Jump to content



To δικό μου σύστημα


Eki65

Recommended Posts

Συγχαρητήρια για το όμορφο φόρουμ σας.

Οντας νέος, είπα να ξεκινήσω από εδώ.

Επειδή η διαχείριση αρχείων HD, είναι κάτι που με απασχολεί, ύστερα από καιρό προσπάθησα κι εγώ με την σειρά μου να φτιάξω ένα Μultimedia PC, ικανό να ανταποκρηθεί με σχετική ευκολία τα ενεργοβόρα σε απαίτήσεις hd αρχεία που σε λίγο καιρό θα αποτελούν καθημερινότητα.

Το παλαιό PC, ύστερα από 4 χρόνια συντροφιάς αναπαύεται στο εξοχικό μου.

Ας ξεκινήσω να σας παρουσιάσω το PC, από το επίπεδο σε Hardware που χρησιμοποίησα.

Κουτί:Τhermaltake Soprano VB1000 Ηθελα χώρο, πολύ χώρο για σωστή κυκλοφορία αέρα και ταυτόχρονα καλή αισθητική, ύστερα από το σχετικό ψάξιμο κατέληξα στο εν λόγω κουτί.

CPU:Τα πράγματα θεώρησα ότι ήταν σοβαρά δεν ήθελα να κουράζω περιφερειακά συστήματα γιαυτό κατέληξα στην λύση του Intel Core 2 Quad 6600.

Μotherboard:Εδώ μπήκα σε δίλλημα διότι χρόνια ήμουν οπαδός της ΑSUS, ωστόσο τελευταία στιγμή κατέληξα στην λύση της ABIT ip35 Pro, μιας και μόνο καλά λόγια είχα διαβάσει γιαυτή στην σχετική παρουσίασή της.

GPU:Χρόνια οπαδός της ΑΤΙ ήθελα να αλλάξω στρατόπεδο και γλυκοκοίταγα κατά nVidia μεριά προς την 8800GT, τελευταία στιγμή και μετά την έλευση του chip 38XX, κατέληξα στην Sapphire HD 3870 512mb.

Ram: Hθελα άφθονη μιας και είχα και την οικονομική δυνατότητα γιαυτό προτίμησα λοιπόν 1 KIT 2 GB DDR2 Xtreem 800 με χρονισμό 4-4-410.

συνεχίζουμε, έχοντας αρκετά ενεργοβόρες συσκευές πάνω έβαλα και ένα δυνατό τροφοδοτικό ικανό να "σηκώνει", βαριές εργασίες όπως το E-tassis Gaming 750Watt.

To σύστημα από σκληρούς έχει πάνω 2 Χ 500 WD Sata II σκληρούς δίσκους.

Καλη η μαμά ψύκτρα από το ΒΟΧ του επεξεργαστή αλλά αναζητούσα κάτι πιό αθόρυβο και είπα αφού δεν προτιμήθηκε ΜΟΒΟ της Αsus ας χρησιμοποιήσω κάτι από αυτήν και έβαλα το αθόρυβο asus silent square V.2.

Εχω επίσης μια κάρτα τηλεοπτικών και ραδιφονικών προγραμμάτων εξαιρετική σε ανάλυση που υποστηρίζει μέχρι και Βιστα την azurwave Hybrid PCI

Υπάρχει ένα αντιγραφικό της NEC 7191S Lscribe

Το συστηματάκι συμπληρώνει ένα 20αρι μόνιτορ της Samsung SM-206BW με ανάλυση 1680 x 1050.

Λειτουργικό έβαλα τα πρίμιουμ βίστα τα οποία δεν μου πολυκάθισαν ξαναμπήκαν τάχυστα τα ΧΡ pro.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες Simo στην παρέα μας :)

Ωραιο το συστημα. Δεν ανεβάζεις και κανενα bench να δούμε πως τα πάει;

Επισης μήπως ήρθες στο κατάλληλο μέρος για να αρχίσεις να κλοκάρεις; ;)

Σε ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα, νομίζω ότι το άθλημα, απαιτεί ειδικές γνώσεις κάτι που προς το παρών δεν προτίθεμαι να κάνω.

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι πως θα μπορούσα να ξεκίνησω Μανώλη.

Εννοώ υπάρχει κάποιος οδηγός που θα μπορούσε να με βοηθήσει:059:

Simos_65 added 3 Minutes and 37 Seconds later...

Καλωσήρθες στο φόρουμ του PcTechnology-Overclockers

Πολύ καλές επιλογές έκανες.

Μιά χαρά σύστημα είναι ... και πιστεύω θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος.

Ηδη, μπορώ εύκολα να βλέπω τις αγαπημένες ματρόσκες. mkv files. Τα οποία πιστέψτε με, ότι με την ανάλυσή που έχουν Χ.264, 720p & 1080p σου κόβουν την ανάσα:023:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα, νομίζω ότι το άθλημα, απαιτεί ειδικές γνώσεις κάτι που προς το παρών δεν προτίθεμαι να κάνω.

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι πως θα μπορούσα να ξεκίνησω Μανώλη.

Εννοώ υπάρχει κάποιος οδηγός που θα μπορούσε να με βοηθήσει:059:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=25794

Αυτός εδώ του deadlock. Αν και για Nforce τα βασικά θα τα καταλάβεις.

Μετά απλά ρωτάς :)

Simos_65 added 3 Minutes and 37 Seconds later...

Ηδη, μπορώ εύκολα να βλέπω τις αγαπημένες ματρόσκες. mkv files. Τα οποία πιστέψτε με, ότι με την ανάλυσή που έχουν Χ.264, 720p & 1080p σου κόβουν την ανάσα:023:

Άλλη φάση τα HD :D

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες κι απο μενα.

Τα HD ειναι ολα τα λεφτα.

Κι εγω τρελαινομαι να τα βλεπω.

Αληθεια, σε τι οθονη τα απολαμβανεις?

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!

Σε Μονιτορ της Σαμσουνγκ, αλλά και στην Panasonic 37PX80E, με ανάλυση 1024Χ768 ΗD Ready, την μεταφορά αναλαμβάνει το ΗDMI καλώδιο της Sapphire 3870

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.