Jump to content


Συνθεση εως 1500€.


vavou

Recommended Posts

Θελω να συνθεσω εναν καινουργιο Η/Υ ,επειδη το ειχα εγκαταλειψει για κανενα χρονο το αθλημα εχω χασει επαφη με οτι καινουργιο κυκλοφορει.Απο τον παλιο το μονο που θα κρατησω ειναι 2 σκληροι δισκοι ,2 DVD-Recorder και η οθονη .Η χρηση ειναι για παιχνιδι κυριως first person shooters, rpg και downloading απο το διαδικτυο.Ευχαριστω εκ τον προτερον οσους ασχοληθουν με το προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

ορια με τα λεφτα που ειπες οτι θες να διαθεσεις χωρις οθονη σκληρους κ dvd-rw (αυτα ειναι που εχω στο wish list μου στο πλαισιο)

EVGA(καρτα γραφικων)

SVGA 9800 GX2 1GB

440,00 €

Foxconn(mobo)

Blackops (s775,DDR3,X48)

329,00 €

Intel(cpu)

Core 2 QUAD 9450 (s775/2,66) Tray

260,00 €

Chieftec(τροφοδοτικο)

850W 24pin

119,00 €

Corsair(μνημες)

Ram 2GB DDR3 TWIN3X2048-1333C9 G

159,00 €

AeroCool(κουτι)

Aeroengine Plus Silver

63,00 €

EnzoTech(ψυκτρα επεξεργαστη)

Cooler Ultra-X

69,00 €

συνολικό κόστος προϊόντων

1.439,00 €

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο stred.

Από κάπου πρέπει να βάλεις μια αρχή .... νομίζω ότι δεν "πρέπει" να πας σε ddr3 όπως και σε διπύρηνες κάρτες γραφικών ... οι τιμές και οι αποδώσεις ΤΟΣΟ σε ddr2 4GB όσο και σε μονές κάρτες είναι μεγάλο δέλεαρ.

Link to comment
Share on other sites

Με οvercloaking δεν εχω ασχοληθει και δεν νομιζω να το πειραξω,οθονη εχω μια CRX 19' η οποια θα αλλαχθει προς τα Χριστουγεννα με 22'-24' ιντσες.Δεν με ενοχλει τοσο το οικονομικο 5 πανω 5 κατω οσο το να εχω ενα μηχανημα που να αποδιδει καλα σε παιχνιδια και να ειναι αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση ειναι για παιχνιδι κυριως first person shooters, rpg και downloading απο το διαδικτυο.

αφου θα ειναι αυτη η χρηση του υπολογιστη θα επαναλαβω κατι που εχει πει ο dellman αρκετες φορες αυτες τις μερες... Περιμενετε τις νεες καρτες γραφικων...ερχονται:001:

με 22'-24' ιντσες

δεν φοβασαι την εγγυηση του Pixel...?

Μεχρι 20' ιντσες νομιζω οτι εχει εγγυηση για εστω και ενα pixel

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να σκεφτείς κάτι τέτοιο..

attachment.php?attachmentid=20948&stc=1&d=1213826365

μερικές σκέψεις - παρατηρήσεις:

1.επεξεργαστής

προτίμησα διπύρηνο καθώς ο 8400 είναι best buy στα λεφτά του με υψηλή συχνότητα λειτουργίας και αριστα θερμικά χαρακτηριστικά.

2. ψυχτρα

είναι μια μικρή και με πολύ καλές επιδόσεις ψύχτρα με pwm ανεμιστηράκι οπότε θα την ρυθμίσεις στο αθόρυβο με τα bios και θα είσαι άρχοντας.

3. κουτί

το καλύτερο κουτί στα λεφτά του, χώροι , πολλές θέσεις για ανεμιστήρες και ποιοτικό.

4. τροφοδοτικό

1200W είναι τεράστιο νουμερο, στάνταρ δε θα χρειαστείς ποτέ άλλα τροφοδοτικό.. το συγκεκριμένο αν και chiefteck είναι αρκετα ποιοτικό και απ'οτι λέγεται αθόρυβο.

5. καρτες γραφικών

σου έβαλα 2 8800gts για sli.. μην ξεγελιέσαι απο τα κόλπα της nvidia, οι 8800gts είναι σχεδόν παρόμοιες με τις 9800gtx..

επιπλέον 2 8800GTS σε sli είναι καλύτερες σε απόδοση απο την ολοκαίνουργια 280GTX που τιμάται μόλις στα 550euros!!

http://en.hardspell.com/doc/showcont.asp?news_id=3584

εναλλακτικά παίρνεις την 9800gx2 στα 400 euro αλλα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα (2 8800gts κολημμένες μαζί)

6. blue ray

εδώ φύγαν κάποια χοντρά φράγκα καθώς σου έβαλα αντιγραφικό για blue ray.. αν νομίζεις πως δε το χρειάζεσαι βγάλτο για να γλυτωσεις την 200αρα

7. σκληροί δίσκοι (2χ640GB)

το διάβασα πως θα κρατήσεις τους σκληρους σου αλλά αφου υπήρχε περιθώριο τους έβαλα σαν αποθηκευτικούς χώρους

ααα

αν βγάλεις τα 6+7 θα εξοικονομήσεις 351euro, μπορείς με αυτά να πάρεις μια οθόνη..

αυτά απο μενα, καλές αγορες.

post-8835-1442175066,424_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος stred ειναι ο επισημος συστηματοσυνθετης του forum. Πλεον αποριες μονο σε πμ! :)

Συμφωνω με τη συνθεση αλλα να δωσω μια εναλλακτικη...

- μια 8800gts = 165

- ενα δισκο = 68

- Bluray = 200

- μικροτερο τροφοδοτικο ~ 100 = 70

συνολο: - 503 ευρω!

το οποιο μπορει να γινει κατι τετοιο

οσο για την καρτα πιστευω οτι θα εισαι καλυμενος για λιγο καιρο ακομα. οταν ζοριστουν τα πραγματα χτυπας μια ακομη που θα εχει πεσει κι αλλο η τιμη και κανεις και το SLI σου.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και μια ιδέα του πόσο βαθιά θα βάλεις το χέρι στην τσέπη..

το λεει ο τιτλος...

1500 ευρω

Δεν με ενοχλει τοσο το οικονομικο 5 πανω 5 κατω οσο το να εχω ενα μηχανημα που να αποδιδει καλα σε παιχνιδια και να ειναι αξιοπιστο
Link to comment
Share on other sites

το λεει ο τιτλος...

1500 ευρω

Στραβομάρα! Επιστρέφω με κανα setup... αν χρειαστεί..

Επέστρεψα :p

Πάνω εδώ,

attachment.php?attachmentid=20948&stc=1&d=1213826365

θα έκανα τις εξείς αλλαγές:

Τροφοδοτικό: Chieftec 750W. Θεωρώ πως και τα 750 είναι υπερβολή - το μηχάνημα σηκώνεται και με 550.. αλλά ας υπάρχει μία άνεση, δεν είναι καθόλου κακό.

Επεξεργαστής: Core 2 Quad Q6600

Ή τον E8500 αν δεν ενδιαφέρεσαι για 4 πυρήνες, αλλά για κάτι παραπάνω σε single/dual core εφαρμογές.

Α ναι, πληκτρολογιοπόντικα της επιλογής σου φυσικά - και κάτι που δεν κατάλαβα - γιατί όλοι βάζετε blu ray/HD;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα του εβγαζα τις 8800gts, θα εβαζα φθηνοτερο δισκο ( αλλωστε προσθετει μετα ανετα ) και επισης καθολου dvdr (λεει πως εχει) και πληκτρολογιο

με τα λεφτα που εμεναν θα εβαζα αυτη την καρτα γραφικων

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1134922

ειναι η πρωτη που την χρησιμοποιουν και διαφορα προγραμματα οχι μονο παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για τα "του κουτιου" ενδιαφερομαι ,ποντικι πληκτρολογιο και ηχεια ειμαι κομπλε, οπως και απο σκληρους που εκτος απο τους δυο SATA 500gb και 320gb εχω και εναν 250gb IDE που ειναι μαστερ τωρα αλλα θα τον κανω εξωτερικο.Η απορεια μου κυριως ειναι QUAD or not QUAD και απο καρτες γραφικων μια και καλη η' SLI ,καρτες προτιμω nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για τα "του κουτιου" ενδιαφερομαι ,ποντικι πληκτρολογιο και ηχεια ειμαι κομπλε, οπως και απο σκληρους που εκτος απο τους δυο SATA 500gb και 320gb εχω και εναν 250gb IDE που ειναι μαστερ τωρα αλλα θα τον κανω εξωτερικο.Η απορεια μου κυριως ειναι QUAD or not QUAD και απο καρτες γραφικων μια και καλη η' SLI ,καρτες προτιμω nvidia.

to NOT sli. προτιμησε μια καρτα. θα εχεις καλυτερη καταναλωση. με το sli σε καποια παιχνιδια και αναλυσεις θα δεις ενα 40% πανω με 100% μεγαλυτερο κοστος στην καρτα γραφικων. τωρα αν θεωρεις οτι αξιζει τα λεφτα αυτο το ποσοστο πασο

επιμενω για την 280 της nvidia. αν θες φθηνοτερη θα προτεινα 3870χ2 που ειναι και dx 10.1 και εχει πεσει και η τιμη της

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι να κινηθείς έξυπνα.. οχι επειδή υπάρχουν κάποια λεφτά να δώσεις 2πλασία χρήματα για σχεδόν ίδιες επιδόσεις..

καλύτερα να δώσεις 1000 euro τώρα και χριστούγεννα τα υπόλοιπα 500 γιατί τώρα απλούστατα αν δεν ασχολήθεις με υπερχρονισμό θα τα δώσεις σε πράγματα που δεν αξίζουν τα λεφτά τους πχ ddr3, quad σειρα 9χχχ, nvidia 280 κτλ

οτιδήποτε στην πληροφορίκη που κάνει πάνω απο 250 άντε 300 euro είναι τσάμπα λεφτά και η εταιρία που τα βγάζει κοιτάει να ξεζουμίσει τους πρώτους "τρελλαμένους" που θα τα αγοράσουν.. μετά απο 3 αντε 5 μήνες πάνε στην κανονική τους τιμή.

ειδικά για κάρτες γραφικών ούτε να το διανοηθείς να δώσεις τοσα λεφτα.. είναι το κομμάτι του υπολογιστή που χάνει πιο γρήγορα απ'ολα την αξία του.. δες πχ 8800gts στα 165Ε τώρα και στα 300Ε πριν 3-4 μήνες, κρίμας είναι, πάρτα σκληρούς δίσκους ή καλή οθόνη να σου πιάσουν και τόπο..

Υ.Γ.

για το μόνο που επιμένω είναι το 1200αρη το chieftec, ενδεικτικά στο σύστημα της υπογραφης μου το δικό μου το 600αρη σε 3d κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας λόγω αυξημένου φορτίου.. σκέψου να είχα SLI+υδρόψυξη+πολλούς σκληρους κτλ.. πάρε ενα μεγάλο να ησυχάσεις ότι και να του κοτσάρεις πάνω.

Υ.Γ.2 σε νορμάλ αναλύσεις μια 8800gts είναι υπερ-αρκετή, πόσο μάλλον 2..

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανει ετσι, δηλαδη καποια τωρα καποια αργοτερα εννοειται δεν συμφερει τοσα για καρτα γραφικων. ας παρει μια 3870 ( επειδη κανει hardware decoding το video σε σχεση με την 8800 gt) και αν θελει την αλλαζει αργοτερα που θα εχουν πεσει οι τιμες στις νεες καρτες

συμφωνω οτι ddr3 σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τα λεφτα της και καλυτερα να παρει δυπηρινο σε υψηλοτερη συχνοτητα παρα τετραπυρηνο. ελαχιστα προγραμματα τον χρησιμοποιουν. οταν γινουν "πολλα" μπορει ανετα να τον αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Το οτι οσο περιμενεις οι τιμες πεφτουν ειναι γνωστο αλλα και σε 3-5 μηνες θα εχει βγει κατι αλλο που θα σου τραβαει την προσοχη, αλλωστε αυτη την αναβαθμιση την καθυστερω απο το Δεκεμβριο οποτε αν συνεχισω ετσι βλεπω να διαιωνιζεται η αναβολη μεχρι να φτασει σε σημειο να σερνεται ο η/υ μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.