλλάξεις οθόνη δεν χρειάζεται sli-cf

Δεν είπα ότι θα κάνω το σύστημα τώρα crossfire η sli, απλά θέλω μια απο τις παραπάνω τεχνολογίες για μελλοντική αναβάθμιση μετά απο 5-6 μήνες ίσως και παραπάνω με μια δεύτερη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τώρα πάρεις μια 3870 ή μια 8800 θα πρέπει να σκεφτείς οτι θα είναι λίγο δύσκολο να βρείς μια δεύτερη καινούργια τέτοια κάρτα μετα απο 5-6 ή και παραπάνω μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις cf-sli.Εκτός και αν μόνο έτσι νοιώθεις ότι θα έχεις super σύστημα γραφικών εφόσον θα παίζεις σε αναλύσεις 1600*1200 και βάλε.Προσωπικά η καλύτερη λύση αυτήν την στιγμή είναι μία και καλή!!

Link to comment
Share on other sites

Παιζω εδω και καιρο διαφορα παιχνιδια σε 1920Χ1080 και δεν μπορω να πω οτι με ωφελησε τρελα και σε ολα τα παιχνιδια το SLI, πιο πολυ πονοκεφαλο μπορω να πω μου προκαλεσε λογω κακογραμμενων παιχνιδιων και drivers.

Link to comment
Share on other sites

επειδη περασα απο το σταδιο του sli και crossfr οι εντυπωσεις μου εινα πολυ χαμηλες σε συγκριση με τα χρηματα ποθ εδωσα. για να μην αναφερθω και σε θεματα ασυμβατοτητας..... καλο ειναι να εχεις μια καρτα και καλη. της πετας και μια υδροψυξουλα και εισαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλήξει στη μητρική ASUS P5E

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522577

Σ αυτή την περίπτωση αφου όπως λέτε δεν υπάρχει διαφορά που να αξίζει για crossfire, ποια μητρική προτείνεται με chipset Intel x38, για μια κάρτα και καλή όπως ΗD3870x2, για να επενδυθεί αλλού το κοστος του crossfire ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.