Jump to content



Υδροψυξη... ναι ή όχι?


nnthegreek

Recommended Posts

Γεια σας!

Έχω ένα σύστημα Intel MB + P4 (478) + NV6600GT και θέλω να του βάλω υδρόψυξη γιατί γενικά ψήνεται.

Αξίζει η υδρόψυξη? Μήπως είναι επικίνδυνη? Αν γίνει διαρροή τί γίνεται?

Βασικά έχω πρόβλημα με την καρτα γραφικών και το chipset τα οποια ψήνονται στην κυριολεξία.

Τί μου προτεινετε εσείς?

Κάτι σε All-in-one?

Σημείωση: είναι τελείως άσχετος με υδρόψυξη και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Για P4 (478) αξιζε καργα οταν η cpu ηταν στα ντουζενια της. Μεγααααλη διαφορα με την αεροψυξη. Τωρα, απλα δε θα εκανα "επενδυση" για μια οχι και τοσο συγχρονη cpu εκτος αν το κιτ ειχε και ανταπτορα για πιθανη αγορα νεου συστηματος.

Επικινδυνη δεν ειναι αλλα σιγουρα εχει μεγαλυτερο ρισκο απο την αεροψυξη.

Αν γινει διαρροη, εξαρταται απο το ποιο σημειο θα γινει, αν το pc θα ειναι ανοιχτο εκεινη τη στιγμη κλπ.

Αν θες να ψυξεις cpu, chipset & vga, τοτε ετοιμασου για 3πλο ψυγειο και μεγαλουτσικο budget.

It's up to you!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο διλημμα ειχα και εγω τους τελευταιους μηνες να βαλω υδροψυξη η οχι?

Αναλογα τι θελεις να κανεις με το PC και οπως ειπε και ο Linos80 αν ειναι ενα kit που θα μπορεις να το βαλεις και σε μελλοντικα συστηματα τοτε ειναι μια καλη λυση.

Για την δουλεια που την ηθελα εγω καταλαβα οτι δεν κανει,καμια υδροψυξη δεν μπορει να κρατησει χαμηλα τις θερμοκρασιες του Opteron οταν του δωσεις 1.5+V ετσι την απερριψα.

Αν την θελεις για καθημερινη χρηση τοτε ειναι μια χαρα,ενα τριπλο ψυγειο και μια αντλια γυρω στα 1000 L/h χρειαζεσαι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν έχω υδρόψυξη στον υπολογιστή μου. Έχω εναν Conroe στα 2.4 και για να είμαι ειλικρινής ο βασικός λόγος που έβαλα υδρόψυξη ήταν η πόζα. Παρόλα αυτά δεν έχω κανένα παράπονο, το pc είναι ήσυχο, δεν ζεσταίνεται ποτέ, και αν δεν παίρνει αέρα η υδρόψυξη αργούν να μαυρίσουν και οι σωλήνες. Μου έχει τύχει να δω υπολογιστή που φόραγε 2 μήνες υδρόψυξη και οι σωλήνες του από πράσινες UV Reactive να είναι καφέ σκούρες. Ευτιχώς στο δικό μου δεν έχει γινει αυτό.

Στο θέμα μας. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να ρίξεις λεφτά για υδρόψυξη σε αυτόν τον υπολογιστή μιας και θα σου φύγουν αρκετά λεφτά εφόσον θα πρέπει να αλλάξεις και κουτί γιατί θέλεις οπωσδήποτε full tower για να είναι όλα άνετα μέσα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δαπανήσεις γύρω στα 200+ ευρώ για να κάνεις έναν υπολογιστή 4ετίας υδρόψυκτο. Αν το σύστημά σου ήταν 2+ χρονών τότε θα έλεγα εντάξει.

Αυτά. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.