Jump to content



Πρόβλημα με Full γραφικά ενώ φοράω 8800GTS-SLI


hajis1442169245

Recommended Posts

Για σας παιδιά , έχω πρόβλημα με τα γραφικά του age of conan και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. φοράω 2 MSI NX8800GTS-T2D320E-HD-OC 320MB αλλα δεν μπορώ να τα παίξω όλα full , ξέρει κανεις τι μπορεί να γίνετε ???

Οι απαιτήσεις είναι αυτές για να παίξει full:

2.4Ghz Intel Core 2 Duo E6600

2GB of system memory

NVIDIA™ Geforce 7900GTX

32GB of Hard Drive space

Microsoft Windows XP or Windows Vista

Internet Connection

Link to comment
Share on other sites

έχω windows χρ 64 bit pro sp2 αλλα το παιχνίδι ακόμα δεν υποστηρίζει dx10,τρέχει μονο με dx9 ακόμα έχω κατεβάσει τους τελευταίους drivers από την nvidia.

το πρόβλημα μου λογικά είναι στο σύστημα sli , ξέρετε πως μπορώ να το τσεκάρω άμα δουλεύει σωστά , έκανα update τα bios για να λειτουργούν καλύτερα οι 2 κάρτες , όντως λειτουργούν καλύτερα αλλα μήπως φταίει και κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

εγω βρήκα αυτές τις απαιτήσεις:

Recommended configuration (Up to 1280X960, most features on)

* OS: Windows XP Service Pack 2 or Windows Vista Service Pack 1

* Processor: Intel Core 2 Duo 2.4GHz or equivalent

* RAM: 2048MB Dual Channel DDR2

* Video card: NVIDIA GeForce 7900 GTX or equivalent

* Video memory: 512MB

* DVD-ROM: Quad-speed (4x) DVD-ROM drive

* Hard drive space: 32GB

υπάρχει περίπτωση να σε κόβει η μνήμη... μην ξεχνας πως έχεις 320ΜΒ ενω πια οι περισσότερες κάρτες για παιχνίδια αρχίζουν στα 512ΜΒ..

δοκίμασες να κατεβάσεις ανάλυση να δεις αν σε αφήνει για παραπάνω επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι έχω sli , άρα 640mb και όχι 320.στο http://www.systemrequirementslab.com/referrer/srtest λέει ότι έχω πρόβλημα στην μνήμη αλλα δεν διαβάζει και την δεύτερη κάρτα.

κανεις λάθος φίλε μου, 320 έχεις :( .. το sli δε σου διπλασιάζει τη μνήμη, 100% αυτό.

Link to comment
Share on other sites

τότε τι νόημα έχει η μνήμη τις δεύτερης κάρτας?

εγώ ξέρω ότι δεν στην διπλασιάζει 100% , μπορεί να φτάσει μέχρι και 80% του "διαπλασιασμου"

τι εννοείς τι νόημα έχει? πως θα μπορούσε να γίνει αλλιώς?

κάθε κάρτα γραφικών πρέπει να εχει μια μνήμη στην οποία φορτώνει τα textures κτλ απο το σκληρό και εκεί κάνει την επεξεργασία.

αν δε με πιστευεις το λέει καθαρα και η nvidia:

http://nvidia.custhelp.com/cgi-bin/nvidia.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=153&p_created=1101314489&p_sid=e8mBPa9i&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MTI3JnBfcHJvZHM9MCZwX2NhdHM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWRvdWJsZSBtZW1vcnkgc2xp&p_li=&p_topview=1

http://www.overclock.net/faqs/95064-info-sli-memory-doubled-shared.html

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πάνε τα 132e τσάμπα :(

εννοώ ότι θα έπρεπε όταν γεμίζει η πρώτη μνήμη των 320mb να πηγαίνει στην δεύτερη κάρτα και να γεμίζει και την δεύτερη μνήμη. άρα το μονο που κάνει το sli είναι να αυξάνει το memory και το engine clock.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πάνε τα 132e τσάμπα :(

εννοώ ότι θα έπρεπε όταν γεμίζει η πρώτη μνήμη των 320mb να πηγαίνει στην δεύτερη κάρτα και να γεμίζει και την δεύτερη μνήμη. άρα το μονο που κάνει το sli είναι να αυξάνει το memory και το engine clock.

το sli δεν αυξάνει τπτ, είναι δευτερη κάρτα γραφικών και υπάρχουν 2 τρόποι λειτουργιας αυτών (αν θυμάμαι καλά)

Split Frame Rendering

δλδ κόβουν την εικόνα στα 2 και καθε κάρτα επεξεργάζεται το κομμάτι της

Alternate Frame Rendering

καθε κάρτα επεξεργάζεται απο 1 frame.. πχ

καρτα 1 επεξεργάζεται τα 1,3,5,7 frames και

καρτα 2 τα 2,4,6,8 ....

την κάρτα τη πήρες απο μαγαζί ή μεταχειρισμένη?

Link to comment
Share on other sites

και στις 2 περίπτωσεις η κάθε κάρτα διαβάζει το μισό όγκο δεδομένων από όταν ήταν μονη της , άρα η μνήμη θα χρειαστεί τον διπλάσιο όγκο δεδομένων για να γεμίσει εφόσον η κάθε μια διαβάζει διαφορετικά πράγματα, σωστά???

από μαγαζί την πήρα.

η πρώτη είναι από το eshop (πέρσι)

και η δεύτερη από το mgmanager , πριν κάνα μηνα περίπου

ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρεις ποσο θα πρέπει να φτάνει η θερμοκρασία των καρτών

Link to comment
Share on other sites

και στις 2 περίπτωσεις η κάθε κάρτα διαβάζει το μισό όγκο δεδομένων από όταν ήταν μονη της , άρα η μνήμη θα χρειαστεί τον διπλάσιο όγκο δεδομένων για να γεμίσει εφόσον η κάθε μια διαβάζει διαφορετικά πράγματα, σωστά???

από μαγαζί την πήρα.

οχι λάθος το σκέφτεσαι.. πχ τα textures* υψηλής ποιότητας στο age of connan που σε ενδιαφέρει μπορεί να έχουν μέγεθος 400ΜΒ, μια κάρτα είτε επεξεργάζεται 10 frames είτε 10000, είτε τα μισα είτε ολόκληρα χρειάζεται να έχει φορτωμένα αυτά τα textures στην μνήμη της για να σου βγάλει την τελική εικόνα.

(*textures είναι οι υφές που ντύνουν τα διάφορα 3d μοντέλα του παιχνιδιού για να φαίνεται ο βράχος πχ σαν πραγματικός βράχος και είναι αυτά που πιάνουν την πολύ μνήμη)

αν την πήρες απο μαγαζί πρόσφατα(7-10 μέρες) επεστρεψέ την στην αρχική της συσκευασία, πες πχ οτι δε σου κάνει και πάρε μια 8800gt 512MB στα 130-140E ή 8800gts 512M στα 165Ε.. έτσι θα παίζεις το AoC φουλ, πούλα και την παλιά σου κάρτα καμιά 50αρα και είσαι κυριλέ.

Υ.Γ. η 8800gt 512 είναι πολύ πιο γρήγορη απο την 8800gts 320MB που έχεις εσυ.

Υ.Γ2. αν μπορείς να σου κόψουν κανα πιστωτικό και να μην αγοράσεις αμέσα προτιμησέ το, έρχονται νεες καρτες γραφικών εντος του μήνα που σημαίνει οτι θα υπάρξουν μεγάλες μειώσεις τιμών.

/edit

τώρα είδα το edit σου, οπότε άκυρα τα παραπάνω.. απο θερμοκρασίες των 8800gts 320 δε ξέρω, πάντως μεχρι 80-90 δε θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να την πάω πίσω διότι είναι πάνω από 15 μέρες :(. άρα θα μείνω με αυτές που έχω και θα συμβιβαστώ. άμα μπορέσω και τις σκοτώσω και τις 2 μαζί καμια 180-200e μακάρι!

με overclock δεν μπορώ να αυξήσω την μνήμη και στις 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.