Jump to content



Το επαγγελματικό μου PC


sakattack1442169065

Recommended Posts

Το εφτιαξα τελικα ετσι οπως ελεγα,

PER.526739.jpg

με Sempron LE 1150 για ελαχιστο θορυβο/θερμοτητα (αν και τελικα ισως και με Athlon LE ή και Χ2 ΒΕ παλι δε θα ακουγοταν)

με Gigabyte 780G Dsub-DVI/HDMI, firewire

με αθορυβο UPS Mustec 800 και σχεδον αθορυβο PSU Heroichi Windmill 385W

με 2 οθονες Philips 220EW8 (22αρες με DVI στα 216 η μια !)

και με 2 σετ ασυρματα kb/mouse

τα ασυρματα μολις τα πηρα φοβηθηκα οτι την πατησα γιατι στο σπιτι δεν λειτουργουσαν μολις απομακρυνομουν λιγο απο το PC, αλλα ευτυχως φτανουνε για την αποσταση που χρειαζομαι.

post-11-1442175062,5445_thumb.jpg

post-11-1442175062,5896_thumb.jpg

post-11-1442175062,6451_thumb.jpg

post-11-1442175062,6726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

να σου πω, εγγυηση και pixel δεν το ψαξα, επειδη ειναι για γραφειο δε με πειραζε να εχει και κανενα, τελικα δεν ειχε καμμια ουτε ενα.

Στο σπιτι λιγο που τη δοκιμασα, δεν μπορω να πω οτι ξετρελλαθηκα με το wide 22'' φορματ

Για απλες δουλειες και ιντερνετ δεν λεει, για office, εγω που κοιταω μια-μια σελιδα και απλα πραγματα παλι δεν κερδισα κατι.

Στα games μαλλον ειναι ωραια, αλλα πρεπει να εχεις πολυ δυνατη καρτα για να αντεχει.

Και στις ταινιες, αν βλεπεις. Εγω δεν βλεπω στο PC ταινιες.

Τελικα, για τη χρηση που κανω, δεν μπορω να πω οτι αυτη τη στιγμη θα σκεφτομουν να αντικαταστησω την κανονικη 19αρα του σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα 1GB Kingston 800MHz lifetime 18E

Επειδη δεν εχω αναγκη μνημη και τρεχει και ΧΡ, δεν εβαλα 2ο

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι βγηκε ενα πολυ καλο συστημα με 1000+ΦΠΑ

μαζι με πολυμηχανημα ΗΡ 6310, winXP pro en , το τραπεζακι, το βραχιονα κλπ

δισκο Samsung 500αρη (που τον κρατησα σπιτι και εβαλα εναν 250αρη που ειχα)

και DVD-RW πηρα LG sata, αλλα κι αυτο το αλλαξα με το παλιο μου IDE LG για τον εξης λογο:

χωρις IDE συσκευη DVD, δεν μπορω να τρεξω τα προγραμματακια του Hirren's Boot CD για cloning partitioning κλπ

Tελικα το IDE ακομα θα μας στοιχειωνει...

Link to comment
Share on other sites

Με γειές & μια ερώτηση...

Γιατί επέλεξες τη μητρική της Gigabyte έναντι πχ της Asus που κάνει λίγο φθηνότερα;

Κατασκευή, επιλογες βιος ή χωρίς τέτοιο ειδικό λόγο; Κάτι που μού έκανε εντύπωση στις 780g μητρικές είναι οι διαφορετικές μέγιστες αναλύσεις που αναφέρουν για dvi...

Link to comment
Share on other sites

για το firewire βασικα

και κατα 2ο λογο επειδη στο μυαλο μου εχω τη Gigabyte για πιο "σταθερη". λεμε τωρα...

παντως παιζει κανονικα 2 οθονες 22αρες, στα 1650*1200 (ποσο ειναι δε θυμαμαι τωρα!)

Αυτο που μου εκανε (ασχημη) εντυπωση ειναι ο catalyst.

Παιδευτηκα πολυ να βρω πως να βαλω να παιζουν την ιδια εικονα και οι 2 οθονες.

Τελικα το καταφερα βαζοντας το "απλο" μενου με τον wizard.

Στο μενου για "προχωρημενους" δεν αναβε αυτη η επιλογη και στην αρχη φοβηθηκα οτι ειχα φαει πατατα με το 780G και νομιζα οτι επρεπε να παρω ξεχωριστη vga...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.