Jump to content



E2160 O/C


GPOWER

Recommended Posts

Κανοντας ο/c στον Ε2160 εχω φθασει στα εξης:ddr2/667 2x1gb kingston from5/5/5/15/667mhz/1.81volt to 4/4/4/12/712mhz/2.02volt,E2160 from1.8ghz to 2.4ghz,fsb800 to 1068 kai vcore απο 1.2σε 1.39 και στη συνεχεια υποβιβαση με προγραμμα μητρικης σε 1.3volt.Tελος θερμοκρ:iddle>34,full>60 και συστημα πολυ σταθερο.Επειδη η μητρικη μου gigabyte ga945gzm αυξησε απο μονη της την ταση ddr2 κατα 0,2volt και δεν ρυθμιζεται απο βιος υπαρχει περιπτωση να μην αντεξουν για πολυ οι μνημες και να καουν???πως γινεται με default τιμες 5/5/5/15 στα667 να δουλευουν σωστα 4/4/4/12 στα 712 μνημες τοσο φθηνες(του κιλου)?:100:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χεις πρόβλημα με τόσο μικρή αύξηση φίλε μου.Είσαι σίγουρος πως δε ρυθμίζεται μέσω bios?Οι Gigabyte έχουν κρυφό μενού που ενεργοποιείται με ctrl+F1 αν δεν το χεις δοκιμάσει!

Του κιλού μπορεί να ειναι,αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα μπορούν και παραπάνω πιθανολογώ..

ΥΓ: Καλώς ήρθες στην παρέα μας..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μητρικη μου gigabyte ga945gzm αυξησε απο μονη της την ταση ddr2 κατα 0,2volt και δεν ρυθμιζεται απο βιος υπαρχει περιπτωση να μην αντεξουν για πολυ οι μνημες και να καουν???πως γινεται με default τιμες 5/5/5/15 στα667 να δουλευουν σωστα 4/4/4/12 στα 712 μνημες τοσο φθηνες(του κιλου)?:100:

Καλωσήρθες στο φόρουμ του PcTechnology-Overclockers.

Αρκετά δύσκολο να καούν οι μνήμες μόνο με 2,0 volt.

Μήν απορείς για την άνοδο των μνημών ... αρκετά τσιπάκια έχουν περιθώριο μεγαλύτερο από αυτό που δηλώνει ο κατασκευαστής.

Πρίν κανά χρόνο είχα πάρει κάτι φτηνιάρικες ddr2 533 οι οποίες έπαιζαν στα 800

http://www.overclockers.gr/vbull/showpost.php?p=306238&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

Μήν απορείς για την άνοδο των μνημών ... αρκετά τσιπάκια έχουν περιθώριο μεγαλύτερο από αυτό που δηλώνει ο κατασκευαστής.

Πρίν κανά χρόνο είχα πάρει κάτι φτηνιάρικες ddr2 533 οι οποίες έπαιζαν στα 800

Tρελές μνημούλες αυτές...

.Επειδη η μητρικη μου gigabyte ga945gzm αυξησε απο μονη της την ταση ddr2 κατα 0,2volt και δεν ρυθμιζεται απο βιος υπαρχει περιπτωση να μην αντεξουν για πολυ οι μνημες και να καουν???πως γινεται με default τιμες 5/5/5/15 στα667 να δουλευουν σωστα 4/4/4/12 στα 712 μνημες τοσο φθηνες(του κιλου)?

Αν ανησυχείς, μπορείς να στερεώσεις ενα φανακι από πανω τους.

Πάντως μπορουν να παίξουν και πολυ παραπάνω (~780ΜΗζ).

Link to comment
Share on other sites

Tρελές μνημούλες αυτές...

Αν ανησυχείς, μπορείς να στερεώσεις ενα φανακι από πανω τους.

Πάντως μπορουν να παίξουν και πολυ παραπάνω (~780ΜΗζ).

Δηλαδη προτεινετε να τις ανεβασω και αλλο λιγο ακομη?παντως εσβησα τον υπολογιστη και τις ακουμπησα αμεσως μετα απο 2ωρο surfing sto internet και ηταν χλιαρες προς το κρυο!ευχαριστω ολους για τις χρησιμες πληροφοριες:)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο overcklockers.gr, θέλει και ρώτημα?:033:

τελικα το οριο σταθεροτητας για την μητρικη μου(945) ειναι τα 1041 fsb kai cpu 1800>2342.απο κει και πανω κολλαει σε παιχνιδια.δοκιμασα να ενεργοποιησω την παραμετρο του βιος που κανει overclock ως τα 1333 αλλα κολλησε και χρειαστηκε clear cmos 2 φορες.Μαλλον παω για Ρ35

Link to comment
Share on other sites

Ta 945 chipset δεν ανέβαιναν πολύ,οπότε άμα θες να πας παραπάνω πας για P35.

Και βεβαια,ενα mobo με Ρ35 θα ηταν πολυ καλο αλλα οταν εφτιαξα την συνθεση αυτη πριν 1 χρονο ηταν ακριβη.παντως για την ωρα με ικανοποιει,που ξερεις,ομως, μπορει να τα φτυσει γρηγορα η'να την περιλαβει ο γιος μου για LEGO(του αρεσουν πολυ)...:002:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.