Jump to content



Ακουω γνωμες...


WizarD1416003179

Recommended Posts

Δεν ειναι το ιδιο,δεν ανεβαινουν το ιδιο τα 4Χ1GB με τα 2Χ1GB ασε που αν εχεις μια πιθανοτητα να παιξεις σε 1Τ με τα 2 stickακια,με τα 4 δεν εχεις καμια.

stealth

Πολυ σωστος με προλαβες :024::023:

Βασικα σε s775 δεν εχω δικιμασει αλλα σε s478 τα 4 στικακια σε κοβανε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε τα 4gb ήταν πανάκριβα τώρα οι τιμές είναι γελοίες. Αν θες να κλοκάρεις δεν πας σε 2*2 πας σε 4*1

μπα... το ιδιο τις βλεπω.. αντε 10 ευρω πιο φτηνες

ΥΓ.το περιμενα οτι θα πεις αυτο:042: :110:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσα περισσότερα banks μνήμης καλείται να διαχειριστεί η μητρική ... τόσο περισσότερο ζορίζεται το chipset .... και κοινώς χάνεις σε fsb στο κλοκάρισμα.

Τώρα όσον αφορά το P45 ....

Μακάρι να κάνω λάθος ... αλλά το βλέπω πολύ "κούφιο" σε επιδόσεις ... και ειδικά σε mem bandwidth.

Επίσης είναι πολύ φρέσκο ... και θα παιδευτείς μέχρι να στρώσουν τα bios.

Η δική μου επιλογή αυτή την περίοδο θα ήταν κάτι σε X48

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσα περισσότερα banks μνήμης καλείται να διαχειριστεί η μητρική ... τόσο περισσότερο ζορίζεται το chipset .... και κοινώς χάνεις σε fsb στο κλοκάρισμα.

Τώρα όσον αφορά το P45 ....

Μακάρι να κάνω λάθος ... αλλά το βλέπω πολύ "κούφιο" σε επιδόσεις ... και ειδικά σε mem bandwidth.

Επίσης είναι πολύ φρέσκο ... και θα παιδευτείς μέχρι να στρώσουν τα bios.

Η δική μου επιλογή αυτή την περίοδο θα ήταν κάτι σε X48

Καιρο ειχα να μπω και βλεπω οτι εχετε ξεφυγει τελειως εδω μεσα αλλα και γενικα σε παγκοσμιο επιπεδο ευγε :023:

Τωρα για το P45 πιστευω πως ειναι πολυ νωρις ακομα για να βγαλουμε συμπερασματα αφου ακομα καλα καλα δεν εχουμε καποιο καλο μονταρισμενο bios.

Επισης μην ξεχναμε οτι η P5Q dlx ειναι μια mobo της ταξεως των 170Ε οποτε θα ηταν αδικο να την συγκρινουμε με καποια αρκετα μεγαλυτερης αξιας η οποια φοραει το Χ48.

ps Aντε σημερα εκατσα ολο το απογευμα και ετοιμαζα παλι το μονοβαθμιο(θελει ομως πολυ δουλεια ακομα) μου φενεται ξαναμπηκα στο τρυπακι :040::040:

Link to comment
Share on other sites

ps Aντε σημερα εκατσα ολο το απογευμα και ετοιμαζα παλι το μονοβαθμιο(θελει ομως πολυ δουλεια ακομα) μου φενεται ξαναμπηκα στο τρυπακι :040::040:

Ωραια γιατι χρειαζομαστε βοηθεια για να ξαναπιασουμε πρωτη θεση,στους -500ποντους απο το OCX:D

Αν αρχισει και o hipro5 να benchαρει παλι τους εχουμε χαλαρα:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με μια γρηγορη ματια στο συστημα γινεται της πουτ@ν@ς απο τις παρα πολλες ρυθμισεις και παραμετρους στα bios χρειαζετε πολυς χρονος και ψαξιμο για το καθενα.Τεσπα προσπαθω να βρω τον τοιχο του fsb της μητρικης εδω θελω να σημειωσω οτι τα εχω κανει μανταρα με τα ρευματα μιας και δεν ξερω τι μου γινετε :098: την πρωτη μερα δεν μπορουσα να boot-αρω πανω απο 530*6 και οχι stable με λιγακι ψαξιμο τις επομενες μερες καταφερα τελικα να μπω στα win με 570*6.

cpuz570788.jpg.xs.jpg

Aφου πλεον στα 570 δεν υπαρχει προβλημα αρχισα να πειραματιζομαι με το NB GTL Reference με αποτελεσμα να μην καταφερω ποτε να μπω στα win,αυτο το αναφερω γιατι θελω να δειξω οτι μια ρυθμιση μπορει να κανει την διαφορα και αν δεν γνωριζεις (εγω ειμαι αυτος) τα κανεις αχταρμα.

To καλυτερο fsb που καταφερα να πιασω με την βοηθεια του ΑΙ Booster ηταν 582*6 οπου και "παγωνε" δεν ηθελα να του δωσω παραπανω ΝΒ voltage και να το ζορισω γιατι ειμαι με stock aircooling + εναν fan vα χτυπαει λιγο τις μνημες και λιγο το NB.

Τεσπα πιστευω οτι η συγκεκριμενη μητρικη μπορει να χτυπησει το 600αρι με λιγακι ψαξιμο παραπανω και καλητερη ψυξη.

Τα spec του συστηματος για να εχουμε μια καλητερη εικονα:

CPU:Ε8400,Motherboard:P5Q DLX,DRAM:A-DATA Vitesta pc 8500 Extreme Edition (ddr2), VGA 8800 GTS 512 MB (G92)

Settings

cpu ratio:x6

fsb freq:570(στα 582 οριακα παγωσε)

fsb strap to NB :auto

PL 10cpu voltage:1.15 απο bios

cpu gtl volt. ref.(0/2) auto

cpu gtl volt. ref.(1/3) auto

cpu pll volt:1.52

fsb termination volt:1.26

dram volt:2.2(λετε να θελανε παραπανω ρευμα) 1:1 5 5 5 15

NB volt:1.52

NB gtl ref:auto

SB volt:1.1

PCIE sata volt:1.5

load line calibr. Enable

cpu clock skew:auto

nb clock skew:auto

Αυτα,οτι αλλο θελετε ρωτηστε.

Sorry για το τεραστιο post μου αλλα ειμαι ασχετος με αυτην την πλατφορμα.:105:

Στην αρχη απογοητευτικα αλλα πλεον διχνει να εχει ενδιαφερον...:112:

Link to comment
Share on other sites

Wellcome,we are on the same boat.LOL

Tα ιδια τραβαω και εγω με την Rampage Formula,μολις βλεπω ολες αυτες τις ρυθμισεις για ρευματα που εχει πελαγωνω.

Ευτυχως που ειναι ο Stelaras εδω και μου ειπε καποια πραγματα αλλιως ακομη θα ειχα μαυρα μεσανυχτα.

Ριξε μια ματια εδω στα τρια-τεσσερα τελευταια posts να παρεις μια ιδεα,βεβαια δεν ειναι ιδιες μητρικες οποτε μπορει να ειναι σου ειναι αχρηστες οι δικες μου ρυθμισεις.

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=42457

Επισης εδω υπαρχει ενα thread για την μητρικη σου καμια 40αρια σελιδες,δεν ξερω αν υπαρχει κατι εκει μεσα να σε βοηθησει (μονο τις τρεις πρωτες διαβασα) αλλα δεν χανεις και τιποτα.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=189437

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε stealth για τα links,το link στο xs το παρακολουθω σχεδον απο την αρχη του και μπορω να πω οτι με εχει βοηθησει αρκετα.Τωρα θελω να σε ρωτισω αν εχεις προσπαθησει να βρεις το "wall" του fsb της μητρικης σου(το βαζω σε εισαγωγικα μιας και εσυ δοκιμες κανεις και σε καμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει το πραγματικο) κι αν ναι με πια settings?Βεβαιως παιζει να μην εχουν καμια σχεση μεταξη τους τα δικα μου απο τα δικα σου μιας και μιλαμε για X48 και Ρ45 αλλα ρευματα κτλ.

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι οταν προκειται για υψηλα fsb μεγαλο ρολο παιζουν οι ρυθμισεις σε οτι αφορα την παραμετρο "GTL" ειτε στο CPU η στο NB και οτι εχει σχεση με:CPU clock skew:delay xxxPS kai NB clock skew:delay xxxPS οπως και το PL που χρεισημοποιουμε καθε φορα οπως φυσικα και οι μνημες.

p.s Keep in touch man αντε να δουμε αν θα βγαλουμε ακρη :033:

ειναι και αυτη η ζεστη τωρα που δεν ευνοει καθολου ποσο μαλλον οταν μιλαμε και για stock aircooling, θα ειχα πεταξει πανω την υδροψυξη αλλα προερχετε απο s478 και θελει καποιες τροποποιησεις γιατι για phase change δεν ψηνομαι καθολου με τις θερμοκρασιες που επικρατουν στα δωματια(30C) αυτην την περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν δοκιμασα να βρω ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη πηγα κατ'ευθειαν στον επεξεργαστη και με τις συμβουλες του Στελιου καταφερα και τον πηγα 4300Mhz.

Του εδωσα μεχρι 1.425V αλλα κατι με κοβει.

Και μετα εβγαλα τον Ε8500 απο πανω.LOL

Κανει πολυ ζεστη αλλα επειδη δεν μπορω να κρατηθω και θελω να benchαρω θα του τα "εχωνα" και θα του εκανα ζημια,θα περιμενω να παγωσει ο καιρος πριν τον ξαναβαλω επανω.

Ετσι λοιπον βρηκα εναν Celeron 420 1.6Ghz με 20 ευρω για να μαθω καλλιτερα την μητρικη και αν του κανω ζημια θα εχω χασει 20 ευρω οχι 215.

Mε τον Celeron βεβαια δεν μπορω να βρω ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη αλλα μπορω να παιζω με ολα τα αλλα,επισης πολυ ψαξιμο θελουν και οι μνημες για να βρεις ποσο ψηλα παιζουν και με πιο strap και διαιρετη δινουν την καλλιτερη αποδοση.

Με τον Celeron στα 3315Mhz την καλλιτερη αποδοση την ειχα με PL6,(με υψηλο FSB ομως παιζεις 9-10),strap 333 και τις μνημες με 4αρια σχεδον 1000Mhz.

Ιδιαιτερα στο SuperPi μεγαλο ρολο παιζει το settαρισμα των μνημων με το memset,αυτο μου εδωσε σχεδον -2'' διαφορα.

http://img145.imageshack.us/img145/8026/superpi1mceleron42016axd6.jpg

Aν θελεις τις ρυθμισεις που ειχα σε ρευματα μπορω να σου τις δωσω αργοτερα που θα παω σπιτι γιατι δεν τις θυμαμαι απ'εξω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Celeron :) για 20E :046:.Βασικα λογο ζεστης δεν ασχοληθηκα και γω καθολου με τον επεξεργαστη δεν αξιζει να τον ταλεπωρω τζαμπα μολις φτιαξω τα νερα θα του ριξω μια ματια :).Τωρα ψαχνομαι κι εγω με τις μνημες να δω μεχρι που φτανουν αξιοπιστα (a-data vitesta extreme edition) αλλα εχω ενα προβλημα το sticker πανω λεει pc 8500 1066+ αλλα το cpuz τις διαβαζει σαν pc 6400 1066+ :105: ελπιζω να ειναι καποιο bug του cpuz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.