Jump to content



8800 GTX Με ένα λιγότερο πυκνωτή


Michuta

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί έγινε ένα ατύχημα με την κάρτα γραφικών μου στην προσπάθεια αλλαγής σωλήνα στην υδρόψυξη χτύπησα κατά λάθος ένα πυκνωτή και βγήκε...η κάρτα όμως ανοίγει κανονικά έτρεχα και game για να την ζορίζω και δεν με παρουσίασε τίποτα και η θερμοκρασία 52 idle 64 με Game...

τι μου προτείνεται να κάνω?

Επειδή δεν έχω κινητό με καλή camera βρήκα αυτό στο Διαδίκτυο...

Δεν είναι ο ίδιος πυκνότης αλλα είναι μέσα σε μια τετράδα και αυτός...

editar2.th.jpg

Το Κόκκινο "X" είναι

Link to comment
Share on other sites

O πυκνωτής είχε κόλληση απο κάτω ή απλά ήταν για το εφε? Φαινεται δηλαδη ότι ήταν κολλημένος?

Αν δεν είναι εμφανη σημάδια κοκοποίησης του πυκνωτή απο χτύπημα θα σου έλεγα να στείλεις την κάρτα σε εγγύηση και να πεις ότι έπεσε μόνο του ή ότι δεν ήτνα ποτέ κολλημένο και απλάτο κατάλαβες σε μια περιοδική συντήρηση καθαρισμού όπου και βγηκε. Αν είναι μέχρι 6 μηνων η κάρτα θεωρείται κατασκευαστικό λάθος οπότε πρέπει να στην αλλάξουν χωρίς πολλά πολλά. Ενα μαιλ στην κατασκευάστρια εταιρεία θα ήταν και αυτό μια λύση...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εγγύηση έχει φυγή διότι έχω περάσει υδρόψυξη...έχει φυγή το smd από την πίσω μεριά τις κάρτας μήπως αυτό είναι απλά η κολλήσει? από αρχιτεκτονική κάρτας γραφικών δεν ξέρω μια ...

Αλλα με παραξενεύει που πεζή κανονικά στο gaming δεν πρέπει να ανεβάσει θερμοκρασία η κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι κυκλωμα σταθεροποιησης ρεύματος οπότε μπορει να παρουσιάσει άλλα προβληματα... Πχ κόλληματα σε μεγάλο ζόρι ή κάτι τετοιο... Οπώε και να έχει δαν μπορεις να κάνεις και πολλά οπότε όσο κρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι κυκλωμα σταθεροποιησης ρεύματος οπότε μπορει να παρουσιάσει άλλα προβληματα... Πχ κόλληματα σε μεγάλο ζόρι ή κάτι τετοιο... Οπώε και να έχει δαν μπορεις να κάνεις και πολλά οπότε όσο κρατήσει...

Το αυτό.

Στην δικιά μου 7900γτ που ξεκόλλησε πυκνωτής, στην αρχή έπαιζε μια χαρά, μετά από 3 βδομάδες μου πέταγε bsod.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό.

Στην δικιά μου 7900γτ που ξεκόλλησε πυκνωτής, στην αρχή έπαιζε μια χαρά, μετά από 3 βδομάδες μου πέταγε bsod.

τελικά αυτο που κατεληξα απο όλα τα site που πήρα γνώμες είναι ότι όσο αντέχει καλός...τι να κάνουμε άμα δεν χαλάσεις δεν μαθαίνεις το δικό μου το μάθημα ήταν λίγο ακριβό :(

Link to comment
Share on other sites

Απο καποια παλια οτιδηποτε καρτα αν βρεις το ιδιο να το ξεκολλησεις και να το βαλεις στην 8800 σου.

σε ένα άλλο site μου πρότειναν να μιλήσω στο hipro5 για κολλήσει smd ...αλλα δεν τον έχω βρει ακόμα

Εχω και μια 6600 που μπορο να κσεκολισο ενα smd ... αλλα στιν κολισι δεν ειμαι καλος δεν εχω σταθερο χερη

Link to comment
Share on other sites

σε ένα άλλο site μου πρότειναν να μιλήσω στο hipro5 για κολλήσει smd ...αλλα δεν τον έχω βρει ακόμα

Εχω και μια 6600 που μπορο να κσεκολισο ενα smd ... αλλα στιν κολισι δεν ειμαι καλος δεν εχω σταθερο χερη

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο hipro5 θα στη φτιαξει το θεμα ειναι να τον βρεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα, για να το κολλησεις πρεπει να εχεις και τα καταλληλα εργαλεια. Σε κανα ηλεκτρολογο ισως? Αλλα μαλλον δεν αξιζει το κοστος αφου ακομα δεν σου δημιουργησε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, για να το κολλησεις πρεπει να εχεις και τα καταλληλα εργαλεια. Σε κανα ηλεκτρολογο ισως? Αλλα μαλλον δεν αξιζει το κοστος αφου ακομα δεν σου δημιουργησε προβλημα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δημιουργησει,δε το ειχαν για ομορφια βαλει καποιο transistor θα αρχισει να ζωριζεται μεχρι να χαλασει τελειως....

Link to comment
Share on other sites

Πανε το σε καποιον που φτιαχνει ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα και πες του απλα να στο κολλησει. Θα του δωσεις το πυκνωτακι, θα του πεις και που να το κολλησει, δεν νομιζω να σου παρει και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Πανε το σε καποιον που φτιαχνει ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα και πες του απλα να στο κολλησει. Θα του δωσεις το πυκνωτακι, θα του πεις και που να το κολλησει, δεν νομιζω να σου παρει και πολλα.

Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη θα κάνεις δουλειά 100% και με μηδαμινό κόστος .

Βασικά θες κολλητιρι ακι καλάι γυρώ στα 30 ευρα....

Αυτό φυσικά που σου λέει ο greek είναι και μια επένδυση για το μέλλον :p:p:p:p:p

με ένα κολλητήρι 30W είσαι άρχοντας ...... δες εδώ ... και εδώ ...

ελπίζω να βοήθησα ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι του λέτε του παιδιού, αν δεν έχει κολλήσει κάτι ως τώρα, οι πιθανότητες λένε ότι το cmd θα παραμορφωθεί αθεράπευτα .Έχω δει κόλληση cmd του hipro και κατάλαβα αμέσως ότι επρόκειτο για κολλημένο cmd αλλά φυσικά στο χαμό από cmd που γινόταν εκεί τριγύρω απορώ πώς το έβαλε καν στη θέση του. Και περιττό να πούμε ότι η μητρική δούλευε.

ΕΝΤΙΤ νομίζω επίσης ότι τα 30 βατ είναι πολλά για πλακέτα και cmd

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο .... αλλά αν δεν χαλάσεις κάτι , τότε δεν πρόκειτε να μάθεις ...

και πίστεψέ με έχω χαλάσει αρκετά πράγματα ... μέχρι τώρα .... από Ps2 :105: :105: :105: (chip rulez) μέχρι μίξερ !!!!

Φυσικά πλέον τα περισσότερα μαστορέματα πετυχαίνουν :033: :033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.