Jump to content



ποιο τροφοδοτικο;


astron man

Recommended Posts

χαιρετε,στο pc μου εχω ενα no name τροφοδοτικο 350w,αγορασα μια 3850 καρτα γραφικων αλλα δεν μπορει να ανταπεξελθει,θελω ενα τροφοδοτικο τουλαχιστον 500w ποιο λετε να παρω?

χμμμμμ Μαλιστα.Ακου να δεις και την δικια μου ιστορια.Ηθελα να παρω(και τελικα την πηρα) μια 1950 pro (agp8x).Διαβαζοντας αυτα που ελεγαν τα τεχνικα χαρακτηριστικα διαπιστωσα οτι η 1950 απαιτει τουλαχιστον 450-500watt.Παραγγειλα μεσα σε λιγες μερες το τροφοδοκιτο που πουλαω το Simple power 630watt το βαζω πανω και η καρτα δουλευε μια χαρα και ολλα μια χαρα.

Πριν λιγες μερες,το εβγαλα απο πανω και εβαλα αυτο που ειχα εξ αρχης(ενα 350watt).Συνδεσα τα molex που εχει πανω η καρτα.Αναψα το pc,ετρεξα το Gears of war,και ολλα φανηκαν να τρχουν ρολοι ακομα και με 350watt.!!!

Δηλαδη ποσα watt να θελει μια καρτα γραφηκων.Μου φαινεται τρελο ακομα και σε full load να θελει 500watt.

Μηπως θελουν να προωθησουν τροφοδοτικα???

Λεω εγω τωρα

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ Μαλιστα.Ακου να δεις και την δικια μου ιστορια.Ηθελα να παρω(και τελικα την πηρα) μια 1950 pro (agp8x).Διαβαζοντας αυτα που ελεγαν τα τεχνικα χαρακτηριστικα διαπιστωσα οτι η 1950 απαιτει τουλαχιστον 450-500watt.Παραγγειλα μεσα σε λιγες μερες το τροφοδοκιτο που πουλαω το Simple power 630watt το βαζω πανω και η καρτα δουλευε μια χαρα και ολλα μια χαρα.

Πριν λιγες μερες,το εβγαλα απο πανω και εβαλα αυτο που ειχα εξ αρχης(ενα 350watt).Συνδεσα τα molex που εχει πανω η καρτα.Αναψα το pc,ετρεξα το Gears of war,και ολλα φανηκαν να τρχουν ρολοι ακομα και με 350watt.!!!

Δηλαδη ποσα watt να θελει μια καρτα γραφηκων.Μου φαινεται τρελο ακομα και σε full load να θελει 500watt.

Μηπως θελουν να προωθησουν τροφοδοτικα???

Λεω εγω τωρα

ελα τωρα με τα τροφοδοτικα...

ενα 600αρι καλυπτει οποιοδηποτε υπολογιστη που κανει απλη χρηση( παιχνιδια ιντερνετ κτλ... ) αλλα και για επαγκελματικη...

μονο στο o/c χρειαζεσαι πολλα watt αλλα και εκει εχω αμφιβολιες...

ενας απο εδω μεσα ειχε τον quad της ιντελ κλοκαρισμενο με καλη καρτα γραφικων και ειχε 430 w τροφοδοτικο... και δουλευε ρολοϊ! αρα... τελος

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θελουν να προωθησουν τροφοδοτικα???

Θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο εαν το τροφοδοτικό ειναι καλής ποιότητας και γενικά βγάζει 350 και οχι για παράδειγμα 200max.. Γενικά ειναι χαζό να ζητάει μια καρτα 500W την στιγμή που

Quad Nvidia SLI (2* 9800GX2) θέλει 173 σε ηρεμια και 289 σε full load

Quad ATI Crossfire (2* HD3870X2) θέλει 130 σε ηρεμια και 321 σε full load

Πιστευω το κάνουν γιατι ενα τροφοδοτικό έχει ζωή 5 χρόνια ανετα και δεν ειναι σαν τις κάρτες που καθε χρόνο την αλλάζεις για να ακολουθήσεις την τεχνολογία

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια εχω εγω στην 1950 pro(που υποτιθεται εναι αχορταγη καρτα) και την τροφοδοτο με 350 watt.

Xθες ετρεξα το "Grid" ολλα High settings.

Kανενα προβλημα.

Εν' το μεταξυ,πανω στο κουτι της καρτας μου γραφει 500watt τουλαχιστον::101:

Δοκιμασε αυτο που εχεις astonman για μενα.Η καρτα δεν θα παθει τιποτα εαν δεν φτανουν τα watt.Απλως δεν θα λειτουργησει η οθονη σου.:001:

Link to comment
Share on other sites

astron man νομιζω οτι αν βαλεις την καρτα σου επανω και δεν την σηκωνει το τροφοδοτικο σου τοτε απλα δεν θα ανοιξει ο υπολογιστης...

μια ερωτηση μονο, το τροφοδοτικο που εχεις εχει θηκη για να δωσει ρευμα σε καρτα γραφικων?

ενα 350w που ειχα δεν ειχε για αυτο το λεω:001:

Τελος, αν παρεις τροφοδοτικο παρε ενα το οποιο να το εχεις και στον επομενο υπολογιστη σου...μην παρεις ενα no name...

Link to comment
Share on other sites

μονο στο o/c χρειαζεσαι πολλα watt αλλα και εκει εχω αμφιβολιες...

ενας απο εδω μεσα ειχε τον quad της ιντελ κλοκαρισμενο με καλη καρτα γραφικων και ειχε 430 w τροφοδοτικο... και δουλευε ρολοϊ! αρα... τελος

Δεν ειναι ακριβως ετσι,ενταξει μπορεις να δουλεψεις Quad και καλη καρτα με 430Watt αλλα για ποσο καιρο?

Αυτο το τροφοδοτικο θα δουλευει σε full load συνεχεια θα ανεβαζει θερμοκρασια και οι πιθανοτητες αστοχιας ειναι μεγαλυτερες.

Ποιος θελει οταν κλοκαρει να εχει το τροφοδοτικο του στην τσιτα συνεχεια?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι,ενταξει μπορεις να δουλεψεις Quad και καλη καρτα με 430Watt αλλα για ποσο καιρο?

Αυτο το τροφοδοτικο θα δουλευει σε full load συνεχεια θα ανεβαζει θερμοκρασια και οι πιθανοτητες αστοχιας ειναι μεγαλυτερες.

stealth

Δεν νομιζω να ζοριζεται τοσο οσο νομιζουμε...

Ποιος θελει οταν κλοκαρει να εχει το τροφοδοτικο του στην τσιτα συνεχεια?

stealth

εδω εχεις απολυτο δικιο

Link to comment
Share on other sites

To Enermax modu82+ 525W που αναφέρει ο borg είναι το πιο αθόρυβο psu που υπάρχει στην αγορά, σύμφωνα με το silentpcreview.com.

Μόλις το πήρα και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Σε idle κατάσταση δουλεύει στις 460 στροφές και δεν ακούγεται τίποτα!

Και επιπλέον 85% efficiency. Για οικονομία μπορείς να πάρεις και το Pro82+ που είναι ακριβώς το ίδιο μείον τα αποσπώμενα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

To Enermax modu82+ 525W που αναφέρει ο borg είναι το πιο αθόρυβο psu που υπάρχει στην αγορά, σύμφωνα με το silentpcreview.com.

Μόλις το πήρα και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Σε idle κατάσταση δουλεύει στις 460 στροφές και δεν ακούγεται τίποτα!

Και επιπλέον 85% efficiency. Για οικονομία μπορείς να πάρεις και το Pro82+ που είναι ακριβώς το ίδιο μείον τα αποσπώμενα καλώδια.

Η σειρά Liberty της Enermax είχε βγάλει πολλά προβλήματα στο παρελθόν ...

Η δική μου πρόταση είναι αυτή ...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700143

και από κει και πάνω ανάλογα με τον οβολό ανεβάζουμε το μοντέλο ... καλύτερη αλλά λίγο ακριβούτσικη είναι και η σειρά winpower από αυτόν τον κατασκευαστή ...

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω και πιο πανω τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 80 ευρω αρα καταληγω σε αυτα:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700143, http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1076515,ποιο λετε να παρω?ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.