Jump to content


Asus P5K Motherboard kai JMicron Sata Controller


panos37

Recommended Posts

Λοιπον η απορια μου ειναι η εξης:

Εχω το Asus P5K Motherboard το οποιο εχει ενα JMicron Sata -Pata Controller (προφανως για να κανει RAID kai για να δεχεται IDE συσκευες).

Aπ'οτι καταλαβα ομως μου κανει καποια προβληματακια (στο γραψιμο DVD -στην αρχικη εκκινηση καθυστερει λιγο το συστημα κτλ)

Και ολα αυτα επειδη εχω 2 IDE DVD-RW και DVD-ROM.

Aν παρω 2 SATA DVD-RW kai DVD-ROM και απενεργοποιησω τον JMicron Sata -Pata Controller απο το ΒΙΟS θα ειμαι ΟΚ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου με το ίδιο config και ide dvdrw είχε πρόβλημα κατά την εγγραφή των dvd, πιο συγκεκριμένα τα έκαιγε τα δισκάκια. Με μια αλλαγή που έκανε σε sata dvdrw αυτα τα προβλήματα λύθηκαν. Να προσθέσω ότι το dvdrw δουλεύει κανονικότατα σε παλαιότερο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου με το ίδιο config και ide dvdrw είχε πρόβλημα κατά την εγγραφή των dvd, πιο συγκεκριμένα τα έκαιγε τα δισκάκια. Με μια αλλαγή που έκανε σε sata dvdrw αυτα τα προβλήματα λύθηκαν. Να προσθέσω ότι το dvdrw δουλεύει κανονικότατα σε παλαιότερο μηχάνημα.

Αυτο θα κανω φιλε μου -θα παω να παρω SATA DVD να ησυχασω! αυριο κιολας!! thnx

Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηρα 1 SATA DVD-ROM (LG) kαι 1 SATA DVD-RW (Lite-On) -απενεργοποιησα τον JMicron Controller και ολα καλα στις εγγραφες.

Aυτο που παρατηρω ομως ειναι οτι το DVD-ROM (LG) kανει πολυ αργο Shrink σε σχεση με το SATA DVD-RW (Lite-On) (9 λεπτα εναντι 5 του Lite-On).

Μηπως φταιει οτι στο Βιος exei Sata Configuration σαν IDE.

Kai sto Device Manager μου βγαζει τα καναλια IDE (2 Primary & 2 Secondary). Mηπως να το βαλω σε αλλο mode to Sata Configuration ? (εχει Disabled -Compatible & Enhanced

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και εγω κατοχος της P5K ειμαι και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

αλλα και εγω με 2 IDE συσκευες ειχα το εξης προβλημα στην εκκινηση των windows καμια φορα κολλουσε η μπαρα κ μετα συνεχιζε.Δεν θελω να τα αλλαξω γιατι ηδη εχω 3 δισκους sata και δεν θελω να κανω καταληψη κ 4ης θυρας η να παω σε controler απο τωρα διοτι η μητρικη γι'αυτο τον λογο εχει το IDE.Καμια λυη??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και εγω κατοχος της P5K ειμαι και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

αλλα και εγω με 2 IDE συσκευες ειχα το εξης προβλημα στην εκκινηση των windows καμια φορα κολλουσε η μπαρα κ μετα συνεχιζε.Δεν θελω να τα αλλαξω γιατι ηδη εχω 3 δισκους sata και δεν θελω να κανω καταληψη κ 4ης θυρας η να παω σε controler απο τωρα διοτι η μητρικη γι'αυτο τον λογο εχει το IDE.Καμια λυη??

1. Νομίζω αυτό που κάνεις λέγεται thread hijacking ...

2. Αν καθυστερεί o H/Y υπερβολικά κατά την εκκίνηση μήπως πρέπει να ρίξεις μια ματιά στους drivers που έχεις βάλει για τους controllers σκληρών δίσκων και DVDRWs;

Μερικά DVDRWs όταν είναι φορτωμένα με κάποιο δισκάκι κατά την εκκίνηση μέχρι να το αναγνωρίσουν καθυστερούν να αποκριθούν ... καθυστερώντας συνολικά το σύστημα ... φαντάσου με λίγες γκρατζουνιές παραπάνω τι γίνεται ...

vagsk added 4 Minutes and 32 Seconds later...

Tελικα πηρα 1 SATA DVD-ROM (LG) kαι 1 SATA DVD-RW (Lite-On) -απενεργοποιησα τον JMicron Controller και ολα καλα στις εγγραφες.

Aυτο που παρατηρω ομως ειναι οτι το DVD-ROM (LG) kανει πολυ αργο Shrink σε σχεση με το SATA DVD-RW (Lite-On) (9 λεπτα εναντι 5 του Lite-On).

Μηπως φταιει οτι στο Βιος exei Sata Configuration σαν IDE.

Kai sto Device Manager μου βγαζει τα καναλια IDE (2 Primary & 2 Secondary). Mηπως να το βαλω σε αλλο mode to Sata Configuration ? (εχει Disabled -Compatible & Enhanced

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ με τα DVDRWs ... βέβαια ήταν συνδεδεμένα πάνω στον J-Micron ... με νέους drivers και αλλαγή Sata configuration έκανα τη δουλειά ...

Το παράδοξο είναι ότι αφού διόρθωσα το πρόβλημα με το ripping DVDs, τα προγράμματα αναπαραγωγής DVD (WinDVD, PowerDVD) δεν μπορούσαν να "δουν" τα οπτικα drives και κόλλαγαν κατά την εκκίνηση ... για ρίξτου μια ματιά ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vag εχω απενεργοποιησει τον jmicron controller kai εχω συνδεσει 2 sata 500αρηδες δισκους και 2 sata dvd-rom & dvd-rw .

Exω την ΑSUS P5K μητρικη και εχω σκασει γιατι δοκιμασα και 2ο dvd-rom kai παλι παει πιο αργα απ'το dvd-rw (9 λεπτα εναντι 5 λεπτων στο dvd-shrink)

Στο μεταξυ δοκιμασα να αλλαξω τα καλωδια sata -το συνεδεσα μονο του -αλλα τιποτα.

An εχεις kαμια ιδεα ευπροσδεκτη

Αυτο με το Sατα Configuration sto Bios για πες μου το πως το εβαλες γιατι εμενα εχει μια μονο επιλογη : configure sata as ide

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.