Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 3870x2


partsa

Recommended Posts

Μετά απο 15 μέρες που έχω την 3870Χ2 παρατήρησα μείωση στα παιχνίδια. Είδα στο GPUz οτι αναγνωρίζεται ο ένας πυρήνας, όπως επίσης και στο device manager. Όταν την είχα πάρει εμφάνιζε δυο κάρτες, τώρα μόνο μία. Έκανα format και έβαλα τους Catalyst 8.5, έβγαλα την κάρτα και την ξανάβαλα, κοίταξα τα καλώδια του ρεύματος που τροφοδοτουν την κάρτα αλλά τίποτα... HELP!!capturehw1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πειραξες τιποτα στο bios που να εχει σχεση με crossfire? Κοιτα πρωτα το bios, αλλιως

1)Δοκιμασε στο αλλο slot

2)Δοκιμασε σε αλλο pc

ΠΥΡΗΝΑΣ added 16 Minutes and 59 Seconds later...

Παρομοιο προβλημα

http://www.overclock.net/ati/325214-flashing-3870x2.html

ΠΥΡΗΝΑΣ added 4 Minutes and 30 Seconds later...

Ο τυπος ομως δεν γραφει αν δουλεψε με το φλασαρισμα, οποτε ωρα για RMA !

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στο BIOS αλλά δεν γράφει κατι για PCI-E.

Δοκίμασα και στο άλλο slot αλλά τα ίδια. Βρίσκει μόνο τη... μισή

Τώρα για το flashαρισμα δεν θα το αγγίξω λόγω εγγύησης. Θα την πάω πίσω. Το κακό είναι οτι την πήρα απο το e-shop...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ASUS. Αλλά το θέμα είναι οτι έχω κακή εμπειρία απο το e-shop σε αλλαγή. Μπορώ να τη στείλω εγώ κατευθείαν? Θα δοκιμάσω και σε άλλο pc μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με την interset και μου είπαν οτι το e-shop κάνει μόνο του την εισαγωγή της κάρτας, και αυτοί δεν έχουν καμία σχέση. Μου είπε οτι ισως έφταιγε ο controller του mobo, και τη δοκίμασα σε άλλα δυο Pc αλλά τίποτα, οπότε την πήγα στο e-shop και είπαν οτι θα την κοιτάξουν και θα μου πουν. Δηλαδή άντε βγάλε άκρη με αυτούς και την πολιτική του καταστήματος τους...

Link to comment
Share on other sites

μήπως την έκαψε το τροφοδοτικο? Σηκώνει όλα αυτά στη υπογραφή+αντλία υδρόψυξης, 9 ανεμιστήρες, φώτα, και alphacool lcd. Μήπως θέλει μεγαλύτερο?

εχεις δοκιμασει να τα υπολογίσεις?

http://www.extreme.outervision.com/powercalc.jsp

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να τα υπολογίσεις?

http://www.extreme.outervision.com/powercalc.jsp

Το έκανα και υπολόγισε 536W. Είναι ακριβές αυτό όμως? την αντλία μου δεν την είχε καθόλου. Αν βασιστώ σε αυτό, τότε είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και υπολόγισε 536W. Είναι ακριβές αυτό όμως? την αντλία μου δεν την είχε καθόλου. Αν βασιστώ σε αυτό, τότε είμαι οκ.

536W χωρίς να βάλεις κάποια αντλία έστω άλλης μάρκας και είσαι στα 620? ψιλοοριακό σε κόβω..

μην ξεχνας πως ανάλογα θερμοκρασία-χρόνια τα τροφοδοτικά πέφτουν σε απόδοση..

Link to comment
Share on other sites

536W χωρίς να βάλεις κάποια αντλία έστω άλλης μάρκας και είσαι στα 620? ψιλοοριακό σε κόβω..

μην ξεχνας πως ανάλογα θερμοκρασία-χρόνια τα τροφοδοτικά πέφτουν σε απόδοση..

Έβαλα μια άλλη ίδια μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.