Jump to content



8800 GTX Με ένα λιγότερο πυκνωτή


Michuta

Recommended Posts

o hipro4 δεν ξέρω ..... αλλά ο hipro5 νομίζω ότι είναι από Αθήνα ....:p:p:p:p:p:p

Αν και δεν νομίζω ότι έχει τόσους hiprous εκεί έξω :105: :105: :105: :105: :105: :105:

Ναι όντως έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τον Hipro5...

Αλλα δυστυχώς εγώ είμαι από Thess και έτσι δεν νομίζω να μπορέσει να ασχοληθεί μαζί μου

Μάλλον θα χρειαστεί να βγάζω σιγά σιγά στην άκρη λεφτά για καινούρια κάρτα :(

ps : Εχτές έπαιζα 3 ώρες AOC και δεν παρουσίασε τίποτα :p τουλάχιστον μπορώ να την χάρο μέχρι να ψοφήσει

Michuta added 10 Minutes and 33 Seconds later...

Σου δίνω 90% πιθανότητες αποτυχίας και τελειωτικής καταστροφής της κάρτας.

Με το να δοκιμάσω να την κολλήσω εννοείς η έτσι όπως είναι τώρα σιγά σιγά χαλάει ?

Link to comment
Share on other sites

Με το να δοκιμάσεις να την επισκευάσεις μόνος θα πάθει ζημιά σίγουρα, έχεις δεί πως κατασκευάζονται αυτές οι κάρτες;

Έχω δει πως κατασκευάζονται mobo ... το ίδιο πρέπει να είναι..

Δηλαδή εσέι τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ή να το κάνει κάποιος που το έχει κάνει ήδη πολλές φορές (απίθανο) ή να την γυρίσεις πίσω λέγοντας οτι σου κάνει κουλά και να την αντικαταστήσουν. Βγάλε την υδρόψυξη βάλε την παλιά ψύκτρα με προσοχή να μην φαίνεται πειραγμένη και γύρνα την. Το έχω κάνει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

αφου η καρτα δουλευει κανονικά γιατί να την γυρίσει πίσω? δε θα την τεστάρουν να δουν αν παίζει?

όπως και να'χει δε ξέρουμε σε ποιό κύκλωμα ήταν το πυκνωτάκι αυτό, μπορεί πχ να ήταν στην δευτερη dvi.. εγω λέω φίλε Michuta παίξε εκεί άφοβα να χαρείς την κάρτα σου και όσο αντέξει..

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω λιγάκι αυτό.

Ένας συνηθισμένος όρος στις εγγυήσεις των προϊόντων είναι πως "η εγγύηση παύει να ισχύει αν η βλάβη προέρθει από υπαιτιότητα του αγοραστή."

Δηλαδή έγινε η βλακεία από μας έ μη ζητάμε τα ρέστα να μας τη περάσουν και rma.

Μίλα με κάποιο χρήστη στη Θεσσαλονική που έχει εμπειρία στις κολλήσεις να σου κάνει τη μόντα

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος μου που ασχολειται απο χομπι με την ηλεκτροτεχνια μου κολλησε ενα τετοιο πυκνωτακι και η καρτα απο εκει και περα δουλευε κανονικα. Κι εγω απο Θεσσαλονικη ειμαι φιλε αλλα το θεμα ειναι οτι αυτος τωρα ειναι Βουλγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα πάθει το ίδιο ακριβώς σε μια 6600GT καθώς τη καθάριζα, ξεκόλλησε ένας smd πυκνωτής. Είχα αγχωθεί στην αρχή, μιας και ήταν καινούργια η κάρτα αλλα μετα απο αρκετές δοκιμές είδα οτι η κάρτα δε παρουσίαζε κανένα πρόβλημα ούτε καν σε συνθήκες OC. H κάρτα εξακολλουθεί να παίζει εδώ και 2 περίπου χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Δε σκέφτηκα ουτε μια στιγμή να το κολλήσω πάλι, γιατι αν κάνεις μια δοκιμή σε μια πλακέτα που δε χρειάζεσαι, θα δεις οτι αν δε το έχεις ξανακάνει πολλές φορές, το πιο πιθανό είναι να ξεκολλήσεις πολλά περισσότερα smd που βρίσκονται τριγύρω. Χρειάζεσαι κολλητήρι με συγκεκριμένα watt και συγκεκριμένο καλάι και φυσικά πάρα πολύ σταθερό χέρι, γιατι η κόλληση θα πρέπει να γίνει πάρα πολύ γρήγορα (όπως περίπου τη κάνει και το μηχάνημα). Έχοντας πρόσβαση σε εργαστήριο Ηλεκτρονικής στο Φυσικό, ρώτησα αλλα κανένας δε αναλάμβανε να το κολλήσει. Αυτό μάλλον λέει πολλά.

Αν η κάρτα σου δουλεύει τότε μη κάνεις καμία προσπάθεια να το κολλήσεις γιατι το πιο πιθανό είναι να την καταστρέψεις.

Όπως είδα στη φωτο ο πυκνωτής μάλλον είναι σε κύκλωμα οδήγησης για το 1 dvi. Αν σου παρουσιαστούν προβλήματα, δοκίμασε να βάλεις την οθόνη στο άλλο dvi...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που βγήκε ήταν χρώμα καφέ και από όσο με είπαν τα παιδιά σε διαφορα sites είναι χαμηλός πυκνότης και δεν πεζή πολύ μεγάλο ρολο και έτσι έχω 99% πιθανότητες η κάρτα μου να δουλεύει σωστά για πολύ καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και μια 6600 που μπορο να κσεκολισο ενα smd ... αλλα στιν κολισι δεν ειμαι καλος δεν εχω σταθερο χερη

κσεκολισο

:021: :021: :021:

έλεος Greeklish με Ελληνικούς χαρακτήρες

Σου δίνω 90% πιθανότητες αποτυχίας και τελειωτικής καταστροφής της κάρτας.

Συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.