Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ PC!


adpanos

Recommended Posts

Παιδιά, το intel pc της υπογραφής μου εδώ και 2 εβδομάδες παρουσιάζει προβληματα επανεκινήσεων ενώ στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας δεν μπορούσε καν να φορτώσει τα win ακόμα και μετά από format!

To pc είναι στην εγγύηση, πήγε πλαίσιο και αλλάχτηκε η ASUS P5W DH με την ΑSUS RUMPAGE FORMULA αφού όπως μου είπαν είχε πρόβλημα η μητρική με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια!

-Εγινε φορμάτ, μπήκαν όλα τα προγράμματα κανονικά αλλά μετά από μια μέρα συμβίωσης άρχισαν ξανά τα προβλήματα! Επανεκκινησεις σφάλματα σε explorer exe. , probe 2 exe, και σε όποιο άλλο πρόγραμμα έτρεχε το pc κατά την διαδικασία του restart! Μετά από πολλά τέτοια το περιβόητο μήνυμα ότι ένα dll αρχείο είναι χαμένο και ότι τα win δεν μπορούν να τρέξουν με έκανε να ξανακάνω φορμάτ! Μετά πάλι τα ίδια!

Το ξαναπάω στο πλαίσιο μου κάνουν φορμάτ ψάχνουν το pc και μου λένε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα! Το παίρνω και πάλι τα ίδια! Ξαναπάει το pc στο πλαίσιο, πάλι format πάλι έλεγχος αλλά δεν βρίσκουν τίποτα!

Παίρνω το pc όλα καλά για μια ημέρα αλλά πάλι τα ίδια!

Αποφασίζω να κοιτάξω μόνος μου το pc και κάνω format βάζω μόνο drivers μητρικής και κάρτας γραφικών, όλα έξω από το tower, τίποτα συνδεδεμένο από τα περιφερειακά, τρέχω ORTHOS αρχικά 1,5 ώρα , 3D MARK 06 καμιά 10αρια συνεχόμενες φορές, MEMETEST αλλά τίποτα! Τσεκάρω θερμοκρασίες με everest, coretemp, probe2 και όλα καλά! Αφήνω ξανά να τρέξει orthos για 6,5 ώρες και έχω 0 errors, 0 warnings!!!!!

Αφήνω το pc ανοικτό για μια ημέρα να δω πως θα συμπεριφερθεί και βλέπω το εξής! Οταν η οθόνη μπαίνει σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας και ταυτόχρονα τρέχω κάποιο πρόγραμμα από πίσω, με την επαναφορά της οθόνης χάνω από την επιφάνεια εργασίας τα προγράμματα που τρέχουν! πχ. τα εικονίδια θερμοκρασιών του probe και στην συνέχεια βγαίνει μήνυμα σφάλματος! Μου το έκανε με το probe, με το orthos με το explorer και με άλλα προγράμματα!!! Δεν ξέρω αν εκεί ωφείλονται οι επανεκινήσεις αλλά κάτι τρέχει!

Που μπορεί να ωφείλεται αυτό το πρόβλημα βρε παιδιά? Μήπως είναι επεξεργαστής και δεν μου το δείχνει το orthos? To psu φαίνεται σταθερότατο ενώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Εχω ψάξει τα πάντα, έχω αλλάξει μνήμες σε crucial ballistix 1066mhz έχω χρησιμοποιήσει διαφορετικούς σκληρούς, έχω χρησιμοποιήσει άλλη κάρτα γραφικών 2600xt , για ψύξη έχω την scythe mugen και οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα χαμηλές!!!! Κοντέω να τρελαθώ, για πείτε καμιά ιδέα!!! Το pc βρίσκεται για μια ακόμα φορα στο πλαίσιο για τσεκάρισμα αλλά δεν βλέπω φως......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το intel pc της υπογραφής μου εδώ και 2 εβδομάδες παρουσιάζει προβληματα επανεκινήσεων ενώ στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας δεν μπορούσε καν να φορτώσει τα win ακόμα και μετά από format!

To pc είναι στην εγγύηση, πήγε πλαίσιο και αλλάχτηκε η ASUS P5W DH με την ΑSUS RUMPAGE FORMULA αφού όπως μου είπαν είχε πρόβλημα η μητρική με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια!

-Εγινε φορμάτ, μπήκαν όλα τα προγράμματα κανονικά αλλά μετά από μια μέρα συμβίωσης άρχισαν ξανά τα προβλήματα! Επανεκκινησεις σφάλματα σε explorer exe. , probe 2 exe, και σε όποιο άλλο πρόγραμμα έτρεχε το pc κατά την διαδικασία του restart! Μετά από πολλά τέτοια το περιβόητο μήνυμα ότι ένα dll αρχείο είναι χαμένο και ότι τα win δεν μπορούν να τρέξουν με έκανε να ξανακάνω φορμάτ! Μετά πάλι τα ίδια!

Το ξαναπάω στο πλαίσιο μου κάνουν φορμάτ ψάχνουν το pc και μου λένε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα! Το παίρνω και πάλι τα ίδια! Ξαναπάει το pc στο πλαίσιο, πάλι format πάλι έλεγχος αλλά δεν βρίσκουν τίποτα!

Παίρνω το pc όλα καλά για μια ημέρα αλλά πάλι τα ίδια!

Αποφασίζω να κοιτάξω μόνος μου το pc και κάνω format βάζω μόνο drivers μητρικής και κάρτας γραφικών, όλα έξω από το tower, τίποτα συνδεδεμένο από τα περιφερειακά, τρέχω ORTHOS αρχικά 1,5 ώρα , 3D MARK 06 καμιά 10αρια συνεχόμενες φορές, MEMETEST αλλά τίποτα! Τσεκάρω θερμοκρασίες με everest, coretemp, probe2 και όλα καλά! Αφήνω ξανά να τρέξει orthos για 6,5 ώρες και έχω 0 errors, 0 warnings!!!!!

Αφήνω το pc ανοικτό για μια ημέρα να δω πως θα συμπεριφερθεί και βλέπω το εξής! Οταν η οθόνη μπαίνει σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας και ταυτόχρονα τρέχω κάποιο πρόγραμμα από πίσω, με την επαναφορά της οθόνης χάνω από την επιφάνεια εργασίας τα προγράμματα που τρέχουν! πχ. τα εικονίδια θερμοκρασιών του probe και στην συνέχεια βγαίνει μήνυμα σφάλματος! Μου το έκανε με το probe, με το orthos με το explorer και με άλλα προγράμματα!!! Δεν ξέρω αν εκεί ωφείλονται οι επανεκινήσεις αλλά κάτι τρέχει!

Που μπορεί να ωφείλεται αυτό το πρόβλημα βρε παιδιά? Μήπως είναι επεξεργαστής και δεν μου το δείχνει το orthos? To psu φαίνεται σταθερότατο ενώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Εχω ψάξει τα πάντα, έχω αλλάξει μνήμες σε crucial ballistix 1066mhz έχω χρησιμοποιήσει διαφορετικούς σκληρούς, έχω χρησιμοποιήσει άλλη κάρτα γραφικών 2600xt , για ψύξη έχω την scythe mugen και οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα χαμηλές!!!! Κοντέω να τρελαθώ, για πείτε καμιά ιδέα!!! Το pc βρίσκεται για μια ακόμα φορα στο πλαίσιο για τσεκάρισμα αλλά δεν βλέπω φως......

Αν έχεις σύνδεση με διαδίκτυο πάνω σε αυτόν τον υπολογιστή (πράγμα πολύ πιθανό) τσέκαρε αν έχουν εγκατασταθεί τα sp3 (service pack 3) και πες μας ...

αυτό γίνεται εύκολα αν ανοίξεις το my Computer item και πας στο Help στη επιλογή About ...

Δες τι λέει εκεί ... κάπου αναφέρει την έκδοση των windows και το service pack που έχεις εγκατεστημένο ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω αφήσει να εγκατασταθεί το service pack 3 ποτέ! Επίσης την τελευταία φορά δεν εγκατέστησα καν modem άρα δεν είχα net !! Δικτυο με άλλον υπολογιστή δεν έχω εγκαταστήσει τις τελευταίες εβδομάδες!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα για την παλιά κάρτα x1650 pro από 6,8 μέχρι 8,4! Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου!! Το ίδι και με την 2600χτ από 7,κάτι μέχρι 8,4

Για την rumpage το cd έχει τους τελευταίους! Αλλά έτσι και αλλιώς το ίδιο έκανε και με την p5w αρχικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται κάτι συγκεκριμένο κατά νου αλλά υποπτέυομαι την μητρική ...

Την ίδια συμπεριφορά είχε και με την άλλη μητρική; Δοκίμασες και σε single channel τις μνήμες και με πιο ελαστικά timings και το πρόβλημα εξακολουθούσε;

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις για τις μνήμες τις άλλαξα πολλές φορές από default μέχρι και 4-4-4-12 2,2v, 5-5-5-15 2,2v! Καμιά διαφορά! Εβαλα και τις supertalent και πάλι το ίδιο! SINGLE CHANEL δεν έκανα αλλά δεν βλέπω το λόγο να είναι εκεί το πρόβλημα!

Eχω τρέξει και memtest χωρίς προβλήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είναι πάρα πολύ σπάνιο δοκίμασε να αλλάξεις και floppy και DVD-RW καθώς ορισμένα ελαττωματικά μοντέλα προκαλούν προβλήματα ... αν και είναι λίγο απιθανο γιατί συνήθως μετά από κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας ή/και σε προσπάθεια wake up για λειτουργία συνήθως προκαλούν reset του Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

καθώς βλέπω τα περισσότερα που πάει το μυαλό μου τα'χεις δοκιμάσει..

τροφοδοτικό άλλο δοκίμασες?

τις μνήμες στα πόσα τις τρέχεις και με πόσο ρευμα?

edit/ ποιά bios φοράς στην rampage?

Link to comment
Share on other sites

οχι, τις 2 ατι μόνο αλλά το σύστημα δουλεύει 1,5 χρόνο με αυτές μια χαρά! Τώρα θα έχει πρόβλημα?

takis82 added 7 Minutes and 49 Seconds later...

καθώς βλέπω τα περισσότερα που πάει το μυαλό μου τα'χεις δοκιμάσει..

τροφοδοτικό άλλο δοκίμασες?------> οχι! Από everest φαίνεται μια χαρά!!

τις μνήμες στα πόσα τις τρέχεις και με πόσο ρευμα?

edit/ ποιά bios φοράς στην rampage?

Το 0219

Τα timings τα δίνω παρακάτω, και τις τρέχω 800mhz ή και 667

Link to comment
Share on other sites

οχι, τις 2 ατι μόνο αλλά το σύστημα δουλεύει 1,5 χρόνο με αυτές μια χαρά! Τώρα θα έχει πρόβλημα?

takis82 added 7 Minutes and 49 Seconds later...

Το 0219

Τα timings τα δίνω παρακάτω, και τις τρέχω 800mhz ή και 667

1)μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το 0401 bios(αυτό έχω εγω τώρα και είμαι αρκετα ικανοποιημένος), ενώ έχει βγεί και 0403..

(στο πρώτο ποστ έχει κάπου όλα τα bios της rampage)

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=2602669&highlight=0403#post2602669

2)αφου εχεις πρόβλημα με το resume απο το power saving ίσως αν πειράξεις τις επιλογές αυτές στα bios μπας και υπάρχει κάποια ασυμβατότητα..

3)άλλο τροφοδοτικό έχεις κανα γνωστό να δανειστείς?

4) αα.. επειδή πολλές asus κάνουν overvolt τις μνήμες(φαίνεται στα bios απο το hardware monitor) για τσεκαρέ το.. 2.2v δε θέλουν οι crucial? μην τις τρέχεις κάτω απο 800..

τις tracer έχεις? εχω διαβάσει αρκετα προβληματα με την formula γι'αυτες.. κοίτα λιγο πχ εδω:

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2984408&postcount=5168

και εδω για την rampage καποιες πληροφορίες:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=2938893#post2938893

δε πάει κάπου αλλού το μυαλό μου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.