Jump to content



Ακουω γνωμες...


WizarD1416003179

Recommended Posts

Mετα απο αρκετο καιρο απουσιας και εχοντας χασει αρκετα επεισοδια :033: σκεπτομαι να ξαναμπω στον μαγικο κοσμο του overclocking.Λοιπον σκεφτομαι να στησω ενα μηχανηματακι το οποιο θα ειναι για 24/7 και παραλληλα να κανω και την κ@υλ@ μου τα κομματια θα ειναι τα εξης:

Intel Core 2 Duo e8400 157e

Asus P5Q Dlx (P45,DDR2) 170e

OCZ Ram DDR2 4GB Kit Flex 2 1150MHZ 140e

Asus 8800 GTS 512 MB HTDP 210e

Eπειδη βαριεμαι να βαλω links ολα τα κομματια θα ειναι απο το πλαισιο (δεν κανω διαφημιση απλα κατα την προσωπικη μου εμπειρια εχουν το καλυτερο rma) οποιος εχει ορεξη ας παει να ριξει μια ματια.

Λοιπον με προβληματιζουν καποια πραγματα μιας και εχω αφησει την φαση εδω και 2 με 3 χρονια και δεν εχω ιδεα :115: τα φωτα σας--->

1ον Για τo mobo,P45 chipset τι λεει???αν κρινω απο καποια threads που διαβασα καλη φαινετε για τα λεφτα της.

2ον Καρτα γραφικων,δεν ειμαι fun των παιχνιδιων (μονο PES08 παιζω) αλλα ακουσα οτι αναμενονται καινουργιες καρτουλες εντος Ιουνιου το θεμα ομως ειναι οτι δεν εχω σκοπο να δοσω πανω απο 200Ε και βιαζομαι να στησω το μηχανηματακι.

3ον Τι παιζει με τα γνωστα στεπ των cpu θελω να μου βγαλετε νουμερα στη φορα μην παρω καμια μπανανα :046:

Αυτα απο εμενα,να συμπληρωσω οτι το μηχανακι θα δουλευει 24/7 σε πολυ καλη υδροψυξη και αν πανε ολα καλα και βρω χρονο και ορεξη (ορεξη υπαρχει βασικα) θα ριξω πανω και το παλιο μου μονοβαθμιο,εχω αρχισει ηδη και το ξεσκουριαζω:098:

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για την βοηθεια σας.

PS.ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Παρακαλω θα ηθελα αν γινοταν να μην ξεφυγουμε πολυ απο τις αρχικες τιμες και επειδη οπως ειπα δεν εχω και παρα πολυ χρονο στην διαθεση μου και αυριο εχω κενο το πιο πιθανον ειναι να παω για ψωνια... :033:

Link to comment
Share on other sites

αν παίζεις μόνο PES2008 τσάμπα τα λεφτά της 8800gts.. βάλε μια 9600gt και θα είσαι υπερκαλυμμένος.. ή μια 8800gt αλλά να πάρεις μια υλοποίηση με καλή ψύχτρα γιατί είναι ζεστές.. (απόφυγε την gigabyte της υπογραφής μου-πολύ θορυβώδης.. έκανα rma την 3850 μου στο πλαίσιο και πήρα αυτή και ακόμα το μετανιώνω, ας είναι καλά εναν ρυθμιστής στοφών της ζαλμαν που είχα πρόχειρο)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον stred και λόγω προσωπικής άποψης από την στιγμή που δεν είσαι game maniac με μια 9600gt είσαι JET ....

Τα υπόλοιπα κομμάτια που διάλεξες είναι μια χαρά !!

Αντε και καλά νούμερα !!!!!

απο την αλλη θα πω να παρεις την gts και να ξεχασεις την αγορα καρτας για τα επομενα χρονια...

Ποιο τροφοδοτικο διαλεξες?

είναι πολλά τα 210 .. για το pro .....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παιδες για τις απαντησεις, λοιπον για την VGA σκεφτομαι ακριβως οπως ο spiderdim βασικα ετσι εχω κανει σχεδον σε ολα τα παλια μου pc.Δεν ξερω μπερδευτικα τωρα λετε να ειναι πολλα τα λεφτα?απο την αλλη παλι το PES09 μπορει να ειναι πιο απαιτητικο οπως εγινε και με το PES08 καμια σχεση με το προηγουμενο.Τεσπα απο PSU εχω το OCZ modstream 520W (ειχα το Tagan dual engine 600W και ψοφισε δεν αντεξε τον Prescott :D αυτο μεχρι στιγμης απ'οσο δειχνει καλα τα πηγαινει :))

PS.Πειτε κανα καλο step για τον CPU ρε παιδια που να ανεβαινει και να μην μουλαρωνει...

Link to comment
Share on other sites

Τότε γνώμη μου είναι να σώσεις ένα 50άρικο .... και να πάρεις την TwinTech 8800GTS 512MB απροβλημάτιστη και αθόρυβη .... δεν ξέρω αλλά τα "λυπάμαι" τα 50 παραπάνω για την asus ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε γνώμη μου είναι να σώσεις ένα 50άρικο .... και να πάρεις την TwinTech 8800GTS 512MB απροβλημάτιστη και αθόρυβη .... δεν ξέρω αλλά τα "λυπάμαι" τα 50 παραπάνω για την asus ...

Δεν ξερω ρε man αλλα οσες asus ειχα παρει ανεβαινανε πολυ καλυτερα σε σχεση με αλλες εταιριες απ'την αλλη τωρα δεν θα πολυασχοληθω με την καρτα δεν εχω προθεση να βρω το ταβανι της,ισως να εχεις δικιο θα το κοιταξω αυριο που θα παω για τα κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αναμονη των νεων καρτων, το θεμα δεν ειναι να περιμενεις για να παρεις μια απο αυτες (λογω budget) αλλα να περιμενεις μειωση των τιμων των σημερινων καρτων (αν και φανταζομαι οτι θα πεσουν περισσοτερο οι ανω των 300 ευρω παρα οι 8800gt πχ). Κατα τα αλλα συμφωνω με Tsif για την Twintech.

Τωρα για το chipset, το νεο των Ρ45 σε σχεση με τo P35 ειναι το αυξημενο fsb, το νεο southbridge ICH10 και οι PCI Express 2.0.

Link to comment
Share on other sites

H Twintech που έχω εγώ παντως κλοκάρει μια χαρά(αλλά είναι αγορασμένη τον Γενάρη, ισως είναι άλλη παρτίδα).

Νομίζω πως οποιαδήποτε από τις 8800GTS των 165€ του πλαισιού είναι ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας,τελικα με πεισατε θα κοιταξω για την Twintech.

Επειδη ειχα βγαλει το μηχανημα πριν κανα δυο βδομαδες και το ειχα αποθηκευσει σε ενα txt αρχειο και χθες το εκανα copy paste εχει γινει μια αλλαγη στην mobo ειναι η

Asus P5Q Dlx το εκανα edit.

PS.Κανα καλο stepping για τον Wolfie ρε παιδια δεν μου ειπατε...???

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα της Deluxe απο την απλη ειναι το συστημα ψυξης και το southbridge (ICH10R).

Οι διαφορες των μητρικων της σειρας P5Q

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img502.imageshack.us/img502/6347/p5qseriesdifferenceswv1.th.jpg' alt='p5qseriesdifferenceswv1.th.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι αγορες γινανε με καποιες αλλαγες,εχουμε και λεμε:

CPU E8400

s-spec:slapl

fpo:q809a358

waffer:xxxx089

pack date:15/4/08

ΜΝΗΜΕΣ(δυστηχως δεν μπορεσα να βρω τις OCZ Kit Flex 2x2Gb 1150MHZ)

A-DATA Vitesta Extreme Edition 2x1Gb kit ddr2 1066+

Τις δινει στα 800 με 4-4-4-12 και στα 1066 με 5-5-5-15,ρωτισα εναν γνωστο μου και μου ειπε οτι πανε αρκετα καλα κοντα 1180 χωρις προβληματα(δεν το πολυπιστευω αλλα τεσπα,δεν με πολυενδιαφερει για την συχνοτητα που θα τις τρεχω για 24/7 μια χαρα ειναι,ειπαμε καλα τα bench για 5,10 φορες αλλα μετα το συστημα θα τρεχει σε μια μεση συχνοτητα.Επισης δεν ξερω αν φορανε Μicron αν φορανε πιστευω ειναι εφικτο τα φωτα σας...:105:

VGA

Τελικα πηρα την GIGABYTE 8800 GTS ο φιλος stred μου ειπε οτι ειναι θορυβωδης δεν ξερω θα δουμε ειχε παντως ιδια τιμη με την Twintech.

ΜΟBO(δεν ειχαν την dlx ειχαν μονο την απλη αυριο θα την παραλαβω)

P5Q Dlx αντε να δουμε τη ψαρια πιανει το P45...:063:

Ακουω γνωμες...:025:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι αγορες γινανε με καποιες αλλαγες,εχουμε και λεμε:

CPU E8400

s-spec:slapl

fpo:q809a358

waffer:xxxx089

pack date:15/4/08

ΜΝΗΜΕΣ(δυστηχως δεν μπορεσα να βρω τις OCZ Kit Flex 2x2Gb 1150MHZ)

A-DATA Vitesta Extreme Edition 2x1Gb kit ddr2 1066+

Τις δινει στα 800 με 4-4-4-12 και στα 1066 με 5-5-5-15,ρωτισα εναν γνωστο μου και μου ειπε οτι πανε αρκετα καλα κοντα 1180 χωρις προβληματα(δεν το πολυπιστευω αλλα τεσπα,δεν με πολυενδιαφερει για την συχνοτητα που θα τις τρεχω για 24/7 μια χαρα ειναι,ειπαμε καλα τα bench για 5,10 φορες αλλα μετα το συστημα θα τρεχει σε μια μεση συχνοτητα.Επισης δεν ξερω αν φορανε Μicron αν φορανε πιστευω ειναι εφικτο τα φωτα σας...:105:

VGA

Τελικα πηρα την GIGABYTE 8800 GTS ο φιλος stred μου ειπε οτι ειναι θορυβωδης δεν ξερω θα δουμε ειχε παντως ιδια τιμη με την Twintech.

ΜΟBO

P5Q Dlx αντε να δουμε τη ψαρια πιανει το P45...:063:

Ακουω γνωμες...:025:

καλορίζικα wizarD!

εγω είπα για την gigabyter 8800GT οχι την GTS.. οπότε αν ακολουθει το reference design θα εισαι μια χαρα.

για το mobo με ενδιαφέρει να δώσεις review, επείδη σκεφτόμαι να στείλω για rma την p5e και είναι στα υπόψην μου να το τσιμπήσω.. κυρίως με ενδιαφέρει max fsb..

αντε καλοδούλευτα, περιμένουμε εντυπώσεις!

Υ.Γ. δεν είχε τις axeram τις 800αρες? αν τις είχε και είχαν διπλα απο το barcode το Ν φοράνε micron πάνω.. δες την υπογραφη μου,αυτες τεστάρω αυτό το καιρό.

Link to comment
Share on other sites

@Dellman Δεν προκειτε να ασχοληθω με Vista για τα ΧΡ μια χαρα ειναι τα 2gb...

@Stred ευχαριστω φιλε μου και review και απ'ολα θα εχει:033: sorry δεν καταλαβα νομιζα οτι ελεγες για την 8800GTS και εγω αυτο παρατηρισα οτι σχεδον σε ολες η ψυξη τους ειναι πανω κατω ιδια.

Για τις μνημες να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει το θεμα οσες OCZ ειχα στο παρελθον μια χαρα ηταν και για τις OCZ Kit Flex 1150 ειχα ακουσει καλα λογια τεσπα θα δειξει...

Επισης κανω edit γιατι ξεχασα να σου πω οτι στο xs για την P5Q εχουν μονταρει τα bios και εχουν δει τεραστιες διαφορες απο αυτα της ASUS, πιστευω αξιζει τον κοπο να ριξεις μια ματια εχουν και review για την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε τα 4gb ήταν πανάκριβα τώρα οι τιμές είναι γελοίες. Αν θες να κλοκάρεις δεν πας σε 2*2 πας σε 4*1

Δεν ειναι το ιδιο,δεν ανεβαινουν το ιδιο τα 4Χ1GB με τα 2Χ1GB ασε που αν εχεις μια πιθανοτητα να παιξεις σε 1Τ με τα 2 stickακια,με τα 4 δεν εχεις καμια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.